Προς το περιεχόμενο

εναν σωστο freddo espresso στο σπιτι θα μαθουμε ποτε αραγε?


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω αρκετά από τα οποία έχουν γραφτεί αν και πολύ ενδιαφέροντα και σημαντικά σε συνεισφορά, έχουν αξία μόνο για κάποιον που έχει σκοπό να επενδύσει στο να απολαμβάνει πολύ ποιοτικό εσπρέσο στο σπίτι.

Για όσους (σαν εμένα ) θέλουμε απλά έναν κρύο φρέντο να ρουφάμε για 2-3 ώρες με τσιγαράκι δε πιστεύω αξίζει να μπει κάποιος στη διαδικασία να χαλάσει 1000 ευρώ κλπ.

 

Είναι σαν κάποιος να έχει σκοπό να πιει το ουίσκι του με πάγο και κοκα κόλα - πάρε ένα φθηνό blended δεν έχει νόημα να τα σκάσεις για ένα καλό single malt.

 

Εγώ έχω τη Dolce Gusto και απλά παίρνω κάψουλες lungo, Βάζω μια βαθμίδα λιγότερη από τη προτεινόμενη νερό (λόγω της επικείμενης αραίωσης με πάγο) , το χτυπάω σε μίξερ με μια κουταλιά ζάχαρη (αλλά όχι με πάγο) και το ρίχνω σε ποτήρι γεμάτο πάγο. Προφανώς τπτ το συγκλονιστικό αλλά φθηνότερο από το να πάρεις απ έξω και σίγουρα όχι τόσο βόμβα όσο ο φραπές.

Με τη πτώση της θερμοκρασίας επιλέγω ελληνικό καφέ.

 

Έχω πάρει κάψουλα που μπορείς να γεμίσεις με καφέ της αρεσκείας σου, αν και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα.

Ετσι οπως το εθεσες συμφωνω .

Αυτη ειναι συνειδητοποιημενη  αποψη στο τι πινει καποιος χωρις να εχει αυταπατες .Για αυτο και στα σχολια μου μιλησα για παραστασεις και απαιτησεις που εχει ο καθενας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικότητα είναι πως αν θες να πίνεις κάτι απλά για να πίνεις, η dolce gusto είναι καλή επιλογή. Και σχετικά φθηνά και πολλές ποικιλίες.

 

Απλά δεν πρέπει να κάνεις το λάθος (όπως ξεκίνησε το θέμα) να κάνεις σύγκριση καφέ καφετέριας με αυτό που πίνεις σπιτι. Αυτό που πίνεις σπίτι είναι κάτι άλλο, όχι espresso, το οποίο όμως περνάς μια χαρά την ώρα σου!

 

*Και εγώ στη δουλειά μου Dolce Gusto πίνω! Cortado, Espresso Caramel και Latte Macchiato. Τίμια και σχετικά φθηνά. ΟΧΙ όμως espresso.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι το είπα επειδή έχω την εντύπωση πως και ο TS για freddo espresso ενδιαφέρεται και μάλιστα κοιτάει να γλυτώσει λεφτά σε σχέση με το να παίρνει απ έξω καφέ, ενώ οι προτάσεις που έγιναν ουσιαστικά απαιτούσαν τέτοια επένδυση σε εξοπλισμό που δύσκολα θα κάνει απόσβεση. κλπ 

 

Εξάλλου και οι καφετέριες θεωρώ πολύ σπάνια κάνουν καλό καφέ. Είτε επιλέγουν φθηνά υλικά είτε δεν έχουν σωστά εκπαιδευμένο προσωπικό αλλά σπάνια ευχαριστιέσαι τον καφέ έξω, παρά το ότι ο εξοπλισμός είναι επαγγελματικός.

 

Η καλύτερη λύση για τον TS πιστεύω αφού έχει ήδη εσπρεσσιέρα (έστω αυτή την απλή) είναι μάλλον να κοιτάξει να πάρει καφέ σε κόκκους (μία αξιοπρεπή ποικιλία) και να πάρει ένα μύλο μόνο για να είναι όσο πιο φρέσκος γίνεται. Θεωρώ πως με αυτό ανεβάζει πολύ πιο ψηλά το επίπεδο από τον έτοιμο συσκευασμένο καφέ του σουπερμαρκετ που έχει τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβαζες από την αρχή το τόπικ, ο ts στο #13 ρωτάει ποιον προτείνω ως έτοιμη λύση. Ως έτοιμη λύση, εκλαμβάνω κάτι που είναι εύκολα προσβάσιμο, άρα σούπερ μάρκετ και σε σούπερμαρκετ ο επόμενος καλύτερος από το ξέπλυμα που λέγεται lavazza είναι ο jacobs. Αν και με αυτό δεν δει διαφορά, σημαίνει πως είτε δεν τον καλύπτει η εσπρεσιέρα για τις απαιτήσεις του είτε δεν κάνει κάτι σωστά. Άρα, για ποιο λόγο να τα σκάσει για illy;

 

ΥΓ: Σε σούπερ μάρκετ, lavazza, jacobs, illy και δειλά-δειλά ξεκινάει να λανσάρεται ο dimello. Ως έτοιμη λύση (τα μαγαζιά τύπου coffee island δεν είναι σε όλη την επικράτεια) ο jacobs είναι πιο οικονομικός και δεν αξίζει κάποιος να δώσει 38-40/κιλό για illy από το σούπερμαρκετ.

