Προς το περιεχόμενο

Πολύ δυνατή εκκίνηση προπαραγγελιών του iPhone X και στη χώρα μας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σου έλεγε δηλαδή 1230 το iPhone και 70 ο φορτιστής, θα ήσουν οκ ή θα προτιμούσες 1370 και ο φορτιστής μέσα;

Οπως ειπαμε και προηγουμενως, εχει πιο δυνατο και γρηγορο φορτιστη 12w που τον πουλαει ιδια τιμη με τον αργο των 5w.

Συμφωνα με την λογικη σου περι κοστους(δεν υπαρχει διαφορα τιμης μεταξυ των 2 φορτιστων), θα μπορουσε να βαλει τον πιο γρηγορο των 12w χωρις να αλλαξει η τιμη του iPhone.

 

Δεν ειπαμε να βαλει τον ακομα πιο γρηγορο και ακριβο των 29w(που θελει και εξτρα καλωδιο), αλλα τουλαχιστον αυτον των 12w που και δεν κοστιζει παραπανω και φορτιζει πιο γρηγορα το iPhone(το αναφερει και η ιδια η apple) .

 

Ουσιαστικα, ο αργος των 5w δεν μπηκε για να κρατηθει το κοστος χαμηλοτερα οπως λες(αφου ιδιο κοστος εχει και αυτοw των 12w), μπηκε για τα εξτρα κερδη που θα προκυψουν απο αυτους που θα αγορασουν τον γρηγορο φορτιστη και ετσι θα εχουν 2 εκ των οποιων ο ενας δεν θα πολυχρησιμοποιειται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι εδω ειστε για την κατσικα του γειτονα, το τηλ θα ειναι ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει ειτε σας αρεσει ειτε οχι, οπως ακριβως συμβαινει με το note8. Αν δεν σας αρεσουν η δεν εχετε το χρημα παρτε ενα xiaomi οπως εγω καλη ωρα, γεμισαμε δικηγορους τις apple και τις samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι εδω ειστε για την κατσικα του γειτονα, το τηλ θα ειναι ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει ειτε σας αρεσει ειτε οχι, οπως ακριβως συμβαινει με το note8. Αν δεν σας αρεσουν η δεν εχετε το χρημα παρτε ενα xiaomi οπως εγω καλη ωρα, γεμισαμε δικηγορους τις apple και τις samsung.

Δεν είναι το θέμα ότι δεν έχουν χρήμα ούτε ότι δεν τους αρέσει το τηλέφωνο αλλά ότι καλώς ή κακώς κάποιοι άλλοι έχουν χρήμα που μπορούν να ξοδέψουν όπως τους αρέσει. Είναι η ελληνική μίζερη νοοτροπία θέλω να χαίρομαι με την λύπη του άλλου και να φθονώ την χαρά του. Πάω στοίχημα ότι πολλοί όταν βλέπουν σχόλια που λένε “εγώ παρήγγειλα το iPhone X” ή “εγώ αγόρασα το Note 8” μέσα τους σίγουρα λένε το κλασικό «στους γιατρούς να τα φάτε ρε........»

Όσα ξένα forums διάβασα αυτές τις ημέρες για το θέμα του iPhone X σε όλα είδα δυσαρέσκεια για την τιμή για το ποσό ακριβό το κοστολόγησε η Apple ακόμα και για διάφορους που προσπαθούν να βγάλουν χρήματα πουλώντας τα προπαραγγελμενα στο eBay με πολύ μεγάλο καπέλο αλλά ρε παιδιά πουθενά δεν είδα την μιζέρια των Ελλήνων τον φθόνο προς αυτούς που μπόρεσαν και το αγόρασαν ή θέλησαν και το αγόρασαν αυτή η καφρίλα μόνο εδώ στην Ελλάδα υπάρχει και πουθενά άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι χαίρονται ή δεν χαίρονται με τις κατσίκες , αμνοερύφια  , βοοειδή , πρόβατα , κότες κλπ  του γείτονα , εξάλλου αυτό στην τελική δεν ενδιαφέρει , αλλά τέτοιο ποσό για ένα κινητό τηλέφωνο είναι πρόκληση , όπως και να το κάνουμε . Και τα φόρα έχουν βουίξει όχι μόνο στο ελλάντα , στα γερμανικά φόρα να δείτε τι γράφουν , καθότι οι Γερμανοί , ως γνωστόν , ακόμη κιαν έχουν λ7  , τα ζυγίζουν πάρα πολύ πριν τα ξοδέψουν, και ΙΜΟ , καλά κάνουν .

'Ασε , που κυκλοφορόντας με ένα  τέτοιο κινητό , κινδυνεύεις και φυσικά προκαλείς . 

Τώρα , αυτά που γράφονται , ότι  όλοι όσοι δεν έχουν μηλόφωνο , στο βάθος , αλλά στο πολύ βάθος , ζηλεύουν απίστευτα κλπ κλπ , δεν είναι του παρόντος . Το  να μην συμφωνούν με την αγορά του μάλλον ......δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα σας πω επιτέλους την αλήθεια για να μην ψάχνεστε...

Είναι όντως 3000 οι παραγγελίες.

