Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/2/2024 στις 9:08 ΜΜ, Iryna1973 είπε

Περιμενω 13 μικρα δεματα.Παραγγελια απο τελη οκτωβριο αρχεσ νοεμβριο. Υπαρχει ελπιδα.

Παρελαβα χθεσ ολα και τα 13 δεματα μαζι απο ΕΛΤΑ. Ο ταχυδρομοσ εφερε στο σπιτι. 64-114 ημερεσ ηταν στο δρομο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Iryna1973 είπε

Παρελαβα χθεσ ολα και τα 13 δεματα μαζι απο ΕΛΤΑ. Ο ταχυδρομοσ εφερε στο σπιτι. 64-114 ημερεσ ηταν στο δρομο.

Είχε κάποιο άφιξη 12/1 που περιμένουμε αρκετή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα έλαβα με ΕΛΤΑ ένα Cainiao super economy global που δεν είχε συγχωνευθεί με άλλες παραγγελίες, ήταν τύπου U..... HU, ήρθε σε 53 ημέρες από την ημερομηνία παραγγελίας. Ήταν σε κατάσταση arrived at local delivery center απο τις 6/2 δλδ έκανε 23 ημέρες για να έρθει από το αεροδρόμιο της Αθήνας στην Δυτική Αθήνα που μένω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα ότι άλλαξε το σύστημα tracking του AliExpress στο app. Μήπως είδαν ότι είχε λάθη το προηγούμενο και το έβγαζε ότι έχει φτάσει ενώ ήταν στην ενδιάμεση χώρα?

Μακάρι παντός για να δίνονται σωστά τα refund στα χαμένα δέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, omokas είπε

Σήμερα είδα ότι άλλαξε το σύστημα tracking του AliExpress στο app. Μήπως είδαν ότι είχε λάθη το προηγούμενο και το έβγαζε ότι έχει φτάσει ενώ ήταν στην ενδιάμεση χώρα?

Μακάρι παντός για να δίνονται σωστά τα refund στα χαμένα δέματα 

Μια χαρά δίνονται τα refund σε δεματσ που δεν έφτασαν και ήταν trackable. Στα απλά δεν φαίνεται αν έχεις παραλάβει ή όχι οπότε δύσκολα τα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, omokas είπε

Σήμερα είδα ότι άλλαξε το σύστημα tracking του AliExpress στο app. Μήπως είδαν ότι είχε λάθη το προηγούμενο και το έβγαζε ότι έχει φτάσει ενώ ήταν στην ενδιάμεση χώρα?

Μακάρι παντός για να δίνονται σωστά τα refund στα χαμένα δέματα 

Ναι, αλλά έχει λιγότερες πληροφορίες, καποια ενοποιημένα που έχω δεν φαινεται πουθενά ο 10ψηφιος ούτε έχει να πάει αυτόματα στην Cainiao και ούτε φαινεται ποια δέματα ειναι ενοποιημένα. Πρέπει να βάλεις το tracking number π.χ στο parcelsapp για να δεις έστω το 10ψηφιο και αυτό για κάθε προϊόν ξεχωριστά.

Δεν ξέρω τι κάνει από pc, θα δοκιμάσω να δω.

Edit: Το ίδιο και από pc, ελπίζω να το διορθώσουν.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, sakisgri said:

Ναι, αλλά έχει λιγότερες πληροφορίες, καποια ενοποιημένα που έχω δεν φαινεται πουθενά ο 10ψηφιος ούτε έχει να πάει αυτόματα στην Cainiao και ούτε φαινεται ποια δέματα ειναι ενοποιημένα. Πρέπει να βάλεις το tracking number π.χ στο parcelsapp για να δεις έστω το 10ψηφιο και αυτό για κάθε προϊόν ξεχωριστά.

Δεν ξέρω τι κάνει από pc, θα δοκιμάσω να δω.

Edit: Το ίδιο και από pc, ελπίζω να το διορθώσουν.

Όντως έχεις δίκιο βγάζει λιγότερες πληροφορίες, κρίμα και νόμιζα είναι για καλό αλλά απότι φενεται το έκαναν χειρότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θελω να παραγγείλω κατι απο το ebay που κοστίζει 18 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά απο Αμερική, ξέρει κανείς αν με πιάνει το τελωνείο και με τι μεταφορική θα έρθει? ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimitrisd87 είπε

καλησπέρα θελω να παραγγείλω κατι απο το ebay που κοστίζει 18 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά απο Αμερική, ξέρει κανείς αν με πιάνει το τελωνείο και με τι μεταφορική θα έρθει? ευχαριστώ!

Καλησπέρα, Εφόσον ειναι από τρίτη χώρα ναι θα περασει, εκτός αν στο checkout σε χρεώνουν Duties.

Αν ειναι με USPS θα έρθει με τα ΕΛΤΑ (αυτό θέλεις αν ειναι να περασει τελωνειο)

Αλλά καλύτερα ρώτα μια εδώ μήπως με διαφεύγει κάτι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Viviandg είπε

Είχε κάποιο άφιξη 12/1 που περιμένουμε αρκετή ; 

Ναι. UA135027505HU Παρελαβα εχτεσ.

3 λεπτά πριν, Iryna1973 είπε

Ναι. UA135027505HU Παρελαβα εχτεσ.

Υπηρχαν 5 δεματα απο 12.01. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αυτό που θα πω αλλά σημαντικό. Εχθές έλαβα email ότι έχω κάνει παραγγελία από Aliexpress με τα στοιχεία της φωτογραφίας. Προπληρωμένη κάρτα έχω αποθηκεύσει και είχα ελάχιστα χρήματα μέσα. Προς το παρόν άλλαξα password στο Aliexpress. Πιστεύω ότι κάποιο πρόγραμμα υπέκλεψε κωδικούς από το pc (μάλλον στα Windows 7) χωρίς να το έχω εντοπίσει. Πριν δύο ημέρες μου είχε στείλει η Google ειδοποίηση για ύποπτη δραστηριότητα και είχα αλλάξει κωδικό και στο gmail.Προφανώς δεν είναι ασφαλές να αποθηκεύουμε κάρτες σε τέτοια site.

Screenshot_20240229-210942276.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KyrGR είπε

Off topic αυτό που θα πω αλλά σημαντικό. Εχθές έλαβα email ότι έχω κάνει παραγγελία από Aliexpress με τα στοιχεία της φωτογραφίας. Προπληρωμένη κάρτα έχω αποθηκεύσει και είχα ελάχιστα χρήματα μέσα. Προς το παρόν άλλαξα password στο Aliexpress. Πιστεύω ότι κάποιο πρόγραμμα υπέκλεψε κωδικούς από το pc (μάλλον στα Windows 7) χωρίς να το έχω εντοπίσει. Πριν δύο ημέρες μου είχε στείλει η Google ειδοποίηση για ύποπτη δραστηριότητα και είχα αλλάξει κωδικό και στο gmail.Προφανώς δεν είναι ασφαλές να αποθηκεύουμε κάρτες σε τέτοια site.

Screenshot_20240229-210942276.jpg

Ευχαριστω γιατησ  πληροφοριεσ διεγραψα και εγω δυο αποθηκευμενουσ καρτεσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΌΤΕ μην αποθηκεύετε τα στοιχεία της κάρτας σας. 

Επεξ/σία από radiotv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Και πως θα αγοράσεις από αλι με μετρητά 

Εννοούν να μην την αποθηκεύουμε, δλδ να την βάζουμε κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε αγορά.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...