Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, SY1DAT είπε

Όχι δεν έχω κάνει. Είπα να περιμένω λίγο ακόμα. Estimated day είναι σε 2 μέρες (22/2)  όπου και το πακέτο θα κλείσει πλέον 1 μήνα κολλημένο σε arived in transit country/region και 40 μέρες από την παραγγελία. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Εχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον από εσάς? Έχω στείλει παντού mail.  Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από την υπομονή που και αυτή σιγά σιγά "εξατμίζεται". Είμαι και λίγο άσχετος από αυτά, μιας και είναι η πρώτη μου παραγγελία που δυστυχώς σε σχέση με άλλους φαίνεται σπάνια περίπτωση. Είπα και εγώ να πάρω κάτι για το χόμπι μου (ραδιοερασιτέχνης) που δεν υπάρχει Ελλάδα. Ρε τι γίνεται!!!!.

δείχνει ότι έχει περάσει τελωνείο, ακόμη και οδικώς να ερχόταν θα έπρεπε να έχει φτάσει, έχει μέσα μπαταρία λιθίου; Εχει πληρωθεί το ΦΠΑ κατά την αγορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, radiotv είπε

δείχνει ότι έχει περάσει τελωνείο, ακόμη και οδικώς να ερχόταν θα έπρεπε να έχει φτάσει, έχει μέσα μπαταρία λιθίου; Εχει πληρωθεί το ΦΠΑ κατά την αγορά; 

Ναι πρόκειται για ένα φορητό ασύρματο. Αλλά και άλλοι συνάδελφοί που το παρήγγειλαν μέσα σε 20 μέρες το είχαν στα χέρια τους. Και από το ίδιο κατάστημα από Κίνα. Κατά την αγορά έλεγε Vat included. Επειδή παρειγγειλα και πρώτη φορά είχα και έκπτωση σαν νέος χρήστης 4 και κάτι € οπότε ήταν σαν να μου κάνουν δώρο το ΦΠΑ.

Η απάντηση που πήρα σήμερα από caniaio:

Screenshot_2024-02-20-17-15-46-899_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2024-02-20-17-03-47-570_com.google.android.gm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα για την περίπτωση μου πριν αρκετές σελίδες. Ειχα και εγώ παραγγείλει χωρίς να ξέρω τότε για standard, economy, saver και υπόλοιπες π..παριες τι σημαίνει το καθένα λες και ήμουν υποχρεωμένος να ξέρω πιο όνομα αποστολής έρχεται με ΕΛΤΑ και ποιο με άλλο courier και "πόσο" tracked είναι το "semitracked".  Αλλωστε έδωσα βάση και εμπιστοσύνη στο "buyers protection" ότι αν χαθεί "μην ανησυχείς φιλαράκο στην Ελλάδα, ο Αλί είναι εδώ να στα πληρώσει όλα". 🤣

Αποτέλεσμα το δέμα απλά χάθηκε, Οταν αφού περασαν 3 μηνες ζήτησα να αποζημιωθώ ο πωλητής έλεγε "εγώ βλέπω έφτασε, να το ψάξεις στον local delivery/post company". Κανένα email που έστειλα δεν απαντήθηκε σε ταχυδρομεία κτλ. Στα ΕΛΤΑ που το αναζήτησα είπαν "χμμ αυτό δεν εχει tracking, δεν ξέρουμε τπτ". Το Ali(τες)express δεν δέχθηκαν το αίτημά  μου για refund δλδ "rejected" (όπως είχα συνηθίσει από το ebay να γίνεται όταν κάτι χάνονταν γιατί από τότε είχα να ψωνίσω μονο που τώρα δεν δέχονται paypal). Εκανα apeal και ξαναπήρα τα.. rejected και μετά δεν εχει κατι άλλο, το πίνεις με το ζουμί του και μαθαίνεις εδώ (δυστυχώς κατόπιν εορτής) να μην παραγγέλνεις από ali χωρίς τρακινγκ (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι και με τρακινγκ θα με αποζημίωναν σε μια μπερδεμένη περίπτωση κάπως λιγο διαφορετική). Εμαθα επίσης ότι ήμαστε αρκετοί που έχουμε χάσει χρήματα από το Αλι από πακέτα που δεν παραλάβαμε. Τώρα σε αυτή τη σελίδα βλέπω ακόμα περισσότερους δυστυχώς αν και εύχομαι να σας έρθουν (αλλά δεν το βλέπω).. 

