Προς το περιεχόμενο

Η Apple διευκρινίζει ότι το Face ID δεν απέτυχε κατά την πρώτη του δημόσια δοκιμή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή να μην αγχώνομαι για το μακιγιάζ ή το χρώμα/κούρεμα/χτένισμα των μαλλιών μου;

 

Ευτυχώς, γιατί δεν θέλω να με κοροϊδεύουν αν προσπαθώ απεγνωσμένα να το κάνω να με αναγνωρίσει.

Και ιδίως για το ξανθό χρώμα των μαλλιών μου...

Το μακιγιάζ είναι κυρίως 2D οφθαλμαπάτη, δεν αλλάζει την τρισδιάστατη δομή του προσώπου. Προφανώς εξαιρούνται περιπτώσεις που κάποια βάζει δέκα στρώματα μπογιάς. :P

 

Αυτοί που πρέπει να ανησυχούν είναι όσοι έχουν σκαμπανευάσματα στα κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να το δουμε στα πρωτα reviews αν δουλευει κ ποσο καλα , ολα τα αλλα ειναι κουβεντες καφενειου

 

προσωπικα μου αρεσει το X κ ειναι η πρωτη φορα που μ αρεσει iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτημα να υπάρχουν 5 σοβαρά σχόλια σε αυτό το θέμα μέχρι τώρα, τα υπόλοιπα είναι αερολογίες από άτομα που απλά ρίχνουν λάσπη, έτσι για να λένε απλά. Κάνουν κουμάντο στο πορτοφόλι του καθενός, λένε ανακρίβειες, θεωρίες που δεν στέκουν και άλλα διάφορα κλασσικά που διαβάζουμε σε κάθε άρθρο που έχει να κάνει με το iPhone. Την ίδια στιγμή ο σαρωτής ίριδας της Samsung ξεκλειδώνει με μία απλή φωτογραφία. Just sayin.

Είσαι σίγουρος ότι ο σαρωτής ίριδας της Samsung ξεκλειδώνει με μία φωτογραφία? Μήπως ξεκλείδωσε με το face unlock και όχι με τον σαρωτή ίριδας? Άρα σίγουρα το δικό σου δεν είναι μέσα σε αυτά τα 5 "σοβαρά σχόλια" και λες ανακρίβειες.

Παρακάτω...

Υγ. Κύριοι /κυρίες επειδή μας αρέσει η τεχνολογία θα την κράζουμε/θαυμάζουμε από ΌΠΟΥ και αν προέρχεται. Και φυσικά θα κράζουμε και τις υπερτιμημένες τιμές από ΟΠΟΥ και να προέρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας έπεισε. Την άλλη συσκευή την ετοίμαζαν με διαφορετικό τρόπο?

 

Μάλλον μας περνάνε για βόδια.

 

Αφου ξεσκεπάστηκε η απάτη, γιατί εκνευρίζεσαι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε κλάμα ούτε τίποτα. Και τζάμπα να μας το έδινες δεν θα το παίρναμε ή θα το πουλούσαμε. Μην απαιτείς όμως να μην κοροϊδεύουμε την φάρα σας. Κατά τα άλλα μοιράστε τα λεφτά σας όπου θέλετε.

 

Θα σου πώ κάτι που θα σε εκπλήξει: Δεν υπάρχουν φάρες φίλε μου.

 

Άλλος διαθέτει τα λεφτά του σε ακριβά αμάξια, άλλος σε ρούχα, άλλος σε φιλανθρωπίες, άλλος σε beast gaming PC, άλλος σε γκόμενες αλλά μόνο όποιος διαθέτει τα λεφτά του σε Apple προϊόντα δείχνει να σας δυσαρεστεί.

 

Είναι γεγονός όμως ότι οι περισσότεροι που κράζουν εδώ μέσα κυκλοφορούν με Xiaomi (και καλά κάνουν) και την πέφτουν σε όσους θέλουν να κυκλλοφορήσουν με iPhone. Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία. Κάθε χρόνο κράζουμε την Ferrari της κινητής, αλλά κυκλοφορούμε με Ssangyong.

