Προς το περιεχόμενο

Νέο αδιάβροχο Kindle Oasis με μεγαλύτερη οθόνη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.youtube.com/watch?v=a4-qMc2QSOw σε αυτό το σχέδιο έχω βασιστεί για αυτό με τις κάμερες και σαυτό https://www.youtube.com/watch?v=MU6H7dEzTMY για τα κινητά .

 

Φίλε Konos93 να πω ότι κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτό που έχεις φτιάξει ψέματα θα πω... :) Tι πλεονέκτημα έχει μια τέτοια κατασκευή σε σχέση με ένα κλασσικό σκάνερ ή ακόμα και με απλές φωτογραφίες;

φωτογραφίζω βιβλία στη καλύτερη δυνατή ανάλυση ώστε να γίνει όσο ποιο δυνατόν αναγνώσιμη στο ανθρώπινο μάτι η γραμματοσειρά του βιβλίου. κερδίζω σε χρόνο σε σχέση με τα κλασσικά σκάννερ ,χάνω σε ποιότητα γιατί ο φακός και το μοντουλ της καθε κάμερας ή κινητού δεν μπορούν να ανταγωνιστούν αυτό του σαρωτή στα κλασικα σκαννερ αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ουσιαστικά φωτογραφίζω βιβλία

 

φωτογραφίζω βιβλία στη καλύτερη δυνατή ανάλυση ώστε να γίνεο ocr (από εικόνα να γίνει κείμενο). κερδίζω σε χρόνο σε σχέση με τα κλασσικά σκάννερ ,χάνω σε ποιότητα γιατί ο φακός και το μοντουλ της καθε κάμερας ή κινητού δεν μπορουν να ανταγωνιστούν αυτό του σαρωτή στα κλασικα σκαννερ. ωστόσο μετά από πολλά ανεβάζω τις μέγιστες δυνατές βελτιστωπιήσεις σε απλότητα,οικονομικό κόστος,αποδοτικότητα(1500 σελίδες ανα ώρα) και αποτελεσματικότητα (δεν κολλάνε οι κάμερες)

Thanks, κατάλαβα τι κάνεις. Στην ουσία για την ταχύτητα το κάνεις; Επειδή δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβά τα σκάνερ.

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί να τα κάνεις ocr, αυτό δεν είναι αν θέλεις να τα επεξεργαστείς; Είναι πιο ευανάγνωστα; Δεν θέλει διορθώσεις σειρά σειρά μετά; Έχω κάνει ocr πριν χρόνια και δεν ήταν 100% και με αγγλικό κείμενο, είναι πλέον οκ και με ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ocr γίνεται όσο καλό και του κλασικού σαρωτή αν και βγάζω περισσότερα dpi στον ίδιο χρόνο.

 

έστω ότι το σκάννερ έχει 300 dpi για 360 σελίδες την ώρα σε γκρίζο το abbyfinereader(ένα προγραμμα επεξεργασίας εικόνας με το καλύτερο ocr) αναγνωρίζει μέγιστη δυνατή ανάλυση 350 dpi .

 

οι κάμερες (canon a3300 16 mp) έχουν 440 dpi για 1300 σελίδες την ώρα σε έγχρωμη φωτογραφία το abbyyfinereader αναγνωρίζει μέγιστη δυνατή ανάλυση 550 dpi .

 

και στο κινητό αναγνωρίζει πάλι 530 dpi με 5megapixel

 

το ocr από 300 dpi και πάνω βγαίνει ίδιο το ανθρώπινο μάτι από 500 dpi και πάνω βλέπει αν η εικόνα γίνει ασπρόμαυρη πάλι τις ίδιες γραμματοσειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, κατάλαβα τι κάνεις. Στην ουσία για την ταχύτητα το κάνεις; Επειδή δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβά τα σκάνερ.

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί να τα κάνεις ocr, αυτό δεν είναι αν θέλεις να τα επεξεργαστείς; Είναι πιο ευανάγνωστα; Δεν θέλει διορθώσεις σειρά σειρά μετά; Έχω κάνει ocr πριν χρόνια και δεν ήταν 100% και με αγγλικό κείμενο, είναι πλέον οκ και με ελληνικά;

βασικά έπρεπε να κάνω πτυχιακή . κερδίζεις και σε ταχύτητα και σε ποιότητα.        δεν προτιμώ σε ocr γιατί έχει συντακτικά ,ορθογραφικά ,λάθη στις παραθέσεις και θέλει πολύ διόρθωση

 

 

 

στα αγγλικά και με 200 dpi το ocr έβγαινε κομπλέ . φαντάζομαι πως έχει να κάνει ή με το λεξικό που είναι καταχωρισμένο . ή ότι τα ελληνικά έχουν ποιο περίπλοκο αλφάβητο πόσο μαλλον αν είναι πολυτονικό.

