Προς το περιεχόμενο

Εγκατάλειψη Disqus από ιστοσελίδες - Εξαφάνιση σχολίων σε άρθρα.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ακριβώς "φιμώνουν" κόσμο; Σταματήσαν τα σχόλια; Τους απαγόρεψαν να γράφουν;

Ανοικτά είναι ακόμα, αλλά συνδέεσαι με άλλον τρόπο. Γιατί μάλλον η ανωνυμία του disqus έκανε πιο πολύ κακό παρά καλό.

Τώρα βέβαια που ίσως έχει το κανονικό σου όνομα το σκέφτεσαι 2 φορές πριν γράψεις.

 

Αν μπεις αυτή τη στιγμή στο news247 δεν υπάρχει άρθρο με πάνω από ένα σχόλιο. Πριν όπως προαναφέρθηκε ακόμα και το πιο ασήμαντο άρθρο είχε 2-3 ενώ σε πιο ενδιαφέροντα μπορεί να υπήρχαν και 80 και παραπάνω. Επίσης δεν υπήρχαν πάντα τσακωμοί και τρολλινγκ, υπήρχαν και απλά σχόλια και διάλογος. Τώρα δεν υπάρχει τίποτα. Οπότε το αποτέλεσμα νομίζω δείχνει αν υπάρχει "φίμωση" ή όχι.

 

Η απαίτηση του να γίνεται ο σχολιασμός μέσω του προσωπικού σου προφίλ σε κοινωνικό δίκτυο (που καταρχάς δεν έχουν απαραίτητα και δεν θέλουν να φτιάξουν όλοι ή το έχουν αλλά για διαφορετική χρήση) είναι σαν πχ για να πας στο περίπτερο να αγοράσεις τον ριζοσπάστη και να σου λέει ο περιπτεράς δώσε μου φωτοτυπία ταυτότητας και αμκα για να στο πουλήσω.

Δε σε σταματάει κανένας να τον αγοράσεις αλλά δε νομίζω θέλουν όλοι να μπουν σε μια διαδικασία ταυτοποίησης για τα πιστεύω τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω ότι είναι θέμα "πιστεύω", το θέμα είναι να μην γίνεται πόλεμος. Αν ήταν δυνατόν να γίνουν, ως επί το πλείστον, πολιτισμένες συζητήσεις δε νομίζω ότι θα υπήρχε η ανάγκη για αυτή την αλλαγή.

Ακόμα και σε θέματα που δεν είναι controversial , όπως πχ στις ειδήσεις εδώ στο Insomnia, αρκετός κόσμος βλέπει την αντίθετη άποψη ως ένα είδος απειλής και προτιμά να κλιμακώνει αντί να κάνει πολιτισμένη κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κόσμος κάπου πρέπει να ξεδίνει, όσο το επίπεδο παραμένει πολιτισμένο μέχρι κάποια επίπεδα ειρωνίας καλό είναι. Τώρα όταν καταλήγει σε επίπεδο youtube, ε εκεί είναι θέμα των mods. Όσο για τις ειδήσεις στο ινσόμνια, κάποιες μπαίνουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να προκαλέσουν flamewar. Τζέρτζέλος,clicks, $$.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε προσέξει ότι σβήνουν σχόλια που αντιτίθενται στο μήνυμα που θέλει να περάσει ο αρθρογράφος?

εμένα με διέγραψαν απ το λυβεν ας πούμε

και δε σταματάει μόνο σε σελίδες προπαγάνδας αυτή η τάση/πρακτική

 

παρόμοια έσβηναν σχόλια σε μια σελίδα σχετικά με τις εγχειρήσεις για την μυωπία,

όσοι έγραφαν ότι είχαν επιπλοκές τους έσβηναν τα  μνμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς "φιμώνουν" κόσμο; Σταματήσαν τα σχόλια; Τους απαγόρεψαν να γράφουν;

Ανοικτά είναι ακόμα, αλλά συνδέεσαι με άλλον τρόπο. Γιατί μάλλον η ανωνυμία του disqus έκανε πιο πολύ κακό παρά καλό.

Τώρα βέβαια που ίσως έχει το κανονικό σου όνομα το σκέφτεσαι 2 φορές πριν γράψεις.

 

Κανονικα επρεπε να ζητανε και ΑΦΜ και φωτογραφια τυπου ταυτοτητας πριν σχολιασεις...

