Προς το περιεχόμενο

Γυάλινα μπουκάλια για εμφιάλωση σπιτικού τσίπουρου


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται χωρίς γλυκάνισο.

 

Ούτε ζάχαρες, ούτε τσάμπουρα, μόνο στέμφυλα. Σε κάποιες μπήκαν και λίγα κυδώνια και μήλα που νομίζω πως δίνουν ένα λεπτότερο άρωμα.

Βγάλαμε καζανιές με στέμφυλα από κρασί, και καζανιές με σταφίδα.

 

Απλά βγήκε «ζόρικο», τουλάχιστον 45 βαθμών, αν ισχύουν οι ενδείξεις του αλκοολόμετρου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να 'στε καλά, ήταν έξοχη εμπειρία, παρόλο που είχε πολλή κούραση και κουβάλημα (τα στέμφυλα δεν ήταν στον ίδιο χώρο με το καζάνι).

 

Μιας και ανέφερα το αλκοολόμετρο, γνωρίζει κανείς κάποιο αξιόπιστο, που να μην επηρεάζεται από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος και του αποστάγματος;

Είχαμε ένα κοινό που το χρησιμοποιούσαμε συνεχώς κατά τις αποστάξεις, αλλά διάβασα ότι η μέτρηση πρέπει να λαμβάνεται στους 20°C, διαφορετικά υπάρχουν αποκλίσεις.

 

Συν ότι κάποιοι λένε ότι μετά από κάποιες μέρες πέφτει 1-2 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται χωρίς γλυκάνισο.

 

Ούτε ζάχαρες, ούτε τσάμπουρα, μόνο στέμφυλα. Σε κάποιες μπήκαν και λίγα κυδώνια και μήλα που νομίζω πως δίνουν ένα λεπτότερο άρωμα.

Βγάλαμε καζανιές με στέμφυλα από κρασί, και καζανιές με σταφίδα.

Κοιταξτε και για απο συκα. Σε ολη την χωρα τα εχουμε και σαπιζουν.. Το σκεφτομουν επαγγελματικα για παραγωγη τσιπουρου απο συκα αλλα ειμαι εκτος προυπολογισμου.

 

Μπαν στο γλυκανισο, τιποτα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε και για απο συκα. Σε ολη την χωρα τα εχουμε και σαπιζουν.. Το σκεφτομουν επαγγελματικα για παραγωγη τσιπουρου απο συκα αλλα ειμαι εκτος προυπολογισμου.

 

Μπαν στο γλυκανισο, τιποτα λιγοτερο.

Το έχεις δοκιμάσει; Δεν το έχω ξανακούσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοξόδευτο phanispal 

 

Το γλυκάνισο χαλάει τη γεύση.Θες γλυκάνισο πιες ούζο.

Άσε που μια φορά έμπλεξα στα Τρίκαλα νόμιζα πως το τσίπουρο είναι σαν το δικό μου το Ηπειρώτικο έκανα

μία σούρα με και μάλλον από το γλυκάνισο έκανα 3-4 μέρες να συνέλθω.

 

Με το Ηπειρώτικο το άλλο πρωί είσαι περδίκι. :P


 

 

Απλά βγήκε «ζόρικο», τουλάχιστον 45 βαθμών, αν ισχύουν οι ενδείξεις του αλκοολόμετρου.

Δεν ξέρω με τι αλκοολόμετρο μετράς αλλά όπως γνωρίζω το τσίπουρο βγαίνει από 17 έως 21  βαθμούς .

 

17-18  το βγάζουν συνήθως για καφενεία και λοιπά καταστήματα και πιο πολλούς βαθμούς το βγάζουν κάποιοι πολύ

μερακλήδες που κάθονται και το αποστάζουν για δεύτερη φορά.Αν πιεις όμως 4-5 από αυτό έγινες πύραυλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε και για απο συκα. Σε ολη την χωρα τα εχουμε και σαπιζουν.. Το σκεφτομουν επαγγελματικα για παραγωγη τσιπουρου απο συκα αλλα ειμαι εκτος προυπολογισμου.

 

Μπαν στο γλυκανισο, τιποτα λιγοτερο.

 

Εννοείς απόσταξη αποκλειστικά από σύκα; Γιατί εμείς αποστάξαμε την ποικιλία σταφίδα (ρόγες+κρασί), αυτό εννοούσα.

Φέτος κάτι ξαδέρφια λόγω οικονομικής στενότητας απέσταξαν κορόμηλο. Ξέρω βέβαια ότι και από πατάτα αν θες βγάζεις τσίπουρο.

 

Νταξ, καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν συνηθίσει να το πίνουν με γλυκάνισο, αλλά κι εγώ το θεωρώ εντελώς άκυρο.

