Προς το περιεχόμενο

Εργονομική καρέκλα γραφείου!!!


Looter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα ! 

Αγαπητέ @Pyrromanis_ πως σου φαίνεται η καρέκλα zody της Haworth που πήρες ? Σκέφτομαι και εγώ να την πάρω , κάθε feedback είναι ευπρόσδεκτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγώ θα ήθελα πληροφορίες για τη Zody, καθώς τη παράγγειλα και εγώ χθες! Από τη δοκιμή που έκανα, ήταν η πιο άνετη μετά τη Steelcase Amia, οπότε ελπίζω σε κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 10/1/2023 στις 6:42 ΜΜ, Pyrromanis_ είπε

Πηρα τελικα την zody της Haworth 558(450 χωρις ΦΠΑ) γιατι την εχουν προσφορα στην asset και πιο σημαντικα ειναι ετοιμοπαραδοτη, γιατι αλλιως ολες οι αλλες (και σε steelcase και σε HM) ειναι 1 με 2 μηνες να στην φερουν

Πως είναι τελικά η zody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 29/1/2020 στις 5:41 ΜΜ, definitio είπε

Ψάχνομαι κι εγώ για καρέκλα γραφέιου για πολλές ώρες καθημερινής χρήσης.

Eίχα πάει στον Δρομέα τη βδομάδα της "Μαύρης Παρασκευής"...δυστυχώς δεν έμεινα ικανοποιημένος από καμία από τις δύο καλές του καρέκλες...ωραίες, με πολλές ρυθμίσεις, αλλά ελάχιστη στήριξη ψηλά στη πλάτη και στηρίγματα αυχένα περισσότερο διακοσμητικά.

...θυμόμουν ότι είχα μείνει πιο ικανοποιημένος από την Markus του ΙΚΕΑ (πλην του υφάσματος) και χθες ξαναπήγα για μια τελευταία δοκιμή έχοντας προεξοφλήσει την αγορά της (Τρίτη-Πέμπτη έχει και 10% έκπτωση με κουπόνι Cosmote Deals 4U)...

...εκεί όμως ξαναδοκίμασα την JARVFJALLET με τα μπράτσα και βρέθηκα σε μεγάλο δίλημμα, καθώς τα θετικά-αρνητικά ήταν μοιρασμένα...καμιά ώρα καθόμουν εναλλάξ στις καρέκλες και δεν μπόρεσα να αποφασίσω...

Εντυπωσιάστηκα δε από την FLINTAN, στα 75€ με 10 χρόνια εγγύηση,

Μια σύντομη σύγκριση

Markus

  • μαλακό κάθισμα
  • φαρδιά πλάτη
  • πιο βολικά σημεία στήριξης στην ανάκλιση
  • αδύναμο σχετικά  ελατήριο/αντίσταση της πλάτης ακόμη και στη μέγιστη ρύθμιση
  • λίιιγο κλίνει προς τα πίσω, συγκριτικά
  • > μη βέλτιστη στήριξη όλου του μήκους της πλάτης σε όρθια θέση, περισσότερο λόγω της μικρής κλίσης προς τα πίσω.
  • βολικά σε μήκος - θέση χερούλια
  • μήκος χερουλιών ενδέχεται να βρίσκει στο γραφείο.
  • καλά στηριγμένα χερούλια, από ατσάλι
  • στήριγμα αυχένα βολικό αν και σταθερό
  • 10 χρόνια εγγύηση
  • 179€

JARVFJALLET

  • σκληρό κάθισμα, αλλά δεν βουλιάζει, όντας καλύτερη για καλοκαίρι
  • στενή πλάτη ψηλά
  • λιγότερο βολικά σημεία κλειδώματος θέσης
  • άψογη αντίσταση της πλάτης, δεν χρειάζεται να "κλειδωθεί" σε μια θέση για να στηρίζει καλά
  • στηρίζει άψογα σε όρθια θέση, σε όλο το μήκος της πλάτης
  • ρυθμιζόμενο βάθος καθίσματος
  • σχετικά άβολα χερούλια, μέτριο σε αίσθηση/ποιότητα πλαστικό, με αλουμινένιο σκελετό
  • χερούλια μάλλον λιγότερες πιθανότητες να βρουν στο γραφείο όταν πλησιάζω κοντά την καρέκλα.
  • Χερούλια δένουν από κάτω, που τα καθιστά πιο ευπαθή στην άσκηση βάρους.
  • προσκέφαλο πολύ βολικό σε όρθια θέση κι ελαφράς ανάκλισης...σε πλήρη ανάκληση όμως σαν να κρατάει πιο μπροστά τον αυχένα.
  • 10 χρόνια εγγύηση
  • 199€ (με χερούλια)

FlINTAN

  • μαλακό κάθισμα
  • καλή στήριξη στη πλάτη βάσει του ύψους της
  • ελαφράαα κλίση προς τα πίσω/ μη βέλτιστη στήριξη σε όρθια θέση
  • άψογο VFM
  • 10 χρόνια εγγύηση
  • 75€ (με χερούλια)

 

