Προς το περιεχόμενο

Ομοιοπαθητικη ιατρική Θεσσαλονίκη


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εξού και γράφω "σε σπουδαγμένο γιατρό". Το οποίο ενισχύει την άποψη μου ότι τα 100 ευρώ επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό είναι κλεψιά όταν ο γιατρός χρεώνει ας πούμε 50 την επίσκεψη (πόσο μάλλον δωρεάν όταν υπάρχει κάλυψη).

 

 

 

Όπως σαρκάστηκες, έτσι σαρκάστηκα κι εγώ. Αλλά όταν έχει επεξεργαστεί η μισή μου δημοσίευση από moderator, τότε εύκολα χάνεται το context πάνω στο οποίο βασίστηκα.

Οι ιατροί είναι μια χαρά, εγώ δεν θέλω να πάρω χάπια γιαυτό ψάχνω αλλιώς, δεν είπαμε ότι είναι όσοι και όμοιοι με τους ομοιοπαθητικους...

Εγχείρηση δεν μπορεί να κάνει κανένας ομοιοπαθητικος μην τρελαθούμε, απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει πάει κάποιος άλλος εκτός από τους δύο που ξέρω και έγινε καλά.

@vairass

 

ναι χάπια.

Άρα στην ουσία της έδωσαν ηρεμιστικά..

Νταξει δεν ξέρω αν πήγες σε αυτόν που λέω εγώ... Αυτός λένε είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το άγχος είναι λίγο περίεργο ως προς την διάγνωση του... εμένα ας πούμε έφταιγε ο καφές... λίγο η ηλικία, λίγο η ασθένεια του πατέρα μου, τράβαγα κάτι φρίκες και ψυχοσωματικά που με είχαν διαλύσει... Μετά από αρκετές επισκέψεις σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων μου είπαν ότι έχω νευροπίεση και οτι στα 42 μου θα πρέπει να αρχίσω να παίρνω φάρμακα... Αυτό κράτησε κανένα δίμηνο, μέχρι που συναντήθηκα με την καρδιολόγο του πατέρα μου, που μου εξήγησε μερικά βασικά πραγματα... διατροφή, κάπνισμα και καφέδες. Στα πρώτα δυο ήμουν οκ, στους καφέδες όμως έκανα υπερβολές... Να μην τα πολυλογώ έκοψα τους καφέδες και η πίεση πλέον είναι κανονική και κρίσεις άγχους δεν έχω εδώ και κανένα οκτάμηνο...

 

Τι θέλω να πω... ο λόγος πολλές φορές για το άγχος μπορεί να είναι κατι πολύ απλό... το θέμα είναι να μην "χαθεις" και φτάσεις στο σημείο να ψάχνεις κάτι που δεν υπάρχει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το άγχος είναι λίγο περίεργο ως προς την διάγνωση του... εμένα ας πούμε έφταιγε ο καφές... λίγο η ηλικία, λίγο η ασθένεια του πατέρα μου, τράβαγα κάτι φρίκες και ψυχοσωματικά που με είχαν διαλύσει... Μετά από αρκετές επισκέψεις σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων μου είπαν ότι έχω νευροπίεση και οτι στα 42 μου θα πρέπει να παίρνω φάρμακα... Αυτό κράτησε κανένα δίμηνο, μέχρι που συναντήθηκα με την καρδιολόγο του πατέρα μου, που μου εξήγησε μερικά βασικά πραγματα... διατροφή, κάπνισμα και καφέδες. Στα πρώτα δυο ήμουν οκ, στους καφέδες όμως έκανα υπερβολές... Να μην τα πολυλογώ έκοψα τους καφέδες και κρίσεις άγχους δεν έχω εδώ και κανένα οκτάμηνο...

 

Τι θέλω να πω... ο λόγος πολλές φορές για το άγχος μπορεί να είναι κατι πολύ απλό... το θέμα είναι να μην "χαθεις" και φτάσεις στο σημείο να ψάχνεις κάτι που δεν υπάρχει!

Εχει τρεις ημέρες που έκοψα καφέ... Δεν έπαθα βαριά κρίση όπως τότε που πήρα το ζαναξ αλλά σήμερα ιδρωσα ολόκληρος για λίγο.

