Προς το περιεχόμενο

Η Apple διευκρινίζει ότι το Face ID δεν απέτυχε κατά την πρώτη του δημόσια δοκιμή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρθρο από την blackhat για το πως λειτουργεί το SEP της Apple που αποθηκεύει τα δαχτυλικά (και τώρα το πρόσωπο).

 

Πραγματικά μετά το περιστατικό του δολοφόνου στις Η.Π.Α. όπου το FBI ζητούσε την Apple να το ξεκλειδώσει και δεν τους έδωσε τίποτα γιατί τα δεδομένα ακόμα και τρομοκράτη είναι προσωπικά, απορώ πως υπάρχουν τέτοιες χαζές απορίες από κάποιους.

 

Βεβαίως να πούμε ότι τελικά το FBI είπε ότι βρήκε τρόπο να αποκτήσει πρόσβαση στο τηλέφωνο χωρίς τη βοήθεια της Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικό δεδομένο μπωρει να θεωρηθεί ακόμα και μια προσωπική άποψη για ένα συγκερκιμενο θέμα. Πολλές φωρες η ζήλια μας για κάτι που δεν μπορούμε να φτάσουμε εμφανίζεται αυθόρμητα χωρίς να το κατάλαβενουμε.

Είναι απλό ο καθένας πέρνει ότι του αρεση και φυσικά ότι μπωρει, γιατι είτε με κινητό που κάνει 100 ευρώ είτε με κινητό που κάνει 100 ευρώ το ίδιο αποτέλεσμα έχει, για να λειτουργήσει θα βάλεις προσωπικό email.

βασικά είναι καλό να δουλεύουμε και λίγο την ορθογραφία μας ..... κατά τα άλλα συμφωνώ εν μέρη στα γραφόμενά σου περί ότι μπορεί αγοράζει ο καθένας αλλά και με το παιδί το οποίο δικαιολογημένα αναφέρει την ανησυχία του για τα προσωπικά δεδομένα ( χωρίς να δαιμονοποιούμε και να αναφερόμαστε σε κατασκοπευτικές ιστορίες ) δεν σημαίνει πως το φακέλωμα μας καλά οδεύει .... 

στο θέμα μας τώρα, όλοι καταλαβαίνουμε πως τι πραγματικά έγινε στην παρουσίαση με το ξεκλείδωμα..μπορεί να συμβεί... απλά την τρίχα θέλουμε να την κάνουμε τριχιά... όλοι μας εμείς οι καταναλωτές.Θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε συνηδιτοποιημένοι καταναλωτές στο τι αγοράζουμε και όχι τι μας πουλάνε και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα face ID οπου απο οτι φαίνεται σπανίως θα δουλεψει σωστα....

 

Να το και το πόρισμα πριν καλά καλά βγει η ίδια η συσκευή. Σπάνια θα δουλεύει σωστά...

 

 

Ποιος ξέρει από τι άλλο θα πιανόσασταν αν δεν συνέβαινε το περιστατικό στην παρουσίαση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να το και το πόρισμα πριν καλά καλά βγει η ίδια η συσκευή. Σπάνια θα δουλεύει σωστά...

 

 

Ποιος ξέρει από τι άλλο θα πιανόσασταν αν δεν συνέβαινε το περιστατικό στην παρουσίαση. 

 

Θα λέγανε πως ήταν ιδρωμένος στη σκηνή, πράγμα που θα σήμαινε πως ήξερε πως μας παρουσιάζει μια χάλια συσκευή! Αν δεν πετύχαινε ούτε αυτό, θα λέγανε πως ήταν απαράδεκτο που η παρουσίαση έγινε σε ένα υπόγειο. Δίνω και ιδέες ε!   :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λέγανε πως ήταν ιδρωμένος στη σκηνή, πράγμα που θα σήμαινε πως ήξερε πως μας παρουσιάζει μια χάλια συσκευή! Αν δεν πετύχαινε ούτε αυτό, θα λέγανε πως ήταν απαράδεκτο που η παρουσίαση έγινε σε ένα υπόγειο. Δίνω και ιδέες ε!   :P

 

Περιμένω και τα σχόλια για τη ram όταν μαθευτεί. Κατά περίεργο λόγο, η ταχύτητα του επεξεργαστή και η συνολική συμπεριφορά της συσκευής δεν είναι τόσο σημαντική, αλλά η ποσότητα της ram αποτελεί βασικό κριτήριο ανωτερότητας και τεχνολογικής υπεροχής...

