Προς το περιεχόμενο

«Αναγγελία θανάτου» των Windows 10 Mobile από τον Joe Belfiore


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το Lumia μου τα τινάξει, με βλέπω να επιστρέφω στα feature phones γιατί σκουπίδια (=android) δε ξαναπαίρνω, και δε σκοπεύω να πουλήσω το νεφρό μου για iPhone.

μιλάς για το λειτουργικό που το ui ήταν σαν τιμοκατάλογος ταβέρνας? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο που θα σου πω ειναι η αποψή μου και τιποτε παραπανω.

Το οτι δεν είχε εφαρμογές είναι δικαιολογία και γενικά ένα ωραίο παραμύθι.

Ο κόσμος θέλει 5-6 εφαρμογες το πολύ οι οποίες ειναι ως επι το πλείστον social media.

Μην νομιζεις οτι οι πιο πολλοί αγοράζουν συσκευες για κάτι παραπάνω. Τα βλέπω απο άτομα της οικογενειας μου και γενικα του περιβάλλοντός μου και ξέρω

Τα WP είχαν και Facebook και Twitter και αργότερα μπήκαν και insta κτλπ.

Το θέμα είναι οτι οι συσκευέςς της δεν προωθήθηκαν οσο έπρεπε σε διαφημισεις κτλπ.

Αν κοιτάξεις ΤV κάθε μέρα μας βομβαρδίζουν με διαφημίσεις της Samsung για το ΝΟΤΕ 8. Πέρυσι μας τα κάνανε τσουρέκια με το iPhone 7. Μπορεις να μου πεις ποια ήταν η τελευταία διαφημιση στην τηλεοραση που είδες για κάποιο Lumia? Θα σου απαντησω, ήταν το Lumia 800 το 1ο wp με 7.0. Μετά...σιγή... Εχω ενα 930 και καποιος το ειδε και με ρωτησε τι είναι αυτό και ποτε βγηκε κτλπ. Επαθε πλάκα οταν του ειπα οτι ειναι συσκευη που κλεινει 3ετια.

Επειδή πλάτιασα και δεν θελω να κουραζω αυτο που θελω να πω είναι οτι την πλειοψηφία του κόσμου την νοιάζει να ενταχθεί σε μια ομάδα, εκει που πάνε οι πολλοί. Που πάνε οι πολλοί? Σε iphone και Samsung κυριως. Γιατί? Γιατι πέφτουν απίστευτα ποσα στο μάρκετινγκ.

 

 

πολύ ++ σε αυτό

 

Σχετικά με την ανακοίνωση εμείς δεν πάμε πουθενά..

εδώ στην οικογένεια έχουμε ένα lumia 920, 925 και 950.

παλιά κινητά όλα που δεν έχουν κάνει κιχ και σε φοβερές τιμές (αν πηγαίνανε καλά σε πωλήσεις δεν ξέρω κατά πόσο θα παρέμεναν φοβερές). στο διάστημα αυτό πιστεύω θα είχαμε αλλάξει σίγουρα από ένα android και τώρα θα πηγαίναμε για δεύτερο δηλαδή 3ο στο σύνολο ο κάθε ένας δηλαδή 9 κινητά. 

τώρα που ανακοινώθηκε αυτό το αναμενόμενο θα στοκάρουμε από μια μπαταρία για το κάθε ένα και θα τα κρατήσουμε μέχρι να γίνουν γιαούρτι. μετά μάλλον επένδυση σε iphone αν δεν έχει έρθει κανα surface!!

 

Σκέφτομαι αυτούς που πήραν το 950XL στην προσφορά της Wind στα 100 τον περασμένο Ιούνιο και μετά το πουλούσαν 250. 

 

νομίζω το φθηνότερο που έφτασε ήταν τα 200 στην cosmote?! στη wind νομίζω 250. σίγουρα υπήρξε στα 100 ευρώ? και χωρίς συμβόλαιο?

στο skroutz έφτασε μέχρι 258

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έζησα αυτό το λειτουργικό με τα θετικά και αρνητικά από την αρχή με ένα HTC HD 7 μέχρι το τέλος με ένα 950 XL και αρκετά άλλα ενδιάμεσα,το παίρνω σαν μια θετική εμπειρία.

