Προς το περιεχόμενο

Εχετε αγορασει ποτε απο το wish;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους δε γνωριζουν ειναι ενα app (εχει και ιστοσελιδα νομιζω) με διαφορα πραγματα που μπορεις να αγορασεις, νομιζω ολα απο Κινα, και ειναι παμφθηνα.

 

Θελω να μαθω για την ποιοτητα των προϊοντων απ οσους εχουν παραγγειλει και αν γενικα αξιζει να περιμενεις σχεδον ενα μηνα που κανει το shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε έψαξα από wish τα είχε πιο ακριβά από το ebay… και επίσης πληρώνεις και μεταφορικά, ενώ από ebay τα βρίσκεις και με free shipping.

Η ποιότητα είναι σχετική της τιμής τους…

Το αν αξίζει να περιμένεις έναν τουλάχιστον μήνα (βαλε 2 για να είσαι πιο ήρεμος) θα πρέπει να ρωτήσεις το πορτοφόλι σου, γιατί αν χρειάζεσαι άμεσα την παραγγελία τότε την πληρώνεις από Ελλάδα και σου πιάνουν τον…. ξέρεις…

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαξεις κατι συγκεκριμενο και μαρκας τοτε ισως ειναι πιο ακριβα ναι, αλλα διαφορα αλλα no brand τα παιρνεις και τζαμπα και πληρωνεις μονο ενα 2 ευρο μεταφορικα. Πχ βλεπω ρολογια που ειναι free και δε ξερω αν η ποιοτητα ειναι αυτη των 5-10 ευρο που θα περνες απο λαικη, η σαν κατι που θα βρισκες στα..αυγα κιντερ.

 

Εξωτερικο μενω, κανει 3 βδομαδες μεσο ορο η μεταφορα εδω. Αλλα ειδα reviews απο ελληνες σε διαφορα προιοντα που κοιταξα και εχουν αφησει καλα σχολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα. Οτιδήποτε εγώ έψαξα από wish τα είχε πιο ακριβά από το ebay… και επίσης πληρώνεις και μεταφορικά, ενώ από ebay τα βρίσκεις και με free shipping.

Αν εσύ αυτό που αναζήτησες δεν το βρήκες φτηνότερο από ebay, πάω πάσο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει δουλέψει πολύ φίλος μου και έχει πάρει δεκάδες πράγματα (5-10 ευρω ανα παραγγελία). Εγω το γλυκοκοίταζα αρχές αυγουστου αλλά με το μπαμ στα τελωνεία-ελτα έκανα πίσω. Τον ρώτησα πρόσφατα αν εχει παραλάβει και αν εφαγε χτύπο απο τελωνείο και μου ειπε οτι τον τελευταίο μήνα παρελαβε 4 μικροπραγματα χωρίς 3ευρω ή 15ευρω.

 

Είναι σιγουρα πιο φθηνό απο πολλές αλλες πηγές αλλά κατα περιπτωση λίγο πιο ακριβό απο aliexpress ή ebay απο Κίνα. Απο την άλλη εμένα με βολευει με την έννοια οτι δε χρειάζεται να κοιτώ το profil κάθε πωλητή στο ebay/aliexpress και σε περιπτωση χαμένου δεματος ειναι πολύ πιο ευκολο το refund σε σχέση με ebay.

 

Επειδή θελω να το δοκιμάσω, παρέλαβε αλλος συνφορουμίτης προιόντα απο το wish τον τελευταίο μήνα; Είχε "τελωνοχρεώσεις" για μικρές αγορές 5-10 ευρω;

 

Το κερασάκι. Εχτες έκανα παραγγελία απο gearbest ποντίκι σε προσφορα στα 5 ευρω μαζί με μεταφορικά. Σήμερα ειδα ακριβώς το ίδιο στο wish με 3 ευρω μαζί με μεταφορικά (και στις δυο περιπτωσεις unregistered). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει δουλέψει πολύ φίλος μου και έχει πάρει δεκάδες πράγματα (5-10 ευρω ανα παραγγελία). Εγω το γλυκοκοίταζα αρχές αυγουστου αλλά με το μπαμ στα τελωνεία-ελτα έκανα πίσω. Τον ρώτησα πρόσφατα αν εχει παραλάβει και αν εφαγε χτύπο απο τελωνείο και μου ειπε οτι τον τελευταίο μήνα παρελαβε 4 μικροπραγματα χωρίς 3ευρω ή 15ευρω.

 

Είναι σιγουρα πιο φθηνό απο πολλές αλλες πηγές αλλά κατα περιπτωση λίγο πιο ακριβό απο aliexpress ή ebay απο Κίνα. Απο την άλλη εμένα με βολευει με την έννοια οτι δε χρειάζεται να κοιτώ το profil κάθε πωλητή στο ebay/aliexpress και σε περιπτωση χαμένου δεματος ειναι πολύ πιο ευκολο το refund σε σχέση με ebay.