 

Τώρα όσο αναφορά το face ID, εγώ θα διατηρίσω τις επιφυλάξεις μου μιας και η τεχνολογία από πίσω είναι αρκετά πολύπλοκη και μπαίνει στο iPhone πρώτη φορά. Βέβαια κάποια σαίνια μηχανικοί εδώ πέρα έβγαλαν ήδη 50% failure rate. Οι υπόλοιποι που δεν διαθέτουμε αυτό το υπερταλέντο, θα περιμένουμε να βγει πρώτα για να βγάλουμε συμπέρασμα ως κοινοί θνητοί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και τα σχόλια για τη ram όταν μαθευτεί. Κατά περίεργο λόγο, η ταχύτητα του επεξεργαστή και η συνολική συμπεριφορά της συσκευής δεν είναι τόσο σημαντική, αλλά η ποσότητα της ram αποτελεί βασικό κριτήριο ανωτερότητας και τεχνολογικής υπεροχής...

 

Τώρα όσο αναφορά το face ID, εγώ θα διατηρίσω τις επιφυλάξεις μου μιας και η τεχνολογία από πίσω είναι αρκετά πολύπλοκη και μπαίνει στο iPhone πρώτη φορά. Βέβαια κάποια σαίνια μηχανικοί εδώ πέρα έβγαλαν ήδη 50% failure rate. Οι υπόλοιποι που δεν διαθέτουμε αυτό το υπερταλέντο, θα περιμένουμε να βγει πρώτα για να βγάλουμε συμπέρασμα ως κοινοί θνητοί...

Η ram ειναι ηδη γνωστη και δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να μην εχουν καταλαβει οτι το iOS δεν χρειαζεται παραπανω.
 
Η Επομενη μαχη θα ειναι οταν μαθευτει η χωρητικοτητα της μπαταριας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Περιμένω και τα σχόλια για τη ram όταν μαθευτεί. Κατά περίεργο λόγο, η ταχύτητα του επεξεργαστή και η συνολική συμπεριφορά της συσκευής δεν είναι τόσο σημαντική, αλλά η ποσότητα της ram αποτελεί βασικό κριτήριο ανωτερότητας και τεχνολογικής υπεροχής...

 

Τώρα όσο αναφορά το face ID, εγώ θα διατηρίσω τις επιφυλάξεις μου μιας και η τεχνολογία από πίσω είναι αρκετά πολύπλοκη και μπαίνει στο iPhone πρώτη φορά. Βέβαια κάποια σαίνια μηχανικοί εδώ πέρα έβγαλαν ήδη 50% failure rate. Οι υπόλοιποι που δεν διαθέτουμε αυτό το υπερταλέντο, θα περιμένουμε να βγει πρώτα για να βγάλουμε συμπέρασμα ως κοινοί θνητοί...

 

Κοίτα, είναι εντυπωσιακή τεχνολογία το face id  από την apple. Από τη φύση του όμως, είναι προφανές πως θα έχει διάφορες αδυναμίες. Ταυτόχρονα όμως δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποιείς μόνο αυτό και μπορείς να έχεις το κλασικό pin ή το passcode.

 

Κανείς δεν θα έλεγε όχι και στο touch id ταυτόχρονα, αλλά από τη στιγμή που δεν ήταν έτοιμη η τεχνολογία για να λειτουργήσει αξιόπιστα κάτω από την οθόνη, αποφάσισαν να το αφήσουν για ένα επόμενο μοντέλο (το ίδιο έκανε και η samsung). Μου αρέσει που λένε μερικοί "ας το έβαζαν πίσω", λες και σε μια τεράστια γραμμή παραγωγής μπορείς εύκολα να προσθέσεις ξαφνικά μια τρύπα στο πίσω μέρος και να αλλάξει το εσωτερικό της συσκευής για το νέο αισθητήρα...

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να βγάλει hate για την συσκευή. Στα σοβαρά μπορώ να πάρω μόνο ποστς τύπου ''Ναι είναι πολύ καλή η συσκευή, αλλά δυστυχώς κοστίζει πολλά και προτιμώ να αγοράσω κάτι φθηνότερο''. Hate τώρα για την πολιτική της εταιρείας οκ, πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι η εταιρεία δεν σκέφτεται σαν καταναλωτής αλλά σαν εταιρεία που θέλει να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα φράγκα(Αυτό ισχύει για όλους Intel/NV/AMD/M$ κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, είναι εντυπωσιακή τεχνολογία το face id  από την apple. Από τη φύση του όμως, είναι προφανές πως θα έχει διάφορες αδυναμίες. Ταυτόχρονα όμως δεν σε αναγκάζει κανείς να χρησιμοποιείς μόνο αυτό και μπορείς να έχεις το κλασικό pin ή το passcode.

