Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασε πάλι προσεκτικά την προηγουμενη απαντηση μου

Επισης order id ειναι ο αριθμος παραγγελιας.

Ο αριθμος αποστολής ειναι το tracking number/id 

27 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ευχαριστω.Εκει βαζουμε τον αριθμο αποστολης που μας εδωσε ?Αυτό που λεει order id ?

Που το βαζουμε στη σελιδα των ΕΛΤΑ ?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/9/2018 στις 9:14 ΠΜ, DYEL είπε

Όχι αφού είναι κάτω από 22 ευρώ

Πως προκυπτει το κοστος της παραγγελιας για τελωνειο ή οχι ?Αποδειξη δεν εχει κατι πο παιρνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πως προκυπτει το κοστος της παραγγελιας για τελωνειο ή οχι ?Αποδειξη δεν εχει κατι πο παιρνουμε.

Καθε πακετο επανω εχει αυτοκολητο ταχυδρομειου η κουριερ με την δηλωμενη τιμη, απο εκει προκυπτει το κοστος παραγγελιας.

Απο εκει και περα αν δεν την δεχτει το τελωνειο ζηταει αποδειξη αγορας ειτε κινηση καρτας ειτε paypal ειτε invoice απο τον πωλητη (επισημο). Βεβαια στην τελευταια περιπτωση παλι αν θελει δεν το δεχεται (δεν ειναι δυσκολο να κανει ψευτικο τιμολογιο ο κινεζος πχ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Δεν έχω αγοράσει πότε από εξωτερικό και λέω να δοκιμάσω. Από χθες διάβασα και τίς 14 σελίδας εδώ και μου λύθηκαν αρκετές απορίες για  αγορές από το aliexpress και σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και την βοήθεια  που δίνεται εδώ. Λοιπόν αν κατάλαβα καλά αγορές από το aliexpress για να μη σε χρεώσουν στο τελωνείο δεν πρέπει να ξεπερνούν 22€ από ένα κατάστημα . Αν παράδειγμα θέλουμε να παραγγείλουμε διαφορά πράγματα περισσότερη αξία (50€-100€ κτλ) είναι καλό να "σπάσουμε" την παραγγελία σε μικρές παραλλαγές(όσες θέλουμε έως 20€)  από διάφορα καταστήματα ή να ξανά παραγγείλουμε σε μια- δύο μέρες από το ίδιο κατάστημα.Μέχρι εδώ κατανοητο. Λοιπόν έχω δύο απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας. 1) Θέλω να ανοίξω λογαριασμό στο όνομα μου στο aliexpress αλλά η πιστωτική- χρεωστική κάρτα είναι στο όνομα του συζύγου μου. Μπορώ να το κάνω ή είναι καλύτερα να ανοίξω το λογαριασμό στο δικό του όνομα;  2) Το WISH και το GEEK είναι το ίδιο site  η είναι δύο διαφορετικά;  Είναι αξιόπιστα; Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Sissy Androna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sissy Androna είπε

Καλημέρα παιδιά. Δεν έχω αγοράσει πότε από εξωτερικό και λέω να δοκιμάσω. Από χθες διάβασα και τίς 14 σελίδας εδώ και μου λύθηκαν αρκετές απορίες για  αγορές από το aliexpress και σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και την βοήθεια  που δίνεται εδώ. Λοιπόν αν κατάλαβα καλά αγορές από το aliexpress για να μη σε χρεώσουν στο τελωνείο δεν πρέπει να ξεπερνούν 22€ από ένα κατάστημα . Αν παράδειγμα θέλουμε να παραγγείλουμε διαφορά πράγματα περισσότερη αξία (50€-100€ κτλ) είναι καλό να "σπάσουμε" την παραγγελία σε μικρές παραλλαγές(όσες θέλουμε έως 20€)  από διάφορα καταστήματα ή να ξανά παραγγείλουμε σε μια- δύο μέρες από το ίδιο κατάστημα.Μέχρι εδώ κατανοητο. Λοιπόν έχω δύο απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας. 1) Θέλω να ανοίξω λογαριασμό στο όνομα μου στο aliexpress αλλά η πιστωτική- χρεωστική κάρτα είναι στο όνομα του συζύγου μου. Μπορώ να το κάνω ή είναι καλύτερα να ανοίξω το λογαριασμό στο δικό του όνομα;  2) Το WISH και το GEEK είναι το ίδιο site  η είναι δύο διαφορετικά;  Είναι αξιόπιστα; Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγω θα σου προτεινα ο λογαριασμος να εχει τα στοιχεια του αντρα αφου ειναι δικια του η καρτα. Και χωρις να τα βαλεις δεν θα εχεις θεμα βεβαια αλλα για παν ενδεχομενο θα ελεγα να το κανεις ετσι.

Οσο για το 2ο σκελος εγω δεν εχω αγορασει απο αυτα οποτε δεν γνωριζω (παντως σαν "φημη" δεν εχουν καλη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα σου προτεινα ο λογαριασμος να εχει τα στοιχεια του αντρα αφου ειναι δικια του η καρτα. Και χωρις να τα βαλεις δεν θα εχεις θεμα βεβαια αλλα για παν ενδεχομενο θα ελεγα να το κανεις ετσι.

Οσο για το 2ο σκελος εγω δεν εχω αγορασει απο αυτα οποτε δεν γνωριζω (παντως σαν "φημη" δεν εχουν καλη).

