Προς το περιεχόμενο

Περιεργο προβλημα με ηλεκτρικη πριζα


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα ο πινακας ειχε 3 καλωδια κιτρινα και αυτο ηταν που μπερδεψε τον ηλεκτρολογο, το ενα λεω το εβαλε λεω ενας αλλος ηλεκτρολογος για τον υπολογιστη μονο, το δευτερο θα ειναι γενικη γειωση, και το 3 δεν ξεραμε τι ειναι και που πηγαινει, το θεμα ειναι η πριζα ομως τωρα ας μην ξεφευγουμε απο αυτο, η οποια αυριο θα παω να πω καποιον να δουμε 

Κοιτα να δεις για να μπουν σε μια ταξη τα πραγματα ο πινακας μεσα μπορει να εχει 200 κιτρινα καλωδια καθως μπορει να ηθελε να στειλει καθε γειωση πριζας ξεχωριστα στον πινακα οπως ειπαν στα ηλεκτρολογικα δεν χωρανε πατεντες γιατι μιλαμε για ρευμα το ηρθε μου εβαλε τον γενικο και τα καλωδια διπλα σπινθυριζαν και μυριζε καρβουνιλα και εσπρωχνε εσπρωχνε για να μπει η πριζα και στο τελος μπηκε δεν ειναι πραγματα σωστα γιατι σπρωξε σπρωξε δεν μπορεις να ξερεις τη ζημια προκαλεις απο πισω στα καλωδια οπως και αυτο που λες βαζουμε την τηλεοραση σε μια πριζα και πεφτουν οι ασφαλειες ενω σε αλλη οχι δειχνει καθαρα οτι εχεις σοβαρα θεμα πρεπει να φτιαχτει καθε δωματιο χωριστα και ο πινακας σωστα δεν κανουμε πατεντες σε οτιδηποτε εχει σχεση με ρευμα στα αλλα πραγματα κανουμε αλχημιες στο ρευμα οχι.Προφανως απο τα κιτρινα της γειωσης το ενα ειναι κεντρικο το αλλο του υπολογιστη σου που λες και το αλλο θερμοσηφωνα η κουζινας καθως το 60 μονο κουζινα θερμοσηφωνας ειχαν γειωση αλλα μπορει και να ειναι ολου του σπουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχει βαλει στο ρελε διαροης της γειωσης τα καλωδια αφου το ρελε δεν πεφτει νομιζω οτι δεν εχει καπου προβλημα, οσο για την πριζα στο σαλονι θα την αλλάξουμε και αυτήν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχει βαλει στο ρελε διαροης της γειωσης τα καλωδια αφου το ρελε δεν πεφτει νομιζω οτι δεν εχει καπου προβλημα, οσο για την πριζα στο σαλονι θα την αλλάξουμε και αυτήν 

Αν δεν με απατα η μνημη μου στο ρελε δεν παει το καλωδιο γειωσης παει ο ουδετερο και η φαση. Επισης αμα κατι δεν εχει μπει σωστα δεν θα δουλευει και σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανει ουδετερογείωση λογικά αλλα θαπρεπε να την κανει στον μετρητή. αλλα αντάλλα της παρασκευής το γάλα δηλαδη. ο καθε μαστορας εχει κανει την "πατεντα" του.

 

ο ΔΔΕ (ρελε διαρροης) εχεις τσεκαρει οτι δουλευει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανει ουδετερογείωση λογικά αλλα θαπρεπε να την κανει στον μετρητή. αλλα αντάλλα της παρασκευής το γάλα δηλαδη. ο καθε μαστορας εχει κανει την "πατεντα" του.

Ααα μπραβο στον μετρητη γινετε σκαλωσα για ενα λεπτο.Πολυ πιθανο να εχει κανει και εκει με το πολυ σπρωξε καμια βλακια και να πεφτει για αυτο η ασφαλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν καταλαβα καλα, οτι εργασιες εκανε στον πινακα, τις εκανε ενω ειχαν ρευμα τα καλωδια? Δεν εκλεισε το ρευμα απο το ρολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 60 χρόνια οι περισσότερες καλωδιώσεις στα σπίτια γινόταν με 1,5άρια  καλώδια τα οποία έπρεπε να λειτουργούν με ασφάλειες 10άρες όχι μεγαλίτερες και να μην δέχονται μεγάλα φορτία.

 

Εάν τα καλώδια είναι 1,5άρια  και η ασφάλεια 16άρα (λάθος του ηλεκτρολόγου) δεν ρίχνει το ρελέ όταν βάλει

επάνω τη σόμπα των 2.500 βατ π.χ. αλλά στέλνει μεγαλίτερο φορτίο ρεύματος από αυτό που σηκώνουν τα καλώδια για να λειτουργήσει η σόμπα με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνονται τα καλώδια και να ζεματάει η πρίζα, όπως επίσης ζεματάνε και τα καλώδια που μεταφέρουν το ρεύμα εσωτερικά στον τοίχο.

