Προς το περιεχόμενο

Περιεργο προβλημα με ηλεκτρικη πριζα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και χρονιά πολλά, μένω σε μια οικοδομή παλιά η οποία οι πρίζες οι μισές είναι εκείνες οι παλιές με τις 3 τρύπες, αποφάσισα  αλλάξω την δικιά μου πρίζα στο δωμάτιο, επειδή είναι πρίζα και διακόπτης για το φως έπρεπε να βρω μια τέτοια, δυστυχώς χάνε μόνο ένα μοντέλο ιταλικής κατασκευής, μου την έβαλε ένας γνωστός, εχει σχεδόν 2 χρόνια άλλα βλέπω οτι η πρίζα οτι βάλω επάνω πχ φορτιστή για το κινητό ή μια σόμπα χαλαζια οτιδήποτε ολα ζεματανε μετα απο καποια ωρα σε βαθμο που να μην μπωρεις να τα πιάσεις, τι μπωρει να ειναι αυτό τωρα; αν ήταν υπέρταση θα έπεφτε η ασφάλεια νομίζω γιατι θα ξεπερνούσε τα 16Α με την παλια πριζα που ηταν μαζει και διακοπτης δεν ειχε πρόβλημα τέτοιο, είπα να την αλλάξω και να πάρω μια σουκο με διακόπτη αλλα εγιναν χειροτερα τα πράγματα αν φερω τωρα κάποιον ηλεκτρολόγο περίπου ποσά θα με πάρει; και που μπορεί να είναι το πρόβλημα η σόμπα καιει τοσο πολυ που εχει περασει το σανιδι που εχω βαλει και ζεματαει και το χαλι μαζει απο κάτω, να πω οτι τα εβαλα σε αλλες πριζες και ειναι ολα φυσιολογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "γνωστος", ειχε καθολου ηλεκτρολογικες γνωσεις? Οταν λες 2 χρονια, εννοεις οτι απο την αρχη εκανε το ζεσταμα?
Οταν λες πριζα διακοπτης εννοεις κατι τετοιο?

 

d6f224fb534a83b00aac145bc92cdd0f_M.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φιλε στο σπιτι μου μεσα εισαι, ακριβως την ιδια ναι μονο που την περασε οριζοντια γιατι δεν χωρουσε μεσα στο κουτι, ειναι ιταλικης κατασκευης και δυστηχως δεν ειχε καποια μαρκα γνωστη να παρω μονο αυτες οπου και αν εψαξα, ναι απο την αρχη εκανε το ζεσταμα αλλα ελεγα φυσιολογικο θα ειναι μιας και η σουκο ειναι ποιο δυνατες απο τις αλλες με τις 3 τρυπες, ο κυριος που μου τις περασε ηταν συνταξιουχος ηλεκτρολογος, τωρα για να μην τον ξανα λεω ελα να την δεις μετα απο τοσο καιρο, μου την εβαλε και δωρεαν, ειπα να ρωτησω γιατι πρωτη φορα το βλεπω αυτο να γινεται, το φως αναβει κανονικα χωρις προβλημα η πριζα ομως εχει αυτο το θεμα οτι βαλω ζεματαει και δεν μπωρο να το πιασω ειτε ειναι φορτιστης ειτε σομπα γιατι αυτα βαζω σε αυτη την πριζα και δυστηχως στο δωματιο μου εχω μονο αυτην η αλλη ειναι για τον υπολογιστη και η τριτη ειναι για το ρουτερ την λαμπα γραφειου κατι ηχεια εναν πολυμηχανημα τα εχω βαλει ολα εκει, οποτε δεν υπαρχει αλλη πριζα δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εγω ηλεκτρολογος δεν ειμαι. Εχω απλες βασικες γνωσεις. Η λογικη, μου λεει οτι το ζεσταμα δεν πρεπει να ειναι φυσιολογικο. Απο τη στιγμη δε που με την προηγουμενη πριζα δεν ειχες θεμα. Ο διακοπτης αυτος ειναι "με επιστροφη" ? Δηλαδη στο δωματιο υπαρχει και αλλος διακοπτης σκετος που ανοιγει/κλεινει το φως?

