Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Μέσα στην πρώτη καραντίνα πήρα αντικείμενο στα 180 δολάρια, ενα εργαλείο μέτρησης και μου πέρασε έτσι. Προφανώς απο φοβο ή κατι τετοιο δεν τα έβλεπαν. Αν και είχε δηλώσει ο κινέζος 20 δολάρια.

Τώρα εχω αποδεικτικά paypal 15 δολάρια το ένα με τα μεταφορικά και 40 το άλλο, αλλα στα 40 ειναι μέσα και τα μεταφορικά (15+25). Ξέρει κανείς αν μπορώ να τα στείλω τα αποδεικτικά στην DHL κάπως για να γλιτώσω τα 90αρια που λένε στις λίστες τους; ΦΠΑ ας πληρώσω. Ας μου πούνε και 40 ευρώ ξερω γω και τα 2 μαζί, δεν με πειράζει.

Όχι.

Η DHL είναι καρκίνωμα και η ταρίφα είναι στάνταρ... ακόμα και αν τύχει στην περίπτωση σου και πρακτικά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΥΓ: Δεν χάνεις βέβαια τίποτα να δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Kostas88KG είπε

Μέσα στην πρώτη καραντίνα πήρα αντικείμενο στα 180 δολάρια, ενα εργαλείο μέτρησης και μου πέρασε έτσι. Προφανώς απο φοβο ή κατι τετοιο δεν τα έβλεπαν. Αν και είχε δηλώσει ο κινέζος 20 δολάρια.

Τώρα εχω αποδεικτικά paypal 15 δολάρια το ένα με τα μεταφορικά και 40 το άλλο, αλλα στα 40 ειναι μέσα και τα μεταφορικά (15+25). Ξέρει κανείς αν μπορώ να τα στείλω τα αποδεικτικά στην DHL κάπως για να γλιτώσω τα 90αρια που λένε στις λίστες τους; ΦΠΑ ας πληρώσω. Ας μου πούνε και 40 ευρώ ξερω γω και τα 2 μαζί, δεν με πειράζει.

με dhl δεν μπορω να βοηθήσω και πολύ εκεί αρπάζουν ότι μπορουν αν τους επιτρέπει ο νομος.....  έχουν κατι ταρίφες λες και ειναι τπτ president delivery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ρε παιδιά τι φάση με αυτό; Όλα βλέπω κολλάνε στο ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ αυτό θα περάσει 2 φορές;

Η παραγγελία έγινε 30/7 από aliexpress, κόστιζε 27€ και λέει έρχεται με TOPYOU

D0A46E09-6846-4E2F-BB16-3321E86CBF0D.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Siakou είπε

Ξέρει κανείς ρε παιδιά τι φάση με αυτό; Όλα βλέπω κολλάνε στο ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ αυτό θα περάσει 2 φορές;

Η παραγγελία έγινε 30/7 από aliexpress, κόστιζε 27€ και λέει έρχεται με TOPYOU

D0A46E09-6846-4E2F-BB16-3321E86CBF0D.jpeg

Τώρα είναι στο τελωνείο το δέμα, θα κάτσει εκεί πιστεύω 1-2 εβδομάδες και μετα θα προχωρήσει στην ΕΛΤΑ όπου σε 2-4 μέρες μετά θα έρθει(θα πρεπει να πας να παραλάβεις και να πληρώσεις τελη και ΦΠΑ) σε σένα αν είσαι Αθήνα

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Τώρα είναι στο τελωνείο το δέμα, θα κάτσει εκεί πιστεύω 1-2 εβδομάδες και μετα θα προχωρήσει στην ΕΛΤΑ όπου σε 2-4 μέρες μετά θα έθρει σε σένα αν είσαι Αθήνα

Ρε παιδες..το δικο μου απο usps ειναι σε εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο απο 17/8...τι γινεται;;βλεπω του φιλου πιο πανω ηρθε κ μπηκε σε μια μερα τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Ρε παιδες..το δικο μου απο usps ειναι σε εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο απο 17/8...τι γινεται;;βλεπω του φιλου πιο πανω ηρθε κ μπηκε σε μια μερα τελωνειο

