Προς το περιεχόμενο

Περιεργο προβλημα με ηλεκτρικη πριζα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να ζεσταινεται ΚΑΙ η πριζα και να μην το εχει προσεξει. Δεν μας το εχει διευκρινησει.

Να παω να πιασω την πριζα τωρα που εχω την σομπα;   κατι που ειχα προσεξει ειναι οτι  οι επαφες που μπαινουν μεσα στα σιδερακια απο την προεκταση του καλωδιου ειναι λιγο μαυρες οι επαφες, δεν ξερω αν ειναι απο το βαλε βγαλε την προεκταση 

α εγω ειχα καταλαβει οτι ζεσταινοτανε η πριζα. ακαλα. ηθελε διαβασμα 3 φορες.

 

ρε μπας και εχετε βαλει 2 φασεις στην πρίζα αντί για φαση ουδέτερο  :D

χιλια συγνωμη ο γραπτος μου λογος ειναι οτι να ειναι εχω δυσλεξια απο τις καλες κιολας, με τα προφορικα ποιο καλα τα παω αλλα πως να βρεθουμε ολοι μαζει να τα πουμε; :unsure:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις οτι αυτα ειναι μαυρα, θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις την πριζα μεχρι να ερθει ενας ηλεκτρολογος.

 

prfis_arsen.jpg

 

Οταν λες προεκταση, εννοεις το καλωδιο της σομπας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικα θα ελεγα φερε εναν ηλεκτρολογο να τη δει γιατι αμα τραβαει και ζεστενετε η συσκευη μην ζεσταθουν τα καλωδια και γινουν ολα κολημπιθροξυλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις οτι αυτα ειναι μαυρα, θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις την πριζα μεχρι να ερθει ενας ηλεκτρολογος.

 

prfis_arsen.jpg

Ενταξει δεν ειμαι και σιγουρος μπωρει απο το βγαλε βαλε να μαυρισε τωρα εχω παρει μια αλλη προεκταση καινουρια 3 μετρα γιατι οι παλιες ειναι σε αλλη χρηση και ηταν 5 μετρα εκεινες, αλλα και στην καινουρια παλι βλεπω το ιδιο, η πριζα ομως δεν φενεται στο πλασικο να ειναι ζεστη την επιασα τωρα που ειναι η σωμπα στο ρευμα, οταν βγαλω την πριζα καμια φορα ειναι ζεστο το καλωδιο και δυστηχως δεν σκεφτηκα ποιο νωρις να φερω κάποιον το προβλημα ομως πιστευω οτι μπωρει να ειναι στην συνδεση καπου, τωρα περιπου ποσο θα με παρει αυτος; αμα ειναι μια που θα τον φερω να με περασει και μια πριζα μεσα η οποια και εκεινη παλι ειναι με 3 τρυπες αλλα αμα βαλεις το φις για να βαλεις της τηλεορασεις πεφτει το ρελε ειναι αλλη περιπτωση εκεινη μεσα και δεν με αφορα γιατι ειναι για τους γονεις μου  η δικια μου η πριζα τωρα τι γινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειμαι και σιγουρος μπωρει απο το βγαλε βαλε να μαυρισε τωρα εχω παρει μια αλλη προεκταση καινουρια 3 μετρα γιατι οι παλιες ειναι σε αλλη χρηση και ηταν 5 μετρα εκεινες, αλλα και στην καινουρια παλι βλεπω το ιδιο, η πριζα ομως δεν φενεται στο πλασικο να ειναι ζεστη την επιασα τωρα που ειναι η σωμπα στο ρευμα, οταν βγαλω την πριζα καμια φορα ειναι ζεστο το καλωδιο και δυστηχως δεν σκεφτηκα ποιο νωρις να φερω κάποιον το προβλημα ομως πιστευω οτι μπωρει να ειναι στην συνδεση καπου, τωρα περιπου ποσο θα με παρει αυτος; αμα ειναι μια που θα τον φερω να με περασει και μια πριζα μεσα η οποια και εκεινη παλι ειναι με 3 τρυπες αλλα αμα βαλεις το φις για να βαλεις της τηλεορασεις πεφτει το ρελε ειναι αλλη περιπτωση εκεινη μεσα και δεν με αφορα γιατι ειναι για τους γονεις μου  η δικια μου η πριζα τωρα τι γινεται 

 

θα σου κοστισει σιγουρα λιγοτερα απο το να ξυπνησεις ενα βραδυ με το δωματιο ολο λαμπαδα

 

υποθετω για να αλλαξει μια πριζα κανα 20ρικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου κοστισει σιγουρα λιγοτερα απο το να ξυπνησεις ενα βραδυ με το δωματιο ολο λαμπαδα

 

υποθετω για να αλλαξει μια πριζα κανα 20ρικο?

