Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, randomcat είπε

Πιστεύω ότι δεν τα χρησιμοποιούμε επειδή δεν μας τα δίνουν και επειδή είναι πανάκριβα στη χώρα μας. Αν ήταν απεριόριστα όπως στις προαναφερθείσες χώρες, τότε θα τα χρησιμοποιούσαμε.

Έστω και για να στείλεις μήνυμα στον άλλο να του πεις "άνοιξε το Viber, σου έχω στείλει".

Γιατί να στείλεις μήνυμα σε κάποιον να του πεις άνοιξε το viber? Αφού με το που του στέλνεις μήνυμα αμέσως πάει και το εμφανίζει. Λέω κάτι λάθος? 

Έχω συμβόλαιο απ'το 1998, και μου δίνουν κάτι 2500 sms. Ζήτημα να στέλνω 10-15 το μήνα, και αυτά άντε σε καμιά περίπτωση που ο άλλος δεν έχει σήμα εκεί που είναι και το στέλνει μόνο του το iPhone μετά από λίγο ως SMS και όχι iMessage. 

Γενικά τα SMS έχουν πεθάνει. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι free ή όχι, εμένα free είναι ουσιαστικά και δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, polaki είπε

Γιατί να στείλεις μήνυμα σε κάποιον να του πεις άνοιξε το viber? Αφού με το που του στέλνεις μήνυμα αμέσως πάει και το εμφανίζει. Λέω κάτι λάθος?

Όντως τώρα χρειάζεται διευκρίνηση κάτι τέτοιο; Προφανώς επειδή μπορεί να μην είναι συνδεδεμένος στο Ίντερνετ και άρα δεν θα δει το μήνυμά σου στο Viber ενώ με το SMS θα λάβει ηχητική ειδοποίηση...

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Γενικά τα SMS έχουν πεθάνει. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι free ή όχι, εμένα free είναι ουσιαστικά και δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

@@ free. Για πες μας πόσα δίνεις για αυτό το συμβόλαιο...

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Καλά αλίμονο,ήθελα να ήξερα δεν τους ελέγχει κάποιος? Με το να γίνουν καρτελ έχουν κάνει την κινητή μονοπώλιο δεν νομίζω να είναι και τόσο νομιμο.Αν μια μέρα συμφωνούσαν όλες οι εταιρίες ηλεκτρισμού και βάζανε πάγιο 500 ευρω και από εκεί και πέρα ότι κάψεις πάλι θα τον έπαιζαν οι αρμόδιοι? Α και btw λένε ότι σε λίγους μήνες η ελάχιστη ανανέωση γίνεται 12 ευρώ. 

Υπάρχουν κανόνες εναντίων του καρτέλ, αλλά γιαυτό οι εταιρίες αν δεις προσφέρουν ΠΑΝΤΑ έστω κάτι λίγο διαφορετικό, σε καμία δεν θα βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες παροχές γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. 

Για το πάγιο που λες, όταν κάτι έχει να κάνει με κοινωφελές σκοπό (η κινητή τηλεφωνία δεν είναι, το ρεύμα είναι) υπάρχουν κανόνες που το ρυθμίζουν. Στη δική μας περίπτωση, όσο η ΔΕΗ είναι δημόσια, το τί κάνει ο ιδιώτης πάροχος είναι αδιάφορο. Ας βάλουν 500€ πάγιο και όποιος θέλει ας πάει να γίνει συνδρομητής τους. Δεν θα επέμβει το κράτος τιμολογιακή πολιτική τους γιατί υπάρχει η δημόσια εναλλακτική. Το ίδιο και με τα ιδιωτικά σχολεία. Ας πάνε στα 50,000 το χρόνο. Μαγκιά τους, αν βρίσκουν πελάτες. 

ΑΝ ΟΜΩΣ σε κοινωφελές σκοπό ΔΕΝ εξυπηρετεί το δημόσιο, πχ ΠΛΟΙΑ, τότε υπάρχουν κανόνες που ελέγχουν την αγορά και απαγορεύουν το τσιφλίκι του ιδιώτη. Πχ οι άγονες γραμμές, που το κράτος ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ τον ιδιώτη να τις εξυπηρετεί μιας και το κόστος του δρομολογίου μπορεί να είναι 3000€, για να εξυπηρετηθούν 13 γιαγιάδες από 30€ εισιτήριο η κάθε μία.

 

18 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όντως τώρα χρειάζεται διευκρίνηση κάτι τέτοιο; Προφανώς επειδή μπορεί να μην είναι συνδεδεμένος στο Ίντερνετ και άρα δεν θα δει το μήνυμά σου στο Viber ενώ με το SMS θα λάβει ηχητική ειδοποίηση...

