Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, chriz979 είπε

Καλησπέρα ! Παρέλαβε η σύζυγος ένα πακέτο δωρεάν μάλιστα στο σπίτι από κούριερ  !  που ερχόταν από Βουδαπέστη ! Χωρίς να γνωρίζουμε πού βρίσκονται τα πακέτα !  το οποίο μέσα είχε άλλα δεματακια μικρότερα από AliExpress και προσέξτε τώρα τα δεματακια ήταν από διαφορετικα κινέζικα μαγαζιά !!!! Ήταν 4 τα αντικείμενα πως γίνεται αυτό !?  

Τελευταία, το Αλί παίρνει την πρωτοβουλία να κάνει combined shipping πολλά πακέτα σε ένα. Κι εμένα μου το έκανε αυτό δύο φορές. Τη μία μου συνδύασε δύο παραγγελίες σε ένα πακέτο και την άλλη επτά (!). Απ' ότι λένε και σε άλλα φόρουμ, έτσι τα δέματα έρχονται πιο γρήγορα γιατί ελέγχονται μία φορά όλα μαζί και το shipping γίνεται πάντα με το Ali Express Standard Shipping, όποια μέθοδο αποστολής κι αν είχαν οι επιμέρους παραγγελίες (πράγμα πολύ θετικό!). Αυτό ίσχυσε και στη δική μου περίπτωση. Δυστυχώς δε μου συνέβη ξανά σε πιο πρόσφατες παραγγελίες! Ήταν πολύ βολικό! Για ελέγξτε στο τράκινγκ του AliExpress μήπως έγινε combined delivery και σ' εσάς (όχι ότι έχει σημασία, απλά από περιέργεια)!

Επεξ/σία από Tulipbaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Tulipbaek είπε

Τελευταία, το Αλί παίρνει την πρωτοβουλία να κάνει combined shipping πολλά πακέτα σε ένα. Κι εμένα μου το έκανε αυτό δύο φορές. Τη μία μου συνδύασε δύο παραγγελίες σε ένα πακέτο και την άλλη επτά (!). Απ' ότι λένε και σε άλλα φόρουμ, έτσι τα δέματα έρχονται πιο γρήγορα γιατί ελέγχονται μία φορά όλα μαζί και το shipping γίνεται πάντα με το Ali Express Standard Shipping, όποια μέθοδο αποστολής κι αν είχαν οι επιμέρους παραγγελίες (πράγμα πολύ θετικό!). Αυτό ίσχυσε και στη δική μου περίπτωση. Δυστυχώς δε μου συνέβη ξανά σε πιο πρόσφατες παραγγελίες! Ήταν πολύ βολικό! Για ελέγξτε στο τράκινγκ του AliExpress μήπως έγινε combined delivery και σ' εσάς (όχι ότι έχει σημασία, απλά από περιέργεια)!

Με διαφορα ημερων παραγγελιας;;της ιδιας μερας το καταλαβαινω κ καλυτερα που το κανει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Τελευταία, το Αλί παίρνει την πρωτοβουλία να κάνει combined shipping πολλά πακέτα σε ένα. Κι εμένα μου το έκανε αυτό δύο φορές. Τη μία μου συνδύασε δύο παραγγελίες σε ένα πακέτο και την άλλη επτά (!). Απ' ότι λένε και σε άλλα φόρουμ, έτσι τα δέματα έρχονται πιο γρήγορα γιατί ελέγχονται μία φορά όλα μαζί και το shipping γίνεται πάντα με το Ali Express Standard Shipping, όποια μέθοδο αποστολής κι αν είχαν οι επιμέρους παραγγελίες (πράγμα πολύ θετικό!). Αυτό ίσχυσε και στη δική μου περίπτωση. Δυστυχώς δε μου συνέβη ξανά σε πιο πρόσφατες παραγγελίες! Ήταν πολύ βολικό! Για ελέγξτε στο τράκινγκ του AliExpress μήπως έγινε combined delivery και σ' εσάς (όχι ότι έχει σημασία, απλά από περιέργεια)!

