Προς το περιεχόμενο

«Αναγγελία θανάτου» των Windows 10 Mobile από τον Joe Belfiore


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτόν τον Joe Belfiore δεν τον διώχνουν μπας και δούμε κανα καλό λειτουργικό. Απο Windows το κάνατε Boxes και φταίει αυτό φταίει το άλλο. Εσύ φταις που ξεφτυλίσατε την windows και αφήνεται τέτοια εκτρωματα να κυκλοφορούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το android ειναι σκουπιδια τοτε τα windows mobile ηταν βοθρος, μια αηδια και μιση ειναι και το λειτουργικο και τα lumia και πριν πεις τα δικα σου να σου πω οτι περασαν 3 lumia απο τα χερια μου. Το μελλον ειναι το android και θα ακολουθει η apple απο μακρια

 

Πωςφαινεται οτι δεν εχεις ακουμπησει wp. Κραζεις το λειτουργικο στην καλυτερη και ποιο smooth φαση του, τον καιρο που ειχε και τις καλυτερες συσκευες στην ιστορια του οικοσυστηματος αλλα και γενικα καποιες απο τις κορυφαιες της εποχης τους (1520)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια φράτζα δε φτιάχνεις ούτε κέικ

Σε παρακαλώ πολύ, εδώ ο Bieber με τέτοια φράτζα και έκανε καριέρα.

Τι δεν θα βγάλουν το πολύ αναμενόμενο Surface Phone πού τόσο πολύ διαβάζαμε σε κάθε άρθρο τους τελευταίους μήνες; τσ τσ τσ.. κοίτα να δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε να μπει στην αγορά με

 

1) ενα ημιτελες λειτουργικο

2) με ενα κλειστο λειτουργικο

3) που δεν επιτρεπει παραμετροποιηση

4) με ενα ημιτελες οικοσυστημα

5) κοπανωντας τιμές στο κεφάλι

6) με μετριο hardware

 

 

Που πας ρε καραμήτρο?! Αμα δε σε αγκαλιάσουν οι power users, εισαι χαμένος απο χέρι. Και με κλειστο λειτουργικό η ιστορία ειχε τελειώσει προτού καν αρχίσει. Το Android αν τράβηξε, ηταν γιατι έδινε και δινει ακόμα ελευθερία επιλογών, ελευθερια παραμετροποίησης και έρχετε free για ολους.

 

Το καλυτερο που ειχε να κάνει η MS ειναι να κάνει το δικο της fork του android, το δικο της market, το δικό της οικοσύστημα... να χτίσει πάνω στην ποιο εξαιρετική βάση που υπηρχε και υπάρχει.

 

Το iOs που ειναι και αυτο κλειστό γιατί πουλάει? Μάρκετινγκ είναι αδερφέ, όλα αυτό το ρημάδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOs που ειναι και αυτο κλειστό γιατί πουλάει? Μάρκετινγκ είναι αδερφέ, όλα αυτό το ρημάδι

Οικοσύστημα αδερφέ και μεγάλο AppStore με πληθώρα εφαρμογών κάτι που τα Windows Phones δεν είχανε. Άμα είναι να αγοράσει κάποιος ένα smartphone μόνο και μόνο για να παίρνει τηλέφωνα και να γράφει μηνύματα, τότε τι να το κάνει; Καλύτερα να πάρει ένα Dumb Phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να αγοράσει κάποιος ένα smartphone μόνο και μόνο για να παίρνει τηλέφωνα και να γράφει μηνύματα, τότε τι να το κάνει; Καλύτερα να πάρει ένα Dumb Phone.

 

