Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kalpal είπε

πακέτο από 25.08 απο Αμερική αξίας 10 ευρώ και ακόμα καμία εξέλιξη

26/9/2021, 14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
25/8/2021, 08:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Θεωρείτε πως θα έρθει ή έχει χαθεί κάθε ελπίδα;

Εμενα απο 23/9 απο Αμερικη ειναι στο Αφιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, vasilispas είπε

Εμενα απο 23/9 απο Αμερικη ειναι στο Αφιξη

από 18/9 έχει κολλήσει στο τελωνείο ένα δικό μου των 3€ από Κίνα μέσω Εμιράτων,ένα προηγούμενο που είχε έρθει με China post έμεινε εκεί δύο μήνες, αποφεύγετε την μέθοδο αποστολής με Cainiao και Yanwen που μοιράζονται τις ίδιες υποδομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, radiotv είπε

από 18/9 έχει κολλήσει στο τελωνείο ένα δικό μου των 3€ από Κίνα μέσω Εμιράτων,ένα προηγούμενο που είχε έρθει με China post έμεινε εκεί δύο μήνες, αποφεύγετε την μέθοδο αποστολής με Cainiao και Yanwen που μοιράζονται τις ίδιες υποδομές.

Aπο Usps ειναι το δικο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα την εχετε! αγορα απο ali  ΑΛΗΘΙΝΑ 10$ και αποστολη με fedex πολυ κατω απο τα 150 ευρω που δε περναει στο IOSS με πληρωμενο ΦΠΑ μου ζητανε αλλα 70$ απο την fedex για να ξαναπληρωσω το ΦΠΑ!!!! Αυτο το παραμυθι καντε το επι 2  για διαφορετικα δεματα.  Απ'το τελωνειο με στελνουν στα ΕΛΤΑ και μετα δε σηκωνουν ουτε τα τηλεφωνα πραγματικα θελουν μυνησεις για να στρωσουν. Γιαυτο οι ξενοι μας λενε shithole country δεν εχουν κ αδικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Deathy είπε

Μια χαρα την εχετε! αγορα απο ali  ΑΛΗΘΙΝΑ 10$ και αποστολη με fedex πολυ κατω απο τα 150 ευρω που δε περναει στο IOSS με πληρωμενο ΦΠΑ μου ζητανε αλλα 70$ απο την fedex για να ξαναπληρωσω το ΦΠΑ!!!! Αυτο το παραμυθι καντε το επι 2  για διαφορετικα δεματα.  Απ'το τελωνειο με στελνουν στα ΕΛΤΑ και μετα δε σηκωνουν ουτε τα τηλεφωνα πραγματικα θελουν μυνησεις για να στρωσουν. Γιαυτο οι ξενοι μας λενε shithole country δεν εχουν κ αδικο! 

Fedex ηθελες...για να παρεις πιο ασφαλη κ γρηγορα τα πραγματα κοστιζει...δν το ηξερες;;;ποτε δν αγοραζουμε οτιδηποτε φθηνο με Fedex κ οποιαδηποτε ιδωτικη μεταφορικη εταιρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilispas είπε

Fedex ηθελες...για να παρεις πιο ασφαλη κ γρηγορα τα πραγματα κοστιζει...δν το ηξερες;;;ποτε δν αγοραζουμε οτιδηποτε φθηνο με Fedex κ οποιαδηποτε ιδωτικη μεταφορικη εταιρια..

fedex δεν ηθελα απλα οι προμηθευτες απο κινα δειγματα στελνουν με fedex κινας, μονο στην Ελλαδα η fedex ειναι παραμαγαζο και εχει δευτερη εταιρια για να κανει τις απατες της και τελος παντων τωρα με τη καινουργια νομοθεσια περι IOSS υποτιθεται οτι θα σταματαγανε αυτες οι απατες αλλα που??? τα ιδια και χειροτερα κανουνε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελία 28/8 από Ali στάλθηκε μέσω Ουγγαρίας και από 9/9 έδειχνε ότι πέρασε τελωνείο εκεί και σήμερα το βρήκα στο γραμματοκιβωτιο,δεν είχε άλλη ενημέρωση ήταν untracked τύπου U.......HU και στάλθηκε με AliExpress saver shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirious είπε