Τοσα πολλα; (την σομπα την σβηνω το βραδυ και την βγαζω απο την πριζα)  εεε θα τα δωσω τι να κανω αρε γμ την φτωχεια, δυστηχως τοσο το ρελε οσο και την πριζα ρισκαρα να μου τα περασει καποιος δωρεαν, ευτηχως το ενα μπήκε με χιλια ζορια και με πολυ καρβουνο να μυριζει το σπιτι, το αλλο παλι η πριζα που ειναι ποιο απλη δυστηχως πρεπει να πληρώσω. Μαλιστα ενταξει παιδια εγινε σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας θα ενημερωσω οταν τον φερω αυτον ο οποιος εχει ενα μαγαζακι θα παω απο εκει την δευτερα να τον βρω και θα σας πω τι τελικα εγινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαφες δε μαυριζουν απο το βαλε-βγαλε. Επειδη και εμεις εχουμε σε χωριο παλιο σπιτι, ειχαμε θεμα. Ο πινακας προπολεμικος, τα καλωδια δεν ηταν για πολυ φορτιο, και γενικως οταν αναβε ο θερμοσιφωνας δεν μπορουσαμε να εχουμε πολλες συσκευες αναμενες γιατι επεφτε το ρευμα. Εγιναν αρκετες αλλαγες (καλωδια-πινακας-ασφαλειες-πριζες), για να ερθει στα ισια του.  

 

Οι σομπες αυτες, ειδικα αν ανοιγεις ολες τις σκαλες, θελουν πολυ ρευμα. Οποιον και να φωναξεις να του πεις να κανει εναν ελεγχο στον πινακα και να του πεις ακριβως τι συσκευες προκειται να χρησιμοποιησεις στη συγκεκριμενη πριζα

 

 

 

ευτηχως το ενα μπήκε με χιλια ζορια και με πολυ καρβουνο να μυριζει το σπιτι

 

Χωρις σχολιο. Αυτο το ρελε διαφυγης που εβαλε ο παππους, εχει μπει σωστα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις οτι αυτα ειναι μαυρα, θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις την πριζα μεχρι να ερθει ενας ηλεκτρολογος.

 

prfis_arsen.jpg

 

Οταν λες προεκταση, εννοεις το καλωδιο της σομπας?

προέκταση το εξτρά καλωδιο μπαλαντέζα οπως το λεμε το καλωδιο της σομπας ειναι τοσο μικρο που δεν φτανει με τιποτα θα πρεπει να την έχω την σομπα :-D  και να την κραταω για απ ευθείας στην πριζα

Οι επαφες δε μαυριζουν απο το βαλε-βγαλε. Επειδη και εμεις εχουμε σε χωριο παλιο σπιτι, ειχαμε θεμα. Ο πινακας προπολεμικος, τα καλωδια δεν ηταν για πολυ φορτιο, και γενικως οταν αναβε ο θερμοσιφωνας δεν μπορουσαμε να εχουμε πολλες συσκευες αναμενες γιατι επεφτε το ρευμα. Εγιναν αρκετες αλλαγες (καλωδια-πινακας-ασφαλειες-πριζες), για να ερθει στα ισια του.  

 

Οι σομπες αυτες, ειδικα αν ανοιγεις ολες τις σκαλες, θελουν πολυ ρευμα. Οποιον και να φωναξεις να του πεις να κανει εναν ελεγχο στον πινακα και να του πεις ακριβως τι συσκευες προκειται να χρησιμοποιησεις στη συγκεκριμενη πριζα

 

 

Χωρις σχολιο. Αυτο το ρελε διαφυγης που εβαλε ο παππους, εχει μπει σωστα? 