Πιθανόν να είναι αυτό που λες, παίρνεις χάπι για πίεση;

@vairass

σε άλλη πόλη αλλά είχε τη φήμη του καλού

Εντάξει πιθανόν να είναι και παπατζης όλα παίζουν, αυτό θα το δείξει η έρευνα από εδώ μέσα, ίσως κάποιοι μας πούνε εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγωγη. Με σκευασματα αμφιβολου ποιοτητας που δεν εχουν δοκιμαστει, δεν εχουν δημοσιευτει ποτε τα αποτελεσματα τους κλπ. Και η γιαγια οταν σου λεει πιες το ταδε μαντζουνι βρασμενο αγωγη σου δινει. Δε σημαινει οτι ειναι ιδια με του γιατρου.

Του ιατρού δεν δουλεύουν σε εμένα.. Αν μου τα αλλάξει βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε θα γραψω σοβαρα.

Εαν εχεις οντως κρισεις πανικου (μονο ενας ψυχιατρος θα στο διαγνωσει), η μεθοδος ειναι αγχολυτικη θεραπεια και ταυτοχρονη ψυχοθεραπεια ετσι ωστε να συνειδητοποιησεις ποια ειναι η πηγη του ανεξηγητου  'μεγαλου' αγχους που αναζωπυρωνεται απο τα 'μικρα' καθημερινα αγχη.

Επισκεψη σε ψυχιατρο και ''τσουβαλιασμα'' με ψυχοφαρμακα, δε λυνει το προβλημα, απλως το καταστελει. 

Το θεμα ειναι να ταιριαζεις με τον ψυχιατρο (δε θα τα φτιαξετε), δυστυχως δεν ταιριαζουν ολοι οι χαρακτηρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε θα γραψω σοβαρα.

Εαν εχεις οντως κρισεις πανικου (μονο ενας ψυχιατρος θα στο διαγνωσει), η μεθοδος ειναι αγχολυτικη θεραπεια και ταυτοχρονη ψυχοθεραπεια ετσι ωστε να συνειδητοποιησεις ποια ειναι η πηγη του ανεξηγητου 'μεγαλου' αγχους που αναζωπυρωνεται απο τα 'μικρα' καθημερινα αγχη.

Επισκεψη σε ψυχιατρο και ''τσουβαλιασμα'' με ψυχοφαρμακα, δε λυνει το προβλημα, απλως το καταστελει.

Το θεμα ειναι να ταιριαζεις με τον ψυχιατρο (δε θα τα φτιαξετε), δυστυχως δεν ταιριαζουν ολοι οι χαρακτηρες.

Οκ δεκτό.... Άρα δεν ταίριαξαν τα χνώτα μας και θα ζητήσω να με δει κ άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... Κάνει δουλειά δοκίμασες;

 

Μια γνωστή πήγε μια φορά, 100 ευρώ και μετά από 2 μήνες 80. Δεν το λες και κλέψιμο. Είναι ήδη καλύτερα

Εγώ θα σου έλεγα να τα δώσεις σε μασάζ, σπα, διακοπές, άντε σε σταντ απ κομεντί, να δεις πόσο καλύτερα θα είσαι! Στην τελική ξεκίνα ψυχολόγο να μιλάτε για ώρες ατελείωτες για ότι σε απασχολεί, αλλά η ομοιοπαθητική είναι ψέμα.

Φτιάξε τη ζωή σου, δες που γίνονται υπερβολές, ρύθμισε το χρόνο σου, ζήσε λιγάκι έντονα και θα δεις διαφορά, εκτός αν έχεις πολύ σοβαρά προβλήματα (υγείας ας πούμε) εσύ ή το οικογενειακό σου περιβάλλον. Έχουμε ξεφύγει με το θέμα του άγχους και περιμένουμε θαυματουργικες λύσεις από άλλους (!)

Στο 5ο έτος δίναμε νευρολογία, προφορικά, από το άγχος μου δεν έβλεπα το όνομά μου στην λίστα και αυτό με αγχωνε ακόμα περισσότερο. Με πλησίασε ο καθηγητής μου και μου είπε "ένα σφηνάκι πριν έρθεις" να πιώ. Δεν θέλω να επεκταθώ αν ήταν σωστό ή λάθος, σοβαρό ή αστείο αυτό που είπε, όμως το σκεπτικό το κατάλαβα.

Αν δεν σου κάνει η θεραπεία ζήτα άλλη ή άλλαξε ιατρό.