 

 

αν είχα ocr σε μορφή pdf έπρεπε να διορθώνω γραμματοσειρές γιατί δεν διαβάζονται από linux και το kobo δεν τις αναγνώριζε άρα φαντάσου λέξεις με κενά γράμματα και το epub ήταν απελπισία γιατί δεν καταλάβαινα που είναι το κυρίως κείμενο και που οι υποσημειώσεις . άρα καταλήξα σε αρχεία με εικόνες όσο ποιο κοντά στη ποιότητα του βιβλίου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελική τιμή από Amazon uk είναι 282€ και όχι 229€.

229 είναι για αυτούς που μένουν Αγγλία...

 

 

Στην ελλάδα μπαίνει ελληνικό ΦΠΑ γιαυτό φουσκώνουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβό και γενικά δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο κατ' εμέ. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όσο πιο απλό το e-reader τόσο καλύτερο. Όσο πιο πολύ το νιώθεις ως γκάτζετ, χάνεται και η αίσθηση του βιβλίου.

Δεν νομίζω ότι προσφέρει τόσα παραπάνω από το απλό Kindle που παίρνεις πολύ φτηνά.

Δεν είναι η αίσθηση που πουλάει ereaders....

 

η πράξη είναι...

 

Ακούω όλο ακυρίλες σχετικά με tablet κτλ...

 

Δεν ειναι θέμα χιπστερισμού (άσχετο αν το αγαπάνε οι χίπστερς... μπλιαχ.. :P)

 

 

γιατί θέλει κάποιος e-reader?

 

 

Γιατί είναι ξεκούραστο στα μάτια τα κινητά/tablet κτλ έχουν οπίσθιο φωτισμό με LED που για να κοιτάς μερικά λεπτά το κινητό είναι οκ αλλά για να κάθεσαι με τις ώρες είναι κουραστικό στα μάτια (ειδικά στο σκοτάδι) και σε μια καλοκαιρινή ειδικά μέρα ΑΝ μπορείς να δεις την οθόνη τότε αυτό γίνεται επειδή τα LED δουλεύουν ακόμη πιο φωτεινά... επίσης οι αναλύσεις είναι τέτοιες που κάνουν τους χαρακτήρες πιο κουραστικούς γιατι ακόμη και με antialiasing έχουν σκιες κτλ

 

Από την άλλη τα e-reader έχουν ειδικές οθόνες (e-ink) που είναι το ίδιο με το να βλέπεις μια φυσική σελίδα βιβλίου και διαβάζονται τις καλοκαιρινές μέρες (που έχει πολύ ήλιο δηλαδή δεν είναι ανάγκη να το χρησιμοποιείς μόνο το καλοκαίρι) άνετα σαν βιβλίο από άποψη κούρασης των ματιών δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα επίσης με την ανάλυση φτιαγμένη ειδικά για χαρακτήρες που τους κάνει να φαίνονται crispy στο μάτι σαν ακριβώς απο βιβλίο είναι άλλο ένα + στο άνετο διάβασμα.

 

Μετά το άλλο μεγάλο + είναι η μπαταρία ενα e-reader κρατάει βδομάδες ή και μήνες χωρίς φόρτιση το κινητό και το tab χρειάζεται να είναι κάθε μέρα στην μπρίζα(αν τα έχεις ανοιχτά πχ για ώρα προκειμένου να διαβάσεις).. που είναι πολύ περιοριστικό ειδικά σε ταξίδια

 

Τέλος είναι πιο ελαφριά οπότε μπορείς να κρατάς για αρκετή ώρα πιο ξεκούραστα και δεν ζεσταίνονται πράγμα που πάλι αυξάνει την χρηστικότητα τους όταν τα κρατάς για ώρα.

 

Γιαυτό αγοράζει ο κόσμος e-reader ούτε για μαγεία ούτε για να το παίξει χιπστερ που απαρνιέται τα gadget ούτε γιατι είναι καλύτερα ή φθηνότερα απο τα samsung galaxy tabs....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το σχέδιο έχω βασιστεί για αυτό με τις κάμερες και σαυτό
για τα κινητά .