Ναι έγινε combined delivery αλλά χωρίς να το επιλέξουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά! Κάποια τα είχα πάρει 30/7 και τα άλλα 1/8, δύο μέρες διαφορά, δηλαδή. Κάποιοι λένε ότι αυτό είναι επικίνδυνο αν κάποια παραγγελία που έγινε combined δε βρίσκεται μέσα στο πακέτο, το οποίο, όμως, σου παραδόθηκε, γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις στο dispute ότι δεν ήταν μέσα. Ταυτόχρονα, όταν οι παραγγελίες συνδυάζονται, ανεβαίνει η συνολική αξία του δέματος, ανεβάζοντας έτσι και την πιθανότητα να πληρώσεις πολλά στο τελωνείο. Για μικρής αξίας δέματα, όμως, (να μην το ματιάσω) εμένα με εξυπηρέτησε πολύ. Μου έφτασαν τέλη Αυγούστου, δηλαδή στις τέσσερις εβδομάδες, από τους 3 μήνες που κάνουν συνήθως τα δέματα του AliExpress (και χωρίς να κολλήσουν τελωνείο, γιατί το combined shipping γίνεται αυτόματα upgraded σε AliExpress Standard Shipping που καταχωρεί σωστά το IOSS). Γίνεται αυτόματα, και δεν μπορείς να το επιλέξεις, ούτε να ζητήσεις να μη γίνει, αν δεν το προτιμάς, δυστυχώς.

 

Επεξ/σία από Tulipbaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Όχι ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά! Κάποια τα είχα πάρει 30/7 και τα άλλα 1/8, δύο μέρες διαφορά, δηλαδή. Κάποιοι λένε ότι αυτό είναι επικίνδυνο αν κάποια παραγγελία που έγινε combined δε βρίσκεται μέσα στο πακέτο, το οποίο, όμως, σου παραδόθηκε, γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις στο dispute ότι δεν ήταν μέσα. Ταυτόχρονα, όταν οι παραγγελίες συνδυάζονται, ανεβαίνει η συνολική αξία του δέματος, ανεβάζοντας έτσι και την πιθανότητα να πληρώσεις πολλά στο τελωνείο. Για μικρής αξίας δέματα, όμως, (να μην το ματιάσω) εμένα με εξυπηρέτησε πολύ. Μου έφτασαν τέλη Αυγούστου, δηλαδή στις τέσσερις εβδομάδες, από τους 3 μήνες που κάνουν συνήθως τα δέματα του AliExpress (και χωρίς να κολλήσουν τελωνείο, γιατί το combined shipping γίνεται αυτόματα upgraded σε AliExpress Standard Shipping που καταχωρεί σωστά το IOSS). Γίνεται αυτόματα, και δεν μπορείς να το επιλέξεις, ούτε να ζητήσεις να μη γίνει, αν δεν το προτιμάς, δυστυχώς.

 

100 χρονια μπροστα οι Κινεζοι απο Usa k Ebay....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρεις κανείς με ποια κούριερ η ΕΛΤΑ θα παραλάβω την σ συγκεκριμένη αποστολή . Γιατί το tracking number δεν δουλεύει σε καμία μεταφορική ελληνική και πρώτη φορά μ στέλνουν έτσι δέμα 

95DF59CD-B8B6-4D60-A6C2-6EDDD3AC4D0C.png

Επεξ/σία από Viviandg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω για δεύτερη φορά ότι με Aliexpress standard shipping, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Πέρασε από το τελωνείο η δεύτερη ακριβή αγορά μου (70€) και κατά 99,9% δεν χρεώθηκε κάτι από όσο καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 5:16 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Πάμε λίγο να βοηθήσω, μιας και το 'πάζλ' των μεταφορικών, άρχισα σιγά σιγά να το φτιάχνω.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Έχουμε 2 ειδών τρόπους που τυπώνονται τα tracking number. Ο Online και ο Offline. Online είναι όταν το tracking number τυπώνεται από την πλατφόρμα του Aliexpress. Offline είναι όταν το τυπώνουν από εξωτερικά συστήματα, και απλά μετά το 'ανεβάζουν' στην πλατφόρμα του Aliexpress. Το πρόβλημα, όπως έχω ξαναπεί, είναι όταν τυπώνονται τα tracking number από τα εξωτερικά συστήματα (Offline μέθοδος). Ο online τρόπος δεν έχει πρόβλημα, γιατί το τυπώνει η πλατφόρμα, οπότε ενημερώνει το σύστημα για τον IOSS number. Οι online τρόποι αποστολής είναι χονδρικά το Aliexpress standard/saver shipping.

Στους Offline τρόπους αποστολής είναι χοντρικά το σύστημα της 4PX, της Sunyou, της BSC (που και αυτό τυπώνει PostNL tracking number), και της Yanwen logistics.

