Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα και εγώ κάτι χωρίς να πληρώσω κάτι (αξία λίγο κάτω από €30).

Έκανε 5 εβδομάδες να έρθει και το είχαν πετάξει στην πόρτα που - παρόλο που ήταν registered. 

Από το tracking βλέπω ότι πέρασε τελωνείο όμως στον φάκελο επάνω δεν υπάρχει κάποιο νούμερο πέρα από το barcode του tracking (με NL...).

Αυτό το IOSS δεν θα έπρεπε να το αναφέρουν στον φάκελο; Υπάρχει άλλη εφαρμογή που το ελέγχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, papars είπε

Αυτό το IOSS δεν θα έπρεπε να το αναφέρουν στον φάκελο; Υπάρχει άλλη εφαρμογή που το ελέγχουν;

To IOSS είναι εφαρμογή… Όταν εκτυπώνουν τον αριθμό αποστολής, ενημερώνεται και η εφαρμογή IOSS με όλα τα στοιχεία του δέματος (και φυσικά αν πλήρωσε φόρο και πόσο)… όταν έρχεται το δέμα σκαναρετε και βλέπουν στην εφαρμογή του IOSS αν έχει πληρωθεί ή όχι ο φόρος για αυτό το δέμα…

Οπότε και να γράψουν έναν σκέτο αριθμό επάνω στο δέμα, τι θα αλλάξει;

Αν δεν υπάρχει το ίδιο το δέμα στο σύστημα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

To IOSS είναι εφαρμογή… Όταν εκτυπώνουν τον αριθμό αποστολής, ενημερώνεται και η εφαρμογή IOSS με όλα τα στοιχεία του δέματος (και φυσικά αν πλήρωσε φόρο και πόσο)… όταν έρχεται το δέμα σκαναρετε και βλέπουν στην εφαρμογή του IOSS αν έχει πληρωθεί ή όχι ο φόρος για αυτό το δέμα…

Οπότε και να γράψουν έναν σκέτο αριθμό επάνω στο δέμα, τι θα αλλάξει;

Αν δεν υπάρχει το ίδιο το δέμα στο σύστημα…

Το κατάλαβα τώρα.  Περίμενα να υπάρχει εγγραφή πάνω στην ετικέτα που να πιστοποιεί ότι έχουν πληρωθεί τα σχετικά.

Οπότε αν υπάρχει χρέωση VAT στο προϊόν είμαι OK;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, papars είπε

Το κατάλαβα τώρα.  Περίμενα να υπάρχει εγγραφή πάνω στην ετικέτα που να πιστοποιεί ότι έχουν πληρωθεί τα σχετικά.

Οπότε αν υπάρχει χρέωση VAT στο προϊόν είμαι OK;

Αν ηταν απλά να γράψουν τον ioss αριθμό στο δέμα, θα τον έγραφε και ο τελευταίος Κινέζος, άσχετα αν πλήρωνες φόρο... Κατι σαν τα gift δέματα παλιότερα... 

Το θέμα είναι το δέμα να περαστεί στο ioss όπου όλα τα τελωνεία εχουν πρόσβαση και μολις σκαναρουν το δέμα βλέπουν αν πλήρωσε... 

Οπότε οταν το τελωνείο δεν δει το δέμα μεσα στο ioss (γιατι ο Κινέζος χρησιμοποίησε εφαρμογή που δεν υποστηρίζει το IOSS), τότε μας χρεώνει φπα... 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, msymvoulakis είπε

Καλησπέρα! Είπα να επιβεβαιώσω και εγώ ότι σταμάτησαν να ζητάνε τα τέλη εκτελωνισμού(τουλάχιστον για τα μικρά δέματα). Σήμερα παρέλαβα ένα δεματάκι (3.5 euro) που είχα βάλει παραγγελία στο AliExpress στις αρχές Αυγούστου με τρόπο αποστολής Cainiao Super Economy Global. Προφανώς με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής οι Κινέζοι δεν δήλωσαν ότι είχε πληρωμένο το φπα με αποτέλεσμα να μου έρθει sms για να περάσω να το παραλάβω από το κατάστημα των ΕΛΤΑ. Πήγα λοιπόν προετοιμασμένος να ξαναπληρώσω το φπα και τα 2.5 euro για τα τέλη εκτελωνισμού, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη μου ζητήθηκε να πληρώσω μόνο το ΦΠΑ. Το ίδιο συνέβη και στον μπροστινό μου.

Το έχω πει πάμπολες φορές και πάντα επιβεβαιώνομαι. Στον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής, ο Κινέζος τυπώνει από ένα εξωτερικό σύστημα (της Yanwen) το tracking number. Και το σύστημα της Yanwen (τουλάχιστον μέχρι στιγμής), δεν δέχεται τον IOSS number. Ως εκ τούτου, το τελωνείο, δεν ξέρει ότι πλήρωσες το ΦΠΑ. Οπότε, μην γράφουμε (κάποιοι) ότι ο τρόπος αποστολής της Cainaio (γενικά και αόριστα) είναι 'επικίνδυνος'.  Όταν βλέπουμε 'Cainaio super economy GLOBAL', καλό είναι να κάνουμε chat πρώτα με τον πωλητή και να συνεννοηθoούμε να χρησιμοποιήσει τον 'σκέτο' 'Cainaio super economy', που δίνει tracking number από το Bpost/Belgium Post (UH.........BE).