Πάτε να δώσετε τώρα μερικά κατοστάρικα για να βλέπετε τις διαφημίσεις και τις αηδίες του Google και να νιώθετε ευτυχισμένοι.Οι υπόλοιποι δώστε χιλιάρικο,αλλά προσοχή να μην σκάσει η μπαταρία.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως περιμένει ο κολοσσός που λέγεται Microsoft από έναν τέτοιο τυπάκι με τέτοια φάτσα και τέτοιο μαλλί να του προοδεύσουν την τηλεφωνία τους, ένα τόσο μεγάλο και ακριβό πρότζεκτ......Αυτός πρέπει να έτρωγε φάπες στο σχολείο....

Γιατί ποιος περίμενε από αυτό το τυπάκι

 

an_lusete_auton_ton_grifo_anikete_sto_2_

 

να αναπτύξει την θεωρία της σχετικότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOs που ειναι και αυτο κλειστό γιατί πουλάει? Μάρκετινγκ είναι αδερφέ, όλα αυτό το ρημάδι

Δεν νομίζω. Γιατί το ios πουλάει; Γιατί το έδωσε/υλοποίησε το όλο πακέτο πολύ καλύτερα

 

Συγκρίνεις το wp με ελάχιστες εφαρμογές με το ιδιόρρυθμο gui με τα άσχημα επίπεδα άχρωμα πλακάκια με το gui της iphone με χρώματα υπόβαθρα 3d εικονίδια και πιο intuitive λειτουργίες κτλ κτλ? 

 

Επιπλέον πήγε να περάσει τις (απαράδεκτες) "μαγκιές" (δλδ περιορισμούς) της iphone σε μικρομεσαίους και μικρούς (τέτοια ήταν τα κινητά της). Η apple τουλάχιστον τα περνάει σε αυτούς που (θεωρητικά) έχουν και δεν τους απασχολούν οι ελευθερίες που τελικά βοηθούν στις οικονομία  (καθώς απλά αγοράζουν). 

 

Αυτά τα δύο αλλά κυρίως το κακό/αντιαισθητικό GUI και η έλλειψη εφαρμογών είναι υπεύθυνα κατά τη γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η αποτυχία της στο κομμάτι αυτό οριστικοποιηθηκε εκεί στο 2013-2014 περίπου. Ο λόγος; πάρα πολύ αργό development. Για μένα τα 8 έπρεπε να ήταν η αρχή και όταν βγήκαν τα 8 να έβγαζε τα 10 (σαν λειτουργικά όχι σαν ονόματα). Εδώ έκανε πόσα χρόνια να βάλει την αναφορά να μην έρχεται σαν ξεχωριστό μήνυμα και το να ακούγονται τα notifications από το ηχείο όταν έχεις handsfree συνδεμένο δεν το έχει φτιάξει ακόμα. Μιλάμε για απλά πράγματα. Ενώ στο Android έβλεπες σε κάθε μεγάλη έκδοση να ελυναν προβλήματα που απασχολούσαν το λειτουργικό συν αρκετά νέα χαρακτηριστικά. Στην Microsoft θύμιζαν την διαφήμιση του Jack Daniels με τα ξυλάκια. Χαλααααρα. Και μερικά θέματα για τέτοια εταιρία λογισμικού με την εμπειρία της δεν εξηγούνται (Usb on the go, file Manager, κλπ). Άφησε το Android να γίνει τα Windows των κινητών με την δική της συνταγή. Προσωπικά αν ήμουν στην διοίκηση θα είχα ξηλώσει όλο το σχετικό Management.
Τώρα που δοκίμασα τον arrow στο Android είδα ότι είναι μια χαρά launcher. Ας έκανε την αλλαγή και ας άλλαζε ui και να έβαζε τον arrow. Ας έδινε επιλογή να διάλεγε Modern ή arrow. Πραγματικά αυτή η ιστορία, αν βγουν και λεπτομέρειες από μέσα θα γίνει μεγάλο case study στα πανεπιστήμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το android ειναι σκουπιδια τοτε τα windows mobile ηταν βοθρος, μια αηδια και μιση ειναι και το λειτουργικο και τα lumia και πριν πεις τα δικα σου να σου πω οτι περασαν 3 lumia απο τα χερια μου. Το μελλον ειναι το android και θα ακολουθει η apple απο μακρια