 

φωτογραφίζω βιβλία στη καλύτερη δυνατή ανάλυση ώστε να γίνει όσο ποιο δυνατόν αναγνώσιμη στο ανθρώπινο μάτι η γραμματοσειρά του βιβλίου. κερδίζω σε χρόνο σε σχέση με τα κλασσικά σκάννερ ,χάνω σε ποιότητα γιατί ο φακός και το μοντουλ της καθε κάμερας ή κινητού δεν μπορούν να ανταγωνιστούν αυτό του σαρωτή στα κλασικα σκαννερ αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

εγώ προτιμώ να τα κατεβάζω απο το internet :P αυτά τα πράματα είναι μόνο για να περνάς ευχάριστα την ώρα σου και να μαθαίνεις φτιάχνοντας τα (ως project δηλαδή) ή αν έχεις σπάνια βιβλία/παλιά που έχουν αξία και φθείρονται με την χρήση λόγω ηλικίας και θες να μπορείς να τα μελετάς χωρίς να τα χαλάς...τέλος θα σου πρότεινα να αλλάξεις σε 2,3 τουλάχιστον LED με ισχυρό φωτισμό δεξιά και αριστερά στην σελίδα με περίπου 5500 kelvin  θερμοκρασίας χρώματος σε σκοτεινό δωμάτιο να κάνεις manual white balance (αν υπάρχει η επιλογή στο κινητό σου ) και επίσης να πειραματιστείς με το ύψος της συσκευής γιατι επηρεάζει την ποιότητα εστίασης (ανάλογα τον αισθητήρα και τον μικρό fixed φακό  που έχουν) 

 

τέλος θα προτιμούσα κάποια DSLR και αν δεν είχα το budget τότε θα πήγαινα σε μια καλή point and shoot στο 200άρικο τουλάχιστον.

 

Έτσι τύφλα να έχουν και τα πιο ακριβά σκάνερ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτιμώ να τα κατεβάζω απο το internet :P αυτά τα πράματα είναι μόνο για να περνάς ευχάριστα την ώρα σου και να μαθαίνεις φτιάχνοντας τα (ως project δηλαδή) ή αν έχεις σπάνια βιβλία/παλιά που έχουν αξία και φθείρονται με την χρήση λόγω ηλικίας και θες να μπορείς να τα μελετάς χωρίς να τα χαλάς...τέλος θα σου πρότεινα να αλλάξεις σε 2,3 τουλάχιστον LED με ισχυρό φωτισμό δεξιά και αριστερά στην σελίδα με περίπου 5500 kelvin  θερμοκρασίας χρώματος σε σκοτεινό δωμάτιο να κάνεις manual white balance (αν υπάρχει η επιλογή στο κινητό σου ) και επίσης να πειραματιστείς με το ύψος της συσκευής γιατι επηρεάζει την ποιότητα εστίασης (ανάλογα τον αισθητήρα και τον μικρό fixed φακό  που έχουν) 

 

τέλος θα προτιμούσα κάποια DSLR και αν δεν είχα το budget τότε θα πήγαινα σε μια καλή point and shoot στο 200άρικο τουλάχιστον.

 

Έτσι τύφλα να έχουν και τα πιο ακριβά σκάνερ :P

 

άλλοι κατεβάζουν κι άλλοι ανεβάζουν . προσωπικά ήθελα στη βιβλιοθήκη μου πολλά συγράμματα που όταν το ξεκίνησα πριν 2 χρόνια βρέθηκα σε μια οικονομική συγκυρία που  δεν έβγαινα και για βιβλία . ( έχω ψηφιοποιήσει κάπου στα 150 βιβλία B)  και διαβάσει κάπου στα 25 στο ebook ποιος απατεώνας  τα χει βάλει που και πως δε ξέρω :ph34r: τέτοιες αμαρτίες κάνετε και κλέβεται εκδοτικούς οίκους :devil: )

 

ο φωτισμός στο σκαννερ με τις κάμερες λόγο κλίσης του τζαμιού είναι κομπλέ για βιβλία .