 

PS Δεν έχω να διαθέσω 1000+ σε κινητό και αν είχα πιθανότατα δεν θα το έκανα, γιατί προτιμώ να σπρώχνω αλλού τα λεφτά μου, αλλά τα επιχειρήματα των επικριτών σχετικά με το Face ID θυμίζουν το ανέκδοτο που καταλήγει ως εξής:

 

Ναι, αλλά καφέ δεν φτιάχνει

 

PS2 Με ένα iPhone 6s Plus που αγόρασα από τις αγγελίες του insomnia μεταχειρισμένο στα 630€ κυκλοφορώ εδώ και 14 μήνες και σκοπεύω να το αλλάξω όταν θα πάψει πλέον να δέχεται τα updates του iOS, έτσι για να γνωριστούμε καλύτερα το αναφέρω.

 

PS3 Βλέπω έβγαλε η Xiaomi το Mi Mix 2. Τρομερή ευκαιρία!

 

xiaomi_zpsacntyhrg.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σημασια εχει για την πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου τους. Αυτους μονο να εχει το μηλο πανω τους ενδιαφερει.

Όπως τα λές είναι , κρασάρουν συνέχεια , σέρνονται όλο lag είναι . Από ασφάλεια καθόλου ξεκλειδώνουν για πλάκα ... Άσε μη σου τύχει . Μη πω για τον πιο αργό επεξεργαστή της αγοράς ... Ευτυχώς που υπάρχουν και τα κινέζικα που είναι καλύτερα και δεν πληρώνουμε για το σήμα σα τους άλλους τους χαζούς ... χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στις ερωτησεις. 

Εχω δικο μου σπιτι και αμαξι εκτος  απο παιδι .Αν ειχα ομως θα το εστελνα σιγουρα σε ιδιωτικο διοτι  το παρεχομενο επιπεδο  της δημοσιας εκπαιδευσης στην Ελλαδα  ειναι εξαιρετικα χαμηλο.

Για τις ΗΠΑ θα μας απαντησεις η' μπα ?Που συγκρινεις χρεωκοπημενη χωρα (την δικη μας) με τις ΗΠΑ  που ειναι σε ολους  τους δεικτες ετη φωτος πανω απο μας .

 

Ναι απαντας στην ερωτηση μου, δηλαδη μενεις ΗΠΑ γιατι με μπερδεψες;

 

Αν μενεις ΗΠΑ, θελω να μας απαντησεις με τι δουλεια εχεις τοσο ελευθερο χρονο, εχεις ξεχρεωσει τα φοιτητικα σου δανεια, εχεις αγορασει σοβαρο σπιτι, που δεν ειναι φτιαγμενο απο τα 2 γουρανακια, εχεις περισσευμα για αυτοκινητο, πληρωνεις σοβαρη ιδιωτικη ασφαλεια/συνταξιοδοτικο και παρ' όλ' αυτά κανεις και καλη ζωη, αγοραζεις μπολικες συσκευες της apple και εχεις κανει και κομποδεμα για να πληρωσεις 12 χρονια ιδιωτικο σχολειο και 4 πανεπιστημιο.

 

Γιατι κατι μου λεει στην χρεωκοπημενη χωρα κανεις ζωαρα και εχεις μπολικη προσωπικη περιουσια και οχι στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα σχόλια ορισμένων εδω μέσα το μόνο που έχω να πω ειναι ότι...

είναι μεγάλο προσόν το να ξέρεις πότε να μιλήσεις και τι να πεις και δυστυχώς λίγοι το κατέχουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι αναπόφευκτο οτι τα επόμενα χρόνια όλων των ειδών οι μηχανές (κινητά, υπολογιστές, atm, αμάξια κτλ κτλ) θα λειτουργούν με τέτοιου είδους αναγνωρίσεις.

Ξεκίνησαν με εναν απλό κωδικό. Συνέχισαν με δαχτυλικό αποτύπωμα. Απο εδω και πέρα θα σκανάρουν τριδιάστατα πρόσωπα, ίριδα, σώμα και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Προς τα εκει δείχνουν όλα. Το αν είναι καλό ή κακό ή αδιάφορο για τον κόσμο, είναι μια άλλη κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ΜΑΤ ή πυροσβέστης δεν θα παίζεις με το iphone σου την ώρα της δουλειάς! Οταν βρεις χρόνο ή θα βγάλεις το κράνος ή θα πληκτρολογήσεις το pin με τα δαχτυλάκια σου.

