Προς το περιεχόμενο

Γυάλινα μπουκάλια για εμφιάλωση σπιτικού τσίπουρου


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, (και) φέτος θα βγάλουμε τσίπουρο, αν όλα πάνε καλά, θα βγει σχετικά καλή ποσότητα (για σπιτικό).

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε κλασικά πλαστικές φιάλες κρασιού.

 

Επειδή όμως ως γνωστόν, τα καλύτερο (μετά το βαρέλι) είναι το γυαλί, ψάχνομαι για να βρω γυάλινα μπουκάλια σε καλή τιμή.

 

Έχει ασχοληθεί κανείς και ξέρει πού μπορώ να βρω, ή τέλος πάντων έχει κάποια ιδέα;

 

Π.χ. κάτι τέτοιο, αλλά σε χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, καλή ιδέα, βγαίνει πιο φθηνά από αυτό που παρέθεσα εγώ.

 

Άραγε σε μεγάλη ποσότητα γίνεται καλύτερη τιμή;

 

Άλλη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πειράζει να Εχει το κλασικό καπάκι;

 

Μπουκάλια απο θεσ γάλα, 0,5 € /lt

Επισης κοιταξες βαρελονταμιτζανο κατάστημα και τα απεριψες λόγω κόστους;

Στα οτι πάρεις ενα ευρω καταστήματα όπως και στα συνοικιακα κινεζοεργαλειογυαλινομπαταριοαντικουνουπικο μαγαζα, εχει καλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι δουλεύω βραδυ σκουπιδιάρα και κάθε βράδυ στην Νέα Σμύρνη στη Βενιζέλου σε ένα κάδο έχει 20-30 γυάλινα Ζαγόρι με χαρτόκουτα και με τα καπάκια τους. Αν είσαι κοντά μιλάμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, (και) φέτος θα βγάλουμε τσίπουρο, αν όλα πάνε καλά, θα βγει σχετικά καλή ποσότητα (για σπιτικό).

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε κλασικά πλαστικές φιάλες κρασιού.

 

Επειδή όμως ως γνωστόν, τα καλύτερο (μετά το βαρέλι) είναι το γυαλί, ψάχνομαι για να βρω γυάλινα μπουκάλια σε καλή τιμή.

 

Έχει ασχοληθεί κανείς και ξέρει πού μπορώ να βρω, ή τέλος πάντων έχει κάποια ιδέα;

 

Π.χ. κάτι τέτοιο, αλλά σε χαμηλότερη τιμή.

Έχω το ίδιο από ΙΚΕΑ για νερό, στα 2€ εδώ το πουλούσαν, αλλά μετά από ένα εξάμηνο το "καπάκι" είναι εμφανώς ταλαιπωρημένο.

Δεν πιστεύω να με πάει παραπάνω από χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kouziniko.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1/%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CF%88%CE%B7%CE%BB%CF%8C-%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%81-500ml/

 

Κατι τέτοιο θες, αλλα πρέπει να τα πάρεις από μαγαζί με χονδρική για να τα πάρεις φθηνά, γιατί 1,50€ είναι αρκετά χρήματα.

Και ναι, στο πλαστικό το τσίπουρο δεν έχει ωραία γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε πλαστικά ρε φίλε το τσίπουρο  και ειδικά από νερό που είναι μιας χρήσης.

 

Καταστρέφεις το ποτό και την υγεία σου.Βρες οποιαδήποτε λύση (πολύ καλή αυτή με τα νερά που είπε ο 

συμφουρμίτης παραπάνω) και η πιο συμφέρουσα.

Και εγώ είχα ψάξει και στην Αθήνα για γυιάλινα για άλλο λόγο αλλά κάτω από 80-90 λεπτά δε βρίσκεις.

Από το νερό είναι και πιο φτηνό και φιγουράτο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πειράζει να Εχει το κλασικό καπάκι;

 

Ποιο λες κλασικό καπάκι;

 

 

Έχω το ίδιο από ΙΚΕΑ για νερό, στα 2€ εδώ το πουλούσαν, αλλά μετά από ένα εξάμηνο το "καπάκι" είναι εμφανώς ταλαιπωρημένο.

Δεν πιστεύω να με πάει παραπάνω από χρόνο.