Το σύστημα της 4PX (έχω προπεί ήδη) ότι δεν ενημερώνει για τον IOSS number. Σήμερα έμαθα ότι και το σύστημα της Yanwen δεν ενημερώνει για τον IOSS number (χοντρικά το βλέπουμε σε παραγγελίες που ξεκινάνε από S000........ .Είναι ο τρόπος αποστολής 'Cainaio super economy GLOBAL', που ακούγεται περίεργο μεν, αλλά το tracking number τυπώνεται από το σύστημα της Yanwen).

Το σύστημα της Sunyou ενημερώνει για τον IOSS number.

Το σύστημα της 4PX χονδρικά το χρησιμοποιούν για να τυπώνουν τα China post tracking number (UU.........CN, R?.........CN & L?.........CN). Εξού και φαίνεται ότι έχουν πρόβλημα πολλά China post tracking number, και ξαναζητάει ΦΠΑ το τελωνείο.

Το σύστημα της BSC δέχεται κανονικά τον IOSS number, αλλά θα πρέπει εννοείτε να το γράψει ο πωλητής.

Το σύστημα της Sunyou τυπώνει χονδρικά tracking number από SYAE....., SYAET....., SY......, SYRM ,  οπότε θεωρητικά με αυτά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Και λέω θεωρητικά, γιατί μετά οι παραγγελίες παίρνουν νέο tracking number (next tracking number). Θέλω κάποιος αν έχει πάρει ή θα πάρει τέτοιο δέμα, να ενημερώσει, καθώς το ότι πχ. πληρώθηκε το ΦΠΑ, μπορεί να μην 'περνάει' στο 'next tracking number', και να υπάρχει πάλι πρόβλημα!!!

 

 

Εγω φίλε μου πάλι ειχα παραγγελία από Aliexpress με Aliexpress standard shipping. Tracking LT886214356NL και ημερομηνία παραγγελιας 6 ιουλίου. Απο οτι ειδα στο δεμα μου οταν το παρελαβα τη μεταφορα πραγματοποιησε η POSTNL. Το ΦΠΑ πληρώθηκε κατα την παραγγελία στο  Aliexpress αλλα κατα τον εκτελωνισμο μου επιβληθηκε πάλι ΦΠΑ εισαγωγης και τέλη εκτελωνισμου για ελτα 2.5 ευρω. Ευτυχως το ποσο ηταν μικρο (5.5 ευρω περιπου). Παρολα αυτα, προσπαθω εδω και μερες να παρω το ποσο πισω απο το aliexpress επικοινωνοντας μαζι τους και στελνοντας τους φωτογραφιες με τα αποδεικτεικα πληρωμης αλλα δεν τα δεχονται και μου γραφουν αοριστα οτι ειναι ελλειπη τα εγγραφα που τους δινω... Αν καποιος τα εχει καταφερει να παρει πισω το ποσο του ΦΠΑ απο το aliexpress ας μας γραψει με λεπτομερεια τη διαδικασια που ακολουθησε και τα εγγραφα που τους εστειλε στο chat και  τελικα αποδεχτηκαν.

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο Αλι στης 9/6 και είναι από 07/08 έτσι. Στα Ελτα δεν βγαζει τπτ.  Εχω πάρει είδη  παρατα στο Αλι. Πακέτο αξίας 4€. Είχα κανει άλλες 10 παραγγελίες τις ίδιες περίπου ημερομηνίες. Όλες ήρθαν κανονικά. Χωρίς τελωνείο χωρίς τπτ.  

scre.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Viviandg είπε

Ξέρεις κανείς με ποια κούριερ η ΕΛΤΑ θα παραλάβω την σ συγκεκριμένη αποστολή . Γιατί το tracking number δεν δουλεύει σε καμία μεταφορική ελληνική και πρώτη φορά μ στέλνουν έτσι δέμα 

95DF59CD-B8B6-4D60-A6C2-6EDDD3AC4D0C.png

Αυτό που βλέπεις είναι ο λεγόμενος special way της 4PX logistics (θα το δεις και σαν 4PX RM στις λεπτομέρειες της παραγγελίας). Θα γίνει εκτελωνισμός (αυτόματα από την 4PX), και μετά το δέμα θα σου έρθει με courier σπίτι. Αυτό το 53482983 που έχεις για tracking number, θα δεις ότι ήδη βγαίνει στην COMET HELLAS - https://www.comethellas.gr/