@@ free. Για πες μας πόσο δίνεις για αυτό το συμβόλαιο...

ΓΙΑΤΙ να μην είναι συνδεδεμένος στο internet, αυτό δεν καταλαβαίνω? Αν του έχουν τελειώσει τα data και δεν βρίσκεται σε χώρο wifi πώς θα το ανοίξει? Αν έχει data ή αν είναι σε wifi πώς (και κυρίως ΓΙΑΤΙ) γίνεται να μην είναι συνδεδεμένος???

 

Για το συμβόλαιο είδα τώρα ότι τελικά είναι 1500 τα SMS, όχι 2500. Φαντάσου ούτε καν το θυμόμουν. Είχα +1000 sms παλιότερα όταν πρωτοπήγα Voda, ως δώρο επιπλέον στο RED1 μαζί με κάτι Napster όταν ακόμα το δίνανε δωρεάν. Μετά το Napster άρχισαν να το χρεώνουν, και πήγα σε Apple Music (πιο πλούσια συλλογή). 


Πλέον εδώ και καιρό είμαι RED2 λόγω 50 ωρών ομιλίας που χρειάζομαι λόγω δουλειάς και (κυρίως) τα 5GB, και τα SMS πήγαν στο default του προγράμματος που είναι 1500. Και πάλι όμως... ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ. Επίσης στο πρόγραμμα αυτό έχω και έξτρα μία κάρτα με κανονικό σταθερό 213xxxxxx η οποία όμως μπαίνει σε κινητό, με βολεύει γιατί έτσι έχω δηλωμένο το σταθερό του γραφείου, και δεν χρειάζεται να κάνω εκτροπή και να χρεώνομαι μιας και το κουβαλάω μαζί μου. Αυτό κάποτε είχε μία χρέωση, τώρα μου το έχουν free. Όπως free έχουν και το internet 4 sharing, το οποίο όμως νομίζω ότι έτσι κ αλλιώς προσφέρεται στα RED, δεν θυμάμαι ποτέ να το έχω πληρώσει.

 

image.png.0980cf79ed968c585c142c4e36cb0693.png

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα χτες να πάρω 10€ cosmote και ο περιπτεράς λέει πριν 3 ώρες καταργήθηκε δηλαδή για 3 ώρες πριν αν είχα βάλει θα προλάβαινα  και έχει λέει μόνο 12€ άρα πάει και η 10€ ωραία καλά πάμε σε λίγο μαλον θα φύγει και η 12€ και θα έχουμε 15€ και άνω ίσως, ευτυχώς η cosmote έχει ακόμα με paypal 10€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, polaki είπε

ΓΙΑΤΙ να μην είναι συνδεδεμένος στο internet, αυτό δεν καταλαβαίνω? Αν του έχουν τελειώσει τα data και δεν βρίσκεται σε χώρο wifi πώς θα το ανοίξει? Αν έχει data ή αν είναι σε wifi πώς (και κυρίως ΓΙΑΤΙ) γίνεται να μην είναι συνδεδεμένος???

Όντως τώρα χρειάζεσαι διευκρινήσεις;;; Γιατί καταναλώνει μπαταρία το 3G και το 4G!!! Γιατί μπορεί να μην του έχουν τελειώσει τα data αλλά να κάνει οικονομία ανοίγοντάς το περιστασιακά ώστε να δει νέα και ειδοποιήσεις! Ώστε να έχει data για να μπορεί να το κάνει! Γιατί μπορεί να μην θέλει να φαίνεται online ή να λαμβάνει συνέχεια ειδοποιήσεις!

13 λεπτά πριν, polaki είπε

Για το συμβόλαιο είδα τώρα ότι τελικά είναι 1500 τα SMS, όχι 2500. Φαντάσου ούτε καν το θυμόμουν. Είχα +1000 sms παλιότερα όταν πρωτοπήγα Voda, ως δώρο επιπλέον στο RED1 μαζί με κάτι Napster όταν ακόμα το δίνανε δωρεάν. Μετά το Napster άρχισαν να το χρεώνουν, και πήγα σε Apple Music (πιο πλούσια συλλογή).


