Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zozo είπε

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω εχω συνολική παραγγελια απο διάφορους πωλητες στο ali αξίας 41,73 , κάθε αντικείμενο δεν ξεπερνα τα 12 ευρω.

Θα πληρωσω επιπλέον στο τελωνείο;

Αν γίνουν με μια αποστολή, ναι ειναι πιθανο το τελωνειο. Αν είναι ξεχωριστές (που ειναι λογικό αφου ειναι απο διαφορετικους πωλητες) εισαι στη τελωνειαη ατέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα.

έχω βρει μια μητρική για ένα τηλ. στο Αli που κοστίζει 60€ μαζί με μεταφορικά (χαμηλότερη τιμή δεν υπάρχει πουθενά)...

λογικά θα είναι σχετικά μικρο πακετο, η δεν έχει να κάνει το μέγεθος? π.χ. πριν 2 μήνες πήρα μια οθόνη 85 κάτι € και δεν πέρασε τελωνείο..

και ερωτώ να το ρισκάρω η είναι στάνταρ τελωνείο? 

Επεξ/σία από Frag13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Frag13 είπε

Χαιρετώ την παρέα.

έχω βρει μια μητρική για ένα τηλ. στο Αli που κοστίζει 60€ μαζί με μεταφορικά (χαμηλότερη τιμή δεν υπάρχει πουθενά)...

λογικά θα είναι σχετικά μικρο πακετο, η δεν έχει να κάνει το μέγεθος? π.χ. πριν 2 μήνες πήρα μια οθόνη 85 κάτι € και δεν πέρασε τελωνείο..

και ερωτώ να το ρισκάρω η είναι στάνταρ τελωνείο? 

85ε και δεν περασε τελωνειο πριν 2 μηνες; Μηπως ηταν αποστολη απο Εντος Ε.Ε ; Μπορει απλα να εισουν πολυ τυχερος αν οχι.

Σε γενικες γραμμες ομως να υπολογιζεις τελωνειο γυρω στα 28ε αν δεν περασει αβερτα οπως το προηγουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Frag13 είπε

Χαιρετώ την παρέα.

έχω βρει μια μητρική για ένα τηλ. στο Αli που κοστίζει 60€ μαζί με μεταφορικά (χαμηλότερη τιμή δεν υπάρχει πουθενά)...

λογικά θα είναι σχετικά μικρο πακετο, η δεν έχει να κάνει το μέγεθος? π.χ. πριν 2 μήνες πήρα μια οθόνη 85 κάτι € και δεν πέρασε τελωνείο..

και ερωτώ να το ρισκάρω η είναι στάνταρ τελωνείο? 

Κατά καιρους γίνονται κάποιες σπάνιες εξαιρέσειςπου αλλά ο κανονας ειναι τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι παίζεται παιδιά..Το θέμα είναι ότι έγινε 2 φορές σε διάστημα 3 μηνών...αγόρασα μια οθόνη μη γνωρίζοντας περί αυστηρότερου ελέγχου στο τελωνείο στα 65€ η οποία εστάλη πίσω λόγω ελαττώματος και στη συνέχεια αγόρασα μια άλλη  με 85+€ ..και στις δυο περιπτώσεις δεν σταμάτησε τελωνείο.  Επίσης να πω ότι ήταν 2 διαφορετικοί πωλητές και σίγουρα δεν ήταν από Ε.Ε. γι αυτό λέω μήπως παίζει ρόλο και το μέγεθος-βάρος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Frag13 είπε

δεν ξέρω τι παίζεται παιδιά..Το θέμα είναι ότι έγινε 2 φορές σε διάστημα 3 μηνών...αγόρασα μια οθόνη μη γνωρίζοντας περί αυστηρότερου ελέγχου στο τελωνείο στα 65€ η οποία εστάλη πίσω λόγω ελαττώματος και στη συνέχεια αγόρασα μια άλλη  με 85+€ ..και στις δυο περιπτώσεις δεν σταμάτησε τελωνείο.  Επίσης να πω ότι ήταν 2 διαφορετικοί πωλητές και σίγουρα δεν ήταν από Ε.Ε. γι αυτό λέω μήπως παίζει ρόλο και το μέγεθος-βάρος? 

Τα πολυ ελαφρια πακετα φυσικα μπορουν να περασουν πιο ευκολα απο το τελωνειο απο οτι τα βαρια.

Το θεμα ειναι πως μην βασιζεσαι στο 10% πχ που εχεις να μην σταματησει στο τελωνειο το πακετο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά απο aliexpress περιμένω μια παραγγελία, εστάλη με Singapore post και στο tracking έγραψε Arrive at destination country στις 3/8. Φυσικά στο tracking των ελτα δεν εμφανίζεται αυτή η πληροφορία οτι έφτασε στη χώρα προορισμού. Από την εμπειρία σας, σε πόσο καιρό παραλαμβάνεται το δέμα απο τη στιγμή που γράψει στο tracking arrive at destination country? Είναι ελαφρυ δέμα επίσης και δηλωμένο $25, ελπίζω να μην το σταματήσουν στο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 3 εργάσιμες μέχρι και πάνω απο μήνα. Ειδικά τώρα που ειναι καλοκαίρι και παιζουν άδειες, αν το δείς να κουνιέται πριν τις 15 ημέρες να λες οτι εισαι τυχερός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τώρα ειδικά που είναι καλοκαίρι περισσότερη υπομονή.

Όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας στα ΕΛΤΑ και στα κέντρα διανομής.

Ολα σχετικα ειναι, εφτασε πακετο απο Aliexpress την παρασκευη (μου ηρθε και μηνυμα στο email) και σημερα παρελαβα.

Φυσικα εχει να κανει με μεγεθος, βαρος και τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ολα σχετικα ειναι, εφτασε πακετο απο Aliexpress την παρασκευη (μου ηρθε και μηνυμα στο email) και σημερα παρελαβα.

Φυσικα εχει να κανει με μεγεθος, βαρος και τιμη.

Δηλαδή τα ελαφρια,η τα ακριβά ή κάτι τέτοιο, παιζει ρόλο το ποσό σύντομα θα στο φέρουν στα ΕΛΤΑ σου για παραλαβή

 

Δεν νομίζω....

 

Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Δηλαδή τα ελαφρια,η τα ακριβά ή κάτι τέτοιο, παιζει ρόλο το ποσό σύντομα θα στο φέρουν στα ΕΛΤΑ σου για παραλαβή

Δεν νομίζω....

Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις.

Πολυ ελαφρια και φτηνα τα περνανε αερα. Το πακετο που σου λεω ειχε 2 αδιαβροχα ζευγαρια καλτσες μεσα (γυρω στα 23ε τελικο κοστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μετά από πολλά χρόνια που ζαχαρωνα τις προσφορές του Ali, πήρα επιτέλους το θάρρος να αγορασω.. Έχω διαβάσει τα σχετικά με την ατέλεια. Αλλά απ ότι κατάλαβα δεν έχει σημασία πόσο πλήρωσες αλλά πόσο τα κοστολογεί ο εκτελωνητης. Ισχύει? Έχω κάνει κάποιες αγορές αυτήν την στιγμή, η μεγαλύτερη τελικής αξίας μετά από ότι κουπόνι υπάρχει (!) στα 21ε με 4 προϊόντα. Να αγχωθω? 

Γενικά έχει σημασία πόσο πληρώσαμε στο αλί? Η μετράει μόνο να πωλείται στην Ελλάδα κάτω από 22 ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...