Προς το περιεχόμενο

Η Intel καθυστερεί το λανσάρισμα των επεξεργαστών Cannon Lake στα 10nm μέχρι τα τέλη του 2018


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο υπαρχει ο r5 1600 στα 200 ευρω στην ιντελ δεν εχουν καμια ελπιδα, θα πληρωσουν τους ryzen και ιδιως τον 1600 δισεκατομμυρια ! Aυτο τους το χρωστουσε η κοκκινη για τον g4560...

συνεχίζει ακόμη να είναι η καλύτερη πρόταση ο g4560 στα ultralow budget builds :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πριν από ~2 χρόνια περίπου πέθανε ο πρόεδρος της Intel που γενικά είχε μεγάλη αποδοχή στην βιομηχανία και ήταν πολύ δραστήριος και ως μηχανικός, όχι απλός τεχνοκράτης. Μετά από αυτό νομίζω πήρε την κάτω βόλτα η Ιντέλ.

 

Από εκεί και πέρα είναι λυπηρό να βλέπεις τα κινητά να κυκλφορούν ήδη με επεξεργαστές στα 10nm και οι desktop να φτάνουν να ακολουθούν σχεδόν 2 χρόνια μετά.

 

edit: στον Andy Grove αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πριν από ~2 χρόνια περίπου πέθανε ο πρόεδρος της Intel που γενικά είχε μεγάλη αποδοχή στην βιομηχανία και ήταν πολύ δραστήριος και ως μηχανικός, όχι απλός τεχνοκράτης. Μετά από αυτό νομίζω πήρε την κάτω βόλτα η Ιντέλ.

 

Από εκεί και πέρα είναι λυπηρό να βλέπεις τα κινητά να κυκλφορούν ήδη με επεξεργαστές στα 10nm και οι desktop να φτάνουν να ακολουθούν σχεδόν 2 χρόνια μετά.

 

edit: στον Andy Grove αναφέρομαι

 

TSMC/ Glofo 10nm = Intel 14nm

 

Επίσης τα μικρά dies έχουν πολύ μεγαλύτερα yields.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν τόσες δυσκολίες τώρα στα 10nm και το πάνε από αναβολή σε αναβολή, τι θα γίνει όταν προσπαθήσουν να πάνε σε ακόμα πιο κάτω; Και φαντάζομαι η Intel δεν καθυστερεί επίτηδες τώρα γιατί καιγεται να περάσει πάλι πολύ μπροστά από την κόκκινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήδη οι κάρτες γραφικών της AMD είναι :P

 

 

 

 

 

Εγώ έχω ήδη γυρίσει σε AMD μετά απο τους i7 9χχ απλά δεν άξιζε το πράμα η intel πήρε τόσο ψηλά τον αμανέ που για να πάρεις καλό επεξεργαστή και μια ταιριαστή μητρική έπρεπε να δώσεις το κεφάλαιο που έδινες παλιότερα για ένα ολόκληρο κουτί!!

 

Πχ παλιότερα (που πάλι η intel ήταν στα ντουζένια της) όταν οι 4 core επεξεργαστές ήταν καινούργια τεχνολογία -και ντροπή στην intel που επίτηδες δεν έβαζε HΤ-  μπορούσες να πάρεις τον καλύτερο core2quad 6700 με την καλύτερη μητρική Asus Striker II extreme και έδινες πχ 400 ευρώ σύνολο... τώρα χρειάζεται να δώσεις αντι για λιγότερα (όπως είχαμε συνηθίσει απο το 80 έως και ~2009) περισσότερα! και φτάνεις μέχρι και το 1000άρικο πολύ άνετα για top consumer επεξεργαστή + μητρική αν διαλέξεις τον δρόμο της intel.

 

πήρα FX 8320 OC στα 4GHz και μητρική όλα αυτά 200 ευρώ ΣΥΝΟΛΟ με USB 3 με CF με ότι θέλω και τύφλα να έχει ο κάθε intel και μιντελ

 

ναι θα είχα πχ 20 FPS παραπάνω (σε stock ρολόγια και οι δύο, και σε παιχνίδια που έτσι και αλλιώς και με AMD θα είχα πάνω απο 60 FPS) αλλά θα έπρεπε να δώσω +300/400 ευρώ...

 

δηλαδή είχα λίγο χειρότερες επιδώσεις αλλά πλήρωνα πολύ λιγότερα χρήματα..

 

τώρα με τους ryzen δίνεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ και παίρνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

 

Οπότε ναι και ο επόμενος επεξεργαστής μου  κατά πάσα πιθανότητα AMD θα είναι.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PphEQqI1Nck

 

 

O επεξεργαστής πιο πάνω αν και ακριβός (1000 ευρώ) κάνει την δουλειά που ΔΕΝ μπορούν να κάνουν επεξεργαστές της intel στα ίδια ή και διπλάσια χρήματα ...

 

και το ίδιο (απο πλευράς απόδοσης τιμής) ισχύει για όλη την σειρά ryzen

Ισχύει αυτό το οποίο λες αλλά ανάλογα προς το παρόν την δουλει; που θες. Πχ Lightroom και photoshop είμαι λίγο έως αρκετά πίσω αλλά after effects και premier άλλο επίπεδο και αυτό διότι ευθύνεται το software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να γνωρίζουμε ότι η γραμμή παραγωγής για μαζική υλοποίηση σε τόσα μικρή κλίμακα νανομέτρων αποτελεί επένδυση και αλλαγή εξοπλισμού συνήθως. Οπότε γιατί να βιαστεί όταν μπορεί να τελειοποιήσει την παραπάνω τεχνική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο εκτός ουσιας το ερώτημά μου, αλλά με βασανίζει χρόνια: εχει καταλάβει κανείς από που εμπνέονται οι κατασκευαστές (Intel, Apple, κλπ) και δίνουν αυτά τα απίστευτα ονόματα στα προϊόντα τους? Δηλαδή αν φτιάχναμε εδώ τσιπάκια, πόσο πιθανό θα ήταν να ονομάζαμε τη σειρά "Λίμνη Λαγκαδά" ή "Τριχωνίδα", ή το λειτουργικό σύστημα "Καπετάνιος" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...