Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καλωδίου τηλεφώνου σε UTP


giorgos_di

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 minutes ago, vasilis77 said:

Τώρα είδα το μήνυμα σου..με είχαν σε 8ρι προφίλ..όλα καλά τους είπα να με βάλουν σε ελεύθερο και είναι στα 14700 down και 1020 up..χωρίς αποσύνδεση εδώ και μέρες..μαζεύει λαθάκια, αλλά καμμία σχέση με πριν. Ήταν δικό τους το λάθος τελικά. Το παραδέχτηκαν 

μια χαρα.κατα τα αλλα ελεγαν οτι φταιει το καλωδιο σου και επεμεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να αγοράσω plc αρχικά καθώς το σπίτι είναι διόροφο. Διαβάζοντας εδώ από περιέργεια άνοιξα τις τηλεφωνικές πρίζες. Μια κάτω και μια πανω. Προς έκπληξη μου εκεί που έχω το ρούτερ δηλαδή κάτω βρίσκονται 2 utp. Ενώ πάνω ένα. Πάνω δεν το χρειαζόμαστε το τηλέφωνο όποτε λέω κάτω να πάρω μια rj11+rj45 η οποία θα παίρνει input από το ρούτερ ενώ πάνω μια rj45 η οποία θ μου δίνει ίντερνετ στον πάνω όροφο. Θα δουλέψει? Αυτή τη στιγμή η κάτω έτσι όπως είναι η συνδεσμολογία στέλνει τηλέφωνο πάνω.

Εικόνες: https://ibb.co/c8BGYJ(πάνω)

https://ibb.co/i8Xend(κάτω)

Επεξ/σία από dialitis93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις στο σπίτι μόνο 2 πρίζες (αυτές που αναφέρεις), τότε ναι μπορείς να κάνεις αυτό που λες. Υπόψη ότι ούτως ή άλλως θα έχεις μόνο Fast Ethernet (όχι Gigabit) οπότε χρειάζονται μόλις 2 ζεύγη (4 καλώδια) για το δίκτυο, άρα μπορείς να περάσεις και την τηλεφωνία προς την άλλη πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί fast Ethernet? Αν συνδέσω και τα 4 ζεύγη? Υπάρχει και άλλη μία στην κρεβατοκάμαρα

Επεξ/σία από dialitis93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ένα καλώδιο που πάει στην άλλη πρίζα έχεις 4 καλώδια. Όμως το modem/router που έχεις είναι Gogabit (συνήθως των παρόχων δεν είναι);

Αν υπάρχει και άλλη πρίζα, τότε πρέπει να σιγουρέψεις από που παίρνει αυτή και το σπουδαιότερο (για να μην έχεις θέμα) ότι το καλώδιο μεταξύ των 2 πριζών που ρωτάς αρχικά, δεν συνδέεται σε καμία άλλη πρίζα ή δεν υπάρχει ενδιάμεσα κάποια παράλληλη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα πρέπει να δεις από που παίρνει σύνδεση αυτή η πρίζα ή να στο θέσω διαφορετικά, στο Ethernet δίκτυο, απαγορεύεται στο ένα καλώδιο να υπάρχουν παράλληλες ενδιάμεσες συνδέσεις. Δεν δουλεύει το δίκτυο όπως η τηλεφωνία, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε στο ίδιο καλώδιο πάνω από μία συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να βρω άκρη ακόμα παίρνω αυτό το μήνυμα με την IP εκανα συνδεσμολογία βαση TIA / EIA-568-B . αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει :(

Επεξ/σία από dialitis93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που στο βγάζει αυτό το μήνυμα;

Χωρίς περισσότερες πληροφορίες, εκτιμώ ότι είναι θέμα διευθύνσεων και ρύθμισης router και συσκευής. Άρα πρέπει να γίνεις αναλυτικότερος τι κάνεις, πως το κάνεις και τι ρυθμίσεις έχουν οι συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λάπτοπ μου. (Αν καρφωσω λαν παιζει κανονικα)Η σύνδεση είναι η εξης :

1. Ο ρουτερ παίρνει rj11 απο το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητή. 

2. Στην συνέχεια απο το ρουτερ φεύγει μια έξοδος που καταλήγει σε legrand rj45 η οποία καταλήγει στον πανω όροφο παλι σε legrand rj45 οπου εκεί θέλω ν βάλω τον υπολογιστή μου. 

 

εχω φωτογραφιες και παραπάνω αν δεις. Η συνδεσμολογία έγινε με βαση 568b όπως αναγράφει κ το manual της legrand. 

λετε να έχω θέμα επειδή σε άλλο δωμάτιο του επανω ορόφου υπάρχει κ αλλη πρίζα rj11(την οποία δεν χρησιμοποιώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ρώτησα για την συνδεσμολογία, αλλά για τις ρυθμίσεις router και κάρτας δικτύου του υπολογιστή.

Λες ότι όταν συνδέεις το laptop ενσύρματα παίζει με καρφωτή ΙΡ. Πότε δεν παίζει και ποιες ρυθμίσεις έχεις;

Όσον αφορά την άλλη πρίζα, στο έγραψα και παραπάνω. Στο UTP καλώδιο που έχεις περάσει μεταξύ των 2 πριζών, απαγορεύεται να υπάρχει συνδεδεμένο (στις πρίζες ή ενδιάμεσα) άλλο καλώδιο που θα καταλήγει σε άλλη πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το ίδιο καλώδιο διακλαδώνεται υπάρχει παλι θέμα? Οι ρυθμίσεις έχουν κανονικά dhcp και δοκιμασία κ καρφωτα να δω IP στον Ethernet adapter αλλά κ παλι δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...