Τέλος έμαθα να μην εμπιστεύομαι το Αλι και να ΜΗΝ παίρνω κάτι αν δεν το χρειάζομαι πολύ ή τέλος πάντων να το αγοράζω με δικό μου ρίσκο γιατί προστασία ΔΕΝ εχεις από αυτό το κινεζομάγαζο.. 

Στο μεταξύ το ακριβότερο λίγο ΤΕΜΟΥ (με λιγότερα πράγματα και όχι πάντα τόσο ειδικά) μέχρι τώρα σε εμένα παραδίδει γρήγορα και σωστά και γενικά αν γίνει στραβή αποζημιώνει (διαβάζω, σε εμενα ακόμα στραβη δεν έγινε). Οπότε κάποια μικρο- ψώνια τα μετέφερα σε αυτό.

Υ.Γ. Νταξ αν το Αλί θεωρεί ότι δεν φταίει για τον κακό ΕΛΤΑ (οπότε να τα πληρώσει ο αγοραστείς τα χαμένα) να τον κόψει τον κακό ΕΛΤΑ (που είναι για τα μπάζα) γιατί η φήμη που χάνει από κανα ευρώ που βγαίνει φτηνότερος δεν αξίζει εμπορικά τον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

Εγραψα για την περίπτωση μου πριν αρκετές σελίδες. Ειχα και εγώ παραγγείλει χωρίς να ξέρω τότε για standard, economy, saver και υπόλοιπες π..παριες τι σημαίνει το καθένα λες και ήμουν υποχρεωμένος να ξέρω πιο όνομα αποστολής έρχεται με ΕΛΤΑ και ποιο με άλλο courier και "πόσο" tracked είναι το "semitracked".  Αλλωστε έδωσα βάση και εμπιστοσύνη στο "buyers protection" ότι αν χαθεί "μην ανησυχείς φιλαράκο στην Ελλάδα, ο Αλί είναι εδώ να στα πληρώσει όλα". 🤣

Αποτέλεσμα το δέμα απλά χάθηκε, Οταν αφού περασαν 3 μηνες ζήτησα να αποζημιωθώ ο πωλητής έλεγε "εγώ βλέπω έφτασε, να το ψάξεις στον local delivery/post company". Κανένα email που έστειλα δεν απαντήθηκε σε ταχυδρομεία κτλ. Στα ΕΛΤΑ που το αναζήτησα είπαν "χμμ αυτό δεν εχει tracking, δεν ξέρουμε τπτ". Το Ali(τες)express δεν δέχθηκαν το αίτημά  μου για refund δλδ "rejected" (όπως είχα συνηθίσει από το ebay να γίνεται όταν κάτι χάνονταν γιατί από τότε είχα να ψωνίσω μονο που τώρα δεν δέχονται paypal). Εκανα apeal και ξαναπήρα τα.. rejected και μετά δεν εχει κατι άλλο, το πίνεις με το ζουμί του και μαθαίνεις εδώ (δυστυχώς κατόπιν εορτής) να μην παραγγέλνεις από ali χωρίς τρακινγκ (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι και με τρακινγκ θα με αποζημίωναν σε μια μπερδεμένη περίπτωση κάπως λιγο διαφορετική). Εμαθα επίσης ότι ήμαστε αρκετοί που έχουμε χάσει χρήματα από το Αλι από πακέτα που δεν παραλάβαμε. Τώρα σε αυτή τη σελίδα βλέπω ακόμα περισσότερους δυστυχώς αν και εύχομαι να σας έρθουν (αλλά δεν το βλέπω).. 

Τέλος έμαθα να μην εμπιστεύομαι το Αλι και να ΜΗΝ παίρνω κάτι αν δεν το χρειάζομαι πολύ ή τέλος πάντων να το αγοράζω με δικό μου ρίσκο γιατί προστασία ΔΕΝ εχεις από αυτό το κινεζομάγαζο.. 

Στο μεταξύ το ακριβότερο λίγο ΤΕΜΟΥ (με λιγότερα πράγματα και όχι πάντα τόσο ειδικά) μέχρι τώρα σε εμένα παραδίδει γρήγορα και σωστά και γενικά αν γίνει στραβή αποζημιώνει (διαβάζω, σε εμενα ακόμα στραβη δεν έγινε). Οπότε κάποια μικρο- ψώνια τα μετέφερα σε αυτό.

