Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καλωδίου τηλεφώνου σε UTP


giorgos_di

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..με την σειρά μου θέλω και γω την βοήθεια σας. Μέτρησε ο τεχνικός την γραμμή στην ρεκλετα και βγάζει 15 σταθερά..πάνω στο σπίτι (1ο όροφο) φτάνουν 12 με πολλά λάθη (crc,fec,hec). Έχω ήδη μια τρύπα μικρή για το ομοαξονικό του cosmotetv και έλεγα να περάσω ένα καινούριο από έξω για το router. Υπάρχει κανείς καλοθελητής να με βοηθήσει;;;

ευχαριστω προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλο θα ηταν να περασεις και καποιο καλωδιο πχ stp/ftp για να εχει μια εξτρα μονωση αφου μπορει να περασει κοντα απο κεραια ή δεν ξερω αν θα υπαρχουν και κοντα ρευματα.

On 13/3/2018 at 3:00 PM, vasilis77 said:

Καλησπέρα..με την σειρά μου θέλω και γω την βοήθεια σας. Μέτρησε ο τεχνικός την γραμμή στην ρεκλετα και βγάζει 15 σταθερά..πάνω στο σπίτι (1ο όροφο) φτάνουν 12 με πολλά λάθη (crc,fec,hec). Έχω ήδη μια τρύπα μικρή για το ομοαξονικό του cosmotetv και έλεγα να περάσω ένα καινούριο από έξω για το router. Υπάρχει κανείς καλοθελητής να με βοηθήσει;;;

ευχαριστω προκαταβολικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα pet τελικά..για 3 μέρες ήμουν up κανονικά χωρίς λάθη και κλειδωμένος στα 10, με θεωρητική 16.

Χθες ξαφνικά..πάλι 8 με πολλά λάθη..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. 5 φορές έχουν έρθει οι τεχνικοί, και δεν ξανάρχονται λέει ο ΟΤΕ γιατί το πρόβλημα είναι μετά τον κατανεμητή..

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά...και αργεί η vdsl στο ακριτικό Αιγάλεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το εχεις περασει σωστα και αν εχεις χρησιμοποιησει ενα ζευγαρι σωστα(χρωματα) τοτε δεν παιζει προβλημα μετα τον κατανεμητη και λες για τεχνικο.τους δειχνεις οτι εχεις αλλαξει καλωδιο οποτε να μην στο ξαναπουν.το Pet που πηρες ποσα ζευγαρια ειχε μεσα?ανα ζευγαρι ειχε συστροφη δηλαδη ηταν το ενα καλωδιο γυρω απο το αλλο οπως στο Utp?εφοσον και πριν με την καλωδιωση ειχες προβληματα και εχεις και τωρα ε ναι δεν φταιει το Pet.

2 hours ago, vasilis77 said:

Πέρασα pet τελικά..για 3 μέρες ήμουν up κανονικά χωρίς λάθη και κλειδωμένος στα 10, με θεωρητική 16.

Χθες ξαφνικά..πάλι 8 με πολλά λάθη..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. 5 φορές έχουν έρθει οι τεχνικοί, και δεν ξανάρχονται λέει ο ΟΤΕ γιατί το πρόβλημα είναι μετά τον κατανεμητή..

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά...και αργεί η vdsl στο ακριτικό Αιγάλεω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώδιο 6 ζευγών ήταν...χωρίς συστροφή. Φυσικά έχω βάλει τα σωστά χρώματα..(μπλε/άσπρο), επηρεασμένος από τα utp.

Ο τεχνικός ήρθε και αφού το πέρασα..και στον κατανεμητή μέτρησε θεωρητική 12Mbps με 1CRC error..και κάμποσες 10δες FEC. Το μεγάλο θέμα μου είναι πως αυτοί κάθονται για 2-3 λεπτά...εμ μετά αρχίζει τα λάθη.

Μόλις έφυγε (κάρφωσε το καλώδιο μου στην ρεγκλέτα) και ανέβηκα σπίτι (1ο όροφο), είδα την θεωρητική να ανεβαίνει 15,5 χωρίς λάθη, οπότε τον πήρα στο κινητό και του είπα να μου βάλει 10ρι προφίλ να δω πως θα πάει. Για 49 ώρες ήμουν up, χωρίς πολλά λάθη 30/7 CRC (up/downn), και 110k/7k FEC. 