 

Εάν όντως είναι έτσι κάποια στιγμή θα λιώσουν τα εσωτερικά καλώδια με συνέπεια ή να πάρουν φωτιά ή να

γίνει βραχυκύκλωμα με άγνωστες προεκτάσεις.

 

Υπάρχει και μία άλλη εκδοχή.Κυκλοφορούν στην αγορά κάτι πρίζες , διακόπτες και πολύμπριζα κινέζικα τα 

οποία τα εσωτερικά τους κυκλώματα είναι με κάτι λαμάκια λεπτά σαν αλουμινόχαρτο δεν σηκώνουν φορτία

και μπορεί ανά πάσα στιγμή να πάρουν φωτιά.

 

ότι και από τα δύο να είναι μην βάζεις στην πρίζα ηλεκτρική σόμπα μέχρι να έρθει ηλεκτρολόγος να τα δει.

 

Edit.

ή πάρε ρεύμα με μία χοντρή τουλάχιστον 2,5άρα μπαλαντέζα από την πρίζα της κουζίνας ή του

πλυντηρίου οι οποίες πάντα είναι ενισχυμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο θα κανω δεν θα την ξανα βαλω την σομπα οπως επισης και το κινητο σε αυτη την πριζα, τωρα οπως ειπα το 1960 απ οτι με ειχε πει ο ηλεκτρολογος ειχανε το ξυλινο πατωμα για γειωση, οποτε στις μισες πριζες εχω γειωση και στις αλλες μισες δεν εχω, σε αυτες που δεν εχω ειναι και το ξυλινο πατωμα, απ οτι ειδα στον πινακα ολες οι ασφαλεις ειναι 16Α και οχι 10Α η μονη που ειναι 10Α ειναι αυτη που βαλαμε τελευταια για τον υπολογιστη να ειναι μονος του, επισης το ρευμα για το ρελε ενωειται οτι το εκλεισε μετα για να το βαλει οπως επισης τον ειπα να βγαλει και την ασφαλεια απο το ρολοι για μεγαλυτερη ασφαλεια, τι θα ελεγα μετα στην αστυνομια αν το χτυπουσε το ρευμα; Οποτε απο δευτερα τωρα βρισκω καποιον για να με φτιαξει την πριζα ή να με βαλει καμια καινουρια αν δεν κανει αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο θα κανω δεν θα την ξανα βαλω την σομπα οπως επισης και το κινητο σε αυτη την πριζα, τωρα οπως ειπα το 1960 απ οτι με ειχε πει ο ηλεκτρολογος ειχανε το ξυλινο πατωμα για γειωση, οποτε στις μισες πριζες εχω γειωση και στις αλλες μισες δεν εχω, σε αυτες που δεν εχω ειναι και το ξυλινο πατωμα, απ οτι ειδα στον πινακα ολες οι ασφαλεις ειναι 16Α και οχι 10Α η μονη που ειναι 10Α ειναι αυτη που βαλαμε τελευταια για τον υπολογιστη να ειναι μονος του, επισης το ρευμα για το ρελε ενωειται οτι το εκλεισε μετα για να το βαλει οπως επισης τον ειπα να βγαλει και την ασφαλεια απο το ρολοι για μεγαλυτερη ασφαλεια, τι θα ελεγα μετα στην αστυνομια αν το χτυπουσε το ρευμα; Οποτε απο δευτερα τωρα βρισκω καποιον για να με φτιαξει την πριζα ή να με βαλει καμια καινουρια αν δεν κανει αυτη

 Η αστυνομια που κολαει αμα τον χτυπουσε το ρευμα απο τα καλωδια που σπυνθιριζαν και απο το πολυ σπρωξε πιθανον δεν θα ελεγε αυτος αλλα εσυ σαν μαρτυρας πως εγινε το σκινικο και οχι στην αστυνομια αλλα καπου αλλου.Επισης θα φωναξεις εναν σωστο ηλεκτρολογο επαγελματια και οχι συνταξιουχο να φτιαξει τις αλχιμιες ολες καθως ο εν ενεργεια ηλεκτρολογος ειναι υπευθυνος για την ασφαλεια του και ασφαλισμενος και ολα.Και προς θεου με ρευμα παιζεις οχι πατεντες εε δεν χωραει αλλα θα σπρωξω θελει ηρεμια και ταξε το ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο θα κανω δεν θα την ξανα βαλω την σομπα οπως επισης και το κινητο σε αυτη την πριζα, τωρα οπως ειπα το 1960 απ οτι με ειχε πει ο ηλεκτρολογος ειχανε το ξυλινο πατωμα για γειωση, οποτε στις μισες πριζες εχω γειωση και στις αλλες μισες δεν εχω, σε αυτες που δεν εχω ειναι και το ξυλινο πατωμα, απ οτι ειδα στον πινακα ολες οι ασφαλεις ειναι 16Α και οχι 10Α η μονη που ειναι 10Α ειναι αυτη που βαλαμε τελευταια για τον υπολογιστη να ειναι μονος του, επισης το ρευμα για το ρελε ενωειται οτι το εκλεισε μετα για να το βαλει οπως επισης τον ειπα να βγαλει και την ασφαλεια απο το ρολοι για μεγαλυτερη ασφαλεια, τι θα ελεγα μετα στην αστυνομια αν το χτυπουσε το ρευμα; Οποτε απο δευτερα τωρα βρισκω καποιον για να με φτιαξει την πριζα ή να με βαλει καμια καινουρια αν δεν κανει αυτη