Υ.Γ. Νταξ αν το Αλί θεωρεί ότι δεν φταίει για τον κακό ΕΛΤΑ (οπότε να τα πληρώσει ο αγοραστείς τα χαμένα) να τον κόψει τον κακό ΕΛΤΑ (που είναι για τα μπάζα) γιατί η φήμη που χάνει από κανα ευρώ που βγαίνει φτηνότερος δεν αξίζει εμπορικά τον κόπο. 

Δεν ξέρω πως γίνεται να χάνονται αφού φτάσουν Ελλάδα πλέον έχω δυο χαμένα δέματα δυο δέματα θ ερχόντουσαν με ΕΛΤΑ και τα δυο είναι άφαντα το ένα εδώ και ένα μισή μήνα και το άλλο εδώ και ένα μήνα … δεν ξέρω τι να πω και το αλί λεφτά πίσω δεν δίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, εχω κανει μια παραγγελια και αποσταλθηκε με post NL. Μηπως υπαρχει καποιος που να εχει παρει με αυτον τον τροπο αποστολης προσφατα να μου στειλει σκριν την πορεια του tracking να ξερω ποσο κανει περιπου ανα τα σταδια? 
Ευχαριστω
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitrismvr__ είπε

Καλησπερα στην παρεα, εχω κανει μια παραγγελια και αποσταλθηκε με post NL. Μηπως υπαρχει καποιος που να εχει παρει με αυτον τον τροπο αποστολης προσφατα να μου στειλει σκριν την πορεια του tracking να ξερω ποσο κανει περιπου ανα τα σταδια? 
Ευχαριστω
 

 

Καλησπέρα, Δεν έχω πρόσφατο, αλλά αυτό που μπορεις να κάνεις ειναι να βάλεις το tracking number εδώ  https://parcelsapp.com/ και να αλλάξεις τα 2 -3 τελευταία ψηφία προς τα κάτω. Έτσι θα δεις tracking από κάποιον άλλον που έχει παραλάβει ήδη. Δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει με τα NL αλλά δεν εχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Viviandg said:

Δεν ξέρω πως γίνεται να χάνονται αφού φτάσουν Ελλάδα πλέον έχω δυο χαμένα δέματα δυο δέματα θ ερχόντουσαν με ΕΛΤΑ και τα δυο είναι άφαντα το ένα εδώ και ένα μισή μήνα και το άλλο εδώ και ένα μήνα … δεν ξέρω τι να πω και το αλί λεφτά πίσω δεν δίνει 

τα κλέβουν στο δρόμο. Ο,τι δεν εχει τρακινγκ κινδυνεύει σοβαρά να κλαπεί σε όλα τα στάδια διανομής (στις αποθήκες, στον διανομέα, στα γραμματοκιβώτια). 

Ισως κάποια όντως να χάνονται (πχ να πάνε σε λάθος hub να τα ρίχνουν σε λαθος "σάκο" ) και εκεί κανείς να μην ασχολείται. 

Οπως και να έχει αυτές οι μέθοδοι ΔΕΝ θα πρέπει να προσφέρονται από το (κάθε) ΑΛΙ ως απαράδεκτες, ειδικά εφόσον ΔΕΝ τηρεί το buyers protection που θέλει να διαφημίζει (για μήνυση είναι σε αυτό το κομμάτι). Το ΤΕΜΟΥ γιατί δεν χρησιμοποιεί ποτέ ΕΛΤΑ? Για να μην χάσει σε φήμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, SY1DAT είπε

Ναι πρόκειται για ένα φορητό ασύρματο. Αλλά και άλλοι συνάδελφοί που το παρήγγειλαν μέσα σε 20 μέρες το είχαν στα χέρια τους. Και από το ίδιο κατάστημα από Κίνα. Κατά την αγορά έλεγε Vat included. Επειδή παρειγγειλα και πρώτη φορά είχα και έκπτωση σαν νέος χρήστης 4 και κάτι € οπότε ήταν σαν να μου κάνουν δώρο το ΦΠΑ.

Η απάντηση που πήρα σήμερα από caniaio:

Screenshot_2024-02-20-17-15-46-899_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2024-02-20-17-03-47-570_com.google.android.gm.jpg

περίμενε λίγες ημέρες ακόμη μήπως και ξεκολλήσει, αν ανοίξεις dispute στο  Aliexpress θα σου πουν να περιμένεις, από ότι βλέπω στην παραγγελία σου η καταληκτική ημερομηνία παράδοσης είναι ακόμη 54 ημέρες. 

