Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για σόμπες ξύλου


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω μια σόμπα για το σπίτι και η οποία υπάρχει σε 3-4 μαγαζιά στην Ελλάδα.

 

Γενικά πάνω κάτω όλοι έχουν ίδιες τιμές στην συγκεκριμένη που θέλω

 

Το θέμα είναι ότι έπεσε το μάτι μου σε αρκετές σελίδες της Αγγλίας η οποίες την πουλάνε (σε ψηλότερες τιμές) και ερωτώ

 

Η Αγγλία έχει άλλους νόμους και γενικά μεγαλύτερο έλεγχο σε ότι σχετίζεται με θέρμανση και ειδικά λόγω της αιθαλομίχλης και των καυσαερίων. Την συγκεκριμένη αλλά και άλλα μοντέλα της εταιρίας τα βρήκα σε πολλά μαγαζιά της Αγγλίας

 

Γενικά με τα χαρακτηριστικά που έχει η συγκεκριμένη είμαι καλυμμένος αλλά ρωτώ αν μπορεί το γεγονός ότι πωλείται στην Αγγλία να αποτελέσει ένα επιπλέον κίνητρο για την αγορά της

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυλόσομπα,βάζεις ξύλα τα ανάβεις,καίγονται.

Σε συνεργεία αυτοκινήτων οι ξυλόσομπες είναι τροποποιημένοι θερμοσίφωνες ή βαρέλια και ζεσταίνουν.

Δε θα βγάλει προβλήματα,δε χρειάζεται firmware update.

Δε θέλει ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει τίποτα το ότι πουλιέται και στην Αγγλία. Να έλεγες για εγκρίσεις και πιστοποιήσεις που δεν έχουν οι άλλες ok, αυτό θα ήταν επιπλέον κίνητρο για να προτιμήσεις την αγορά της συγκεκριμένης που σκέφτεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη έχει πιστοποιήσεις όπως CE και αλλες 2 όπως DEFRA και EPA28 αμερικάνικη. Απλά λόγω του ότι ειναι κινήσιμο προίον και στην αγγλια η οποία έχει μια οργάνωση παραπάνω από εμας για αυτο μου κίνησε το ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις επώνυμη προτίμησέ την.Το ότι πουλιέται και στην στην Αγγλία είναι ένας παραπάνω λόγος.

Απλά θα την πληρώσεις παραπάνω.

 

Αν όμως θέλεις μία καλή σόμπα που να καίει ξύλα και να μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά προχτές που πέρασα

από leroy αερολιμένα έχει πολύ μεγάλη γκάμα Ελληνικές - κινέζικες και άλλα ακριβά μοντέλα για όλα τα 

γούστα.

Μάλιστα στη σύζυγο της μπήκε μία στο μάτι και το ψάχνουμε αν μπορούμε να καταργήσουμε προσωρινά το

τζάκι και να βάλουμε μία γιατί κρατάει τη ζέστη μέσα και δεν τη διώχνει από την καμινάδα όπως το τζάκι.

 

Αν έχεις κάποιο leroy κοντά σου ρίξε μία ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να αγορασω μια σκουπα να μαζευω την σταχτη απο σομπα πελλετ. Θα κατεβω Θεσσαλονίκη μια απο αυτες τις μερες. Ειδα σε πρακτικερ και λεροι, αλλα αν καποιος εχει δοκιμασει καποια ας μου πει.

 

Πιστευω θα γινεται πιο σωστο καθαρισμα και γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω μια σκουπα να μαζευω την σταχτη απο σομπα πελλετ. Θα κατεβω Θεσσαλονίκη μια απο αυτες τις μερες. Ειδα σε πρακτικερ και λεροι, αλλα αν καποιος εχει δοκιμασει καποια ας μου πει.

 

Πιστευω θα γινεται πιο σωστο καθαρισμα και γρηγορότερα.

Μην περιμένεις να τραβάει και δυνατά.