Αυτό λειτουργεί δεν έχει θέμα το έβαλε με πολύ δυσκολία και αυτό γιατί ο πίνακας  είναι μικρός και δεν χωρούσε σαν την πρίζα και εκεί έκανε πατέντα άλλα εκείνο δουλεύει οταν βάλαμε την τηλεόραση μέσα στην παλιά την πρίζα έπεσε πριν κανει το μπαμ γιατί και εκείνη από τις παλιές ειναι μέσα οπότε δυστυχώς  οι προεκτάσεις που είχα πήγαν για την τηλεόραση μέσα, δηλαδή απο το πολυμπριζο μια προέκταση 5 μετρα+αλλη μια 5 μετρα και μετα σε αλλη πριζα σουκο, όλα  στο σαλόνι αυτα. Εντάξει κάποια στιγμη πρέπει  η πριζα να αλλαχτει και μεσα γιατι δεν ειναι σωστο προεκταση στην προεκταση, επίσης και οι ασφάλειες  στον πίνακα  είναι πάρα πολύ παλιές αφού είναι από το 1960. Παιδιά το ξέρω οτι θέλει δουλειά, άλλα έκανα οτι μπορούσα και αυτα που εκανα ηταν πολλα κοστισαν, για παραδειγμα στον υπολογιστή άλλαξα την πριζα επισης και εβαλα σούκο παλι ο ιδιος μου την εβαλε αλλα ειναι επωνυμη legrand έβαλα μια γείωση μονο για τον υπολογιστη στην πρίζα και μια ασφλεια για 10Α μονο τον υπολογιστη, δηλαδη η πριζα που εχω στο δωμάτιο ειναι περασμένη σε 10Α ασφαλεια και γειωση με καλωδιο στον πινάκα γι αυτο ειχα δωσει 80Ε τοτε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ πιο πανω λες καρβουνο να μυριζει ολο το σπιτι κυριολεκτικα ή μεταφορικα το λες ?Αμα το λες κυριολεκτικα τωρα κιολας φερε καποιον να το δει γιατι αμα αλαζεις πριζα και βρομαει καρβουλινα εεε εχουμε θεμα


προέκταση το εξτρά καλωδιο μπαλαντέζα οπως το λεμε το καλωδιο της σομπας ειναι τοσο μικρο που δεν φτανει με τιποτα θα πρεπει να την έχω την σομπα :-D  και να την κραταω για απ ευθείας στην πριζα


Αυτό λειτουργεί δεν έχει θέμα το έβαλε με πολύ δυσκολία και αυτό γιατί ο πίνακας  είναι μικρός και δεν χωρούσε σαν την πρίζα και εκεί έκανε πατέντα άλλα εκείνο δουλεύει οταν βάλαμε την τηλεόραση μέσα στην παλιά την πρίζα έπεσε πριν κανει το μπαμ γιατί και εκείνη από τις παλιές ειναι μέσα οπότε δυστυχώς  οι προεκτάσεις που είχα πήγαν για την τηλεόραση μέσα, δηλαδή απο το πολυμπριζο μια προέκταση 5 μετρα+αλλη μια 5 μετρα και μετα σε αλλη πριζα σουκο, όλα  στο σαλόνι αυτα. Εντάξει κάποια στιγμη πρέπει  η πριζα να αλλαχτει και μεσα γιατι δεν ειναι σωστο προεκταση στην προεκταση, επίσης και οι ασφάλειες  στον πίνακα  είναι πάρα πολύ παλιές αφού είναι από το 1960. Παιδιά το ξέρω οτι θέλει δουλειά, άλλα έκανα οτι μπορούσα και αυτα που εκανα ηταν πολλα κοστισαν, για παραδειγμα στον υπολογιστή άλλαξα την πριζα επισης και εβαλα σούκο παλι ο ιδιος μου την εβαλε αλλα ειναι επωνυμη legrand έβαλα μια γείωση μονο για τον υπολογιστη στην πρίζα και μια ασφλεια για 10Α μονο τον υπολογιστη, δηλαδη η πριζα που εχω στο δωμάτιο ειναι περασμένη σε 10Α ασφαλεια και γειωση με καλωδιο στον πινάκα γι αυτο ειχα δωσει 80Ε τοτε  