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, radiotv είπε

περίμενε λίγες ημέρες ακόμη μήπως και ξεκολλήσει, αν ανοίξεις dispute στο  Aliexpress θα σου πουν να περιμένεις, από ότι βλέπω στην παραγγελία σου η καταληκτική ημερομηνία παράδοσης είναι ακόμη 54 ημέρες. 

Δεν είναι 54 μέρες αλλά 20. Αφού δίνει συνολικά 60 μέρες από την ημερομηνία αγοράς και ήδη περιμένω 40!. Τέλος πάντων η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε, απλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με το πακέτο μου. Θα δούμε! Αύριο πάντως λήγει η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Vaggos18 είπε

Σημερα ελαβα επιτελους ενα δεμα που ειχα παραγγειλει απο 12-10-23 με aliexpress saver shipping, 12 Ιανουαριου μπηκε Ελλαδα.

Περιμενω 13 μικρα δεματα.Παραγγελια απο τελη οκτωβριο αρχεσ νοεμβριο. Υπαρχει ελπιδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Iryna1973 είπε

Περιμενω 13 μικρα δεματα.Παραγγελια απο τελη οκτωβριο αρχεσ νοεμβριο. Υπαρχει ελπιδα.

13 δέματα και δεν έγινε ενοποίηση; Μάλλον οι παραγγελίες είχαν πολλές μέρες διαφορά η μια με την άλλη. Αν τα παράγγελνες τουλάχιστον 3 την φορά θα είχαν γίνει ενοποίηση και θα είχες παραλάβει μεχρι τέλος Νοεμβρίου σίγουρα.

Άλλη φορά για φτηνά προϊόντα προτείνω να τα βάζεις στο καλάθι (τουλάχιστον 3) και να τα πληρώνεις ταυτόχρονα, και κατα προτίμηση να επιλεγείς Aliexpress saver shipping ως τρόπο αποστολής. Έτσι θα γίνει ενοποίηση δεμάτων και θα αναβαθμιστεί η αποστολη αυτόματα σε Aliexpress Standard Shipping και θα έρθει συστημένο με την ACS, τις περισσότερες φορές σε περίπου 12-16 μέρες.

Καλά ειναι να αποφεύγεις τα Cainiao super economy και Cainiao super economy global γιατι πολλές φορές δεν γίνονται ενοποίηση.

Εγώ πάντα επιλέγω Aliexpress saver shipping στα φτηνά και αν εξαιρέσουμε 2 φορές που κάποιος πωλητής άργησε πολύ να στείλει το δέμα και αυτά ήρθαν με τα ΕΛΤΑ όλες τις άλλες φορές (καμιά 50αρια) πάντα έγιναν ενοποίηση.

Μια φορά μόνο επέλεξα Cainiao super econmy (δοκιμαστικά) και έγινε κανονικά ενοποίηση, πιστεύω έγινε γιατι οι άλλες παραγγελίες που έκανα μαζί ήταν με Aliexpress saver shipping.

Πιστεύω (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) αν έχουμε τουλάχιστον 2 παραγγελίες με Aliexpress saver shipping και κάποια/κάποιες με Cainiao super economy η Cainiao super economy global μπορεί να γίνουν ενοποίηση κανονικά. Τουλάχιστον αυτό έγινε με εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θελω να παραγγειλω μια μπλουζα απο Dhgate με epacket και vat included με συνολικο κοστος 19,29 ευρω εχει κανεις καποια εμπειρια αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο ποσο μπορει να περιμενω; Ειναι πρωτη φορα που θελω να παραγγειλω κατι απο κινα και δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakisgri είπε

13 δέματα και δεν έγινε ενοποίηση; Μάλλον οι παραγγελίες είχαν πολλές μέρες διαφορά η μια με την άλλη. Αν τα παράγγελνες τουλάχιστον 3 την φορά θα είχαν γίνει ενοποίηση και θα είχες παραλάβει μεχρι τέλος Νοεμβρίου σίγουρα.

Άλλη φορά για φτηνά προϊόντα προτείνω να τα βάζεις στο καλάθι (τουλάχιστον 3) και να τα πληρώνεις ταυτόχρονα, και κατα προτίμηση να επιλεγείς Aliexpress saver shipping ως τρόπο αποστολής. Έτσι θα γίνει ενοποίηση δεμάτων και θα αναβαθμιστεί η αποστολη αυτόματα σε Aliexpress Standard Shipping και θα έρθει συστημένο με την ACS, τις περισσότερες φορές σε περίπου 12-16 μέρες.