Όμως να μάθεις να χαλαρώνεις. Να το έχεις πρόγραμμα στη ζωή σου. Αν σε ρωτήσω τι κάνεις για σένα (και μόνο) μέσα στην εβδομάδα ή αν σου ζητήσω να ονομάσεις 5-10 απολαύσεις της ζωης σου (εκτός των παιδιών) τι θα μου έλεγες; ζεις για σένα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να τα δώσεις σε μασάζ, σπα, διακοπές, άντε σε σταντ απ κομεντί, να δεις πόσο καλύτερα θα είσαι! Στην τελική ξεκίνα ψυχολόγο να μιλάτε για ώρες ατελείωτες για ότι σε απασχολεί, αλλά η ομοιοπαθητική είναι ψέμα.

Φτιάξε τη ζωή σου, δες που γίνονται υπερβολές, ρύθμισε το χρόνο σου, ζήσε λιγάκι έντονα και θα δεις διαφορά, εκτός αν έχεις πολύ σοβαρά προβλήματα (υγείας ας πούμε) εσύ ή το οικογενειακό σου περιβάλλον. Έχουμε ξεφύγει με το θέμα του άγχους και περιμένουμε θαυματουργικες λύσεις από άλλους (!)

Στο 5ο έτος δίναμε νευρολογία, προφορικά, από το άγχος μου δεν έβλεπα το όνομά μου στην λίστα και αυτό με αγχωνε ακόμα περισσότερο. Με πλησίασε ο καθηγητής μου και μου είπε "ένα σφηνάκι πριν έρθεις" να πιώ. Δεν θέλω να επεκταθώ αν ήταν σωστό ή λάθος, σοβαρό ή αστείο αυτό που είπε, όμως το σκεπτικό το κατάλαβα.

Αν δεν σου κάνει η θεραπεία ζήτα άλλη ή άλλαξε ιατρό.

Όμως να μάθεις να χαλαρώνεις. Να το έχεις πρόγραμμα στη ζωή σου. Αν σε ρωτήσω τι κάνεις για σένα (και μόνο) μέσα στην εβδομάδα ή αν σου ζητήσω να ονομάσεις 5-10 απολαύσεις της ζωης σου (εκτός των παιδιών) τι θα μου έλεγες; ζεις για σένα;

Οκ δεν θα πάω έκλεισα ραντεβού με Γαστρεντερολογο και βλέπουμε...

Είναι πολύ πιθανόν το πρόβλημα να ξεκινάει

Από το στομάχι.

 

Συμφωνώ με τα γραφόμενα σου..

Θα τα δώσω για Γαστροσκοπηση να μου φύγει και η ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση πως μερικοι με αφοριστικα λογια ακυρωνουν τα παντα.αν γινοταν αυτο και επικρατουσε τοτε μερικες απο τις μεγαλυτερες ανακαλυψεις σε ολους τους τομεις δεν θα ειχαν γινει .

μερικες συζητησεις θυμιζουν εποχη σκοταδισμου και μεσαιωνα.μετα απο τοσα χρονια πολιτισμου και εξελιξης σκεφτομαστε το ιδιο.

 

λοιπον φιλε καλα κανεις και ψαχνεις και το εντερο,εχει σχεση με το αγχος και πολλα ψυχολογικα.προσφατα το ανακαλυψα δυστυχως και εγω .επισης αυτο που σου ειπαν για διαλογισμο,χαλαρωση γυμναστικη κ,λπ. ειναι τα πιο σημαντικα.απο εκει και περα...

 

η ομοιπαθητικη ειναι η κλασσικη ιατρικη οπως την ανακαλυψε ο δικος μας ιπποκρατης.απλα και εκεινος χρησιμοποιουσε και τις 2 σημερινες μεθοδους.δλδ, και φαρμακα ομοιος τω ομοιο και εναντι τω ομοιο.δλδ.

φαρμακα που στοχευαν στο ολο του οργανισμου και και φαρμακα εναντι καποιου συπτωματος οπως τα ξερουμε σημερα.εκεινη την εποχη φυσικα τα φαρμακα ηταν απο την φυση.