Εκεί που λέω οκ..σταθερή, πάμε να του πω να με ανεβάσει σε 12-13 προφίλ, πριν τον πάρω τηλ//βλέπω restar και πολλά λάθη..κλείδωμα στα 8, και μαξ θεωρητική 9.

Από τότε έχω δοκιμάσει rester και restarts..και η ταχύτητα δεν πάει πάνω από 9, πάντα με πολλά λάθη!

Έχω και screenshots αν θες...

 

Ο τεχνικός μου λέει, αποκλείεται...φταίει το pet..γιατί πέρασε στριμωχτά από την τρύπα και τσαλακώθηκε κτλ....

Επεξ/σία από vasilis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasilis77 said:

Καλώδιο 6 ζευγών ήταν...χωρίς συστροφή. Φυσικά έχω βάλει τα σωστά χρώματα..(μπλε/άσπρο), επηρεασμένος από τα utp.

Ο τεχνικός ήρθε και αφού το πέρασα..και στον κατανεμητή μέτρησε θεωρητική 12Mbps με 1CRC error..και κάμποσες 10δες FEC. Το μεγάλο θέμα μου είναι πως αυτοί κάθονται για 2-3 λεπτά...εμ μετά αρχίζει τα λάθη.

Μόλις έφυγε (κάρφωσε το καλώδιο μου στην ρεγκλέτα) και ανέβηκα σπίτι (1ο όροφο), είδα την θεωρητική να ανεβαίνει 15,5 χωρίς λάθη, οπότε τον πήρα στο κινητό και του είπα να μου βάλει 10ρι προφίλ να δω πως θα πάει. Για 49 ώρες ήμουν up, χωρίς πολλά λάθη 30/7 CRC (up/downn), και 110k/7k FEC. 

Εκεί που λέω οκ..σταθερή, πάμε να του πω να με ανεβάσει σε 12-13 προφίλ, πριν τον πάρω τηλ//βλέπω restar και πολλά λάθη..κλείδωμα στα 8, και μαξ θεωρητική 9.

Από τότε έχω δοκιμάσει rester και restarts..και η ταχύτητα δεν πάει πάνω από 9, πάντα με πολλά λάθη!

Έχω και screenshots αν θες...

Ο τεχνικός μου λέει, αποκλείεται...φταίει το pet..γιατί πέρασε στριμωχτά από την τρύπα και τσαλακώθηκε κτλ....

κακο να μην εχει συστροφη.ακομα και τα ραζιμ κοκκινα μπλε που περνανε εχουν μια ελαφρια συστροφη.αλλα ναι με βαση οπως φαινεται αφου επαιζες σταθερα 2-3 ημερες κατι γινεται εξω.το Pet δεν χαλαει ετσι απλα αλλα μπορεις αν θες τυπικα να βαλεις αλλο ζευγαρι για δοκιμη.αλλιως ξαναπερνεις τηλεφωνο λες οτι εχεις περασει Pet καλωδιο να δουμε μηπως το δωσουν βλαβη σε οτε να σου αλλαξει ζευγαρι.μερικες φορες με τους τεχνικους σηκωνω τα χερια ψηλα γιατι με νευριαζει οταν καποιος ειναι απολυτος σε κατι λες και θα ειναι η μονη γραμμη που σηκωνει errors.εχω δει γραμμες να κανουν οτι κουλα θες συγκεκριμενες ωρες της ημερας και ολες τις αλλες ωρες να παιζει μια χαρα.ο οτε παει να την τσεκαρει οτι ωρα να νε και δεν βλεπει το προβλημα και σου λεει ολα ενταξει.αλλο τοσο οταν ο αλλος κανει δοκιμη για 2-3 λεπτα.μερικα προβληματα ειναι παροδικα και οχι μονιμα.σε καθε περιπτωση αν εχεις ορεξη περασε την γραμμη απο αλλο ζευγαρι.σε τετοιες περιπτωσεις το καλυτερο ειναι καλωδιο Utp εξωτερικου χωρου αν ειναι να βρεχεται ή stp/ftp αν περναει κοντα απο ρευματα παρα ενα Pet 5 ζευγο ή δεν ξερω τι.γιατι και στα Pet υπαρχουν διαφοροι τυποι και θελει προσοχη με τα χρωματα ενω ενα Utp ειναι πιο ευκολο και να περαστει αλλα και να μην μπερδευτεις με τα χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να αλλάξω και ζευγάρι...να ξαναδανειστώ το καρφωτικό και το κάνω..5 λεπτά είναι!