 

Για περιοδικά ή μεγάλα συγγράμματα μου τι χαλάει και θα έπρεπε να βάλω το φως πιο ψηλά .αλλά επειδή το χω βάλει πάνω στο ψυγείο για να μην πιάνει χώρο στο σπίτι έχοντας φτιάξει ένα περίβλημα για να μην καταπονείται ο σκελετός του ψυγείου το φως 30 watt λευκος προβολέας είναι λίγο ποιο κάτω από το ταβάνι στηριζόμενο σε 2 σανίδες. αν ήταν λίγο ποιο ψηλά ίσως έλυνα το θέμα μου για μεγάλα περιοδικά ή αν είχαν άλλη κλίση τα τζάμια άλλα δεν είμαι σίγουρος .

 

φαντάσου ότι σκαννάρω όρθιος πάνω σε μια καρέκλα ακούγοντας διαλέξεις από το blod.gr .

 

τώρα για το σκάνερ για τα κινητά έχεις δίκιο για το φωτισμό ,δεν έχω πολυασχοληθεί με αυτό τώρα το έστησα αυτό το σκαννερ σαν υπόδειγμα της πτυχιακής .

 

το manual white balance δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί μετά επεξεργάζονται οι φωτογραφίες στο pc  .

 

Για τις κάμερες έχω πάρει τις canon a3300 τις έχω κάνει jailbreak με chdk (οι τύποι είναι θεούληδες) τρέχουν κι ένα σκριπτάκι που μου έφτιαξαν να πηγαίνουν σε συγκεκριμένη κλίμακα ζοομ που του έχω δώσει. έχουν καλό φακό και δεν εστιάζουν μόνο στο κέντρο .

 

για να τραβάω φωτογραφίες τσέκαρε αυτό να δεις τι έχω κάνει https://forum.diybookscanner.org/viewtopic.php?f=15&t=3428

 

το κακό με τις dslr είναι ότι δεν κλειδώνει το focus (απότι γραφουν στο φορουμ δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει)  άρα κάθε σελίδα βγαίνει σε διαφορετικό μέγεθος .

 

σε αυτό με τα κινητά έχω βάλει σκουπόξυλα που ανεβοκατεβαίνει το ύψος του κινητού (αυτός στο βιντεο τέτοια πολυτέλεια δεν την έχει) και έχω χρησιμοποιήσει έναν κένσορα από dvd συσκευή να πηγαίνει πάνω κάτω ώστε να έρχεται ποιο κοντά κάθε 50 σελίδες λόγο πάχους βιβλίου. επειδή οι σελίδες εν τέλη είναι ασπρόμαυρες με σωστή επεξεργασία με μια μάπα κινητό 5 μεγαπιξελ κάνει κάποιος δουλειά αρκεί να χει  σωστό φωτισμό.

 

Υγ εντελώς άσχετο όποιος έχει βγάλει φρονιμίτη πως τη πάλευε με τον ύπνο το φελέκι μου πονάω :X :X :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχα ocr σε μορφή pdf έπρεπε να διορθώνω γραμματοσειρές γιατί δεν διαβάζονται από linux και το kobo δεν τις αναγνώριζε 

 

Δεν ισχύει: και το linux και το kobo διαβάζουν μια χαρά ελληνικά, αλλά θέλει να ασχοληθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η αίσθηση που πουλάει ereaders....

 

η πράξη είναι...

 

Ακούω όλο ακυρίλες σχετικά με tablet κτλ...

 

Δεν ειναι θέμα χιπστερισμού (άσχετο αν το αγαπάνε οι χίπστερς... μπλιαχ.. :P)

 

 

γιατί θέλει κάποιος e-reader?

 

 

Γιατί είναι ξεκούραστο στα μάτια τα κινητά/tablet κτλ έχουν οπίσθιο φωτισμό με LED που για να κοιτάς μερικά λεπτά το κινητό είναι οκ αλλά για να κάθεσαι με τις ώρες είναι κουραστικό στα μάτια (ειδικά στο σκοτάδι) και σε μια καλοκαιρινή ειδικά μέρα ΑΝ μπορείς να δεις την οθόνη τότε αυτό γίνεται επειδή τα LED δουλεύουν ακόμη πιο φωτεινά... επίσης οι αναλύσεις είναι τέτοιες που κάνουν τους χαρακτήρες πιο κουραστικούς γιατι ακόμη και με antialiasing έχουν σκιες κτλ

 

Από την άλλη τα e-reader έχουν ειδικές οθόνες (e-ink) που είναι το ίδιο με το να βλέπεις μια φυσική σελίδα βιβλίου και διαβάζονται τις καλοκαιρινές μέρες (που έχει πολύ ήλιο δηλαδή δεν είναι ανάγκη να το χρησιμοποιείς μόνο το καλοκαίρι) άνετα σαν βιβλίο από άποψη κούρασης των ματιών δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα επίσης με την ανάλυση φτιαγμένη ειδικά για χαρακτήρες που τους κάνει να φαίνονται crispy στο μάτι σαν ακριβώς απο βιβλίο είναι άλλο ένα + στο άνετο διάβασμα.