 

Σοβαρευτείτε λίγο με τα ...επιχειρήματα! 

 

Ποιός σου είπε για παιχνίδι; Επειδή είμαι χρήστης Mac, iPad, iPhone και πελάτης της Apple από το 2000, δεν πάει να πει ότι θα αγοράζω οτιδήποτε μ...α βγάλει δίχως να κρίνω το σωστό και το λάθος.

 

Το να προσθέσει αυτή τη δυνατότητα, το χαιρετίζω. Το να αφαιρέσει όμως το Touch ID για μένα είναι μέγα λάθος και άβολο για την περίπτωση που έγραψα παραπάνω.

 

Μην κρίνεις με τα θέλω σου, αλλά να κρίνεις με τα πρέπει.

Καλή συνέχεια και βρές λόγο μέσα σου που θα προτιμήσεις αυτή τη συσκευή απ'ότι άλλο κυκλοφορεί η ίδια η εταιρεία ή άλλες. Μην είσαι πρόβατο, να είσαι καταναλωτής με δικαιώματα και αιτήματα, όχι μόνο ένα κινούμενο πορτοφόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι αναπόφευκτο οτι τα επόμενα χρόνια όλων των ειδών οι μηχανές (κινητά, υπολογιστές, atm, αμάξια κτλ κτλ) θα λειτουργούν με τέτοιου είδους αναγνωρίσεις.

Ξεκίνησαν με εναν απλό κωδικό. Συνέχισαν με δαχτυλικό αποτύπωμα. Απο εδω και πέρα θα σκανάρουν τριδιάστατα πρόσωπα, ίριδα, σώμα και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Προς τα εκει δείχνουν όλα. Το αν είναι καλό ή κακό ή αδιάφορο για τον κόσμο, είναι μια άλλη κουβέντα.

 

To τέλος να γίνεται σκανάρισμα ακόμα και με DNA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμια σημασια εχει για την πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου τους. Αυτους μονο να εχει το μηλο πανω τους ενδιαφερει.

 

Και εσάς να ασχολίστε με αυτούς που έχουν το μήλο, μάντεψε τι ανωμαλάρες είστε.

 

 

 

1ον: Το αγοράζω γιατί έτσι γουστάρω

2ον: Ακόμη κι αν βγει πατάτα, σε όλους θα λέω ότι είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατί δεν είναι δυνατό να έκανα τέτοια μ... να δώσω χιλιάρικο και να μην είναι ΤΕΛΕΙΟ.

 

3ον: Το πουλάω και παίρνω το Note 8

4ον: Ακόμη κι αν βγει πατάτα, σε όλους θα λέω ότι είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατί δεν είναι δυνατό να έκανα τέτοια μ... να δώσω χιλιάρικο και να μην είναι ΤΕΛΕΙΟ.

 

5ον: Το πουλάω και παίρνω το επόμενο κοντά στο χιλιάρικο

6ον: Ακόμη κι αν βγει πατάτα, σε όλους θα λέω ότι είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατί δεν είναι δυνατό να έκανα τέτοια μ... να δώσω χιλιάρικο και να μην είναι ΤΕΛΕΙΟ.

 

(Συνεχίζεται)

Αυτό να το κοιτάξεις, ελπίζω να μην κάνεις το ίδιο και με την γυναίκα σου.

 

 

 

μιλα για τον εαυτο σου πολλοι απο τους επικριτες της μια χαρα της τα σκασανε στο παρελθον και ξεπερασανε το κολλημα της θεικης εταιριας.Προσωπικα δεν γουσταρω τον τροπο που εξελισεται το ολο θεμα με τα προσωπικα μας δεδομενα που μονο προσωπικα δεν ειναι ,δακτυλικα αποτυπωματα ,προσωπα  ολα ωραια και φακελωμενα σε server ,θυσιαζουμε ατομικες ελευθεριες για χαριν ευκολιας χωρις να αντιλαμβανομαστε που οδευουμε, ω φευ ειμαι και εγω μεσα στη λιστα. Για το τελος θα ελεγαα οτι πρεπει να παψουμε να δρουμε ως προβατα αλλα ως συνειδητοποιημενοι καταναλωτες,παρακολουθοντας ομως την επικαιροτητα και τα σχολια αρκετων αντιλαμβανομαι οτι εχουμε πολυ ψωμι μπροστα μας....