 

Κανείς δεν θα έλεγε όχι και στο touch id ταυτόχρονα, αλλά από τη στιγμή που δεν ήταν έτοιμη η τεχνολογία για να λειτουργήσει αξιόπιστα κάτω από την οθόνη, αποφάσισαν να το αφήσουν για ένα επόμενο μοντέλο (το ίδιο έκανε και η samsung). Μου αρέσει που λένε μερικοί "ας το έβαζαν πίσω", λες και σε μια τεράστια γραμμή παραγωγής μπορείς εύκολα να προσθέσεις ξαφνικά μια τρύπα στο πίσω μέρος και να αλλάξει το εσωτερικό της συσκευής για το νέο αισθητήρα...

 

:)

Φυσικα και η τρυπα θα ηταν κακασχημη και για τον ιδιο λογο η Samsung το εβαλε διπλα στην καμερα.
 
Δεν θα προτιμουσες να ειχες Touch ID το οποιο θα συνηθιζες μετα απο λιγες μερες σε αυτη τη θεση απο το να μην εχεις καθολου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικα και η τρυπα θα ηταν κακασχημη και για τον ιδιο λογο η Samsung το εβαλε διπλα στην καμερα.
 
Δεν θα προτιμουσες να ειχες Touch ID το οποιο θα συνηθιζες μετα απο λιγες μερες σε αυτη τη θεση απο το να μην εχεις καθολου.

 

 

Βασικά για εμένα τουλάχιστον, το GS8 με απότρεψε εντελώς στο να χρησιμοποιώ τον fp sensor.

Προσπάθησα να το συνηθίσω αρκετές φορές αλλά δεν μπόρεσα. Πολλά fail attempts.

 

Φυσικά καλό θα ήταν να υπάρχει στο X αλλά αν το face ID λειτουργήσει όπως πρέπει ίσως να μην πειράξει πολύ η απουσία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για εμένα τουλάχιστον, το GS8 με απότρεψε εντελώς στο να χρησιμοποιώ τον fp sensor.

Προσπάθησα να το συνηθίσω αρκετές φορές αλλά δεν μπόρεσα. Πολλά fail attempts.

 

Φυσικά καλό θα ήταν να υπάρχει στο X αλλά αν το face ID λειτουργήσει όπως πρέπει ίσως να μην πειράξει πολύ η απουσία του.

Οταν το πρωτοπηρα του γιου μου και καναμε δοκιμες εγω βαραγα στην καμερα, εκεινος ηταν πιο ευστοχος
.
Οταν του πηρα μια θηκη Spigen, μετα απο 1-2 φορες λογω του βαθουλωματος που κανει η θηκη ηταν ολες μεσα και απο τους δυο.
 
Θα μου πεις οτι ειναι και αλλοι που δεν τους αρεσουν οι θηκες αλλα οπως ειπα και πριν καλυτερα ετσι και να το εχει παρα να μην το εχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε ναι.. το s8 εχει ειδικο αισθητηρα για την ιριδα και face reco 

το χρησιμοποιω αλλα σε σκοταδια η οταν φοραω γιαλια δε.. χωρις δηλαδη το αποτυπωμα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει το θεμα.. σχεδιακια στην οθονη θα κανουν οι x 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εε ναι.. το s8 εχει ειδικο αισθητηρα για την ιριδα και face reco 

το χρησιμοποιω αλλα σε σκοταδια η οταν φοραω γιαλια δε.. χωρις δηλαδη το αποτυπωμα δεν νομιζω οτι θα δουλεψει το θεμα.. σχεδιακια στην οθονη θα κανουν οι x 

 

Η αναγνώριση προσώπου από την Apple δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτή του S8. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σημασια εχει για την πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου τους. Αυτους μονο να εχει το μηλο πανω τους ενδιαφερει.

Σας χαλάει πολύ που μια ομάδα έχει οπαδούς γιατί βλέπει τι προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια; Από το σεβασμό στους υπαλλήλους της  μέχρι προσπάθειες για βελτίωση της ζωής μας και για βελτίωση του περιβάλλοντος. Και όλα αυτά από έναν χίπη που κυριολεκτικά βρομούσε έξω από τα γραφεία της atari τότε. Εσείς καθίστε σήμερα με samsung, αύριο με htc, μεθαύριο σε oppo, zoppo, moppo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...