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) μια παραγγελια που εγινε μαζι την ιδια ημερα με super economy ενωθηκε σε ενα πακετο που οταν μπηκε ευρωπη πηρε τρακινγκ LTxxxxxxxNL , καλο σημαδι νομιζω

2) χθες εκανα παραγγελια που ζητησα συγκεκριμενα απο τον πωλητη να φαινεται το IOSS number στο πακετο οταν μπει Ελλαδα για να μην εχω προβλημα να ζητανε ξανα ΦΠΑ. απαντησε οκ οποτε ειδωμεν. Απο εδω και περα θα το γραφω σε ολους που μετα να εχω και δικαιολογια να τους πω , εγω σας το ειπα, φερε τωρα πισω το φπα και εξοδα εκτελωνισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekboy είπε

1) μια παραγγελια που εγινε μαζι την ιδια ημερα με super economy ενωθηκε σε ενα πακετο που οταν μπηκε ευρωπη πηρε τρακινγκ LTxxxxxxxNL , καλο σημαδι νομιζω

2) χθες εκανα παραγγελια που ζητησα συγκεκριμενα απο τον πωλητη να φαινεται το IOSS number στο πακετο οταν μπει Ελλαδα για να μην εχω προβλημα να ζητανε ξανα ΦΠΑ. απαντησε οκ οποτε ειδωμεν. Απο εδω και περα θα το γραφω σε ολους που μετα να εχω και δικαιολογια να τους πω , εγω σας το ειπα, φερε τωρα πισω το φπα και εξοδα εκτελωνισμου

Επιστροφη το Alli κανει...οχι ο πωλητης σε φπα κ εξοδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13/10/2021, 14:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
26/9/2021, 14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

αδέρφια υπάρχει ελπίδα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekboy είπε

2) χθες εκανα παραγγελια που ζητησα συγκεκριμενα απο τον πωλητη να φαινεται το IOSS number στο πακετο οταν μπει Ελλαδα για να μην εχω προβλημα να ζητανε ξανα ΦΠΑ. απαντησε οκ οποτε ειδωμεν. Απο εδω και περα θα το γραφω σε ολους που μετα να εχω και δικαιολογια να τους πω , εγω σας το ειπα, φερε τωρα πισω το φπα και εξοδα εκτελωνισμου

Είτε το γράψουν ειτε όχι ΔΕΝ έχει σημασία. 

Στο τελωνείο θα σκαναρουν το δέμα χωρίς να κοιτάξουν τι γράφει. 

Δεν τους ενδιαφέρει... 

Το μόνο που θα δουν ειναι, αν οταν το σκαναρουν είναι περασμένο το δέμα στην IOSS εφαρμογή για την πληρωμή φόρου. 

Αν δεν είναι περασμένο, και καρδούλες να του πεις να ζωγραφίσει, το δέμα θα εκτελωνιστεί. 

Τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalpal είπε
13/10/2021, 14:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
26/9/2021, 14:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

αδέρφια υπάρχει ελπίδα!

Εχεις ένα μήνα ακόμη υπό φυσιολογικές συνθήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Κλεισιμο απο Γετα σημαινει οτι βγηκε απο Τελωνειο;

Ορθόν. Επόμενο βήμα το Κ. Δ. Αθηνών

Επεξ/σία από grip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, greekboy είπε

1) μια παραγγελια που εγινε μαζι την ιδια ημερα με super economy ενωθηκε σε ενα πακετο που οταν μπηκε ευρωπη πηρε τρακινγκ LTxxxxxxxNL , καλο σημαδι νομιζω

2) χθες εκανα παραγγελια που ζητησα συγκεκριμενα απο τον πωλητη να φαινεται το IOSS number στο πακετο οταν μπει Ελλαδα για να μην εχω προβλημα να ζητανε ξανα ΦΠΑ. απαντησε οκ οποτε ειδωμεν. Απο εδω και περα θα το γραφω σε ολους που μετα να εχω και δικαιολογια να τους πω , εγω σας το ειπα, φερε τωρα πισω το φπα και εξοδα εκτελωνισμου

Πρέπει να είχες μία αποστολή με 'Aliexpress standard shipping' και μία άλλη με 'σκέτο' 'Cainaio super economy', οπότε τα διαχειρίστηκαν από την Consolidated warehouse, και πολύ απλά έβαλαν 2 δέματα σε 1. Αυτό γίνεται γιατί και οι δύο συγκεκριμένοι τρόποι αποστολής 'δουλεύουν' με τις αποθήκες του Aliexpress (δηλ. τα δίνουν στο ίδιο το προσωπικό του Aliexpress όταν τα στέλνουν οι πωλητές, για να το καταλάβεις).

Ξαναεπαναλαμβάνω .... Οι 'online' τρόποι αποστολής (όταν τυπώνεται το tracking number από την ΙΔΙΑ την πλατφόρμα του Aliexpress), ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!! ;) Το πρόβλημα είναι στους 'offline' τρόπους, και ειδικά στα εξωτερικά συστήματα που δεν δέχονται τον IOSS number, όταν οι πωλητές τυπώνουν το tracking number.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalpal είπε

Και σκέψου από τον Αύγουστο έχει έρθει Ελλάδα! 

Νομίζω είναι και κάποιοι λίγοι που έχουν από τέλος Ιουλίου άφιξη... Ήμαρτον δλδ... 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...