πριν τον διαφωτισμο ο χανεμαν πηρε τα λεγομενα του εκανε ερευνες και αναγγενησε αυτην την τεχνη του ιπποκρατη που ειχανε ξεχασει.μετα τον διαφωτισμο ηρθε και η χημεια σιγα -σιγα και ετσι επικρατησε η φαρμακοεπιστημη που ηταν πιο νεα.αραγε καποιοι τοτε που επικρατουσε η ομοιπαθητικη η' η βοτανολογια γιατι δεν ειχαν αλλε επιστημες τοτε ,οταν βγηκαν τα πρωτα χημικα χαπια να μιλουσαν για σαταναδες και ματζουνια? η' μηπως οταν βγηκε η πρωτη τεχνολογικη ανακαλυψη την ακτινογραφιας να ειπαν οτι αυτο ειναι μηχανη του διαολου?

η δια υποστηριζει οτι μερκες ουσιες αποσυντονιζουν τον οργανσιμο και τον αρρωσταινουν με την υπερχησησ τους.μια απο αυτες που κανουμε ολοι υπερχρηση ειναι ο καφες,υαρχουν και αλλες ευγενολη,μεντοειδη κ.α αλλα δεν τα καταναλωνουμε καθε μερα.ο καφες εεχει καφεινη που ηιδια η επιστημη την χρησιμοποιει σαν φαρμακα και μονο.πως ειναι δυνατον ενα φαρμακο που το λαμαβνεις συνεχεια ενω αντεδυκνειται να μην σου κανει κακο.αλλοι με μικρες ποσοστητες και αλλοι με μεγαλες?τα προβληματα απο την καφεινη πολλες φορες δεν φαινονται .

 

λοιπον σε θεματα ψυχολογικα που βγαζουν προβληματα σε πολλα οργανα η ομοιπαθητικη εχει εξισου καλα και φυσικα αποτελεσματα.ομως δεν αποκλειεται και οσυνδυασμος των 2 επιστημων-τεχνων γιατι η ιατρικη ειναι μια.διαχωρισμος γινεται ως προς την θεραπεια.δλδ.κανενανς απο αυτους που την κραζουν δεν εκανε βελονισμο.ειναι και αυτο απατη? απλα δεν φερνουν αποτελεσματα σε ολους οπως τα χαπια τα χημικα....μεγαλη συζητηση,π.χ πααρδειγμα εγω ειχα μυκητιαση σε νυχια 3 χρονια.πηρα εκατονταδες χαπακια με διακοπες οπως κανουν οι δερματολογοι.επανερχονταν ξανα.εκανα ομοιπαθητικη και εφυγαν σκουπα σε 1 χρονο,εκτοτε ακομα και αν ερθουν φευγουν γιατι υπαρχει μεσα μου αντιμετωπιση.εχασα την γευση απο χαπια για θλαση απο χτυπημα,μπασκετ.πηρα 1 μηνα αγωγη με φυσικα χαπια και εγινα περδικι.εχω και αλλα...φυσικα μερικα δεν τα εφτιαξε.οπως αλλωπεκιαση ,κατι αρθριτιδες κ.λ.π.δεν ειναι για ολα χρησιμη το ιδιο σε ολους.αξιζει να δοκιμασεις..

ο φωτιαδης ειναι καλος ,ειναι απο τους ιδρυτες.ειναι γενικος ιατρος και μετα ομοιοπαθητικος.αν ψαξεις στην σελιδα τους θα πας μονο σε αυτους που ειναι πρωτα ιατροι και μετα ομοιπαθητικοι.αμοιβεται 100 ευρω την πρωτη και μετα 80 οταν ξαναπας.εχει ομως 24 ωρο κεντρο και προσφερει υπηρεισες εκτακτων με αλλους υπαλληλους,εκπαιδευομενους κυριως γιατι ειναι και κεντρο ειδικοτητας.μπορεις να πας πρωτη φορα και σε ενα απο αυτους θα πληρωσει 80 ευρω την πρωτη και 50 οποτε πας.αυτα για αυτον

εξω υπαρχουν γιατροι που παινουν 70 την πρωτη και μετα 50.διαλεξε και πανε

να ξερεις οτι την διαφορα εδω την κανει ποσο καλα σε διαβαζει ο ιατρος για να σουδωσει το δικο σου χαπι.αλλο για σενα και αλλο για εναν αλλο.οποτε διαφερουν μεταξυ τους ωςπρος αυτο.δυστυχως θελει χρονο και χρημα

μια καλη λυση για εσενα ειναι η βιοαναδρασις-νευροαναδρασις.βρες ενα κεντρο και πανε.καποιοι για την αντιμετωπιση εκτος απο την τχνολογια χρησιμοποιουν και ομοιπαθητικα.ελπιζω να βοηθησα ενημερωσα καποιου;...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...