8 ώρες πριν, Toolband είπε

Παραγγελία απο Αλι στης 9/6 και είναι από 07/08 έτσι. Στα Ελτα δεν βγαζει τπτ.  Εχω πάρει είδη  παρατα στο Αλι. Πακέτο αξίας 4€. Είχα κανει άλλες 10 παραγγελίες τις ίδιες περίπου ημερομηνίες. Όλες ήρθαν κανονικά. Χωρίς τελωνείο χωρίς τπτ.  

scre.png

7 Αυγούστου, το δέμα σου έφτασε Ελλάδα (με Unregistered way του Bpost/Belgium Post). Ο πωλητής, χρησιμοποίησε τον τρόπο αποστολής 'Cainaio super economy'. Μπορεί να το πάρεις και μέχρι και 2 με 2,5 μήνες μετά την άφιξη του στην Ελλάδα (Το σύνηθες είναι 10-40 μέρες μετά την άφιξη του να είναι η παράδοση)

Χωρίς τίτλο.png

11 ώρες πριν, merit123 είπε

Εγω φίλε μου πάλι ειχα παραγγελία από Aliexpress με Aliexpress standard shipping. Tracking LT886214356NL και ημερομηνία παραγγελιας 6 ιουλίου. Απο οτι ειδα στο δεμα μου οταν το παρελαβα τη μεταφορα πραγματοποιησε η POSTNL. Το ΦΠΑ πληρώθηκε κατα την παραγγελία στο  Aliexpress αλλα κατα τον εκτελωνισμο μου επιβληθηκε πάλι ΦΠΑ εισαγωγης και τέλη εκτελωνισμου για ελτα 2.5 ευρω. Ευτυχως το ποσο ηταν μικρο (5.5 ευρω περιπου). Παρολα αυτα, προσπαθω εδω και μερες να παρω το ποσο πισω απο το aliexpress επικοινωνοντας μαζι τους και στελνοντας τους φωτογραφιες με τα αποδεικτεικα πληρωμης αλλα δεν τα δεχονται και μου γραφουν αοριστα οτι ειναι ελλειπη τα εγγραφα που τους δινω... Αν καποιος τα εχει καταφερει να παρει πισω το ποσο του ΦΠΑ απο το aliexpress ας μας γραψει με λεπτομερεια τη διαδικασια που ακολουθησε και τα εγγραφα που τους εστειλε στο chat και  τελικα αποδεχτηκαν.

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Ρώτησε τον καταρχήν, από που τύπωσε το tracking number. Μετά από αυτό, ρώτα τον (αν το τύπωσε από την πλατφόρμα του Aliexpress), αν η πλατφόρμα βάζει το IOSS number αυτόματα ή πρέπει να το γράψει ο ίδιος. Τουλάχιστον να ξέρουμε αν το κάνει αυτόματα η πλατφόρμα

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

 

φιλε επειδη εισαι σουπερ γνωστης, αν στειλουν με Cainaio super economy, και σκασει τελωνειο (παρολο που εχουμε πληρωσει φπα), τι μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, burnin είπε

φιλε επειδη εισαι σουπερ γνωστης, αν στειλουν με Cainaio super economy, και σκασει τελωνειο (παρολο που εχουμε πληρωσει φπα), τι μπορουμε να κανουμε?

Προσευχη😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

φιλε επειδη εισαι σουπερ γνωστης, αν στειλουν με Cainaio super economy, και σκασει τελωνειο (παρολο που εχουμε πληρωσει φπα), τι μπορουμε να κανουμε?

με cainiao super economy έχω δύο δεματακια από Ali με προπληρωμενο ΦΠΑ ,κολλημένα στο τελωνείο το ένα από 16/7 και το άλλο από 29/7, νομίζω τελικά ότι αυτού του τύπου οι αποστολές είναι που πληρώνουν ξανά ΦΠΑ και από πάνω τέλη εκτελωνισμού

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά απο alibaba. Πακέτο στα 190 ευρώ, δηλωμένο 15 (😅) απ΄οτι βλέπω τωρα στο tracking μάλλον πέρασε free. Περιμένω και το επόμενο που είναι στα 40 ευρώ πάλι alibaba (τα μισά μεταφορικά) οπότε εκείνο και να μου ζητήσουν αποδεικτικά, όλα καλά.

edit: Fedex express. Υπόψιν

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από Cainaio και topyou και να έχεις πληρώσει το ΦΠΑ πάλι θα πρέπει να ξαναπληρωσεις; Ενώ με μέθοδο AliExpress βλέπουν ότι έχεις πληρώσει το φόρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...