Πλέον εδώ και καιρό είμαι RED2 λόγω 50 ωρών ομιλίας που χρειάζομαι λόγω δουλειάς, και τα SMS πήγαν στο default του προγράμματος που είναι 1500. Και πάλι όμως... ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ.

image.png.0980cf79ed968c585c142c4e36cb0693.png

Μάλιστα. Με iPhone, πληρώνεις για SMS που δεν χρησιμοποιείς και δεν θυμάσαι και πόσα είναι και... 43 ευρώ μηνιαίος λογαριασμός. Δηλαδή πληρώνεις πολλά και παίρνεις @@ . Nice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Πήγα χτες να πάρω 10€ cosmote και ο περιπτεράς λέει πριν 3 ώρες καταργήθηκε δηλαδή για 3 ώρες πριν αν είχα βάλει θα προλάβαινα  και έχει λέει μόνο 12€ άρα πάει και η 10€ ωραία καλά πάμε σε λίγο μαλον θα φύγει και η 12€ και θα έχουμε 15€ και άνω ίσως, ευτυχώς η cosmote έχει ακόμα με paypal 10€ 

Μέσω ίντερνετ η 10€ ανανέωση θα παραμείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thant είπε

Μέσω ίντερνετ η 10€ ανανέωση θα παραμείνει.

Δεν το ήξερα δυστυχώς και έδωσα 12€  στην cosmote άλλα σε καλό  μου βγήκε γιατί δίνει δώρο mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Δεν το ήξερα δυστυχώς και έδωσα 12€  στην cosmote άλλα σε καλό  μου βγήκε γιατί δίνει δώρο mb

δινει τα διπλασια δωρα αν βαλεις μεσω παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Δεν το ήξερα δυστυχώς και έδωσα 12€  στην cosmote άλλα σε καλό  μου βγήκε γιατί δίνει δώρο mb

Να ξέρεις οτι η 10 έχει διάρκεια 2 μήνες και η 12 εχει διάρκεια 3 μηνες. Στην πρώτη περίπτωση σου βγαίνει 60 ευρώ τον χρόνο και στην δεύτερη 48€ τον χρόνο.

Πάντως αν δεν κανω λάθος και η 10€ μεσω ιντερνετ δίνει το δώρο των mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι με ειπανε 10€ δεν δινει mb  και θυμαμαι οταν ειχα βαλει δεν πηρα τιποτα, γι αυτο εχει 12€ επιλογη πλεον στο cosmote θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Απ οτι με ειπανε 10€ δεν δινει mb  και θυμαμαι οταν ειχα βαλει δεν πηρα τιποτα, γι αυτο εχει 12€ επιλογη πλεον στο cosmote θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά 

Σε ανανέωση απο την εφαρμογή πριν από 10 μέρες πήρα κανονικά το 1,2gb που έδινε με 10€ κάρτα.

Επεξ/σία από *Kopanos*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατεώνες ήταν και απατεώνες θα παραμείνουν...αλλά είμαστε στην ανάγκη τους...

Όπως δείχνουν τα πράγματα θέλουν να καταργήσουν το "χαρτί" - κάρτα κυρίως και να τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά...

Πλέον μόνο ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα ή paypal "συμφέρουν" κάπως...

Για τα δώρα του reload-it από μεριάς Cosmote/What's up τουλάχιστον μεγάλη κοροϊδία, πάνε οι καλές εποχές του και αυτουνού...οπότε και να μην πάρεις κωδικό για "δωράκια" για 7 ημέρες μικρό το κακό...

Τα πακέτα τους όσο πάνε ακριβαίνουν κι άλλο...Ας είναι καλά το φοιτητικό, που μπορείς να δηλώσεις πλάγια και την κουτσή Μαρία μέσα και γλυτώνεις κάποια λεφτά από εκεί...διαφορετικά θα γυρνάγαμε σε σύστημα με buzzers :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανοιξει γραφειο και θα πουλαει βουλγαρικα και αλβανικα νουμερα με ανανεωση 3-4  ευρω ετσι και αλλοιως στην εοκ ειναι ολα τοπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PCAPTURES είπε

Με το easy transfer της cosmote μπορώ να στείλω απο καρτοσυμβόλαιο σε άλλη κάρτα 5ε? Γιατι προσπαθώ και μου ρίχνει άκυρο!

  • Τα ποσά από μεταφορές χρόνου ομιλίας από 6€ & πάνω, επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού του συνδρομητή Καρτοκινητής που λαμβάνει το χρηματικό ποσό.
  • Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας.
  • Τα ποσά που μπορεί να ζητήσει ένας συνδρομητής Καρτοκινητής COSMOTE είναι 2€, 5€ ή 10€ από συνδρομητή καρτοκινητού COSMOTE , 5€, 10€, 15€, 20€ και 30€ από συνδρομητή Καρτοσυμβολαίου COSMOTE & 6€, 10€, 15€, 20€ και 30€ από συνδρομητή συμβολαίου COSMOTE.

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEEASYTRANSFERde2dc6b9-c6d8-4a8a-9c4e-f7b4528b073d

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...