Παιδια, για πακετο αξιας 4 ευρω με χρεωσαν 36 ευρω δασμους. Μπορω να μην το παραλαβω; Χρειαζεται να προσεξω κατι σχετικα με αυτο;

ναι απλα δε θα μπορεις να ξαναπαραγγειλεις απο εκει γιατι οι δασμοι θα πανε στον forwarder που χρησιμοποιησε ο κινεζος και αυτος μετα θα τα ζηταει απο αυτον 

 

μια χαρα εισαι εμενα με χρεωνουνε 60+ ευρω 2 φορες για δεματα αξιας 7 ευρω ωστε να ξαναπληρωθει ο ΦΠΑ που ηδη πληρωθηκε στους κινεζους

 

ακουσανε και αυτοι αναπτυξη απο το μητσοτακη και πεινασανε χαχαχα ρε ουτε τα σκοπια τετοια λαμογιά ουστ κοπριτες τηλεφωνα δε σηκωνει κανενας 

Επεξ/σία από Deathy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα από ταχυδρομείο δέμα αρκετά μεγάλο από Κίνα στα 150 ευρώ και δεν πλήρωσα ούτε δασμούς ούτε τίποτα άλλο. 12/9 ημερομηνία αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σήμερα φάκελος μεσω Εμιρατων UA***ΑΕ μυνημα για  .46 τα έδωσα να ξεμπερδεύω παροτι ειχα καταβάλει φπα στο aliexpress αλλα το αρχικο tracking ηταν  S00000****07179 αλλα μετα έγινε UA146***603AE του οποιου το αυτοκολλητο ηταν πανω απο αυτο που ειχε ο κινεζος και εδειχνε πληρωμενο το φπα

 

f68UxL7.jpg

5h2UVNE.jpg6VInj5o.jpg

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

σήμερα φάκελος μεσω Εμιρατων UA***ΑΕ μυνημα για  .46 τα έδωσα να ξεμπερδεύω παροτι ειχα καταβάλει φπα στο aliexpress αλλα το αρχικο tracking ηταν  S00000****07179 αλλα μετα έγινε UA146***603AE του οποιου το αυτοκολλητο ηταν πανω απο αυτο που ειχε ο κινεζος και εδειχνε πληρωμενο το φπα

 

f68UxL7.jpg

5h2UVNE.jpg6VInj5o.jpg

Έχω απορία πως το υπολόγισαν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

Το αυτοκολλητο με το UA146***603AE εγραφε αξια 2,κατι

Δηλαδή πλήρωσες μόνο το ΦΠΑ χωρίς έξοδα ελτα. Έτσι είναι το σταιλινκ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε κι εμένα ειδοποιητήριο για αντικείμενο στο οποίο είχα πληρώσει ήδη ΦΠΑ, όπου ζητούσαν μόνο ξανά ΦΠΑ και όχι τα €2,50 τέλη εκτελωνισμού.

Ή φάγανε τόσο κράξιμο που βγάλανε τα τέλη εκτελωνισμού για τα μικροδέματα για τα οποία ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ έχει πληρωθεί ήδη ΦΠΑ (αφού δε γίνεται πλέον αλλιώς) και δεν εμφανίζεται στο σύστημα χωρίς να φταίει ο αγοραστής, ή κονομήσανε όσα τους λείπανε και αποφάσισαν να μας λυπηθούν.

Το θέμα είναι ότι πλέον τα περισσότερα που είχα παραγγείλει ιούλιο-αύγουστο έχουν ήδη έρθει κι επειδή τα χρειαζόμουν τα παρέλαβα κι έχω ήδη σκάσει πάνω από €60 στο ντούκου για τέλη εκτελωνισμού. Εφόσον άλλαξαν πρακτική χρέωσης, αυτά δε θα έπρεπε να αποζημιωθούν; Ρητορική ερώτηση, κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...