Μεταξύ των ακριβότερων, συνοπτικά

  • η Markus με το μαλακό έδρανο φαίνεται πιο ξεκούραστη, σε σχέση με την πιο σκληρή JARVFJALLET
  • η JARVFJALLET με στηρίζει ψηλά στη πλάτη καλύτερα σε όρθια θέση,, η Markus έχει μια ελαφρά κλίση και στη πλάτη και στο έδρανο.
  • η JARVFJALLET με "αγκαλιάζει" καλύτερα, αλλά στενεύει ψηλα και σε ανάκλιση νομίζω πως ο σκελετός μπορεί να γίνει άβολος/πιεστικός, ενδεχομένως, αν χαλαρώσει το ύφασμα της πλάτης, ενώ η Markus έχει φαρδιά πλάτη από πα΄νω μέχρι κάτω
  • η Markus έχει βολικες προκαθορισμένες θέσεις ανάκλισης....η JARVFJALLET έχει ισχυρο ελατήριο, με άψογη στήριξη σε μικρές γωνίες, χωρίς ανάγκη "κλειδώματος" της πλάτης, προαρμοζόμενη καλύτερα στις κινήσεις μου
  • το στήριγμα αυχενα της Markus είναι σταθερά βολικό σε όλες τις θέσεις, αντίθετα της JARVFJALLET με στηρίζει καλύτερα όμως σε κάποιες θέσεις με κάνει να νιώθω πως έχω προτεταμένο το κεφάλι, θα ήθελα λίγο πιο πίσω να ήταν αναλόγως τη θέση
  • Χερούλια ατσάλινα που βιδώνουν στο πλάι στη Markus, στη JARVFJALLET βιδώνουν από κάτω (τάση για χαλάρωση ή/και κάμψη μακροπρόθεσμα) κι είναι μέτρια σε αίσθηση, αλλά μάλλον πιο κοντά, που βολεύει όταν πληκτρολογεί κανείς καιπρέπει να έρθει κοντά στο γραφείο.

Αν η Flintan με κάνει να αμφισβητώ τη χρησιμότητα της επένδυσης 100€ επιπλέον για τις άλλες...μόνο για το ύψος της πλάτης...που θα το ήθελα, αλλά για 100€ όταν είναι τόσο καλή γενικά;

 

Βοηθάτε χωριανοί.

 

Τί ύψος έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, alexx_bauer said:

Τί ύψος έχεις;

Πού το ξέθαψες...

1.86

Τελικά τότε είχα πάρει την Flintan γιατί τα +100€ στη πράξη δεν κάλυπταν τις ανάγκες μου επαρκώς με τις αδυναμίες καθεμιάς.

Η JARVFJALLET σαν να έχει αλλάξει τώρα που την είδα (δεν λειτουργούν οι σύνδεσμοι στο μήνυμα πλέον, αλλά υπάρχουν ακόμη στην ΙΚΕΑ οι καρέκλες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, definitio είπε

Πού το ξέθαψες...

1.86

Τελικά τότε είχα πάρει την Flintan γιατί τα +100€ στη πράξη δεν κάλυπταν τις ανάγκες μου επαρκώς με τις αδυναμίες καθεμιάς.

Η JARVFJALLET σαν να έχει αλλάξει τώρα που την είδα (δεν λειτουργούν οι σύνδεσμοι στο μήνυμα πλέον, αλλά υπάρχουν ακόμη στην ΙΚΕΑ οι καρέκλες)

Το ξέθαψα γιατί έσπασε η αρχαία δική μου και ψάχνω τί να πάρω.. 190 σε ύψος, graphic & video designer, έχω ακούσει πως η Markus (προσκέφαλο και μέση) είναι ακριβώς για το ύψος μου γ αυτό και ρώτησα. Βέβαια που να θυμάσαι χαχα

Η Jarvfjallet έχω ακούσει πως είναι άβολη σε κώλο και προσκέφαλο (πάει κάπως μπροστά), καθώς και σε ανάκλιση. Επίσης δεν νομίζω πως θα με βολεύει το ότι στενεύει προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/04/2024 at 16:53, alexx_bauer said:

Το ξέθαψα γιατί έσπασε η αρχαία δική μου και ψάχνω τί να πάρω.. 190 σε ύψος, graphic & video designer, έχω ακούσει πως η Markus (προσκέφαλο και μέση) είναι ακριβώς για το ύψος μου γ αυτό και ρώτησα. Βέβαια που να θυμάσαι χαχα

Η Jarvfjallet έχω ακούσει πως είναι άβολη σε κώλο και προσκέφαλο (πάει κάπως μπροστά), καθώς και σε ανάκλιση. Επίσης δεν νομίζω πως θα με βολεύει το ότι στενεύει προς τα πάνω.

Δεν μπορώ να σου προσφέρω περισσότερες λεπτομέρειες απ οσες ειχα γράψει τότε αναλυτικα, δεν θυμαμαι κατι παραπάνω.

Νομιζω όμως πως οι παρατηρήσεις ειναι αντικειμενικές, ελπίζω να σε βοηθήσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...