Απο τους ετοιμους που βρισκεις σε μαρκετ για εμενα jacobs<lavazza<dimello(δεν εχω πετυχει αλλα σχετικα χάλι)<douwe egberts<illy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω διαβάσει ότι λόγω του ότι έχουν πολλά κινούμενα μέρη χαλάνε πιο εύκολα, αλλά επειδή ο χρόνος είναι χρήμα

και η ευκολία πάντα ευπρόσδεκτη εγώ θα τις προτιμούσα από το συνδυασμό μηχανής με ξεχωριστό μύλο και θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο 

https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html

https://www.skroutz.gr/s/33186/Delonghi-Magnifica-ESAM-3200.html

https://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi-Magnifica-ESAM-4000.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει ότι λόγω του ότι έχουν πολλά κινούμενα μέρη χαλάνε πιο εύκολα, αλλά επειδή ο χρόνος είναι χρήμα

και η ευκολία πάντα ευπρόσδεκτη εγώ θα τις προτιμούσα από μηχανή με ξεχωριστό μύλο και θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο 

https://www.skroutz.gr/s/444181/Delonghi-Magnifica-S-ECAM-22-110-B.html

https://www.skroutz.gr/s/33186/Delonghi-Magnifica-ESAM-3200.html

https://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi-Magnifica-ESAM-4000.html

Τσιμπημένες είναι όλες όσες έχουν μύλο, αλλά είναι και λογικό. Εκεί που πήγα μια τέτοια είχαν αν δεν κάνω λάθος:

 

https://www.skroutz.gr/s/6611170/Philips-HD8651.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές είναι οι ... φτηνές :-D   Είπα να μη σου δείξω Jura (τη Ferrari των υπεραυτόματων) και πάθεις τίποτα :P

 

Ναι αυτή η philips είναι στην οικονομική κατηγορία εκεί στα 300..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές είναι οι ... φτηνές :-D   Είπα να μη σου δείξω Jura (τη Ferrari των υπεραυτόματων) και πάθεις τίποτα :P

 

Ναι αυτή η philips είναι στην οικονομική κατηγορία εκεί στα 300..

Τις είδα...για σπίτι μου φαίνεται λίγο υπερβολή να πω την αλήθεια, αν και έχει και πιο προσιτά μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει ότι λόγω του ότι έχουν πολλά κινούμενα μέρη χαλάνε πιο εύκολα, αλλά επειδή ο χρόνος είναι χρήμα

και η ευκολία πάντα ευπρόσδεκτη εγώ θα τις προτιμούσα από το συνδυασμό μηχανής με ξεχωριστό μύλο και θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο 

η gaggia που έχουμε στην δουλειά κάνει 10 κιλά καφέ τον μήνα και οι βλάβες που έχει βγάλει είναι σχετικά λίγες για την χρήση της. Για οικιακή χρήση με λίγους καφέδες κάθε μέρα δεν αξίζει αφού με μια χειροκίνητη τελικά μπορείς να κάνεις καλύτερο καφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την saeco syntia και μπορώ να πω ότι πίνω πάρα πολύ καλό καφε και δεν μετάνιωσα στιγμή τα λεφτά που έδωσα. Ακόμη και αν κάποτε χαλάσει πάλι σε μια τέτοια επιλογή θα πήγαινα.

Προφανώς ο ts πρέπει να καταλήξει πιο κόψιμο ταιριάζει στην μηχανή του και πόσο πάτημα θα κάνει. Μέχρι τώρα όλα τα post μιλήσανε για την παρασκευή espresso. Αν πούμε ότι έχει φτιάξει 2 δόσεις epsresso θα πρέπει και να τον κρυώσει σωστά χωρίς να τον αραιώσει ή να τον χτυπήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υπεραυτοματες (που κανουν τα πάντα μόνες τους) εκτός του μέτριου καφέ που φτιάχνουν, εχουν πολλές και ακριβές βλάβες.

 

 

Συμφέρει μόνο σε επίπεδο χώρου να πάρει κάποιος μηχανή με ενσωματωμένο μύλο όπως η Lelit PL42 TEMD PID (740€) . Ουσιαστικά είναι η Pl41tem Pid (510€) με ενσωματωμένο μύλο Ascaso i-Mini i2 (230€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...