 

Η μονη εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι μηπως η πριζα δεν αντεχει το φορτιο. Ή καποιο μπερδεμα εχει γινει με τη συνδεσμολογια και παει στην πριζα και το ρευμα του διακοπτη. Δεν ξερω τι υποδοχες εχουν απο πισω αυτες οι πριζες.

 

Οταν εχεις ανοιχτο το φως, αν πιασεις το πλαστικο γυρω απο την πριζα και το διακοπτη, ειναι ζεστο? (χωρις να εχει βαλει καποια συστευη στη πριζα εννοω)

 

Επισης οπως εγραψε και ο soteras, δοκιμασε να βαλεις κατι στη πριζα αλλα με κλειστο το διακοπτη για το φως. Αν εχεις παλι ζεσταμα τοτε η πριζα εχει θεμα. Αν δεν εχεις κατι εχει γινει με τη συνδεσμολογια.

 

Η παλια σου ηταν σαν και αυτη?

 

%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα παλια δεν ειχε θεμα αμα εβαζες κανα φορτιστη η οτι μπορει να εχει γινει καποια μακακια στη συνδεση.Αμα εχεις μονο ενα φορτιο στην πριζα και οχι το φως τη συμπεριφορα εχει ή αμα κανεις το αναποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα που μπορω να υποθεσω ηταν να ειναι πριζα διακοπτης οπου ο διακοπτης να ανοιγει την πριζα η καπως ετσι και αυτος απλα να τα συνδεσε με πατεντα και να την ακουει η πριζα δες μηπως βρεις αλλη μαρκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εγω ηλεκτρολογος δεν ειμαι. Εχω απλες βασικες γνωσεις. Η λογικη, μου λεει οτι το ζεσταμα δεν πρεπει να ειναι φυσιολογικο. Απο τη στιγμη δε που με την προηγουμενη πριζα δεν ειχες θεμα. Ο διακοπτης αυτος ειναι "με επιστροφη" ? Δηλαδη στο δωματιο υπαρχει και αλλος διακοπτης σκετος που ανοιγει/κλεινει το φως?

 

Η μονη εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι μηπως η πριζα δεν αντεχει το φορτιο. Ή καποιο μπερδεμα εχει γινει με τη συνδεσμολογια και παει στην πριζα και το ρευμα του διακοπτη. Δεν ξερω τι υποδοχες εχουν απο πισω αυτες οι πριζες.

 

Οταν εχεις ανοιχτο το φως, αν πιασεις το πλαστικο γυρω απο την πριζα και το διακοπτη, ειναι ζεστο? (χωρις να εχει βαλει καποια συστευη στη πριζα εννοω)

 

Η παλια σου ηταν σαν και αυτη?

 

%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%

Ναι η παλιά μου ήταν περίπου τέτοια άλλο σχέδιο βέβαια με αυτήν δεν είχα κανένα πρόβλημα έβαζα το φις και τέλος  και είπα ρε συ να την αλλάξω με μια σούκο για καλύτερα μιας που βάζω τις σόμπες με πολλά watt η μικρή είναι 800watt και η μεγάλη 1800 για τον μεγάλο χειμώνα ποιο αργά και οι 2 ζεματανε  δεν μπορείς να τις πιάσεις , τώρα αυτή την ώρα εχω την μικρή απο δευτέρα θα φέρω κάποιον το φως δεν το ανάβω πολύ ειναι μεγάλο αντε να το ανάψω για καμιά μισή ώρα κάθε μέρα μέχρι να βάλω πυτζάμες μετά το σβήνω και ή θα βάλω να φορτίσω το κινητό ή καμιά σόμπα, το κινητό η μπαταρία μου έχει χαλάσει και το έχω 1,5 χρόνο η πρίζα πρέπει να την ρήμαξε την μπαταρία  γιατί και ο φορτιστής ζεματούσε κάθε φορα που τον έβγαζα απο την πριζα αλλα θεώρησα ότι επειδή ειναι  φορτιστής πρέπει να καίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα που μπορω να υποθεσω ηταν να ειναι πριζα διακοπτης οπου ο διακοπτης να ανοιγει την πριζα η καπως ετσι και αυτος απλα να τα συνδεσε με πατεντα και να την ακουει η πριζα δες μηπως βρεις αλλη μαρκα

Δεν εχει αλλη μαρκα εψαξα παντου ολοι τις ιδιες ειχανε ειναι η ιδια πριζα που εχει το παιδι στην πρώτη εικονα, πρίζα διακόπτης ειναι μαζί τι ενωεις να τα εχει βαλει μαζί; 

η αριστερα ειναι για 16Α η δεξιά για 10Α. πιθανο είναι να έχεις τη μικρή ναι να την υπερφορτίζεις.