Είπα και στον τεχνικό απο Δευτέρα να μου αλλάξει και ζεύγος στο καφάο..μπας και είναι και από εκεί!

Αλλά βλέπω χοντρό μπλέξιμο, γιατί δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα.

Στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το ξαναδώσω βλάβη λέει ο τεχνικός, γιατί έχει αποφανθεί επίσημα πως είναι θέμα καλωδίωσης.

Να τους πω ότι άλλαξα μόνος μου καλώδιο, δεν το παραδέχονται..λένε πως έχουν εξειδικευμένους τεχνικούς 40ευρώ την εργατώρα (χώρια τα υλικά), για να μου το αλλάξουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις καρφωτικο γινεται και με κατι λεπτο σαν λεπιδα απο κοποδι αλλα με την πισω πλευρα που δεν κοβει ειτε με παρα πολυ λεπτο /μικρο ισιο κατσαβιδακι.προσοχη βεβαια μην σπασεις ρεκγλετα.αλλιως ενα καρφωτικο κανει  5-10 ευρω. μακαρι να σου αλλαξουν ζευγαρι κεντρικο ή απερχόμενο αναλογως τι μπορει να φταιει εστω και για δοκιμη.τωρα αν θα το κανουν.γενικως ο οτε δεν αλλαζει ευκολα ζευγαρια αλλο τοσο αν εισαι σε εναλλακτικο παροχο που αμα ο οτε δεν βρει προβλημα για να σου κανει αλλαγη ζευγους προληπτικα πρεπει να το χρεωθει ο παροχος.οποτε το αποφευγουν.στον οτε μπορει να παει μια βλαβη και 100 φορες ασχετα με το τι εχει πει ο οτε και συνδυαστικο μπορει να βγει οπως μπορει να ζητηθει και προληπτικη αλλαγη ζευγους.αν ο οτε ελεγε οτι κατι ηταν οκ και επρεπε ο παροχος να το δεχτει και να μην μπορει να το δωσει βλαβη ξανα τοτε οι μισοι δεν θα επαιζαν αφου απειρες βλαβες κλεινουν οτι ειναι οκ αλλα δεν παιζουν.αν ελεγα σε παροχο οτι αλλαξα καλωδιο και μου ελεγαν οχι δεν το αλλαξες σωστα και ημουν σιγουρος οτι εχει γινει σωστα απλα θα αλλαζα παροχο.αν θες να ριξεις και αλλο καλωδιο εστω προχειρα να δεις αν κανει το προβλημα ή να βαλεις το ρουτερ στον κατανεμητη για δοκιμες U can do it ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι θεμα καλωδιου.

2 hours ago, vasilis77 said:

Θα δοκιμάσω να αλλάξω και ζευγάρι...να ξαναδανειστώ το καρφωτικό και το κάνω..5 λεπτά είναι!

Είπα και στον τεχνικό απο Δευτέρα να μου αλλάξει και ζεύγος στο καφάο..μπας και είναι και από εκεί!

Αλλά βλέπω χοντρό μπλέξιμο, γιατί δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα.

Στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το ξαναδώσω βλάβη λέει ο τεχνικός, γιατί έχει αποφανθεί επίσημα πως είναι θέμα καλωδίωσης.

Να τους πω ότι άλλαξα μόνος μου καλώδιο, δεν το παραδέχονται..λένε πως έχουν εξειδικευμένους τεχνικούς 40ευρώ την εργατώρα (χώρια τα υλικά), για να μου το αλλάξουν! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, πήρα καρφωτικό από έναν φίλο και θα δοκιμάσω το απόγεμα ένα άλλο ζευγάρι.

Επειδή είναι μικρή η τρύπα του ομοαξονικού που περνάει το tv του ΟΤΕ, δεν νομίζω να χωράει UTP. Δεν έχω και τόσο μακρύ τρυπάνι για να ανοίξω άλλη μια δίπλα (είναι και νοικιασμένο).

Θα πάω όμως όταν βρω ευκαιρία να αγοράσω ένα cat6...4-5 ευρώ θα πάει τα 10 μέτρα, και θα το ρίξω από το μπαλκόνι έτσι για το γαμώτο.

Δεν έχω και μεγάλη μπαλαντέζα να κατεβάσω το router κάτω..αλλά και αυτό θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Αν και νομίζω ότι ξαφνικά να χάλασε η εσωτερική καλωδίωση σε σπίτι του 2005, δεν χαλάει εύκολα.

