Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για παιδί


Putman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας οικογενειακός φίλος και η σύζυγος του μου έχουν πει ότι πολλές φορές αφήνουν το παιδί τους μόνο και βγαίνουν για ψώνια, βόλτες κτλ.

Εγώ τους έχω πείτε ότι είναι παράνομο και επικίνδυνο.

Το παιδάκι είναι 8 ετών.

Η θέση μου είναι δύσκολη για να το καταγγείλω.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ένας οικογενειακός φίλος και η σύζυγος του μου έχουν πει ότι πολλές φορές αφήνουν το παιδί τους μόνο και βγαίνουν για ψώνια, βόλτες κτλ.

Εγώ τους έχω πείτε ότι είναι παράνομο και επικίνδυνο.

Το παιδάκι είναι 8 ετών.

Η θέση μου είναι δύσκολη για να το καταγγείλω.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Δηλαδή αν δεν ήταν οικογενειακός φίλος, τι θα έκανες;

Κρεμάλα;

'Ο,τι σου είπε ο από πάνω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δεν ήταν οικογενειακός φίλος, τι θα έκανες;

Κρεμάλα;

'Ο,τι σου είπε ο από πάνω...

 

Δηλαδη για να καταλαβω το οτι ειναι οικογενειακος φιλος, για καποιο λογο μεσα στο δικο σου κεφαλι, του δινει αφεση αμαρτιων?

 

Λογικα αν σκοτωσει κανεναν ανθρωπο κανενας δικος σου οικογενειακος φιλος, "οκ ηταν αδερφος, να τον καταδωσω...; Τι να εκανα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ηλίθιοι και αυτό που κάνουν είναι απαράδεκτο και παράνομο. Αν γίνει κάτι στο σπίτι, καταπιεί κάτι το παιδάκι κλπ και τελικά το χάσουν, τι θα λένε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά ρε;;; εγω όταν ήμουν 8 χρόνων μια χαρά εμένα μόνος μου σπίτι με τον αδερφό μου που είναι 1 χρόνο μικρότερος. Κινούμενα σχέδια κοιτάγαμε και παίζαμε με τα παιχνίδια μας και όλα καλά ήταν. Και να σημειώσω πως μέναμε στην ΠΙΟ επικίνδυνη περιοχή της Αθήνας, μην πω της Ελλάδας.

 

Όποτε αυτές τις χαζομάρες περί καταγγελίας καλύτερα να τις ξεχάσεις και να μην ανακατεύεσαι σε ξένες οικογένειες με βάση τα δικά σου πιστεύω.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πως τα μάθεις.

 

Είναι να μην γίνει η μ@λ@κια γιατί μετά θα το κουβαλάς σε ολόκληρη την ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αφήστε τα να πάνε και στην καφετέρια μέχρι να κάνετε τα ψώνια σας...ψώνια.

 

Είναι "πολύ μικρό" ένα παιδί όχι μόνο 8 χρονών αλλά και παραπάνω, για να μείνει μόνο του στο σπίτι.

Αν διαβάσετε στα ψιλά των ειδήσεων, μόλις αυτή την εβδομάδα έπεσε ένα 7 ετών από το μπαλκόνι επειδή οι πανέξυπνοι γονείς είχαν βγει για βόλτα, ψώνια, δουλειές και αυτό όπως ήταν φυσικό φοβήθηκε κάποια στιγμή. Άλλοι τα έχουν αφήσει κλειδωμένα για ώρες στο αμάξι, τραγέλαφος! Είχαν πάει στον παράδεισο νωρίτερα...

Ένα σεισμός να γίνει, μια φωτιά και άντε γειά. Ψώνια!

 

Αν δεν τους πείθεις εσύ, με ατάκες του στυλ, "καλά @αλάκας είσαι; αφήνεις το παιδί μόνο του;", βάλε και κάποιους άλλους μπας και συνετιστούν. Σκοπός είναι να το καταλάβουν, τι καταγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά ρε;;; εγω όταν ήμουν 8 χρόνων μια χαρά εμένα μόνος μου σπίτι με τον αδερφό μου που είναι 1 χρόνο μικρότερος. Κινούμενα σχέδια κοιτάγαμε και παίζαμε με τα παιχνίδια μας και όλα καλά ήταν. Και να σημειώσω πως μέναμε στην ΠΙΟ επικίνδυνη περιοχή της Αθήνας, μην πω της Ελλάδας.

 

Όποτε αυτές τις χαζομάρες περί καταγγελίας καλύτερα να τις ξεχάσεις και να μην ανακατεύεσαι σε ξένες οικογένειες με βάση τα δικά σου πιστεύω.