:-) ε το παρακάνεις λίγο, Απλά το 99% του κόσμου θέλει καλές εφαρμογές social media και εκεί την πάτησε η Microsoft γιατί δεν ενδιαφέρθηκαν να σπρώξουν το facebook και το κάθε facebook να φτιάξει καλές native εφαρμογές για να έχει τις 10 - 15 πιο δημοφιλείς. Με το τυπικο dumb phone δεν θα βγάζει καλές φωτος, δεν θα βλέπει το email του, δεν θα επεξεργάζεται τα excel του, δεν θα ακούει την μουσική του στο deezer, δεν θα ακούει τα podcast του , δεν θα βλέπει ποιες σειρές υπάρχουν στον Netflix , δεν θα έχει πρόσβαση στο internet, δεν θα δει πόσο είναι ο ολυμπιακός στο sofa score, δεν θα βρει στοιχεία p/e για την ΕΕΕ από το Morningstar που δίνει το Money, δεν θα κάνει tethering το λαπτοπ του στις διακοπές, δεν θα έχει πλοήγηση, δεν θα μπορεί να παραμετροποιήσει τα rss του στο Newsflow και να του τα πετάει στο live tile δεν θα έχει ειδοποίηση στο notification center στο pc του όταν του έρθει μήνυμα στο τηλέφωνο και αρκετά ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-) ε το παρακάνεις λίγο, Απλά το 99% του κόσμου θέλει καλές εφαρμογές social media και εκεί την πάτησε η Microsoft γιατί δεν ενδιαφέρθηκαν να σπρώξουν το facebook και το κάθε facebook να φτιάξει καλές native εφαρμογές για να έχει τις 10 - 15 πιο δημοφιλείς. Με το τυπικο dumb phone δεν θα βγάζει καλές φωτος, δεν θα βλέπει το email του, δεν θα επεξεργάζεται τα excel του, δεν θα ακούει την μουσική του στο deezer, δεν θα ακούει τα podcast του , δεν θα βλέπει ποιες σειρές υπάρχουν στον Netflix , δεν θα έχει πρόσβαση στο internet, δεν θα δει πόσο είναι ο ολυμπιακός στο sofa score, δεν θα βρει στοιχεία p/e για την ΕΕΕ από το Morningstar που δίνει το Money, δεν θα κάνει tethering το λαπτοπ του στις διακοπές, δεν θα έχει πλοήγηση, δεν θα μπορεί να παραμετροποιήσει τα rss του στο Newsflow και να του τα πετάει στο live tile δεν θα έχει ειδοποίηση στο notification center στο pc του όταν του έρθει μήνυμα στο τηλέφωνο και αρκετά ακόμα. 

Όσο και να το ωραιοποιήσετε, τα Windows Phones δεν είχαν εξαρχής μέλλον. Θυμάμαι μάλιστα τις διαφημίσεις που κορόιδευαν το iPhone. Που είναι τώρα τα Windows Phone? Η Apple όσα κακά και να έχει, έχει χτίσει ένα πολύ καλό οικοσύστημα και ένα AppStore το οποίο έχει πληθώρα καλογραμμένων εφαρμογών. Θα μου πεις ναι αλλά το Windows Phone είχε αυτό και το άλλο που το iPhone δεν κάνει τόσο καλά, συμφωνώ ότι τα iPhone έχουν ελλείψεις που άλλοι κατασκευαστές έχουν εδώ και χρόνια, αλλά δυστυχώς το συνολικό πακέτο είναι αυτό που μετράει και εκεί δυστυχώς η Microsoft χάνει το παιχνίδι στα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ωραιοποιώ κάτι, απλά ως κάτοχος και iPhone λέω ποιος παράγοντας έπαιξε ρόλο. Προσωπικά ούτε στο iPhone δεν έχω εγκατεστημένο το facebook ή το messenger αλλά το 99% του κόσμου το θέλει και γι αυτό δεν δούλεψαν τα w10m. Γιατί απλά έγινε ένα πρόχειρο port από το IOS που τρώει 500 mb με το που ανοίγεις την εφαρμογή και γονατίζει το σύμπαν. Διαφώνησα για ποιο λόγο δεν έχουν καμιά σχέση με dumb phone και ότι σίγουρα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα (και μάλιστα καλά) πέρα από το να παίρνεις τηλέφωνο και να διαβάζεις μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμαμαι τα τελευταια χρονια να εγινε τοσο κακο μαρκετινγκ σε αλλο προιον...Το να έχουν χτυπησει την αγορα πλεμπες τυπου (....) και να μενεις εξω με Windows με ξεπερναει.

 

δεν φταιει το μαρκετινγκ. η ΜΣ εχασε το τρενο της κινητης πλατφορμας. το καλυτερο μαρκετινγκ στον κοσμο να ειχε, δεν θα την εβαζε πανω στις ραγες του ανταγωνισμου.

τα παραπανω τουητς ειναι η τελικη καταληξη μιας αποτυχημενης ιστοριας που ξεκινησε απο εδω:

 

https://www.youtube.com/watch?v=eywi0h_Y5_U&gl=CA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικοσύστημα αδερφέ και μεγάλο AppStore με πληθώρα εφαρμογών κάτι που τα Windows Phones δεν είχανε. Άμα είναι να αγοράσει κάποιος ένα smartphone μόνο και μόνο για να παίρνει τηλέφωνα και να γράφει μηνύματα, τότε τι να το κάνει; Καλύτερα να πάρει ένα Dumb Phone.

Αυτο που θα σου πω ειναι η αποψή μου και τιποτε παραπανω.

Το οτι δεν είχε εφαρμογές είναι δικαιολογία και γενικά ένα ωραίο παραμύθι.

