Προς το περιεχόμενο

Μάζεμα ελιών


Ιάσωνbitc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεφτά να τα πάρεις με το τέλος κάθε μεράς. Γιατί σε βλέπω να στα χρωστάνε.....

Εξ ού και δεν πάνε ντόπιοι να τις μαζέψουν.

Οι ντόπιοι μάλλον δεν καταδέχονται να πάνε, δεν έχουν ανάγκη :)

 

Ξέρω άτομο που πήγαινε από Καρδίτσα Κρήτη για τέτοια δουλειά και πληρωνόταν κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πήγαινε και μη φοβάσαι τίποτε.Δεν είναι καμιά επιστήμη.

Σίγουρα δε θα σε βάλουν στο ράβδισμα σαν αρχάριος που είσαι αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω σε άλλες πιο

χαλαρές δουλειές.

Ξέρεις το ράβδισμα είναι το πιο κουραστικό γιατί από σένα περιμένουν να κατεβάσεις τις ελιές να δουλέψουν οι

υπόλοιποι.

 

Από την άλλη η Κρήτη είναι όμορφο νησί και θα περάσεις όμορφα (έχω κάνει 5 χρόνια και πέρασα υπέροχα).

 

Εκείνο που θα σου πω μετά το μάζεμα το βράδυ με ρέγουλο την τσικουδιά γιατί οι Κρητικοί είναι γερά ποτήρια.

Μην τους συναγωνίζεσε γιατί δε θα βρίσκεις μετά το ξενοδοχείο να πας για ύπνο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιάσων το μάζεμα ελιάς κατηγορίας αρχάριου έχει το χαμαλίκι του. :P
Μάζεμα-άπλωμα λινάτσας-δίχτυ(εκτός αν αυτά δε χρειάζονται), χαμολόι,
κουβάλημα για διαλογή, τσουβάλιασμα, φόρτωμα σε όχημα, ξεφόρτωμα σε
αποθήκη ή ελαιοτριβείο κτλ. Αν έχει κλάδεμα θα έχει κουβάλημα-συλλογή
(μπορεί και κάψιμο) κλαδιών πράγμα που δεν είναι και εύκολο αν είναι
μεγάλο το χωράφι και θέλει πολύ περπάτημα για να τα μεταφέρεις στο
σημείο που πρέπει να συγκεντρωθούν.*

 

Αυτά που θα χρειαστείς μαζί σου είναι προστατευτικά για τα χέρια σου,
το κεφάλι σου και φυσικά για τη μέση σου. Π.χ γάντια νιτριλίου για
το χαμολόι(αν είναι χορταριασμένο το χωράφι), το κόψιμο λαίμαργων ή
χόρτων-αγκαθιών από τις ρίζες της ελιάς, το κουβάλημα ελιών ή κλαδιών κτλ.
Καπέλο ή σκουφάκι ανάλογα τις καιρικές συνθήκες για προστασία από τις
ελιές ή των κλαδιών που θα πέφτουν. Ζώνη για τη μέση(αχρείαστη να είναι)
γιατί όπως είπαμε το μάζεμα ελιάς θέλει σκύψιμο-κουβάλημα γι΄αυτό αν υπάρχει
καμιά άλφα ταφ χτύπα την.


*Αυτές οι εργασίες διαφέρουν ανάλογα την περιοχή, την ποικιλία ελιάς,
των εργαλείων παραδοσιακών ή σύγχρονων, των εργοδοτών κτλ...
Καλή δύναμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταρχην να σου πω ενα μεγαλο μπραβο...

Η περιπτωση σου ειναι εξαιρετικα σπανια ακομα και στις δυσκολες μερες που περναμε.. Δυστυχως οι περισσοτεροι ακομα περιμενουν να διοριστουν στη δουλεια των ονειρων τους και περιμενουν το χαρτζιλικι απο την μαμα και τον μπαμπα..

 

Οσον αφορα την δουλεια δεν ειναι καμια επιστημη. Στην αρχη μεχρι να συνηθισεις θα σου φανει καπως και θα κουραστεις...

 

Ξερεις πως θα τις μαζεψετε? Με χτενια, με μηχανηματα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι 8 ωρες,ειναι απ το πρωι γυρω 7κ30 μεχρι τις 6.Εμεις κανουμε συνηθως 2 10λεπτα διαλειματα και γυρω στις 2 κανουμε κολατσιο για κανενα μισαωρο.Λοιπον αν κρατας βεργα πιανονται τα χερια σου κ οι ωμοι και θα πρεπει να κανεις τη βεργα πανω κατω(συνηθως απο ψηλα προς τα κατω) αλλα να μη μενει στασιμη πολυ ωρα γιατι ριχνει κ φυλλα(αν εχει πολλες ελιες την αφηνεις πιο πολυ ωρα στασιμη).Μπαινεις κ κατω απ την ελια για να αδειασεις κ τα εσωτερικα κλαδια.