Τα παρήγγειλα εγώ γιατί θέλω να τα κάνω δωρεά στο Χαμόγελο του παιδιού. Σκέφτηκα ότι αφού έχω 1300 για κινητό...δεν τα ξοδεύω όλα για καλό σκοπό??

Άλλωστε κάποτε το είχε πει και ο Steve Jobs...η apple είναι σοβαρή εταιρεία!Δεν κάνει φιλανθρωπίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαμε και προηγουμενως, εχει πιο δυνατο και γρηγορο φορτιστη 12w που τον πουλαει ιδια τιμη με τον αργο των 5w.

Συμφωνα με την λογικη σου περι κοστους(δεν υπαρχει διαφορα τιμης μεταξυ των 2 φορτιστων), θα μπορουσε να βαλει τον πιο γρηγορο των 12w χωρις να αλλαξει η τιμη του iPhone.

 

Δεν ειπαμε να βαλει τον ακομα πιο γρηγορο και ακριβο των 29w(που θελει και εξτρα καλωδιο), αλλα τουλαχιστον αυτον των 12w που και δεν κοστιζει παραπανω και φορτιζει πιο γρηγορα το iPhone(το αναφερει και η ιδια η apple) .

 

Ουσιαστικα, ο αργος των 5w δεν μπηκε για να κρατηθει το κοστος χαμηλοτερα οπως λες(αφου ιδιο κοστος εχει και αυτοw των 12w), μπηκε για τα εξτρα κερδη που θα προκυψουν απο αυτους που θα αγορασουν τον γρηγορο φορτιστη και ετσι θα εχουν 2 εκ των οποιων ο ενας δεν θα πολυχρησιμοποιειται.

Και γιατί δεν τον βάζει μέσα και να το πουλήσει 1370? Έτσι θα έπερναν όλοι τον ακριβό φορτιστή κι ας μην τον ήθελαν. Δεν το κάνει όμως. Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα νομίζω ότι ειναι πιο απλά. Η apple έβγαλε μια επετειακή έκδοση σαν να λέμε limited edition δίνοντας κάτι διαφορετικό όσον αφορά το design και κάποιες νέες τεχνολογίες.Δεν διαφέρει και πολύ με εκδόσεις όπως αυτή που ουσιαστικά είναι πανάκριβη και δεν διαφοροποιείται όπως το iPhone X.

 

Σχεδόν πάντα οι premium, limited edition ,επετειακές εκδόσεις ήταν πιο ακριβές και φυσικά δεν στοχεύουν στο mainstream κοινό. Ως τέτοια φυσικά πρέπει να την εκλάβουμε .

 

Όσον αφορά ότι κάποιοι αγοράζουν ... όλοι κάπου τρώνε τα λεφτά που βγάζουν .. είτε τσάντες , είτε ρούχα μάρκας , είτε αυτοκίνητα ... είτε κινητά .. είτε μπουζούκια ... είτε iphone ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στο 2030

Παρουσίαση του iPhone 30 η αλλιώς επετειακό iPhone XXX.

Κόστος προπαραγγελίας για :

1) SSD 4TB,12K οθόνη. 220000$

2) SSD 8tB, 24K οθόνη απο Samsung. 300000$

 

 

Σχόλια χρηστών απο κάτω για να δικαιολογήσουν την αγορά τους. " ο καθένας κάνει τα χρήματα που βγάζει οτι θέλει... "shut up and take my money"

...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I say fuck'em. 300 ευρώ cap. Να ζήσεις Xiaomi και χρόνια πολλάαα. Τα κινητά είναι νεκρά και δεν το ξέρουν (ή μάλλον το ξέρουν...). Σε 3 χρόνια το πολύ θα υπάρχουν ιδιαίτερα προσιτά AR Glasses. Εκεί αρχίζουν τα πραγματικά γούστα.

 

υ.σ. επίσημη προτεραιότητα τώρα,  ένα μεταχειρισμένο PSVR ή ίσως σε black friday, που πλησιάζει επικίνδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν τον βάζει μέσα και να το πουλήσει 1370? Έτσι θα έπερναν όλοι τον ακριβό φορτιστή κι ας μην τον ήθελαν. Δεν το κάνει όμως. Γιατί;

Υπαρχουν 3 φορτιστες:

1) αργος και φθηνος 5w στα 29€

2) γρηγορος και φθηνος 12w στα 29€

3) πολυ γρηγορος και ακριβος 29w στα 69€(θελει και εξτρα διαφορετικο καλωδιο)

 

Ξεχνα τον πιο ακριβο και πολυ γρηγορο φορτιστη των 29w.

 

Συμφωνα με την λογικη σου(να μην αυξηθει η τιμη του iPhone), θα μπορουσε να βαλει τον φορτιστη των 12W που εχει ιδια τιμη με τον αργο των 5w, αλλα ειναι πιο γρηγορος.

 

Με λιγα λογια, ο λογος που δεν μπαινει πιο δυνατος φορτιστης δεν ειναι το κοστος οπως ισχυριζεσαι, μιας και θα μπορουσε με ιδιο κοστος να βαλει πιο δυνατο.

Ουσιαστικα, ο αργος των 5w μπηκε για τα εξτρα κερδη που θα προκυψουν απο αυτους που θα αγορασουν τον γρηγορο φορτιστη και ετσι θα εχουν 2 εκ των οποιων ο ενας δεν θα πολυχρησιμοποιειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...