Ο κόσμος θέλει 5-6 εφαρμογες το πολύ οι οποίες ειναι ως επι το πλείστον social media.

Μην νομιζεις οτι οι πιο πολλοί αγοράζουν συσκευες για κάτι παραπάνω. Τα βλέπω απο άτομα της οικογενειας μου και γενικα του περιβάλλοντός μου και ξέρω

Τα WP είχαν και Facebook και Twitter και αργότερα μπήκαν και insta κτλπ.

Το θέμα είναι οτι οι συσκευέςς της δεν προωθήθηκαν οσο έπρεπε σε διαφημισεις κτλπ.

Αν κοιτάξεις ΤV κάθε μέρα μας βομβαρδίζουν με διαφημίσεις της Samsung για το ΝΟΤΕ 8. Πέρυσι μας τα κάνανε τσουρέκια με το iPhone 7. Μπορεις να μου πεις ποια ήταν η τελευταία διαφημιση στην τηλεοραση που είδες για κάποιο Lumia? Θα σου απαντησω, ήταν το Lumia 800 το 1ο wp με 7.0. Μετά...σιγή... Εχω ενα 930 και καποιος το ειδε και με ρωτησε τι είναι αυτό και ποτε βγηκε κτλπ. Επαθε πλάκα οταν του ειπα οτι ειναι συσκευη που κλεινει 3ετια.

Επειδή πλάτιασα και δεν θελω να κουραζω αυτο που θελω να πω είναι οτι την πλειοψηφία του κόσμου την νοιάζει να ενταχθεί σε μια ομάδα, εκει που πάνε οι πολλοί. Που πάνε οι πολλοί? Σε iphone και Samsung κυριως. Γιατί? Γιατι πέφτουν απίστευτα ποσα στο μάρκετινγκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα σου πω ειναι η αποψή μου και τιποτε παραπανω.

Το οτι δεν είχε εφαρμογές είναι δικαιολογία και γενικά ένα ωραίο παραμύθι.

Ο κόσμος θέλει 5-6 εφαρμογες το πολύ οι οποίες ειναι ως επι το πλείστον social media.

Μην νομιζεις οτι οι πιο πολλοί αγοράζουν συσκευες για κάτι παραπάνω. Τα βλέπω απο άτομα της οικογενειας μου και γενικα του περιβάλλοντός μου και ξέρω

Τα WP είχαν και Facebook και Twitter και αργότερα μπήκαν και insta κτλπ.

Το θέμα είναι οτι οι συσκευέςς της δεν προωθήθηκαν οσο έπρεπε σε διαφημισεις κτλπ.

Αν κοιτάξεις ΤV κάθε μέρα μας βομβαρδίζουν με διαφημίσεις της Samsung για το ΝΟΤΕ 8. Πέρυσι μας τα κάνανε τσουρέκια με το iPhone 7. Μπορεις να μου πεις ποια ήταν η τελευταία διαφημιση στην τηλεοραση που είδες για κάποιο Lumia? Θα σου απαντησω, ήταν το Lumia 800 το 1ο wp με 7.0. Μετά...σιγή... Εχω ενα 930 και καποιος το ειδε και με ρωτησε τι είναι αυτό και ποτε βγηκε κτλπ. Επαθε πλάκα οταν του ειπα οτι ειναι συσκευη που κλεινει 3ετια.

Επειδή πλάτιασα και δεν θελω να κουραζω αυτο που θελω να πω είναι οτι την πλειοψηφία του κόσμου την νοιάζει να ενταχθεί σε μια ομάδα, εκει που πάνε οι πολλοί. Που πάνε οι πολλοί? Σε iphone και Samsung κυριως. Γιατί? Γιατι πέφτουν απίστευτα ποσα στο μάρκετινγκ.

Ναι το Marketing φταίει.. οκ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι αυτούς που πήραν το 950XL στην προσφορά της Wind στα 100 τον περασμένο Ιούνιο και μετά το πουλούσαν 250. Και όταν έκανα μια προσφορά στα 150, του φάνηκαν λίγα. Τώρα δεν δίνω ούτε 50 για το ίδιο γιατί, όσο καλή κάμερα κι αν έχει, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. Σαν το 808 pureview.

 

Η ειρωνία είναι ότι η NOKIA ανασταίνεται σιγα-σιγα και η Microsoft εξαφανίζεται από τα κινητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έβαλε θλιμμένο emoticon... Μου θύμισε αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=D01NHPnLrVs

 

Ατέλειωτη κοροϊδία στους developers τα Windows Phone. Από την εποχή της μετάβασης από τα 7.5 στα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...