του φίλου αν δεν κάνω λάθος είναι συστημένο. Το δικό σου είναι unregistered

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilispas είπε

Ρε παιδες..το δικο μου απο usps ειναι σε εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο απο 17/8...τι γινεται;;βλεπω του φιλου πιο πανω ηρθε κ μπηκε σε μια μερα τελωνειο

Και εμένα απο αμέρικα με τρακ απο U από τότε όπως και εσένα. Πληρωμένος φόρος και μάλιστα μεγάλος αλλά δεν κουνάει. Refund την ίδια μέρα που θα ανοίξει η επιλογή και ας συνεχίσουν να τα ξύνουν όσο θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Και εμένα απο αμέρικα με τρακ απο U από τότε όπως και εσένα. Πληρωμένος φόρος και μάλιστα μεγάλος αλλά δεν κουνάει. Refund την ίδια μέρα που θα ανοίξει η επιλογή και ας συνεχίσουν να τα ξύνουν όσο θέλουν.

Μου ειπαν τα ελτα θα προχωρησει τν επομενη εβδομαδα...μεσα στο μηνα αναμονη ειναι...ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 1:25 ΜΜ, s1mplement είπε

7 δεματα είχα παραγγείλει από 6/20 εως 6/25 και 4 απο αυτά περάσαν χωρίς τελωνείο, 2 δέματα που ήταν αξίας 90 και 130 ε τα πέρασαν με αξίες 0,01 ε και 1 ε. δλδ πλήρωσα 6,5 ε φόρο και εκτελωνισμό για τα 2 δέματα.

τώρα έχω κάνει παραγγελία 200 ε για να μην προπληρώσω ΦΠΑ και ο πωλητής άνετα έβαλε αξία στα 12 ε. Εμπειρικά είτε θα περάσει ελεύθερα το δέμα αυτό απο τελωνείο είτε θα πληρώσω φπα + τελη για την αναγραφόμενη αξία δλδ για τα 12 ε

Παντως δεν προπληρώνω κανένα ΦΠΑ γιατί βλέπω ότι τον κόσμο τον γ** αρκετά τα ΕΛΤΑ

Πως ΔΕΝ προπληρώνεις ΦΠΑ σε πλατφορμα που ειναι συνδεδεμενη με IOSS?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, narta είπε

Πως ΔΕΝ προπληρώνεις ΦΠΑ σε πλατφορμα που ειναι συνδεδεμενη με IOSS?

 

Για αγορές από ένα κατάστημα με ποσό πάνω από 150Ε δεν μπορείς να προπληρώσεις το ΦΠΑ με IOSS, έτσι το έχουν ορίσει.

Οπότε όταν μπαίνεις στο Checkout σε ενημερώνει ότι το ΦΠΑ αφαιρέθηκε και ότι θα πρεπει να το εκτελωνίσεις μόνος σου το εμπόρευμα.

Τα άλλα 7 δέματα τα αγόρασα  πριν το 1/7 και δεν προπλήρωνα το ΦΠΑ τότε και σε παραγγελίες με μικρά ποσά.

Επίσης να ενημερώσω ότι σήμερα έφυγε απο ΚΑΤ το τελευταίο απο τα 7 δέματα που πήρε 70 μέρες για να έρθει, δεν πέρασε από τελωνείο και αυτό. 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Έκανα μια αγορά από AliExpress γύρω στα 100€ κ πλήρωσα και το ΦΠΑ που έβγαζε κατά τον υπολογισμό της τελικής πληρωμής. 

Εδώ κ ένα μήνα φαίνεται κολλημένο στην κατάσταση "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" στην Αθήνα.

Πότε περίπου λέτε να ξεκολλήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arisermpo είπε

Καλημέρα. 

Έκανα μια αγορά από AliExpress γύρω στα 100€ κ πλήρωσα και το ΦΠΑ που έβγαζε κατά τον υπολογισμό της τελικής πληρωμής. 

Εδώ κ ένα μήνα φαίνεται κολλημένο στην κατάσταση "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" στην Αθήνα.

Πότε περίπου λέτε να ξεκολλήσει;

Εχει μπει τελωνειο;;η γραφει αναμονη τελωνειακης εκκαθαρισης;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...