 

Μετά το άλλο μεγάλο + είναι η μπαταρία ενα e-reader κρατάει βδομάδες ή και μήνες χωρίς φόρτιση το κινητό και το tab χρειάζεται να είναι κάθε μέρα στην μπρίζα(αν τα έχεις ανοιχτά πχ για ώρα προκειμένου να διαβάσεις).. που είναι πολύ περιοριστικό ειδικά σε ταξίδια

 

Τέλος είναι πιο ελαφριά οπότε μπορείς να κρατάς για αρκετή ώρα πιο ξεκούραστα και δεν ζεσταίνονται πράγμα που πάλι αυξάνει την χρηστικότητα τους όταν τα κρατάς για ώρα.

 

Γιαυτό αγοράζει ο κόσμος e-reader ούτε για μαγεία ούτε για να το παίξει χιπστερ που απαρνιέται τα gadget ούτε γιατι είναι καλύτερα ή φθηνότερα απο τα samsung galaxy tabs....

 

Δεν ξέρω γιατί με έκανες quote και απάντησες με το μανιφέστο του e-reader. Mίλησα για το συγκεκριμένο μοντέλο Kindle. Έχω Kindle από το δεύτερο μοντέλο και αυτή τη στιγμή έχω το κλασσικό και το Paperwhite σπίτι μου.

Oπότε δεν χρειάζεται να μου παραθέσεις τα καλά του e-ink και του e-reader. Τα ξέρω πολύ καλά και τα χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και περίπου μια δεκαετία.

 

Αυτό που λέω είναι ότι προσωπικά το Kindle (και το κάθε e-reader) μου αρέσει γιατί εξακολουθεί να είναι ένα γκάτζετ που... δεν είναι γκάτζετ. Δεν χρειάζεται να αναβαθμίζεις ρομ, να αλλάζεις κάθε χρόνο μοντέλο γιατί έχει καλύτερο επεξεργαστή, δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβο και να φοβάσαι τι θα πάθει ή πού θα το χάσεις, δεν χρειάζεται να το φορτίζεις συχνά. Αν φτάσουμε στο σημείο να δίνουμε 300$, να έχουμε τεράστιες οθόνες και μεγαλύτερο βάρος, να πρέπει να φορτίζουμε πιο συχνά κ.ο.κ. για να μπορούμε να το διαβάζουμε στην πισίνα, νομίζω χάνουμε το νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  7 ίντσες πάντως δεν το λες και τεράστια οθόνη, και το pocketbook 8 ιντσών που έχω σε καμία περίπτωση δεν το λες βαρύ, ούτε η μπαταρία αδειάζει γρήγορα. 

  Γενικότερα εσύ μπορεί να είσαι ευχαριστημένος με το να διαβάζεις βιβλία σε οθόνη 6 ιντσών κι εγώ για να ευχαριστηθώ βιβλίο να θέλω να το διαβάσω σε μεγαλύτερο μέγεθος όπως και τα έντυπα βιβλία που διαβάζω, και ναι έχω epub ή σωστά pdf. Δεν κρίνω εσένα ή όποιον άλλο έχει αντίθεση άποψη, απλώς λέω ότι τα e-book reader πρέπει να εξελιχθούν γιατί υπάρχουν πολλά σημεία που έχουν μείνει πίσω  και να υπάρχει ποικιλία επιλογών. 

 

Στα μεγέθη κυριαρχούσαν οι 6 ίντσες και μερικά μοντέλα των 8, ας υπάρχουν και άλλες επιλογές λοιπόν, και ας διαλέγει ο καθένας ανάλογα με τις προτιμήσεις και τις οικονομικές του δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης στα ελληνικά υπάρχουν περίπου 5500 τίλοι στο libgen.io

 

προσωπικά δεν τα διαβάζω σε ocr τα διαβάζω όπως τις εικόνες που χω στείλει αλλά τα περνάω να υπάρχουν

Είναι αξιόπιστο το libgen και πώς βάζεις φίλτρο για ελληνικά βιβλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...