Salvation81 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ο λόγος πού ήθελα ο λογαριασμός στο aliexpress  να το ανοίξω στο όνομα μου είναι επειδή μόνο εγώ ασχολούμαι με αγορές μέσω διαδικτύουο (εντός Ελλάδος) και ο σύζυγος μου δεν ασχολείται καθόλου με αυτά. Θα ακούσω την συμβολή σου και τα βάλω τα δικά του στοιχεία. Πιστεύω να μην πειράζει μόνο το e-mail να είναι το δικό μου για να μπορώ να παρακολουθώ τις παραγγελίες.. Ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ακόμα 😊.... Μήπως γνωρίζετε αν παραγγείλω έως 20€ ήδη καπνού δηλαδή.. όπως....ηλεκτρική επαναφορτιζόμενη αναπτήρα και σκέτη ταμπακιέρα για τσιγάρα ( όχι ηλεκτρονικό τσιγάρο) ή αρώματα  θα έχω κάποιο πρόβλημα στο τελωνείο;  Μήπως απαγορεύονται;  Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλό να αποφεύγονται  από το aliexpress οι αγορές gadget κινητού (δεν έχει σημασία ότι είναι κάτω από 20€) όπως  μεγάλα ακουστικά bluetooth , pawer bank κτλ..  Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο;;  Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταμπακιερα θα περάσει χωρις προβλημα. Τα ανταλλακτικά ηλεκτρ τσιγάρου συνήθως περνάνε (οχι πάντα). Τα πλήρη σετ ηλεκτ τσιγαρου συνήθως κατασχονται. Τα αρώματα 99% θα κατασχεθουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, isay είπε

Η ταμπακιερα θα περάσει χωρις προβλημα. Τα ανταλλακτικά ηλεκτρ τσιγάρου συνήθως περνάνε (οχι πάντα). Τα πλήρη σετ ηλεκτ τσιγαρου συνήθως κατασχονται. Τα αρώματα 99% θα κατασχεθουν

Ευχαριστώ για την απάντηση isay . Δεν ρώτησα για ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά για ηλεκτρική επαναφορτιζόμενη αναπτήρα. Γνωρίζεις αν αυτά κατάσχονται( οι επαναφορτιζόμενες αναπτήρες) ή δεν έχουν πρόβλημα στο τελωνείο;  Επίσης γνωρίζεις αν ισχύει αυτό με τα gadget κινητού (ακουστικά bluetooth , pawer bank κτλ) Ευχαριστώ και πάλι.

Επεξ/σία από Sissy Androna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα αγόρασα ηλεκτρονικό επαναφορτιζόμενο αναπτήρα απο banggood, ήρθε με απλό ταχυδρομείο, χωρίς προβλήματα. Το πιο συνετό είναι να ρωτάς τον πωλητή του αντικειμένου που σε ενδιαφέρει αν στέλνει Ελλάδα.

Επεξ/σία από FKLDS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, FKLDS είπε

Πρόσφατα αγόρασα ηλεκτρονικό επαναφορτιζόμενο αναπτήρα απο banggood, ήρθε με απλό ταχυδρομείο, χωρίς προβλήματα. Το πιο συνετό είναι να ρωτάς τον πωλητή του αντικειμένου που σε ενδιαφέρει αν στέλνει Ελλάδα.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Σκοπέυω να αγοράσω από το AliExpress κάτι που κάνει 25 ευρώ όμως είναι σε προσφορά για τις επόμενες 18 ημέρες στα 11 ευρώ.Σε αυτήν την περίπτωση και με δεδομένο ότι θα κάνει κανά μήνα να έρθει στο τελωνείο θα το θεωρήσουν ως άνω των 22 ή όχι?Κάποιοι που μίλησα μου είπαν ότι να έχω Screenshot την αγορά μου για να δείξω αν χρειαστεί το ποσό που πλήρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antoniomp είπε

Καλησπέρα.Σκοπέυω να αγοράσω από το AliExpress κάτι που κάνει 25 ευρώ όμως είναι σε προσφορά για τις επόμενες 18 ημέρες στα 11 ευρώ.Σε αυτήν την περίπτωση και με δεδομένο ότι θα κάνει κανά μήνα να έρθει στο τελωνείο θα το θεωρήσουν ως άνω των 22 ή όχι?Κάποιοι που μίλησα μου είπαν ότι να έχω Screenshot την αγορά μου για να δείξω αν χρειαστεί το ποσό που πλήρωσα.

Το τελωνειο υπολογιζεται με βάση την τιμή CIF που πλήρωσες, οχι πόσο εκανε πριν Χ καιρό ή ποσο θα κανει οταν φτάσει Ελλαδα. 

Σου προτεινω σφοδρα να διαβασεις τον παρακατω οδηγο του makfil -> https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Το τελωνειο υπολογιζεται με βάση την τιμή CIF που πλήρωσες, οχι πόσο εκανε πριν Χ καιρό ή ποσο θα κανει οταν φτάσει Ελλαδα. 

Σου προτεινω σφοδρα να διαβασεις τον παρακατω οδηγο του makfil -> https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Επομένως εμένα όταν πάω να κάνω την παραγγελία μου βγάζει Τελικά τιμή κοντά στα 11 ευρώ.(εχω επιλέξει το free shipping).Άρα αυτό είναι και το CIF? Συγγνώμη και για τις απανωτές ερωτήσεις απλά πρώτη φορά θα παραγγείλω κάτι μέσω τέτοιας σελίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antoniomp είπε

Επομένως εμένα όταν πάω να κάνω την παραγγελία μου βγάζει Τελικά τιμή κοντά στα 11 ευρώ.(εχω επιλέξει το free shipping).Άρα αυτό είναι και το CIF? Συγγνώμη και για τις απανωτές ερωτήσεις απλά πρώτη φορά θα παραγγείλω κάτι μέσω τέτοιας σελίδας

Με λιγα λογια παιζει ρολο ποσα πληρωνεις, αν πληρωσεις 11ε τελικη μαζι με μεταφορικα εισαι οκ. Οτιδηποτε εως 22ε μαζι με μεταφορικα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...