 

1) αντε και βαλατε 16αρες ασφαλειες. τα κυκλώματα τι καλώδια ειχουνε ειναι το θεμα. οι ασφάλειες το κυκλωμα προστατευουνε οχι τον υπολογιστή σου.

2) στην αστυνομία να ψάξεις τι να πεις οταν παρει καμια φωτια το σπιτι σου.

3) επαγγελματίες μπορούν να κάνουνε δουλειες και χωρίς να κατεβάσουνε ρευματα για δικους τους λογους και γνωρίζοντας τι κάνουνε (όπως άλλοστε γίνεται και στους πυλώνες υψηλής).

οι υπολοιποι κοινοι θνητοί κατεβάζουμε παντα γενικο το ρευμα δε συγχωρει λαθη.

 

όποιον φέρεις πες του να κοιτάξει ολη την εγκατάσταση και τι χρειάζεται και πόσα λεφτά θέλει ώστε ναναι συμφωνα με τους κανονισμούς για την ασφάλεια την δικια σου και του σπιτιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειχε κλεισει το ρευμα, οι σπινθηρες και το καρβουνιασμα οπως λες πως προεκυψε? Οταν επανεφερε παλι το ρευμα? 

Αυτό είχε γίνει στην αρχή, άνοιξε τον πίνακα  και σκάλιζε τα καλώδια με ανοιχτά τα πάντα, και εκεί άρχιζε και μύριζε, ευτυχώς μετά τα έκλεισε λέει ίσως ειναι καλύτερα να τα κλείσω, για την πρίζα θα το δω άμεσα, και δυστυχώς ακόμα και τώρα που ξέρω ότι έχει πρόβλημα η πρίζα έχω βάλει πάλι την σόμπα γιατί κρυώνω  το ξέρω οτι ρισκάρω έτσι άλλα δυστυχώς δεν τα εχω για να φτιάξω τον πίνακα  και δεν τα είχαμε ποτέ, την αφραγκια μου, και πόσα  άλλα πράγματα ήθελα να κάνω δυστυχώς χωρίς λεφτά τίποτα, μερικοί που τα έχουνε παλι δεν κάνουνε τίποτα, γι αυτό και ψάχνω φτηνές λύσεις που ξέρω οτι στο θέμα του ρεύματος δεν θα βγουν καλές, όπως και δεν βγήκαν πχ με την πρίζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχε γίνει στην αρχή, άνοιξε τον πίνακα  και σκάλιζε τα καλώδια με ανοιχτά τα πάντα, και εκεί άρχιζε και μύριζε, ευτυχώς μετά τα έκλεισε λέει ίσως ειναι καλύτερα να τα κλείσω, για την πρίζα θα το δω άμεσα, και δυστυχώς ακόμα και τώρα που ξέρω ότι έχει πρόβλημα η πρίζα έχω βάλει πάλι την σόμπα γιατί κρυώνω  το ξέρω οτι ρισκάρω έτσι άλλα δυστυχώς δεν τα εχω για να φτιάξω τον πίνακα  και δεν τα είχαμε ποτέ, την αφραγκια μου, και πόσα  άλλα πράγματα ήθελα να κάνω δυστυχώς χωρίς λεφτά τίποτα, μερικοί που τα έχουνε παλι δεν κάνουνε τίποτα, γι αυτό και ψάχνω φτηνές λύσεις που ξέρω οτι στο θέμα του ρεύματος δεν θα βγουν καλές, όπως και δεν βγήκαν πχ με την πρίζα 

 

βγαλε το pc απο την πριζα για ενα βραδυ και βαλε σε εκεινη τη πριζα τη σομπα. Ελεος. Δεν εχεις 100 ευρω να φτιαξεις 2 ηλεκτρικα και ρισκαρεις να καψεις ολο το σπιτι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το pc απο την πριζα για ενα βραδυ και βαλε σε εκεινη τη πριζα τη σομπα. Ελεος. Δεν εχεις 100 ευρω να φτιαξεις 2 ηλεκτρικα και ρισκαρεις να καψεις ολο το σπιτι σου?

θα την έβαζα στο πολυμπριζο που έχω τον υπολογιστή έχει άλλη μια θέση σούκο άλλα δεν θα την σηκώσει ο σταθεροποιητης οκ αύριο καθημερινή είναι θα τον βρω αυτόν και θα τον φέρω σπίτι θα ενημερώσω να δούμε τι θα μου πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...