 

ε ναι, iris scanners, facebook, fingerprints και τώρα κάμερα. Party θα κάνουν εκεί στην apple με τις φώτο μας και τα βιομετρικά μας στοιχεία. Εσένα σου έχω μια ωραία σελίδα, Pentapostagma.gr , γιατί το insomnia δεν το σηκώνεις. 

 

Δεν χρειάζεσαι face ID, πάρε απλά ένα καθρεφτάκι ...φορητό! :P

 

 

Από πότε τα δεδομένα στα οποία αναφέρεσαι πάνε σε κάποιους servers? Γνωρίζεις πως λειτουργεί η διαδικασία πιστοποίησης μέσω δαχτυλικών αποτυπωμάτων στα iphones/ipads? Γνωρίζεις πως δεν πάνε πουθενά πέρα από την ίδια τη συσκευή και τη CPU της?

 

Ωραία και "πιασάρικη" η δαιμονοποίηση, αλλά να είμαστε και λίγο συγκρατημένοι! 

μα και εσύ, γιατί του χαλάς την φούσκα :) , τα δεδομένα του touch id τα επεξεργαζόταν ένα chip που το iOS δεν έχει δυνατότητα ανάγνωσης. 

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη anti-apple τακτική μερικών, μετοχές στην samsung ή στην google έχετε;

 

Τα αγοράζουμε απλά γιατί μας αρέσουν, γιατί έχουμε hackintosh και macbook και δουλεύουν όλα μαζί άριστα.

Γιατί είναι όμορφα και αξιόπιστα, γιατί τα 4 cores του iphone πατάνε τα 8 core σας. Παρότι οφείλω να παραδεχτώ ότι από τον θάνατο του jobs η apple έχει απομακρυνθεί από τους στόχους του jobs, ακόμα και έτσι, με ένα iphone 5 κάνω ακόμα δουλειά ΧΩΡΙΣ LAGS, μπορείς να πεις το ίδιο για το Galaxy s2? Λες να κάνει το μήλο την διαφορά  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καμω εγω μια ερωτηση τωρα...Ποια πιστευετε οτι θα ηταν μια πραγματικα χρισημη αναβαθμιση σε ενα μελοντικο κινητο?. μια λειτουργια που θα πει κανεις νταξ χαλαλι το 1000αρικο... μμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι για τους βλάκες που χωρίς να ξέρουν, απλά θα κοροϊδέψουν γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού 

Ουκ ολίγοι παρατήρησαν χτες ότι στην παρουσίαση του Face ID του iPhone X, η πρώτη προσπάθεια του Craig Federighi να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο δεν ήταν επιτυχής.

Για την ακρίβεια, λίγα λεπτά αφού ο Phil Schiller επέδειξε τα χαρακτηριστικά του Face ID, ο Craig Federighi, Επικεφαλής μηχανικός software στην Apple ανέβηκε στη σκηνή για να το επιδείξει στην πράξη.

Όμως η προσπάθειά του να τον αναγνωρίσει το Face ID του iPhone X δεν ήταν επιτυχημένη και εμφανίστηκε η οθόνη για τον κωδικό πρόσβασης. Έτσι, έπιασε ένα δεύτερο iPhone X και στην περίπτωση αυτό όλα λειτούργησαν όπως έπρεπε.

Απ’ότι φαίνεται όμως, δεν πρέπει να ήταν τελικά κάποιο λάθος του Face ID, αλλά μάλλον πρόκειται για το ίδιο μέτρο ασφαλείας που ήρθε μαζί με το Touch ID.

Η οθόνη έγραφε: «Ο κωδικός σας απαιτείται για να ενεργοποιήσετε το Face ID». Παρόμοιο μήνυμα βλέπουν οι κάτοχοι των iPhone όταν κάνουν επανεκκίνηση του iPhone τους ή αν έχουν περάσει πολλές ώρες χωρίς να έχουν προσπαθήσει να ξεκλειδώσουν τη συσκευή τους.

Προφανώς το ίδιο θα ισχύει και με το Face ID, το οποίο θα αντικαταστήσει το Touch ID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...