 

Επειδή θελω να το δοκιμάσω, παρέλαβε αλλος συνφορουμίτης προιόντα απο το wish τον τελευταίο μήνα; Είχε "τελωνοχρεώσεις" για μικρές αγορές 5-10 ευρω;

 

Το κερασάκι. Εχτες έκανα παραγγελία απο gearbest ποντίκι σε προσφορα στα 5 ευρω μαζί με μεταφορικά. Σήμερα ειδα ακριβώς το ίδιο στο wish με 3 ευρω μαζί με μεταφορικά (και στις δυο περιπτωσεις unregistered).

 

Η μητέρα μου είχε κάνει παραγγελία τον Αύγουστο ένα εξάρτημα για κατασκευές μικρής αξίας και το παραλάβαμε πριν μερικές μέρες, δίχως χρέωση τελωνείου.Το συγκεκριμένο προϊόν ήταν δωρεάν και πλήρωνες δυο ευρώ τα μεταφορικά. Ουσιαστικά ειναι μια η άλλη με το να πληρώσεις κατι με δωρεάν μεταφορικά... Δοκίμασα το εξάρτημα και δούλευε μια χαρά παντως.

 

Σχετικά με το. eBay , συνήθως εκεί τα βρίσκω ένα κλικ πιο φθηνά τα μικροαντικείμενα που κατα καιρούς μου γυαλίζουν Γι αυτό και το προτιμώ. Απ την άλλη το wish ειναι λίγο πιο εύχρηστο σαν εφαρμογή και Γι αυτό το προτιμά η μητέρα μου. Οι διάφορες ειναι μικρές, αλλα συνιστώ πριν παραγγείλει κανεις κατι απο wish να τσεκάρει τιμές και στο eBay για να ξέρει.

 

Διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει, πως τα μικρής αξίας προϊόντα έπαψαν να χρεώνονται το 3ευρο, μακάρι να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια!! Επειδη ασχολουμαι με Ebay κλπ εμαθα πως επειδη λενε αλλαξαν τα τμηματα στο τελωνειο, τωρα οτιδηποτε αντικειμενο εχει αξια περισσοτερο απο 20 ευρω θα εκτελωνιζεται και θα πληρωνεις ΦΠΑ 24% + τελη εκτελωνισμου κλπ. Οποτε προσεχετε τι παιρνετε και αν συνεχισετε να παιρνετε. Αυτο νομιζω πως ισχυει για χωρες εκτος ΕΕ γιατι αποτι θυμαμαι οτι παιρνεις απο Ευρωπη δεν ειχες ποτε θεμα. Τωρα τα κανανε ετσι για να σταματησουμε και να δινουμε τα $$ στους κλεφτες τους ελληναραδες. 

 

Το εμαθα απο μια υπαλληλο στα κεντρικα των ΕΛΤΑ γιαυτο και σας ενημερωνω διοτι παρηγγειλα ενα υγρο για ηλεκτρονικο τσιγαρο μολις 4 δολλαρια και μου ζητησαν να πληρωσω 39 ευρω, και ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο AEGIS 100w στα 36 ευρω και μου ζητησαν 90 για να το παρω. Οποτε προσεχετε πολυ και ψαξτε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι πήρα 2 φορές από wish κάτι βλακειούλες των 2~3 ευρώ

 

For the record (μάλλον κατά τύχη βέβαια) και τα δύο δέματα ήρθαν πάρα πολύ γρήγορα...

 

Γενικά ΟΚ μου φάνηκε, και οι περιγραφές ταιριάζαν με τα τελικά προϊόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για 15 προϊόντα σύνολο τιμής 120€, χρέωση αποστολής 57€.... Καλύτερα να μου έλεγαν ότι τα προϊόντα έχουν μέσο όρο τιμής 12€, και όχι ότι είναι πολύ οικονομικά (μέσο όρο 8€), και να με τσακίζουν στα μεταφορικά ...

wish.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, georgiatou είπε

Για 15 προϊόντα σύνολο τιμής 120€, χρέωση αποστολής 57€.... Καλύτερα να μου έλεγαν ότι τα προϊόντα έχουν μέσο όρο τιμής 12€, και όχι ότι είναι πολύ οικονομικά (μέσο όρο 8€), και να με τσακίζουν στα μεταφορικά ...

wish.PNG

Καλως ήρθες στο insomnia.

