Προς το περιεχόμενο

Πολύ δυνατή εκκίνηση προπαραγγελιών του iPhone X και στη χώρα μας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα, το παίρνεις 1400 από κατάστημα και το δίνεις 1200. Εφόσον το πήρες με τιμολόγιο (εκπίπτει ΦΠΑ, και το περνάς δαπάνη), και το σπρώξεις με μαύρα, τότε το πραγματικό σου όφελος είναι στα 600 ευρώ. Τόσο στοιχίζει να από-φορολογήσεις κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα και να πάρεις 1200 στο χέρι. Αν συνυπολογίσεις και το γεγονός πως τα παίρνεις άμεσα τα λεφτά αντί να περιμένεις μέχρι να κλείσει η χρήση σου και να πληρώσεις τους φόρους σου (εφόσον εταιρεία), η να πληρώνεις το φόρο μερισμάτων, το όφελος είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Γίνεται, το ξέρω και το έχω δει σε φιλικό μου περιβάλλον.

Και 1000 να το δώσεις, και 900 πάλι κερδισμένος είσαι. Το ΣΔΟΕ θα σε πιάσει μόνο αν σε ελέγξει. Και όσο δείχνεις κέρδη και είσαι συνεπής δε σε ελέγχει, χρόνια τώρα.

Πες στο φιλικό σου περιβαλλον οτι θελω 3 με 900 ε και ας εχω εταιρεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπα, το παίρνεις 1400 από κατάστημα και το δίνεις 1200. Εφόσον το πήρες με τιμολόγιο (εκπίπτει ΦΠΑ, και το περνάς δαπάνη), και το σπρώξεις με μαύρα, τότε το πραγματικό σου όφελος είναι στα 600 ευρώ. Τόσο στοιχίζει να από-φορολογήσεις κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα και να πάρεις 1200 στο χέρι. Αν συνυπολογίσεις και το γεγονός πως τα παίρνεις άμεσα τα λεφτά αντί να περιμένεις μέχρι να κλείσει η χρήση σου και να πληρώσεις τους φόρους σου (εφόσον εταιρεία), η να πληρώνεις το φόρο μερισμάτων, το όφελος είναι ακόμη μεγαλύτερο. Γίνεται, το ξέρω και το έχω δει σε φιλικό μου περιβάλλον. Και 1000 να το δώσεις, και 900 πάλι κερδισμένος είσαι. Το ΣΔΟΕ θα σε πιάσει μόνο αν σε ελέγξει. Και όσο δείχνεις κέρδη και είσαι συνεπής δε σε ελέγχει, χρόνια τώρα.

Tο ΣΔΟΕ ουσιαστικα δεν σε πιανει, γιατι μπορεις καλλιστα να ισχυριστεις οτι χαλασαν, κλαπηκαν, χαθηκαν κλπ.

 

Εντωμεταξυ, ειδικα για το iPhone X που θα εχει θεμα διαθεσιμοτητας, αν καποιος το πουλησει σφραγισμενο με αποδειξη ημερων, μπορει να το πουλησει οσο το πηρε, αντε ενα 50αρικο κατω.

Δηλαδη αγορα 1200€ με ΦΠΑ και τιμολογιο, πωληση 1150-1200€ μαυρα σε αγγελια σε καποιον που το θελει και δεν το βρισκει λογω διαθεσιμοτητας στα καταστηματα.

 

Υπαρχουν μαλιστα περιπτωσεις οπου μπορεις να το πουλησεις και ακριβοτερα απο τα μαγαζια αν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ΣΔΟΕ ουσιαστικα δεν σε πιανει, γιατι μπορεις καλλιστα να ισχυριστεις οτι χαλασανε, κλαπηκαν κλπ.

 

Εντωμεταξυ, ειδικα για το iPhone X που εχει θεμα διαθεσιμοτητας, αν καποιος το πουλησει σφραγισμενο, μπορει να το πουλησει οσο το πηρε, αντε ενα 50αρικο κατω.

Δηλαδη αγορα 1200€ με ΦΠΑ και τιμολογιο, πωληση 1150-1200€ μαυρα σε αγγελια σε καποιον που το θελει και δεν το βρισκει λογω διαθεσιμοτητας στα καταστηματα.

Κλαπηκε θελουν χαρτι αστυνομιας,χαλασε θα πρεπει για 3 χρονια να υπαρχει στην αποθηκη σου ,μετα τα 3 μπορεις να το πεταξεις χωρις αλλη διαδικασια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαπηκε θελουν χαρτι αστυνομιας,χαλασε θα πρεπει για 3 χρονια να υπαρχει στην αποθηκη σου ,μετα τα 3 μπορεις να το πεταξεις χωρις αλλη διαδικασια

Μια χαρα σε 20 λεπτα παιρνεις χαρτι αστυνομιας για χαμενο κινητο.