Status δεν άλλαξα, δεν έχω κάτι άλλο συνδεδεμένο(fax, 2ο τηλ κτλ). Πρίζα δεν άλλαξα (είμαι στην πρώτη του σπιτιού δίπλα στην πόρτα εισόδου).

Όλα αυτά με προβληματίζουν.

Παραθέτω κατά χρονολογική σειρά...πριν το καλώδιο..μετά και χθες (2 εικόνες κοντά χρονικά, με την νέα βλάβη)

1.jpg

2.jpg

3.jpeg

4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τώρα μπορεί να είναι από μένα ρε φιλε; Γιατί θα τρελαθώ..δες την ώρα στα screenshoots...

4D13BEE4-BE79-468A-997F-9C261A5E671D.jpeg

991FCA1B-74F4-4A16-92E1-2E663C2A5FB0.jpeg

E6F54A5A-CF76-470E-B1FF-766019DB7153.jpeg

Και χειροτερεύει κάθε λεπτό ..και φυσικά άρχισαν πάλι οι επανεκκινήσεις..χωρίς να κάνω τπτ!

06D24980-B688-4B70-82E2-0E272457B310.jpeg

93CC7F0E-2FC5-4720-A6A9-0331B46F008D.jpeg

17A48037-8BAD-414D-B604-079C0D8A95A1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι επιτέλους μου άλλαξε ζεύγος στο καφάο!!!!!! Τους τα λεία και μου το έπαιζαν έξυπνοι! Τώρα μπορεί να κλειδώνω χαμηλά στα 8....αλλά η γραμμή χωρίς ίχνος λάθους!

D478953A-5FCE-47C8-8C5D-4EC3ED26E2EA.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 24/3/2018 at 11:54 AM, vasilis77 said:

Και ναι επιτέλους μου άλλαξε ζεύγος στο καφάο!!!!!! Τους τα λεία και μου το έπαιζαν έξυπνοι! Τώρα μπορεί να κλειδώνω χαμηλά στα 8....αλλά η γραμμή χωρίς ίχνος λάθους!

D478953A-5FCE-47C8-8C5D-4EC3ED26E2EA.jpeg

εισαι σε adsl2 αντι για adsl2+.το πιο καλο θα ηταν να εριχνες ενα Utp μεχρι κατω προσωρινα ή με μπαλαντεζα ρευμα.επισης τα ζευγαρια στο Pet φαινεται ποιο πηγαινει με ποιο?να το πω απλα εχεις 5-6 χρωματα και λογικα τα αντιστοιxα τους σε ασπρα.που ξερεις ποιο ασπρο ειναι με ποιο χρωμα?ειναι τυλιγμενο το ασπρο με το αντιστοιχο χρωμα.?αυτο εννοουσα συστροφη ?τωρα μπορει και να μην αλλαξαν ζευγαρι και απλα να σε εβαλαν σε 8 αρι profile με adsl2 οποτε και να μειωθηκαν τα errors αφου χρησιμοποιεις λιγοτερα bits per tone.

επισης πιο πανω λες οτι αρχισαν οι επανεκκινησεις. επανεκκινησεις του ρουτερ ή αποσυνδεσεις?αν κανει επανεκκινηση το ρουτερ τοτε κατι παει στραβα με το ρουτερ και οχι με την γραμμη

επισης ελπιζω στο Pet να μην εχεις συνδεσει και τα υπολοιπα πριζακια του σπιτιου διοτι μπορει το προβλημα να μην ειναι στην καθετη αλλα στην οριζοντια.επισης καλο ειναι αν το πριζακι ειναι Legrand αν και θεωρητικα οταν βαλεις μεσα το καλωδιο ακομα και με την μονωση την τρυπαει μονο του εν τουτοις καλο ειναι να το γυμνωνεις εσυ στην ακρη.εχω δει πριζακια που τα ειχαν ξεπατωσει και δεν εγδυναν το καλωδιο και ειχαν διαφορα θεματα.

επισης τυπικα με αλλο ρουτερ εχεις δοκιμασει μην τρωει τιποτα φρικες το ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το μήνυμα σου..με είχαν σε 8ρι προφίλ..όλα καλά τους είπα να με βάλουν σε ελεύθερο και είναι στα 14700 down και 1020 up..χωρίς αποσύνδεση εδώ και μέρες..μαζεύει λαθάκια, αλλά καμμία σχέση με πριν. Ήταν δικό τους το λάθος τελικά. Το παραδέχτηκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...