Προς το περιεχόμενο

Κατάληψη σε οικία


pontez2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως πρεπει να αλλαξει οποιος δεν καταλαβαινει τι πρεπει να ψηφισει και γιατι. Ειναι ξεκαθαρο σε εσενα οτι ολοι ειναι ιδιοι. Και με την σειρα μου εγω θα πω οτι αυτη η νοοτροπια φταιει. Πρωτα ψηφιζει καποιος το καθε αχρηστο και μετα εχει τη δικαιολογια " α ολοι ιδιοι ειναι!" Οχι αγαπητε ειναι ολοι ιδιοι αυτοι που ψηφιζεις . Κατα καιρους υπαρχουν αξιολογοι πολιτικοι και υπαρχουν και τωρα. Μονο που αυτοι ουτε ωραια λογια θα σου πουν ουτε αυτο που σου αρεσει να ακους, οτι φταινε οι αλλοι. Αλλα αυτους δεν τους θελεις. Θελεις αυτον που θα σου πει οτι οι Γερμανοι σου χρωστανε, οτι δεν φταις εσυ για την καταντια σου αλλα τα ξενα κεντρα εξουσιας και ενα σωρο αλλες βλακειες αρκει και μονο να ικανοποιησει τα κυρια ζητηματα του μεσου ψηφοφορου. Οτι δεν φταιει σε τιποτα και οτι θα ζησει οπως ζουσε. Με δανεικα και αγυριστα.

 

Αν ήταν όλοι ίδιοι θα είχαν αναρτήσει στο Internet λεπτομερή προγράμματα και όχι εκθέσεις ιδεών παιδιού πρώτης δημοτικού.

Το κόμμα που ψηφίζω έχει προτείνει ακόμα και δημιουργία ανεξάρτητης αρχής που ελέγχει αν κάποιος τηρεί τουλάχιστον το 50% αυτών που έχει καταθέσει υποχρεωτικά ως κοστολογημένο πρόγραμμα πριν τις εκλογές για να λάβει μέρος σε αυτές.

Αν δεν τα έχει τηρήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα καθαιρείται και προκηρύσσονται εκλογές.

Αν υπάρχει θέληση όπως καταλαβαίνετε γίνεσαι σύγχρονη χώρα εύκολα.

Επίσης ποτέ δεν αξιολογούμε κάποιον πολιτικό με το αν είναι όμορφος ή αν μιλάει ωραία ή αν ντύνεται καλά.

Αν δε θέλουμε να είμαστε τριτοκοσμικοί διαβάζουμε μόνο προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει για παρόμοιες περιπτώσεις, όπου ΜΚΟ ενδιαφέρονται να νοικιάσουν κάποιο οίκημα για να μείνουν πρόσφυγες. Πριν καν γίνει η συμφωνία και υπογραφούν συμβάσεις, να γίνεται κατάληψη από τους εν λόγω πρόσφυγες.

Δεν ξέρω αν είναι πραγματικές αυτές οι ιστορίες,καθώς δεν έχω διαβάσει τίποτα για το θέμα στις εφημερίδες . 

 

Ούτε πρόκειται να το δεις σε νέα αλλά ισχύει. Ούτε καν για ιδιοκατοίκηση δεν μπορείς να τους διώξεις από μέσα άπαξ και είναι "πρόσφυγες". Μόνιμη κατάληψη του σπιτιού σου και μάλιστα με εναλλάξ "πρόσφυγες" που φέρνουν οι ΜΚΟ (συγκεκριμένοι που έχουν μπει στη διαδικασία). Το ενοίκιο το πληρώνει όλο μπροστά ο της ΜΚΟ για Χ χρονικό διάστημα και φέρνει μέσα όποιον γουστάρει και όπως γουστάρει και παίρνει ο ίδιος το ενοίκιο από τους "πρόσφυγες" στο διπλάσιο και τριπλάσιο κατ' άτομο. 

 

Είναι φούσκα που θα σκάσει όμως και ορισμένα μεσητικά γραφεία που μπήκαν σε αυτό το τρυπάκι απλά θα φάνε τα μούτρα τους όταν σκάσει. Αλλοι που είναι περισσότερο ψαγμένοι και δεν θέλουν να κάνει μπαμ η επιχείρηση τους μαζί με τη φούσκα απλά δεν εξυπηρετούν άτομα από ΜΚΟ.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μερικοί τρελαίνεστε να βοηθάτε τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη... με την περιουσία των άλλων όμως, πραγματικά με ξεπερνάει! 

 

Δεν είναι δικό σου! 

 

Δική μου (οικογενειακή) ιστορία. Προ 50ετίας περίπου.