Θέλει προσοχη στο φίλτρο, είχα αγοράσει απο τα Lidl ήταν στα 1200W, Τήν είχα αγοράσει περίπου 30 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια έβαλα σόμπα πέλετ με την ιδέα ότι είναι εύκολες στο καθάρισμα.  Οι πωλητές έλεγαν ότι ένα τασάκι αδειάζεις σε μια σακούλα και τίποτε άλλο.  Αμ δε!

Η στάχτη είναι πολύ ψιλή και γεμίζει ο τόπος συν ότι πέρα από το τασάκι υπάρχουν 5-6 μέρη ακόμα που πρέπει να καθαρίζω κάθε φορά.

 

Έτσι πήρα μια σκούπα στάχτης karcher https://www.kaercher.com/gr/home-garden/poly-leitoyrgiki-skoypa-anarrofisis/skoypes-stachtis/ad-3-fireplace-16296650.html. Μάλιστα τότε την είχαν πιο ακριβά, στα €140. 

 

ΜΕΓΑ λάθος!

 

α. Η στάχτη μαζεύεται μέσα στον κάδο της σκούπας - και μετά τι; Που το αδειάζεις αυτό;  Αν ανοίξω την σκούπα γεμίζει ο τόπος από την στάχτη που σχηματίζει νέφος.  Άρα πρέπει να βγεις έξω στο κρύο με όλη την σκούπα πριν την ανοίξεις.  Δοκίμασα να ρίξω νερό στον κάδο και στην λεκάνη της τουαλέτας, αλλά τότε γίνεται μια λάσπη πολύ πηχτή που κολλάει παντού.

 

β. Το φίλτρο της σκούπας θέλει καθάρισμα ΚΑΘΕ φορά γιατί στομώνει. Βάλε με το νου πως καθαρίζει αυτό: μόνο με κοπάνημα στο νεροχύτη.  Αν το βρέξω γίνεται χάλια αφού η στάχτη γίνεται λάσπη και κολλάει περισσότερο στο φίλτρο.  Συν ότι είναι χάρτινο και χαλάει μετά από μερικές φορές πλυσίματος.  Συν ότι πρέπει να πλύνεις και το κάδο και τις σίτες και όλο το μηχανισμό της σκούπας.

 

και

γ. Η σκούπα γεμίζει στατικό ηλεκτρισμό κατά το ρούφηγμα της στάχτης.  Το αποτέλεσμα είναι να κολλάει η στάχτη στο σωλήνα εσωτερικά.  Αργότερα που ηρεμούν τα πράγματα η στάχτη αυτή πέφτει στο πάτωμα αφού τον σωλήνα τον στερεώνεις προς τα κάτω.  Γεμίζει έτσι η γύρο περιοχή της σκούπας από στάχτη.

 

 

Η λύση που βρήκα είναι να πάρω μια παλαιά κανονική ηλεκτρική σκούπα με σακούλες.  Έβαλα 3 φίλτρα - το ένα πάνω στο άλλο στο μοτέρ και 2 στην έξοδο (κανονικά έχει ένα και ένα).  Τα φίλτρα τα έφτιαξα κόβοντας μία σακούλα σκούπας (είναι πάνινες).  Πήρα και 50 σακούλες από σκρουτζομάγαζο σε λιγότερο από 30 λεπτά του ευρώ τη μία.  Έτσι μαζεύω τη στάχτη σε σακούλα και την πετάω με σχεδόν μηδενικό λέρωμα.  Έχω ακόμα το θέμα το στατικό ηλεκτρισμό αλλά το ξέρω και έχω βάλει ένα κεσέ κάτω από το σωλήνα και αδειάζει εκεί το υπόλειμμα. 

 

Έτσι έβγαλα των χειμώνα.  Μια φορά την εβδομάδα, με καθημερινή χρήση της σόμπας, πέταγα την σακούλα και έβαζα καινούργια.