Καλά ειναι να αποφεύγεις τα Cainiao super economy και Cainiao super economy global γιατι πολλές φορές δεν γίνονται ενοποίηση.

Εγώ πάντα επιλέγω Aliexpress saver shipping στα φτηνά και αν εξαιρέσουμε 2 φορές που κάποιος πωλητής άργησε πολύ να στείλει το δέμα και αυτά ήρθαν με τα ΕΛΤΑ όλες τις άλλες φορές (καμιά 50αρια) πάντα έγιναν ενοποίηση.

Μια φορά μόνο επέλεξα Cainiao super econmy (δοκιμαστικά) και έγινε κανονικά ενοποίηση, πιστεύω έγινε γιατι οι άλλες παραγγελίες που έκανα μαζί ήταν με Aliexpress saver shipping.

Πιστεύω (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) αν έχουμε τουλάχιστον 2 παραγγελίες με Aliexpress saver shipping και κάποια/κάποιες με Cainiao super economy η Cainiao super economy global μπορεί να γίνουν ενοποίηση κανονικά. Τουλάχιστον αυτό έγινε με εμένα.

σε εμένα μέχρι τώρα ενοποιεί τις Cainiao super economy global και Cainiao super economy, σπάνια βάζω και καμιά Aliexpress saver shipping,βέβαια μερικές φορές αν κάποιος πωλητής αργεί να στείλει την παραγγελία κάποια έχουν ξεμείνει και έρχονται με ΕΛΤΑ με τύπου U... HU. Οι χρόνοι παράδοσης στα δικά μου ενοποιημένα είναι περίπου μήνας και στα απλά των ΕΛΤΑ από δύο μήνες μέχρι 81 ημέρες. 

Επεξ/σία από radiotv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, radiotv είπε

σε εμένα μέχρι τώρα ενοποιεί τις Cainiao super economy global και Cainiao super economy, σπάνια βάζω και καμιά Aliexpress saver shipping,βέβαια μερικές φορές αν κάποιος πωλητής αργεί να στείλει την παραγγελία κάποια έχουν ξεμείνει και έρχονται με ΕΛΤΑ με τύπου U... HU. Οι χρόνοι παράδοσης στα δικά μου ενοποιημένα είναι περίπου μήνας

Καλό αυτό, δεν έχω πάρει και δεν μπορώ να πω, αλλά αφού το λες εσύ που παίρνεις συνέχεια κάτι παραπάνω ξέρεις.

Πάλι όμως δεν με πάει το χέρι να διαλέξω κάτι άλλο εκτός από Saver. Όλα όσα είχα παραγγείλει πριν τα ενοποιημένα ήρθαν κανονικά, ποτέ δεν χάθηκε δέμα μου και τώρα πάντα γίνονται ενοποίηση και όπως λένε if its not broken dont fix it έτσι και εγώ προτιμώ να δώσω το κάτι παραπάνω και να είμαι σίγουρος. Γιατι τα πιο πολλά που έχουν αναφερθεί ότι δεν παρέλαβαν ποτέ ήταν η Cainiao super economy global η Cainiao super economy.

Όταν πιο παλιά το είχα ψάξει το πρόβλημα με χαμένα δέματα το είχε συγκεκριμένα το Cainiao super economy global, και δεν μιλάω μόνο για Ελλαδα αλλά σε πολλές χώρες. Το είχα ποσταρει και με λινκς από που το διάβασα.

Εμένα τα ενοποιημένα αν εξαιρέσουμε τα Χριστούγεννα τα πιο πολλά τα παραλαμβάνω σε περίπου 12 - 16 μέρες, και πολύ σπάνια σε καμιά 20αρια.

1 ώρα πριν, Chris_21 είπε

Καλησπερα παιδια θελω να παραγγειλω μια μπλουζα απο Dhgate με epacket και vat included με συνολικο κοστος 19,29 ευρω εχει κανεις καποια εμπειρια αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο ποσο μπορει να περιμενω; Ειναι πρωτη φορα που θελω να παραγγειλω κατι απο κινα και δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Κανε ερώτηση εδώ, μήπως ξέρει κάνεις να σου απαντήσει.

και εδώ

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...