 

Χμμ, κι εγώ έχω 1-2 τέτοια, αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Εσύ τι εννοείς ότι ταλαιπωρήθηκε;

 

 

https://www.kouziniko.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1/%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CF%88%CE%B7%CE%BB%CF%8C-%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%81-500ml/

 

Κατι τέτοιο θες, αλλα πρέπει να τα πάρεις από μαγαζί με χονδρική για να τα πάρεις φθηνά, γιατί 1,50€ είναι αρκετά χρήματα.

Και ναι, στο πλαστικό το τσίπουρο δεν έχει ωραία γεύση.

 

Ε πόσο χαμηλά να πέσει αν το πάρω χονδρική;

Δε λέω να πάρω και εκατοντάδες μπουκάλια.

 

Πόσους καρκινογόνους φθαλικούς αστέρες έχεις ποτίσει τον κόσμο;;;;

 

Συνήθως είναι για πάρτη μας, δεν το πουλάμε, και όσα δίνουμε από 'δω κι από 'κει, είναι και στο χέρι εκείνων να το μεταφέρουν σε γυάλινο.

 

 

Όχι σε πλαστικά ρε φίλε το τσίπουρο  και ειδικά από νερό που είναι μιας χρήσης.

 

Καταστρέφεις το ποτό και την υγεία σου.Βρες οποιαδήποτε λύση (πολύ καλή αυτή με τα νερά που είπε ο 

συμφουρμίτης παραπάνω) και η πιο συμφέρουσα.

Και εγώ είχα ψάξει και στην Αθήνα για γυιάλινα για άλλο λόγο αλλά κάτω από 80-90 λεπτά δε βρίσκεις.

Από το νερό είναι και πιο φτηνό και φιγουράτο. :)

 

Δε διαφωνώ, εξάλλου το ανέφερα στο αρχικό post.

 

Μεταξύ μας όμως, η πλειοψηφία πλαστικά μπουκάλια χρησιμοποιεί. Π.χ. έχω έναν γνωστό γνωστού, που από πέρσι μας στέλνει σπιτική τσικουδιά (3€/λίτρο btw) σε πλαστικά 5λιτρα.

Εδώ σε κάβες πας που έχουν  χύμα τσίπουρο και πάντα είναι σε πλαστικά μπουκάλια.

 

Δηλαδή εσείς έχετε βρει πολλές φορές τσίπουρο/τσικουδιά σε γυάλινο; Άσχετα αν το έχετε αγοράσει ή όχι.

 

Σε τι καζανια το βραζετε το σπιτικο τσιπουρο? Τι χρονολογιας και απο τι υλικα είναι κατασκευασμενα?

 

Είναι η πρώτη χρονιά που θα συμμετέχω στην παρασκευή, οπότε δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

Θα μάθω όμως μιας και μ' ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθεις επειδη πρεπει να ενδιαφερει τους παντες. Και φυσικα, καλο ειναι να αποφευγεται τελειως η καταναλωση "σπιτικου" τσιπουρου οταν δεν ειναι γνωστες οι λεπτομέρειες παρασκευης του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν το τσίπουρο ψήθηκε. Πέντε μέρες, απ' τα άγρια χαράματα έως αργά το βράδυ, εδόθη πόνος.

 

Καζάνι και καπάκι είναι ανοξείδωτα, και ο λουλάς χάλκινος, όλα 10ετίας με λίγες καζανιές στο ενεργητικό τους.

 

Προς το παρόν έχει μπει σε γυάλινες νταμιτζάνες και τις παλιές γυάλινες 5λιτρες μπουκάλες, εκείνες με το πλαστικό απ' έξω που δεν αφήνουν να μπει φως.

Δεν έχω βρει ακόμα μπουκάλια του 1 λίτρου (ή και 0,75) που βολεύουν για να δίνεις σε γνωστούς και να μπαίνουν στο ψυγείο/κατάψυξη.

Πήρα σήμερα ένα γυάλινο Ιόλη να έχω στο ψυγείο και είτε θα περάσω απ' τη Νέα Σμύρνη που λέει ο angelponiros, είτε από καμια κάβα να ρωτήσω για 12άδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθεις επειδη πρεπει να ενδιαφερει τους παντες. Και φυσικα, καλο ειναι να αποφευγεται τελειως η καταναλωση "σπιτικου" τσιπουρου οταν δεν ειναι γνωστες οι λεπτομέρειες παρασκευης του.

Τι πρέπει να προσέχουμε;

 

Καλόπιοτο phanispal! (ελπίζω όχι με γλυκάνισο ε; :) ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...