Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, stonec είπε

Για να έχω λιγότερες πιθανότητες να περάσει τελωνείο; Και τι ποσό να δηλώσω;

Ολα περνανε τελωνειο..κανενα απο τα δυο δν θα πληρωσεις....απο Αλι που αγοραζω με PostNL περναει τελωνειο..δν πληρωνω τπτ..το φερνει ο ταχυδρομος της γειτονιας σαν συστημενο. Απο EMS δν εχω αγορασει κατι αλλα ξερω ειναι συστημενο ελτα κουριερ..λογικα το ιδιο ειναι...δν πληρωνεις

4 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Ολα περνανε τελωνειο..κανενα απο τα δυο δν θα πληρωσεις....απο Αλι που αγοραζω με PostNL περναει τελωνειο..δν πληρωνω τπτ..το φερνει ο ταχυδρομος της γειτονιας σαν συστημενο. Απο EMS δν εχω αγορασει κατι αλλα ξερω ειναι συστημενο ελτα κουριερ..λογικα το ιδιο ειναι...δν πληρωνεις

Θα διαλεγα Ολλανδια που εκτελωνιζεται σιγουρα εκει...τα Ελτα κουριερ εκτελωνιζουν ελλαδα ..αρα ισως σε χρεωσουν εκτελωνισμο...παρε 3να τηλ στα 3λτα κουριερ να εισαι σιγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν το AliExpress σου τα κάνει τσουρέκια με την επιστροφή του διπλοπληρωμένου ΦΠΑ.   

i have requested 3 times VAT refund on double payed VAT and provided with the proof documents however i never got it back, please remove from AliExpress platform Cainiao and Yanwen shipping to Greece since the don't follow up IOSS procedure and we have to pay VAT again at the Customs

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Καλημέρα παιδιά. Αγορά από ali 29/9  με αριθμό LAXXXXXXXX είναι ακόμα Ουγγαρια. Απο οτι διάβασα και άλλοι περιμένουν καιρό. Θα έχουμε θέμα; 

 

Screenshot_20211020_100720.jpg

Θα φτάσει μέσα στις ημέρες πιστεύω

Εμένα η αγορά έγινε 23/9, έφτασε 11/10 Ουγγαρία και μπήκε Ελλάδα χθές 19/10 όπου δείχνει να προχωράει κανονικά μέχρι στιγμής

image.png.ee7e134be4ef94fc47959025e7ca71e0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια παραγγελία 300€ και αποστολή με AliExpress standard shipping. Ο φόρος περιέχεται. Θα υπάρχει έξτρα χρέωση λόγο το ότι θ ναι ογκώδη ή θα σταλεί μέσω άλλης χωρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ο πολητης έστειλε τρακινγκ από κινεζικό 17τρακ που είναι λέει Ελλάδα. Σε όλα τα δικά μου δείχνει Ουγγαρία ακόμα από 26 του προηγούμενου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πλέον προφανές ότι στο τελωνείο κάνουν όπως τους ξημερώσει κάθε φορά. Από τον Σεπτέμβρη έχω λάβει τρία αντικείμενα που κόλλησαν στο τελωνείο και ήρθαν με ίδια μέθοδο αποστολής, με τρεις διαφορετικές χρεώσεις. Στο ένα πλήρωσα φπα ξανά και τέλη εκτελωνισμού, σε άλλο μόνο φπα χωρίς τέλος εκτελωνισμού, και στο τελευταίο μόνο τέλος εκτελωνισμού χωρίς φπα. Ήταν ακριβώς ίδιες περιπτώσεις και τα τρία, δέματα που στάλθηκαν αύγουστο με Cainiao Super Economy Global. Ό,τι να ‘ναι, κοινώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα μετα τον Ιουλιο και για μενα απο AE,ενω επελεξα cainiao για αποστολη,μου εδωσε tracking ΝL .Αξια αγορας 10 ευρω +8,5  μεταφορικα.Θα σας στειλω feedback τα Χριστουγεννα ,οταν  υπολογιζω θα φτασει το δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, stelios85 είπε

Πρωτη φορα μετα τον Ιουλιο και για μενα απο AE,ενω επελεξα cainiao για αποστολη,μου εδωσε tracking ΝL .Αξια αγορας 10 ευρω +8,5  μεταφορικα.Θα σας στειλω feedback τα Χριστουγεννα ,οταν  υπολογιζω θα φτασει το δεμα.

Καλο 2022 φιλε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Είναι πλέον προφανές ότι στο τελωνείο κάνουν όπως τους ξημερώσει κάθε φορά. Από τον Σεπτέμβρη έχω λάβει τρία αντικείμενα που κόλλησαν στο τελωνείο και ήρθαν με ίδια μέθοδο αποστολής, με τρεις διαφορετικές χρεώσεις. Στο ένα πλήρωσα φπα ξανά και τέλη εκτελωνισμού, σε άλλο μόνο φπα χωρίς τέλος εκτελωνισμού, και στο τελευταίο μόνο τέλος εκτελωνισμού χωρίς φπα. Ήταν ακριβώς ίδιες περιπτώσεις και τα τρία, δέματα που στάλθηκαν αύγουστο με Cainiao Super Economy Global. Ό,τι να ‘ναι, κοινώς.

Εδώ να συμπληρώσω ότι πωλητής μου είπε πλέον ότι στην μέθοδο αποστολής 'Cainaio super economy GLOBAL', το σύστημα της Yanwen, πλέον δέχεται τον IOSS number. Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει λάβει δέμα που δεν ξαναπλήρωσε ΦΠΑ, να μας το πει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει ποιες μέθοδοι αποστολής από aliexpress υποστηρίζουν IOSS ώστε να μην σταματά στο τελωνείο το δέμα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hehe είπε

Καλημέρα,

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει ποιες μέθοδοι αποστολής από aliexpress υποστηρίζουν IOSS ώστε να μην σταματά στο τελωνείο το δέμα?

Ευχαριστώ

aliexpress standard shipping & aliexpress saver shipping

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

aliexpress standard shipping & aliexpress saver shipping

Εγω επέλεξα AliExpress saver shipping ξεκινάει με UA52 έτσι πρέπει να ξεκινάει; Γιατί το βάζω σε ένα tracking site και βγάζει cainaio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Annasp είπε

Εγω επέλεξα AliExpress saver shipping ξεκινάει με UA52 έτσι πρέπει να ξεκινάει; Γιατί το βάζω σε ένα tracking site και βγάζει cainaio

Και τελειώνει σε HU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...