 

Πας στο τμημα, δηλωνεις οτι αφησες/ξεχασες καπου την τσαντα που ειχε μεσα πχ τα 3 εταιρικα κινητα και παιρνεις την αναφορα. Δεν μπλεκεις καν με κλοπη, αλλα δηλωνεις απωλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια γραφετε και μετα μας ταραζουν στους φορους..Κι οχι τιποτε αλλο την πληρωνουμε εμεις οι κακομοιρηδες που δεν εχουμε,ουτε για κουλουρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια γραφετε και μετα μας ταραζουν στους φορους..Κι οχι τιποτε αλλο την πληρωνουμε εμεις οι κακομοιρηδες που δεν εχουμε,ουτε για κουλουρι...

Αυτό φταίει... όχι το κεφάλι μας που ψηφίζουμε ότι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρω μια δωδεκαδα , να κανω και δωρα τα Xγεννα.Με τετοια προσιτη τιμη, ειναι ευκαιρια να βγαλω μερικες υποχρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να πάω να αγοράσω ένα Golf GTi που δηλώνει η VW 220 άλογα και ξαφνικά να διαπιστώνω ότι φοράει ένα light πρόγραμμα με 150 ίππους και άμα θέλω τα 220 πρέπει να ΞΑΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ !!!!! 

 

Η Apple όμως δεν δηλώνει ότι έχει φορτιστή ταχείας, λέει ότι "δύναται" να φορτίζει με φορτιστή ταχείας. 

 

Με σκοτώνει η λογική σου. 

 

Και όχι φίλε μου 1300 θα είχα και πάλι με τον άλλον φορτιστή , απλά οι εταιρία το δηλώνει ξεκάθαρα ότι θέλει να σου πάρει και τα 70€ !!!!!!!!!!!!!!!!!!! για τον ταχυφορτιστή

 

Αν εννοείς "θα είχε", όχι δεν θα είχε και δεν ξέρω πώς αποφάσισες μόνος σου ότι θα είχε τόσο.. Η Apple δηλώνει ξεκάθαρα ότι θέλει 1.370 για το πακέτο iPhone+fast Charger. Αν σου φαίνεται ακριβό, οκ, μην το πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τον ταχυφορτιστη ειναι η μεγαλύτερη μακακια της apple ,ειναι εκει που ξεχειλίζει το ποτήρι

Αν σου έλεγε δηλαδή 1230 το iPhone και 70 ο φορτιστής, θα ήσουν οκ ή θα προτιμούσες 1370 και ο φορτιστής μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου έλεγε δηλαδή 1230 το iPhone και 70 ο φορτιστής, θα ήσουν οκ?

Ας μου ελεγε 1500 και ας ηταν μεσα ,σαν να με χρεωνεις τον γυρο 2 ε και την μουσταρδα +30 λεπτα,κοροιδιλικι στην μαπα κατευθειαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου ελεγε 1500 και ας ηταν μεσα ,σαν να με χρεωνεις τον γυρο 2 ε και την μουσταρδα +30 λεπτα,κοροιδιλικι στην μαπα κατευθειαν

οκ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το «προφανώς δεν ξέρεις από εμπόριο» πολύ μου άρεσε. Έχει μια δόση ειρωνείας.

Ποια απόδειξη άνθρωπε μου; Σε ποιον το δίνει πίσω το ΦΠΑ όταν το πουλάει μέσω Διαδικτύου/αγγελίας; Η μήπως πιστεύεις πως τα ΧΙΛΙΑΔΕΣ iphones τα οποία πωλούνται ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ μέσω αγγελιών ως προϊόντα αναβάθμισης, είναι όλα τέτοια;

Μιλάω για αγορές με παραστατικά και πώληση μαύρα. Αν δεν κατάλαβες και τώρα, λυπάμαι.

 

Τότε μην μιλάς για "εταιρίες" που κάνουν μαζικό "ξέπλυμα μαύρων χρημάτων". Το να σπρώξεις κατι μαύρα απο αγγελία πιάνει το πολύ για 2-3 κομμάτια και είναι εντελώς ψιλικατζίδικη φάση, απλα για βγάλεις ενα χαρτζιλίκι. Κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν τολμάει να κάνει πωλήσεις χωρίς έκδοση παραστατικών, εκτός αν για κάποιο λογο νιώθει έντονη ανάγκη για άμεση συγκατοίκηση με τον Τσοχατζόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...