Το wish δεν ειναι ΕΝΑ μαγαζι με ενιαία μεταφορικά. Ειναι πάρα πολλοί μικροί πωλητες που κάθε ενας οριζει το κοστος αγορας και τα μεταφορικά του. Αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά κάποια απο τα ειδη που επελεξες εχουν ίδια τιμή+μεταφορικά απο διαφορετικους πωλητες. Π.χ στον Α θα το βρεις 8+4, ενω στον Β 10+2, αλλα ο Α θα μαζεψει περισσοτερους πελάτες γιατί οι περισσότεροι κοιτάνε μονο την τιμή, οχι το συνολικό κόστος. Αυτό δεν ειναι μονο "κινεζικο" κολπο αλλά παγκόσμιο. Και στο skroutz θα βρεις ιδια συμπεριφορα. Το Α μαγαζί 50+12 και στο Β 58+4

Επισης πολλά απο τα προιόντα θα τα βρεις σε ιδιες τιμές και φθηνοτερα στο ebay και απο πισω ειναι ο ιδιος πωλητης που χρησιμοποιεί διαφορετικές πλατφόρμες. Στο γράφω με σιγουρια

Τέλος επειδή σε κόβω λίγο "αδιαβαστη" για αγορες απο εξωτερικό, σου προτεινω σφόδρα να διαβασεις τον παρακατω οδηγό για να μην την πατήσεις με υπερβολικές χρεώσεις στο τελωνείο

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2017 στις 10:11 ΠΜ, Hellaslover είπε

Αν ψαξεις κατι συγκεκριμενο και μαρκας τοτε ισως ειναι πιο ακριβα ναι, αλλα διαφορα αλλα no brand τα παιρνεις και τζαμπα και πληρωνεις μονο ενα 2 ευρο μεταφορικα. Πχ βλεπω ρολογια που ειναι free και δε ξερω αν η ποιοτητα ειναι αυτη των 5-10 ευρο που θα περνες απο λαικη, η σαν κατι που θα βρισκες στα..αυγα κιντερ.

Εξωτερικο μενω, κανει 3 βδομαδες μεσο ορο η μεταφορα εδω. Αλλα ειδα reviews απο ελληνες σε διαφορα προιοντα που κοιταξα και εχουν αφησει καλα σχολια

έχω πάρει εγώ για πλάκα.. χαχα.. άστο.. είναι χειρότερα απο κιντερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/23/2018 στις 10:39 ΠΜ, isay είπε

Καλως ήρθες στο insomnia.

Το wish δεν ειναι ΕΝΑ μαγαζι με ενιαία μεταφορικά. Ειναι πάρα πολλοί μικροί πωλητες που κάθε ενας οριζει το κοστος αγορας και τα μεταφορικά του. Αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά κάποια απο τα ειδη που επελεξες εχουν ίδια τιμή+μεταφορικά απο διαφορετικους πωλητες. Π.χ στον Α θα το βρεις 8+4, ενω στον Β 10+2, αλλα ο Α θα μαζεψει περισσοτερους πελάτες γιατί οι περισσότεροι κοιτάνε μονο την τιμή, οχι το συνολικό κόστος. Αυτό δεν ειναι μονο "κινεζικο" κολπο αλλά παγκόσμιο. Και στο skroutz θα βρεις ιδια συμπεριφορα. Το Α μαγαζί 50+12 και στο Β 58+4

Επισης πολλά απο τα προιόντα θα τα βρεις σε ιδιες τιμές και φθηνοτερα στο ebay και απο πισω ειναι ο ιδιος πωλητης που χρησιμοποιεί διαφορετικές πλατφόρμες. Στο γράφω με σιγουρια

Τέλος επειδή σε κόβω λίγο "αδιαβαστη" για αγορες απο εξωτερικό, σου προτεινω σφόδρα να διαβασεις τον παρακατω οδηγό για να μην την πατήσεις με υπερβολικές χρεώσεις στο τελωνείο

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Όλα όσα γράφεις, τα γνωρίζω... Έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το εξωτρερικό (+ ότι γνωρίζω για το τελωνείο). Απλά μας έχουν τρελάνει στις διαφημίσεις για το πόσο οικονομικό είναι. Κατά την άποψή μου, δεν το θεωρώ οικονομικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, οταν καποιος κανει log in για πρωτη φορα στο wish λεει οτι μπορει να διαλεξει ενα δωρεαν πραγμα. Ειναι αληθεια αυτο; και αν ναι σου χρεωνονται μεταφορικα και τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Στράτος Σκλ είπε

Καλησπέρα, οταν καποιος κανει log in για πρωτη φορα στο wish λεει οτι μπορει να διαλεξει ενα δωρεαν πραγμα. Ειναι αληθεια αυτο; και αν ναι σου χρεωνονται μεταφορικα και τελωνειο;

Το τελωνείο δεν στο χρεώνουν αυτοί, μόλις φτάσει Ελλάδα εξετάζουν το πακέτο και αν κρίνουν ότι η αξία του ειναι πάνω από 22 ευρώ μπαίνει φπα +τέλος εκτελωνισμόυ, το τελωνείο δεν το ενδιαφέρει αν στο χάρισαν, αν στο έκαναν δώρο η αν το κέρδισες σε διαγωνισμό θα δούνε αξία πχ 100 ευρω, θα σου βάλουν 24 ευρώ φπα +15 ευρώ τέλοι εκτελωνισμόυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...