    Η αλλη δουλεια στις ελιες ειναι να καθαριζεις με μια πλαστικη τζουγκρανα τα κλαδια που πεφτουν στα πανια και να τα απομακρινεις.Μολις πανε οι ραβδισταδες στην επομενη ελια μαζευεις τα πανια(συνηθως ειναι 2 ατομα) ανασηκωνοντας τα ωστε οι ελιες να μαζευτουν σε ενα μερος κ να μπουν σε τσουβαλι ετσι παιρνεις μετα το πανι και το στρωνεις στην επομενη.Εαν ειναι κατηφορικο το εδαφος το πανω πανι να παταει πανω απο το απο κατω επισης εαν ενα πανι εχει λιγες ελιες κανεις τη λεγομενη ''τουμπα'' και το αδειαζεις στο διπλα. Θα τα δεις στην πραξη σιγα σιγα... :-D  Ραβδίζω και σε σκέφτομαι πάρε κατσούνα κι έλα απού 'χω ακόμη αράβδιστα μιαν κοσαρά μουρέλα.. καλη αρχη! ΑΑααα κρατα καλου κακου γυαλια ηλιου τιποτα παλια εαν εχεις γιατι αν κρατας βεργα κ φας ελια στο ματι ειναι αστα να πανεεε....καλο ειναι επισης να εχεις μαζι σου κ ενα αδιαβροχο λεπτο κ ενα ζευγαρι γαλοτσες εαν εχεις γιατι καμια φορα ψιλοβρεχει για πολυ ωρα κ γινεσαι παπι.

Εγω καταρχην να σου πω ενα μεγαλο μπραβο...

Η περιπτωση σου ειναι εξαιρετικα σπανια ακομα και στις δυσκολες μερες που περναμε.. Δυστυχως οι περισσοτεροι ακομα περιμενουν να διοριστουν στη δουλεια των ονειρων τους και περιμενουν το χαρτζιλικι απο την μαμα και τον μπαμπα..

 

Οσον αφορα την δουλεια δεν ειναι καμια επιστημη. Στην αρχη μεχρι να συνηθισεις θα σου φανει καπως και θα κουραστεις...

 

Ξερεις πως θα τις μαζεψετε? Με χτενια, με μηχανηματα?

 

Πλεον εχουν ολοι ραβδιστικα.Το πιστευεις φιλε μου οτι ψαχνουν ανθρωπους στα χωρια για ελιες κ δεν βρισκουν!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον εχουν ολοι ραβδιστικα.Το πιστευεις φιλε μου οτι ψαχνουν ανθρωπους στα χωρια για ελιες κ δεν βρισκουν!!!

 

 

 

5 άτομα με 5 λανάρες και βγάζεις ολόκληρη παραγωγή πλέον  :-)

Αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι δε βρισκετε άτομα. Μέχρι πέρσι στη Πελοπόνησο και στη Κρήτη είχε πολύ λαό.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ,μου φαίνεται και ύποπτο το οτι βάζουν σχεδόν κάθε μέρα αγγελίες στο facebook για δουλειές και αγγελίες πχ" γυναικα ψάχνει αντρα ανω των 40 ετων για σχέση κτλ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λέω να μην πάω,μου φαίνεται ύποπτο το 10 μέρες σε ξενοδοχείο δωρεάν .Φοβάμαι μην είναι τίποτα εμπόριο οργάνων

Και αυτό είναι το λιγότερο φίλε, φαντάσου να σε κρατήσουν φυλακισμένο για όλη την υπόλοιπη ζωή σου και να σε βιάζουν... Φρίκη. Μακριά. Μην πας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λέω να μην πάω,μου φαίνεται ύποπτο το 10 μέρες σε ξενοδοχείο δωρεάν .Φοβάμαι μην είναι τίποτα εμπόριο οργάνων

Αν δεν βρίσκουν άτομα εκεί και δεν δώσουν διαμονή δεν θα πάει κανείς ρε σύ, το μεροκάματο θα το δίνεις στο ξενοδοχείο! Ενώ αυτοί θα κλείσανε φτηνά δωμάτια σε κάποιον γνωστό, θα σας βάλουνε και 2 ή 3 μαζί και θα τους βγει τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...