 

Italian_sockets.jpg

Αν ειναι 10Α γιατι δεν πεφτει η ασφαλεια;  εγω εχω ασφαλεια 16Α   δεν φτανει το οριο αλλα γιατι να ειχα ασφαλεια 10Α; στο χωριο εχουμε τετοιες ασφαλεις και δεν μπωρεις οχι σομπα να βαλεις ουτε φουρνο ουτε καν πλυντηριο πεφτουν ολα με την μια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει αλλη μαρκα εψαξα παντου ολοι τις ιδιες ειχανε ειναι η ιδια πριζα που εχει το παιδι στην πρώτη εικονα, πρίζα διακόπτης ειναι μαζί τι ενωεις να τα εχει βαλει μαζί; 

 

Εννοει οτι στη πριζα αυτη που σου εφερε, η λειτουργια του διακοπτη να ηταν αρχικα για να ανοιγει/κλεινει το ρευμα στη πριζα. Τωρα αν με καποια συνδεσμολογια πατεντας την εκανε ωστε ο διακοπτης να ανοιγει το φως (εξτρα φορτιο) ισως να μην αντεχει

 

@andreapag328

 

Οποια και ναι ειχε, την εχει καταργησει και πλεον εχει βαλει σουκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εχεις αποτι κατάλαβα πριζα με θερμικό όριο τα 10Α σε γραμμή που ασφαλίζεται με ασφάλεια 16Α. οποτε αν εσυ τραβάς 12Α πχ με τη θερμαστρα σου η ασφαλεια δε πέφτει όπως είναι λογικό, αλλά η πρίζα σου υπερθεμαίνεται γιατι είναι σχεδιασμένη να δουλέυει μεχρι 10Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εχεις αποτι κατάλαβα πριζα με θερμικό όριο τα 10Α σε γραμμή που ασφαλίζεται με ασφάλεια 16Α. οποτε αν εσυ τραβάς 12Α πχ με τη θερμαστρα σου η ασφαλεια δε πέφτει όπως είναι λογικό, αλλά η πρίζα σου υπερθεμαίνεται γιατι είναι σχεδιασμένη να δουλέυει μεχρι 10Α.

Τωρα ειδα η πριζα γραφει 10-16Α  250V αρα αντεχει μεχρι 16Α 

το σπιτι δυστηχως ειναι παλιο η οικοδομη ειναι του 60 και ευτηχως ακομα δεν γκρεμιστικαμε, εχω βαλει στον πινακα και ενα ρελε διαροης για την δικια μου ασφαλεια, και αυτο με το ζορι μπηκε γιατι παρα λιγο ο πινακας να παρει φωτια δεν ειχε κλησει τον γενικο και προσπαθουσε να δει που πανε τα καλωδια  ο ιδιος μου το εβαλε και αυτο δωρεαν, τωρα οσο αφορα την πριζα δεν ειμουνα σπιτι εκεινη την μερα, απ οτι με ειπανε δυσκολευτηκε παρα πολυ να την βαλει σπρωξε σπρωξε την εβαλε τελικα γιατι δεν χωρουσε και μετα την δοκιμασε ειδε οτι δουλευει και μετα ηρθα και την βρηκα ετοιμη εβλεπα τοσο καιρο οτι ολα καινε και λεω επειδη ειναι πριζα σουκο μαλον ετσι πρεπει να ειναι, αλλα αλλο να ζεματανε και αλλο να ειναι απλα ζεστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α εγω ειχα καταλαβει οτι ζεσταινοτανε η πριζα. ακαλα. ηθελε διαβασμα 3 φορες.

 

ρε μπας και εχετε βαλει 2 φασεις στην πρίζα αντί για φαση ουδέτερο  :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α εγω ειχα καταλαβει οτι ζεσταινοτανε η πριζα. ακαλα. ηθελε διαβασμα 3 φορες.

 

Μπορει να ζεσταινεται ΚΑΙ η πριζα και να μην το εχει προσεξει. Δεν μας το εχει διευκρινησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...