Προς το περιεχόμενο

«Αναγγελία θανάτου» των Windows 10 Mobile από τον Joe Belfiore


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγε να το παίξει iphone.

 

Ενώ στα windows mobile  (v 6.5 η τελευταία έκδοση) υπήρχαν αυτονόητα χαρακτηριστικά όπως ελεύθερο bt, file browser και storage mode, sd ακόμα και multitasking πήγε και τα έκοψε όλα στα "καινούρια" windows phone 7.X. 

 

Εμείς όλοι που μέχρι τότε είχαμε wm κινητά με SPB shell (για να μοιάζουν τηλέφωνα καθώς σε αυτό έπασχε η MS) πάθαμε σοκ! Όλα όσα είχαμε ως ελευθερίες τα χάσαμε! ούτε ringtone και mp3 δεν μπορούσαμε να περάσουμε χωρίς προγράμματα τύπου itunes (η MS το έλεγε Zune?) και άλλα τέτοια για εμάς τους παλιους γραφικά.. Να μην πούμε για τα "γραφικά" (gui) και τι άποψη είχαμε και έχουμε για τα άθλια και αντιαισθητικά επίπεδα άχρομα πλακάκια. Πλακάκια ρε φίλε... ΈΛΕΟΣ.

 

Με άλλα λόγια είπαμε ούστ.. και ότι ψάχναμε το βρήκαμε στο ανερχόμενο android όπου και μεταβήκαμε. 

 

Μετά αφού φύγαμε εμείς οι παλιοί πελάτες απογοητευμένοι η MS απλά ΔΕΝ μπόρεσε να βρει νέους και να η κατάντια της. 

 

Δεν την λυπάμαι καθόλου γιατί τα ήθελε και τα έπαθε και θα έπρεπε (αν δεν το έχει κάνει ήδη) να απολύσει όλους τους συμβούλους της και μαρκετιστες της που με την στρατηγική των tiles και του Metro και την (κακή) αντιγραφή apple κοσμοθεωρίας την διέλυσαν. Τώρα προσπαθεί να μαζέψει τα αμάζευτα. 

 

Κρίμα για την Nokia που την πήραν στο λαιμό τους. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγε να το παίξει iphone.. 
 
Κρίμα για την Nokia που την πήραν στο λαιμό τους. 

Η ΝΟΚΙΑ έφαγε μόνη της το κεφάλι της απλά την ξέκανε μια ώρα αρχιτερα η MS.
Symbian, Meego δεν ξεχνώ.

 


  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εστί bing;   :lol:

Το "ψαχτηρι" της Microsoft,που αμα μεγαλωσει θελει να γινει Google search...(Στα ονειρα της Microsoft βεβαια,αλλά αυτο υποστηριζουν)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλέον το ερώτημα είναι το πως βρέθηκε αυτός κωμικός στη θέση του επικεφαλής mobile συσκευών και αντιπροέδρου λειτουργικών συστημάτων....

 

Το επόμενο ερώτημα είναι τί θα γίνει με τα UWP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι τα γατακια του ιντερνετ που λεγανε "μα απο τα windows mobile δεν λειπει κατι" , "μα πουλαει τα αντερα του" "μα, μα, μα, μα, μα, ε μα,"; 
Αντε καλο android & iphone γατακια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό μειονέκτημα ήταν η έλλειψη μεγάλης ποικιλίας σε εφαρμογές

Το βασικό μειονέκτημα της πλατφόρμας ήταν ότι flagship τηλέφωνα λίγων μηνών δεν πήραν αναβάθμιση στα WP8, ούτε βγήκε κάποιο support library για να μπορούν έστω να τρέξουν τις καινούριες εφαρμογές που στόχευαν τα WP8.