Καταλαβαινω οτι μιλας για πολυ πολυ παλιο σπιτι με ασφαλειες λογικα βαρελακια αυτα την σημερινη εποχη δεν παρεχουν καν την απαραιτητη ασφαλεια και αμα μου λες εβαλες γειωση σημαινει οτι δεν θα ειχε πριν.Για εμενα οσο δυσκολο και αν ειναι που οι σημερινες εποχες ειναι υπερβολικα δυσκολες αλλαχτε τουλαχιστον τον πινακα και βαλτε γειωση σε ολο το σπιτι και μετα σε αλλο πλανο πριζες σουκο ειναι πολλα τα λεφτα αλλα οχι τοσα οσα να λαμπαδιασει το σπιτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεραμικές ασφάλειες τύπου βαρελάκι δεν υστερούν κάπου σε θέμα ασφάλειας, ίσα ίσα είναι και πιο αξιόπιστες γιατί σίγουρα θα καουν και θα διακόψουν το κύκλωμα. Στις αυτόματες υπάρχει η (εξαιρετικά μικρή βεβαια) πιθανότητα να συγκολληθεί η επαφή και να μην πέσουν.

 

Απλά καταργήθηκαν για λόγους ευκολίας. Με τις αυτόματες απλά σηκώνεις το μοχλό και έχεις πάλι ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ πιο πανω λες καρβουνο να μυριζει ολο το σπιτι κυριολεκτικα ή μεταφορικα το λες ?Αμα το λες κυριολεκτικα τωρα κιολας φερε καποιον να το δει γιατι αμα αλαζεις πριζα και βρομαει καρβουλινα εεε εχουμε θεμα

Καταλαβαινω οτι μιλας για πολυ πολυ παλιο σπιτι με ασφαλειες λογικα βαρελακια αυτα την σημερινη εποχη δεν παρεχουν καν την απαραιτητη ασφαλεια και αμα μου λες εβαλες γειωση σημαινει οτι δεν θα ειχε πριν.Για εμενα οσο δυσκολο και αν ειναι που οι σημερινες εποχες ειναι υπερβολικα δυσκολες αλλαχτε τουλαχιστον τον πινακα και βαλτε γειωση σε ολο το σπιτι και μετα σε αλλο πλανο πριζες σουκο ειναι πολλα τα λεφτα αλλα οχι τοσα οσα να λαμπαδιασει το σπιτι

Αυτο το ειπα για το καρβουνο οταν ηρθε και μου εβαλε το ρελε, απλα δοκιμαζε μεσα με το ρευμα ανοιχτο για να δει ποιο καλωδιο παει που απ οτι καταλαβα και αφησε το ρευμα ανοιχτο εε αρχισε και σπυθιριζαν τα καλωδια μεσα στον πινακα απο το κουνημα και γι αυτο, μετα εκλεισε τον γενικο του ειπα να βγαλει και την ασφλεια απο το ρολοϊ κατω για να ειναι ποιο ασφλαλης και το εβαλε το ρελε πεδευτηκε πολυ γιατι ο πινακας ειναι μικρος και δεν εμπαινε το καπακι μετα δεν χωρουσε. Εβαλα γειωση στην πριζα γιατι δεν ειχε, εβαλα μονο στον υπολογιστη, το ξυλινο πατωμα το θεωρούσαν για γείωση τοτε εκείνα τα χρόνια, οπότε οι μισές πρίζες έχουνε γείωση οι αλλες μισές δεν έχουνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες γείωση σε μια πρίζα μόνο ; Να ρωτήσω πως ;

Μήπως βρήκατε  κανα καλώδιο κίτρινο μέσα στο κουτί και θεώρησατε  ότι είναι γείωση, ενώ μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο ; 

Σε παλιά σπίτια μπορείς να βρεις οτιδήποτε κουφό , μην θεωρείς δεδομένο τίποτε,  ειδικά τα χρώματα στα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα ο πινακας ειχε 3 καλωδια κιτρινα και αυτο ηταν που μπερδεψε τον ηλεκτρολογο, το ενα λεω το εβαλε λεω ενας αλλος ηλεκτρολογος για τον υπολογιστη μονο, το δευτερο θα ειναι γενικη γειωση, και το 3 δεν ξεραμε τι ειναι και που πηγαινει, το θεμα ειναι η πριζα ομως τωρα ας μην ξεφευγουμε απο αυτο, η οποια αυριο θα παω να πω καποιον να δουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι καταλαβα αυτο ειναι το σπιτι του φρανκενσταιν. βρες κάποιον ηλεκτρολόγο επαγγελματία να σου βαλει το σπιτι σε τάξη. πατέντες και ιστορίες δε χωράνε στα ηλεκτρολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...