 

Είχαμε ένα οικόπεδο, 250μέτρα, το οποίο δε χρησιμοποιούσαμε, με ένα σπίτι μέσα, σε σχετικά καλή κατάσταση.

 

Ο προπάππους μου επέτρεψε να μένει σε αυτό μια γυναίκα φτωχή, με την οικογένειά της, πληρώνοντας τα πάγια έξοδα και χωρις να πληρώνει τίποτα σε μας.

 

Πεθαίνει αυτή η γυναίκα και η κόρη της παρακαλά τον παππού μου να μη τους πετάξει έξω (επίσης σε κακή οικονομική κατάσταση). Ο παππούς μου δέχεται, βάζοντας την να υπογράψει για συμβολικό ποσό 1ευρώ/μήνα.

 

Πεθαίνει λοιπόν αυτή (ο παππούς μου έχει πεθάνει προ 3ετίας) και ξαφνικά βλέπουμε αλλαγμένες κλειδαριές κτλ και μια μήνυση να μας περιμένει απο τους απογόνους της (διεκδικώντας την περιουσία!!!)

 

Ωστόσο, ακόμα και έχοντας βιώσει μια τέτοια κατάσταση, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μη θέλουμε να στεγαστούν προσωρινά κάπου άνθρωποι (άστεγοι, αναξιοπαθουντες, μετανάστες), απο τη στιγμή που υπάρχουν εγκαταλελειμμένα σπίτια.. Καλύτερα δηλαδή η τρώγλη (που στη συγκεκριμένη περίσταση δεν ήταν καθόλου τρώγλη) του μπαρμπα Μήτσου που μένει στην Αμερική να μένει αδειανή να τη χαίρονται τα ποντίκια, και να μένουν νέα παιδιά/γυναίκες στο δρόμο???

 

Σαφώς εγγυητής μιας τέτοιας διευκόλυνσης προς τους άστεγους θα έπρεπε να είναι το κράτος, και να δίνει κίνητρα (απαλλαγή απο ΕΝΦΙΑ, ... )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή ιδέα μου έδωσες, από αύριο κιόλας μετακομίζω στην βίλα τσίπρα, δεν πιστεύω να με πετάξουν έξω η τίποτα τέτοιο?

Δεν μπορεις  να ζητας να μεινεις στο σπιτι καποιου που ειναι τοσο μεγαλοψυχος ωστε να  προσφερει αυθορμητα τα χρηματα των αλλων σε οποιον θεωρει σωστο, μην εισαι εγωιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω απ΄το αρχικό κείμενο:

Προφανώς αν μπορουσες απλά να καλέσεις αστυνομία και να τους πετάξει έξω θα ηταν πολύ απλό θέμα. Απ΄ότι φαίνεται δεν ειναι τόσο απλό. Διαβάζω πάντως με μια ψαχτικη στο google οτι υπάρχουν εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις όπου απλά έχουν μπει άτομα μέσα σε άδεια διαμερισματα (δεν αναφερόμαστε σε περιπτωσεις που έχει γινει ενοικίαση χωρις συμβόλαιο κοκ), έχουν συνδέσει παράνομα το ρεύμα, και μένουν εις υγείαν του κορόιδου.

 

Λες πως μπηκαν κλεφτες, οχι καταληψιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ποιος θα πληρωνει φθορές, ΔΕΗ, Ευδαπ κτλ?

 

Θα σου παραθέσω δύο καταστάσεις και πες μου ποιά είναι η καλύτερη να επιλέξεις.

 

Έχουμε μία οικογένεια, ας πούμε μονογονεική, με εισόδημα περίπου 500 ευρώ το μήνα. Η οικογένεια ζει σε τρώγλη και πληρώνει ενοίκιο 150 ευρώ, το οποίο πληρώνει όποτε έχει, με τον ιδιοκτήτη είναι στα δικαστήρια κλπ. Πιθανό να χρωστά σε τίποτα ΔΕΗ, νερό κλπ.

Δίπλα έχεις μία ακατοίκητη κατοικία. Τη δίνει ο ιδιοκτήτης στο κράτος και δεν πληρώνει ΕΝΦΙΑ, ας πούμε 250 το χρόνο, άρα 20 ευρώ το μήνα. Το εικοσάρικο, θα το δώσει η μονογονεική που θα μπει μέσα και θα προσπαθήσει να τη βγάζει πλέον με 480 ευρώ.

Ως κράτος, δεν έχασες ΕΝΦΙΑ από το ακατοίκητο, πολύ πιθανό να σου πληρώνει και τη ΔΕΗ η οικογένεια.