 

Το οτι εσας σας άφηναν και δεν έτυχε να συμβεί κάτι σπίτι από εσας δεν σημαίνει κάτι, ούτε οτι πρέπει να το εφαρμόζουν και οι υπόλοιποι. Από τα 9-10 έφευγαν οι γονείς μου και με άφηναν μόνο, 8 ετών είναι εντελώς απαγορευτικό, για άλλους ακόμα και τα 9-10 είναι απαγορευτική ηλικία να αφήνουν το παιδί και να κάνει καμιά μαλακία μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσες ωρες μιλαμε; επειδη αν μιλαμε για 30 λεπτα αντε 60 λεπτα δεν ειναι κατι, και εγω εμενα μονος μου (με τον μικρο αδερφο μου) σε αυτην την ηλικια για λιγη ωρα λογω των βαρδιων που ειχαν οι γονεις μου (π.χ. ηταν η μητερα απογευμα και ο πατερας νυχτα, εφευγε το βραδυ ο πατερας για να παει στην δουλεια και μεναμε καμια ωρα μονοι μεχρι να γυρισει η μανα απο την δουλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εσας σας άφηναν και δεν έτυχε να συμβεί κάτι σπίτι από εσας δεν σημαίνει κάτι, ούτε οτι πρέπει να το εφαρμόζουν και οι υπόλοιποι. Από τα 9-10 έφευγαν οι γονείς μου και με άφηναν μόνο, 8 ετών είναι εντελώς απαγορευτικό, για άλλους ακόμα και τα 9-10 είναι απαγορευτική ηλικία να αφήνουν το παιδί και να κάνει καμιά μαλακία μετά.

Αν οι γονείς δεν μπορούν να εξηγήσουν στο παιδί τους τι είναι σωστό και τι είναι λάθος και τι πρέπει να κάνει και τι δεν πρέπει, τότε δε πά να είναι και 18 χρόνων το παιδί, μια ζωή μαλακιες θα κάνει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι γονείς δεν μπορούν να εξηγήσουν στο παιδί τους τι είναι σωστό και τι είναι λάθος και τι πρέπει να κάνει και τι δεν πρέπει, τότε δε πά να είναι και 18 χρόνων το παιδί, μια ζωή μαλακιες θα κάνει

 

Δεν στέκει αυτό που λες. Ο 18αρης έχει πολύ περισσότερη αίσθηση του κινδύνου από το 8χρονο. Εκτός από αυτό, υπάρχουν 1000 και παραπάνω διαφορετικά πράγματα που μπορεί να σκεφτεί και να πράξει το παιδί και τα οποία δεν είναι σε θέση ο γονιός ούτε να τα σκεφτεί την ώρα πριν φύγει από το σπίτι ούτε μπορεί να ξέρει τι σκέψεις και τι φαντάζεται να κάνει ένα παιδί, δεν αναφέρομαι και καλά για τραβηγμένες περιπτώσεις όπως να πέσει το παιδί στο κενό ή να βάλουν καμιά φωτιά στο σπίτι αλλά μπορεί να γίνει τραυματισμός από κάτι ή ζημιά/φθορά στο σπίτι και οχι μόνο. Πολλές φορές όταν ο γονέας βρίσκεται στο σπίτι και επιβλέπει αυστηρά το παιδί ή το μαλώνει, τότε το παιδί περιμένει πως και πως πότε θα φύγει ο γονέας για να κάνει τα δικά του.

Οι τακτικές λοιπόν να του εξηγήσει να του πει κτλ απλά δεν πιάνουν ειδικά σε τέτοιες ηλικίες. Μπορεί ένα παιδί να είναι ανυπάκουο και απείθαρχο οπότε οτι και να του λέει ο γονέας να μην ακούει ακόμα κι αν καταλαβαίνει τον φόβο του γονιού ή τον κίνδυνο που υπάρχει, μπορεί να μην έχει την αίσθηση του κινδύνου και να λέει από μέσα του "έλα μωρέ οι γονείς φοβούνται οκ δεν έγινε και τίποτα να πλησιάσουμε στα κάγκελα της βεράντας να κάνουμε την πλάκα μας ή οτιδήποτε άλλο". Εμείς 10-12 ήμασταν όταν πήγαινα με τον ξάδερφό μου στο σπίτι της γιαγιάς μου και όταν έφευγε και μας άφηνε γινόταν η ώρα του παιδιού εκεί μέσα. Οπότε δεν χρειάζεται να το φιλοσοφούμε πολύ το θέμα, απλά δεν αφήνουμε παιδιά και ειδικά 8ετών μόνα τους και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...