 

Προσωπικά εγώ τότε άκουσα το *γκντουπ*, με χρήστες που είχαν απαρνηθεί το 1080p recording και τις κάρτες MicroSD (πλεονέκτημα σε κινητά των 8GB τότε) για να πάνε στα Windows Phone να απογοητεύονται και μαγαζιά να ξεφορτώνονται όπως-όπως το στόκ από WP7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κρίμα. Στην αρχή με τα windows phone είχα καταενθουσιαστεί και περίμενα με ανυπομονησία να ωριμάσουν. Ως έναν βαθμό το έκαναν, αλλά ομολογώ πως δεν με κέρδισαν για τους γνωστούς λόγους που όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ.

 

Όσοι χαίρεστε με τον "θάνατο" των windows phone απλά να σας πω ότι όσο περισσότερος ανταγωνισμός, τόσο καλύτερο για εμάς τους καταναλωτές.

 

Δυστυχώς η Microsoft έχασε το mobile τραίνο, εκτός αν ετοιμάζουν δυνατό comeback που είναι κάτι που το ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε να μπει στην αγορά με

 

1) ενα ημιτελες λειτουργικο

2) με ενα κλειστο λειτουργικο

3) που δεν επιτρεπει παραμετροποιηση

4) με ενα ημιτελες οικοσυστημα

5) κοπανωντας τιμές στο κεφάλι

6) με μετριο hardware

 

 

Που πας ρε καραμήτρο?! Αμα δε σε αγκαλιάσουν οι power users, εισαι χαμένος απο χέρι. Και με κλειστο λειτουργικό η ιστορία ειχε τελειώσει προτού καν αρχίσει. Το Android αν τράβηξε, ηταν γιατι έδινε και δινει ακόμα ελευθερία επιλογών, ελευθερια παραμετροποίησης και έρχετε free για ολους.

 

Το καλυτερο που ειχε να κάνει η MS ειναι να κάνει το δικο της fork του android, το δικο της market, το δικό της οικοσύστημα... να χτίσει πάνω στην ποιο εξαιρετική βάση που υπηρχε και υπάρχει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΝΟΚΙΑ έφαγε μόνη της το κεφάλι της απλά την ξέκανε μια ώρα αρχιτερα η MS.

Symbian, Meego δεν ξεχνώ.

 

Καλά το Symbian ψόφησε νωρίς όταν η Nokia "κλείδωσε" την ανάλυση στα 360x640. Παρόλο που η Nokia ήξερε τι κακό είχε κάνει στο Symbian S60v1-S60v2 το κλείδωμα της ανάλυσης στα 176x208 πριν από μερικά χρόνια.

 

Λες και ο άλλος θα αγόραζε ποτέ touchscreen κινητό με 360x640 οθόνη που μπορούσες να μετρήσεις τα pixel με το δάκτυλο δια γυμνού οφθαλμού όταν δίπλα στην ίδια βιτρίνα φιγουραριζαν iPhone με ρετίνες και Android με HD οθόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη μου ανάμνηση είναι τα 8.1. Τα πίστευα κι εγώ αλλά δυστυχώς δεν...ακόμα έχω μια ελπίδα να βγάλουν συσκευή με full windows πάντως :)


Όταν το Lumia μου τα τινάξει, με βλέπω να επιστρέφω στα feature phones γιατί σκουπίδια (=android) δε ξαναπαίρνω, και δε σκοπεύω να πουλήσω το νεφρό μου για iPhone.

 

Τότε μήπως δεν χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς smartphone;

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, αν αφήσουμε έξω το iphone λόγω τιμής για πολλούς, το android είναι μονόδρομος και μάλλον θα είναι για καιρό ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το android ειναι σκουπιδια τοτε τα windows mobile ηταν βοθρος, μια αηδια και μιση ειναι και το λειτουργικο και τα lumia και πριν πεις τα δικα σου να σου πω οτι περασαν 3 lumia απο τα χερια μου. Το μελλον ειναι το android και θα ακολουθει η apple απο μακρια

Ετοιμος να πατησω λαικ... μεχρι που διαβασα την τελευταια προταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...