Πες τα χρυσόστομε ! Από ΠΟΛΥ μακριά! Και όσα διάβασα περί μάρκετινγκ.. τι σχέση έχει το μάρκετινγκ ρε παιδιά? ΚΑΜΙΑ. Απλώς δεν έχει καλή προγραμματιστική ομάδα στο mobile κομμάτι. Αυτό είναι όλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έζησα αυτό το λειτουργικό με τα θετικά και αρνητικά από την αρχή με ένα HTC HD 7 μέχρι το τέλος με ένα 950 XL και αρκετά άλλα ενδιάμεσα,το παίρνω σαν μια θετική εμπειρία.

Πάτε να δώσετε τώρα μερικά κατοστάρικα για να βλέπετε τις διαφημίσεις και τις αηδίες του Google και να νιώθετε ευτυχισμένοι.Οι υπόλοιποι δώστε χιλιάρικο,αλλά προσοχή να μην σκάσει η μπαταρία.

 

Παντού fanboys.. αυτό το ήξερα... το ότι έχουν τα windows mobile fanboys αυτό πια... δεν το ήξερα το ορκίζομαι !!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα με έλεγα και τόσο fanboy,Android ταμπλετ είχα πρωτοπάρει από την εποχή του 2.1.
Kαι αυτή την στιγμή έχω ήδη και 2 φτηνιάρικα κινητά + ένα mls tablet.με Android.Kοιτάω να χρησιμοποιώ πιο πολύ αυτό που με βολεύει πιο καλά.

 Απλά δεν είμαι το  άτομο που θα δώσει ένα σωρό λεφτά για να διαβάζει τις αηδίες του fb και να δέχεται και ένα κάρο διαφημίσεις.
Α, και το ότι πεθαίνει αυτό το λειτουργικό,δεν σημαίνει ότι θα πάει και στα σκουπίδια το κινητό.Ακόμα καλά κρατεί για αυτό που το χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος Lumia 640 xl έκανα το λάθος να αναβαθμισω απο 8.1 σε δεκαρια. Το ΧΑΟΣ! Ούτε καν το πληκτρολόγιο δε μπορούσες να δουλέψεις! Κινητό με ένα στρέμμα οθόνη και είχαν κάνει τα πλήκτρα πιο μικρά κι απο PDA με stylus! Και δε ρυθμιζόταν κιόλας. Μόλις τα τινάξει πάω σε κανένα meizu με 150€ anroid ή feature phone...

Κάντο ποστ άλλη μια φορά να το εμπεδώσουμε, μπορείς :P

πλάκα κάνω, ναι η παραMETROποίηση ήταν ένα θέμα με τα wp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε εσεις! Εγω το μονο που σκεφτομαι ειναι τους κακομοιρους που δωσαε 600€-700€ για να παρουνε το υδροψικτο Lumia 950!

 

Ολες οι εκδοσεις windows mobile εχουν αποτυχει τα τελευταια χρονια και ο μονος λογος που ο κοσμος πηγε κ αγορασε windows 10 mobile ηταν επειδη ειχαν ανακοινωσει πριν την κυκλοφορια τους οτι θα φτιαξουν κατι σαν universal apps και θα υπηρχαν οι ιδιες εφαρμογες με τα android στο store, μετα απο κανα χρονο γυρισαν και ειπαν οτι τελικα δεν θα το κανουν.
Παραπλανηση οσο δεν παει, θα επρεπε να φανε μαζικες μυνησεις για να βαλουν μυαλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκαιρία να αγοράσουμε φθηνές συσκευές. Για εμένα είναι μακράν το καλύτερο λειτουργικό και τα βασικά app υπάρχουν έτσι κι αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...