 

Καλοξόδευτο phanispal 

 

Το γλυκάνισο χαλάει τη γεύση.Θες γλυκάνισο πιες ούζο.

Άσε που μια φορά έμπλεξα στα Τρίκαλα νόμιζα πως το τσίπουρο είναι σαν το δικό μου το Ηπειρώτικο έκανα

μία σούρα με και μάλλον από το γλυκάνισο έκανα 3-4 μέρες να συνέλθω.

 

Με το Ηπειρώτικο το άλλο πρωί είσαι περδίκι. :P

Δεν ξέρω με τι αλκοολόμετρο μετράς αλλά όπως γνωρίζω το τσίπουρο βγαίνει από 17 έως 21  βαθμούς .

 

17-18  το βγάζουν συνήθως για καφενεία και λοιπά καταστήματα και πιο πολλούς βαθμούς το βγάζουν κάποιοι πολύ

μερακλήδες που κάθονται και το αποστάζουν για δεύτερη φορά.Αν πιεις όμως 4-5 από αυτό έγινες πύραυλος.

 

Σ' ευχαριστώ, θεωρώ πως έγινε καλή δουλειά και αποκόμισα πολλά απ' όλη τη διαδικασία.

Το τσίπουρο θέλει πολλή προσοχή όταν δε γνωρίζεις από πού προέρχεται.

 

Εσύ αναφέρεσαι προφανώς στα γράδα, της κλίμακας Cartier, ενώ εγώ αναφέρομαι στην κλίμακα Gay-Lussac.

Τα γράδα είναι ξεπερασμένη μέθοδος μέτρησης της αιθυλικής αλκοόλης, καθώς είναι αυθαίρετη. Μόνο μέσω ειδικών πινάκων μπορείς να βρεις την αντιστοιχία/αναλογία μεταξύ γράδων και Vol.

Διάβαζα ότι πλέον μόνο εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται ακόμα, καθώς και στην Ελβετία.

 

Γι' αυτό ο παππούς της γυναίκας στην Ήπειρο το καλοκαίρι μου έλεγε ότι αυτοί το βγάζουν το πολύ στους 20, και όταν του είπα ότι εμείς το βγάζουμε στους ~45 βαθμούς, γούρλωσε τα μάτια του και με πέρασε για τρελό.

Αλλά κι εγώ επειδή της Ηπείρου το θεωρώ πολύ ελαφρύ για τα γούστα μου και τις συνήθειές μου, δεν έδωσα σημασία, μου φάνηκε λογικό εκείνη την ώρα ότι μπορεί να το βγάζουν γύρω στους 20 βαθμούς, ενώ προφανώς δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοξόδευτο phanispal 

 

Το γλυκάνισο χαλάει τη γεύση.Θες γλυκάνισο πιες ούζο.

Άσε που μια φορά έμπλεξα στα Τρίκαλα νόμιζα πως το τσίπουρο είναι σαν το δικό μου το Ηπειρώτικο έκανα

μία σούρα με και μάλλον από το γλυκάνισο έκανα 3-4 μέρες να συνέλθω.

 

Με το Ηπειρώτικο το άλλο πρωί είσαι περδίκι. :P

Δεν ξέρω με τι αλκοολόμετρο μετράς αλλά όπως γνωρίζω το τσίπουρο βγαίνει από 17 έως 21  βαθμούς .

 

17-18  το βγάζουν συνήθως για καφενεία και λοιπά καταστήματα και πιο πολλούς βαθμούς το βγάζουν κάποιοι πολύ

μερακλήδες που κάθονται και το αποστάζουν για δεύτερη φορά.Αν πιεις όμως 4-5 από αυτό έγινες πύραυλος.

 

Έτσι την πάτησα και εγώ πέρσι .

Αν θες χωρίς γλυκάνισο σε αυτά τα μέρη ζήτα το σαν γκράπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς απόσταξη αποκλειστικά από σύκα; Γιατί εμείς αποστάξαμε την ποικιλία σταφίδα (ρόγες+κρασί), αυτό εννοούσα.

Φέτος κάτι ξαδέρφια λόγω οικονομικής στενότητας απέσταξαν κορόμηλο. Ξέρω βέβαια ότι και από πατάτα αν θες βγάζεις τσίπουρο.

 

Νταξ, καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν συνηθίσει να το πίνουν με γλυκάνισο, αλλά κι εγώ το θεωρώ εντελώς άκυρο.

 

 

Σ' ευχαριστώ, θεωρώ πως έγινε καλή δουλειά και αποκόμισα πολλά απ' όλη τη διαδικασία.

Το τσίπουρο θέλει πολλή προσοχή όταν δε γνωρίζεις από πού προέρχεται.

 

Εσύ αναφέρεσαι προφανώς στα γράδα, της κλίμακας Cartier, ενώ εγώ αναφέρομαι στην κλίμακα Gay-Lussac.