Βέβαια πρόβλημα θα έχει ο τύπος με την τρώγλη και τα 150 ευρώ από τα οποία θα έπαιρνες φόρο ως κράτος, αλλά είπαμε : Αν θες να είσαι εισοδηματίας, κάνε τα κουμάντα σου. Αν δε μπορείς, καλύτερα κλείστο το μαγαζί. Επίσης, υπάρχουν οικογένειες που τη "βγάζουν" με κοινωνικά επιδόματα κλπ. Ένας εύκολος  τρόπος να γλιτώσεις λεφτά.

 

Αν μου διαφεύγει κάτι, ας με διορθώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου διαφεύγει η άποψη του ιδιοκτήτη της "ακατοίκητης κατοικίας".

Ακομη και αν συναινουσε το ολο σεναριο θα προκαλουσε στρεβλωση στην αγορα κατοικιας. Vouchers/Social Housing δεν ειναι επισης αμοιρα προβληματων. Δεν υπαρχει πραγματικη λυση με την παρουσα φορολογικη επιβαρυνση και την τεραστια πτωση εισοδηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη και αν συναινουσε το ολο σεναριο θα προκαλουσε στρεβλωση στην αγορα κατοικιας. Vouchers/Social Housing δεν ειναι επισης αμοιρα προβληματων. Δεν υπαρχει πραγματικη λυση με την παρουσα φορολογικη επιβαρυνση και την τεραστια πτωση εισοδηματων.

 

Και η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας την ίδια ακριβώς στρέβλωση προκαλεί, μήπως θα έπρεπε να απαγορεύεται? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά εαν δεν είχα χρήματα θα έβαζα την οικογένεια μου μεσα σε οποίο σπίτι έβρισκα ακατοίκητο και σε ψιλό καλή κατάσταση.Δεν θα την άφηνα στο δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας την ίδια ακριβώς στρέβλωση προκαλεί, μήπως θα έπρεπε να απαγορεύεται? :)

Οχι. Δεν εχει συμβει ποτε  σε κλιμακα αρκετη μεγαλη ωστε να εχει επιπτωση στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] και ξαφνικά βλέπουμε αλλαγμένες κλειδαριές κτλ και μια μήνυση να μας περιμένει απο τους απογόνους της (διεκδικώντας την περιουσία!!!) [...]

 

Ωστόσο, ακόμα και έχοντας βιώσει μια τέτοια κατάσταση, ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μη θέλουμε να στεγαστούν προσωρινά κάπου άνθρωποι (άστεγοι, αναξιοπαθουντες, μετανάστες), απο τη στιγμή που υπάρχουν εγκαταλελειμμένα σπίτια.. Καλύτερα δηλαδή η τρώγλη (που στη συγκεκριμένη περίσταση δεν ήταν καθόλου τρώγλη) του μπαρμπα Μήτσου που μένει στην Αμερική να μένει αδειανή να τη χαίρονται τα ποντίκια, και να μένουν νέα παιδιά/γυναίκες στο δρόμο???

 

Εμ, συγγνώμη, αλλά έτσι όπως τα λες -για τους συγκεκριμένους- ναι, μια χαρά γίνεται.

 

Μιλάμε ουσιαστικά όχι απλά για καταπάτηση, αλλά για κανονικότατο βασιλικό χέσιμο αυτών που έμεναν μέσα, προς όλα όσα έκανε η οικογένεια σου για αυτούς. Το «ευχαριστώ» δηλαδή είναι αλλάζουμε κλειδαριές και κάνουμε μηνύσεις διεκδικώντας την περιουσία αυτού που μας βοηθάει; 

 

Απλά δεν θα το δεχόμουν σε καμία περίπτωση.

 

Σίγουρα από το να το τρώνε τα ποντίκια χίλιες φορές να μείνουν μέσα άνθρωποι που έχουν ανάγκη. Αλλά όχι με τέτοια συμπεριφορά. Προσωπικά μιλώντας, δεν θα τους εμπιστευόμουν. Θα τους πέταγα έξω και θα έβαζα μέσα άλλους. Εκτός αν κατάλαβα κάτι πολύ λάθος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κατάλαβες, οι συγκεκριμένοι προφανώς και δεν έχουν καμία παραχώρηση απο εμάς απο δω και στο εξής.

 

Απλά λεω πως ο φοβος του να πέσουμε σε τέτοιους ανθρωπους δε θα έπρεπε να μας αποτρέπει απο το να βοηθάμε όπου μπορούμε.

 

Ειμαι σίγουρος πως η πλειονότητα των ανθρώπων θα εκτιμήσουν μια τέτοια κίνηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...