 

Να αναφέρω εδώ ότι τα 2+3 φίλτρα τα έβαλα γιατί 2 φορές οι φτηνές σακούλες έσκασαν και έγινε χάλια το μέρος και η σκούπα.  Ένα από τα πακέτα με σακούλες ήταν κακής κατασκευής με ραφές που δεν ήταν της προκοπής.  Την πρώτη φορά νόμιζα ότι ήταν επειδή είχα μαζέψει πολύ στάχτη.  Τη δεύτερη έσκασε σχεδόν αμέσως με το που ξεκίνησα να μαζεύω στάχτη.  Μετά πήγε το μυαλό μου να κοιτάξω όλο το κουτί.  5 είχε μέσα με το ίδιο κακές ραφές.

 

Έτσι θα βγάλω και τη φετινή χρονιά.  Του χρόνου μάλλον θα το γυρίσω σε αέριο για να γλιτώσω το κουβάλημα πέλετ (15 κιλά η σακούλα που βγάζει 12 -15 ώρες), την αποθήκευση και το καθάρισμα.

 

Μην ξεχάσω να επισημάνω ότι η στάχτη από πέλετ είναι τελείως σβηστή και κρύα - δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να εφαρμοστεί σε στάχτη π.χ. τζακιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και τι ποιοτητα πελλετ βαζει. Φιλος με χαλια πελετ ηθελε καθαρισμα 2-3 φορες την ημερα ο θαλαμος καυσης, με καλο εισαγωμενο ανα 3-4 μερες. Το ιδιο και με τα ξυλα, αν καποιος δεν εχει προμηθευτει ηδη ξυλα καλα ειναι να ξεχασει την σομπα ξυλου για φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω εχω ακουσει οτι η σκούπες σταχτης δεν κανιυν δουλειά. Τωρα την καθαριζω καθε μερα με ενα βουρτσακι και φαρασι. Μονο εκει που ειναι η αντισταση δεν μπορω να τα καθαρισω ολα εντελως εκει μεσα. Μεχριβκαιβτο τζαμι καθαριζω γιατι πιανει μαυριλα.

 

Στην αρχη εβαλα ενα φθηνοπελλετ δεν ηξερα απο μαρκες. Εξω αν και εχω φιλτρο νερού μυριζε και μεσα πολλες σπιθες και καταλοιπα. Πήρα πιο ξαθνο και ακριβο αυστριακό 5€ το 15κιλο. Ουτε μυρωδια, ουτε σπιθες, πιο ζωντανη φλογα, λιγα καταλοιπα. Εννοείτε οτι πρεπει να την ρυθμισεις αναλογα το πελλετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος είμαστε με το πέλετ.  Εγώ παίρνω το πορτοκαλί GH της alpha pellet.  Τύπος Α1, €4,11 το σακί.

Τα δοκίμασα όλα - αυτό κάνει το λιγότερο κατάλοιπο και έχει την καλύτερη μυρωδιά.  Είμαι χωρίς φίλτρο με καμινάδα 12 μέτρα.

 

Γνωστός αγοράζει (ουσιαστικά του τα χαρίζουν) κουκούτσια από βερίκοκα από εργοστάσιο κομπόστας και καίει αυτά σε σόμπα. Πολύ υπόλειμμα και βρώμα.

 

Την σκούπα στάχτης την έβαλα στην άκρη. Θα πάει στο γκαράζ να μαζεύει φύλα για να μην πάει χαμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος η το εχει κανει...θελω να αγορασω μια ξυλοσομπα η οποια να εχει την εξοδο απο πισω ωστε να στειλω το μπουρι μεσα απο το τζακι.εχει κανεις καμια προταση? θα καπνιζει? ψαχνω καιρο τωρα αλλα οι σομπες με εξοδο απο πισω ειναι ελαχιστες


ανοιξα καινουργιο θεμα στο φορουμ  http://www.insomnia.gr/topic/659021-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...