Τα γράδα είναι ξεπερασμένη μέθοδος μέτρησης της αιθυλικής αλκοόλης, καθώς είναι αυθαίρετη. Μόνο μέσω ειδικών πινάκων μπορείς να βρεις την αντιστοιχία/αναλογία μεταξύ γράδων και Vol.

Διάβαζα ότι πλέον μόνο εδώ στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται ακόμα, καθώς και στην Ελβετία.

 

Γι' αυτό ο παππούς της γυναίκας στην Ήπειρο το καλοκαίρι μου έλεγε ότι αυτοί το βγάζουν το πολύ στους 20, και όταν του είπα ότι εμείς το βγάζουμε στους ~45 βαθμούς, γούρλωσε τα μάτια του και με πέρασε για τρελό.

Αλλά κι εγώ επειδή της Ηπείρου το θεωρώ πολύ ελαφρύ για τα γούστα μου και τις συνήθειές μου, δεν έδωσα σημασία, μου φάνηκε λογικό εκείνη την ώρα ότι μπορεί να το βγάζουν γύρω στους 20 βαθμούς, ενώ προφανώς δεν ισχύει.

Δεν είναι όλα ελαφριά στην Ήπειρο, στην Άρτα πχ το βγάζουν πολύ δυνατό! Αλλά με το 20 και 45 που λες κάποιο μπέρδεμα έγινε, άλλο μετρούσε ο ένας άλλο ο άλλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το 20 έχει να κάνει με την κλίμακα Cartier, που πλέον δε χρησιμοποιείται, και στην Ελλάδα κακώς χρησιμοποιείται ακόμα από κάποιους.

Όλα τα αλκοολούχα ποτά του εμπορίου αναγράφουν ποσοστό αιθυλικής αλκοόλης βάσει της κλίμακας Gay-Lussac (π.χ. ουίσκι 40%, ούζο 40%, κρασί 12%, μπίρα 5% κ.ο.κ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το 20 έχει να κάνει με την κλίμακα Cartier, που πλέον δε χρησιμοποιείται, και στην Ελλάδα κακώς χρησιμοποιείται ακόμα από κάποιους.

Όλα τα αλκοολούχα ποτά του εμπορίου αναγράφουν ποσοστό αιθυλικής αλκοόλης βάσει της κλίμακας Gay-Lussac (π.χ. ουίσκι 40%, ούζο 40%, κρασί 12%, μπίρα 5% κ.ο.κ.).

Εγώ σε τσίπουρο πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ να το μετράνε έτσι (Gay-Lussac) πάντα με την παλιά μέθοδο το ακούω (από 14-15 μέχρι 21-22 περίπου ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, μπορεί να έχει μείνει κατάλοιπο στην Ήπειρο, πάντως εμείς (Ευρυτανία) δεν το μετράμε σε γράδα.

 

Όπως και να το κάνεις, δεν έχει νόημα πλέον να μετράς σε Cartier, μόνο και μόνο από συνήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δοκιμάσει; Δεν το έχω ξανακούσει!

Ναι μου ειχανε φερει παλαιοτερα και ηταν πολυ καλο!

 

Εννοείς απόσταξη αποκλειστικά από σύκα; Γιατί εμείς αποστάξαμε την ποικιλία σταφίδα (ρόγες+κρασί), αυτό εννοούσα.

Φέτος κάτι ξαδέρφια λόγω οικονομικής στενότητας απέσταξαν κορόμηλο. Ξέρω βέβαια ότι και από πατάτα αν θες βγάζεις τσίπουρο.

 

Νταξ, καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν συνηθίσει να το πίνουν με γλυκάνισο, αλλά κι εγώ το θεωρώ εντελώς άκυρο.

Ναι, μιλαω για αποσταξη μονο απο συκα, δοκιμασες εσυ το τσιπουρο απο κορομηλα; Ειμαι περιεργος για το πως βγηκε.

Υπαρχουν πολλες εναλλακτικες επιλογες για την αποσταξη απο χιλια δυο πραγματα, αλλα δυστυχως, αυτοι που πειραματιζονται εκτος των τυπικων οριων, ειναι μετρημενοι στα δακτυλα. Και απο ροδια και απο φραγκοσυκα και απο χιλια δυο πραγματα μπορουμε να βγαλουμε τσιπουρο και αλκοολουχα ποτα.. Ασχετως που ριξαμε αγκυρα με τα σταφυλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, κι απο περιεργεια αν ξεφυλισσετε καποιο εγχειριδιο ποτογνωσιας(!), θα το διαπιστωσετε :devil:

τωρα ως προς τη γευση ειδικα, ειναι κατι [και] υποκειμενικο, ομως των φρουτων ειναι...εξαιρετικη B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...