 

Το επιχειρημα σου ειναι ακυρο. Αυτος που ηθελε να πεταξει χριστοπαναγια, πιστεψε με θα κανει τρολο ακαουντ στο fb και θα το κανει. Η ανωνυμια στο ιντερνετ μερικες φορες ενθαρρυνει το διαλογο, δεν του κανει κακο. Οπως εδω μεσα, οπως στο twitter κ.ο.κ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε προσέξει ότι σβήνουν σχόλια που αντιτίθενται στο μήνυμα που θέλει να περάσει ο αρθρογράφος?

εμένα με διέγραψαν απ το λυβεν ας πούμε

και δε σταματάει μόνο σε σελίδες προπαγάνδας αυτή η τάση/πρακτική

 

παρόμοια έσβηναν σχόλια σε μια σελίδα σχετικά με τις εγχειρήσεις για την μυωπία,

όσοι έγραφαν ότι είχαν επιπλοκές τους έσβηναν τα  μνμ

 

 

Luben -LIFO. To άνδρο των πολιτικά ορθών-"εναλλακτικών"- αναρχοαπλυτων- χιπστεράδων και φεμινιστριών της κακιάς ώρας. Αυτές οι σελίδες είναι καρκίνωμα και χωρίς τα σχόλια. Αν σας σβήνουν σχόλια για γιατρούς, ειδικά σε ιδιωτικές κλινικές μπείτε και μαυρίστε τους επώνυμα στο google reviews. Δύσκολα σβήνουν εκεί.

 

 

Μετά υπάρχουν και τα Ddos attacks. Ότι δεν έχει cloudflare το τρώει το μαύρο σκοτάδι για μέρες, και μετά βάζουν για λίγο μυαλό. Δεν ξέρω αν θυμούνται οι παλιότεροι τους αλαζόνες Mods στο mIRC, που σου έκαναν ban-kick-mute μόνο και μόνο επειδή δεν τους άρεσε το nick σου. Έτρωγαν τα exploits μετά και τους καθόταν ωραία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε προσέξει ότι σβήνουν σχόλια που αντιτίθενται στο μήνυμα που θέλει να περάσει ο αρθρογράφος?

εμένα με διέγραψαν απ το λυβεν ας πούμε

και δε σταματάει μόνο σε σελίδες προπαγάνδας αυτή η τάση/πρακτική

 

παρόμοια έσβηναν σχόλια σε μια σελίδα σχετικά με τις εγχειρήσεις για την μυωπία,

όσοι έγραφαν ότι είχαν επιπλοκές τους έσβηναν τα  μνμ

 

Μη κανεις τον κοπο να σχολιαζεις στο Luben. Χανεις το χρονο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα επρεπε να ζητανε και ΑΦΜ και φωτογραφια τυπου ταυτοτητας πριν σχολιασεις...

 

Το επιχειρημα σου ειναι ακυρο. Αυτος που ηθελε να πεταξει χριστοπαναγια, πιστεψε με θα κανει τρολο ακαουντ στο fb και θα το κανει. Η ανωνυμια στο ιντερνετ μερικες φορες ενθαρρυνει το διαλογο, δεν του κανει κακο. Οπως εδω μεσα, οπως στο twitter κ.ο.κ. 

 

Και Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πολύ καλώς σταμάτησαν τα ανοιχτά σχόλια σε όλους από την στιγμή που γινόταν της τρολής το κάγκελο μέσα και εκτός από αυτό ήτανε τόσο πολλά τα σχόλια που τελικώς δεν κέρδιζες τίποτα και έχανες τον χρόνο σου τζάμπα να διαβάζεις αρλούμπες και τρολιές κάκιστου επιπέδου.

Πλέον όποιος θέλει θα σχολιάζει επώνυμα και θα παίρνει και την ευθύνη όσων λέει, θα τα βλέπουν και οι άλλοι που έχει στο προφιλ του, ναι ούτε εμένα θα μου άρεσε αυτό και θα το απέφευγα αλλά δεν γίνεται και αλλιώς. Και εννοείται πως μπορεί αυτός που θέλει να τρολλάρει να ανοίξει fb account, αλλά ευτυχώς έχει προνοήσει το fb και πέραν του ενός account δεν μπορείς να ανοίξεις δεύτερο, ελέγχουν το ΙΡ σου ακόμα κι αν έκανε register άλλο e-mail και δεν σου έρχεται ποτέ mail ενεργοποίησης του δεύτερου λογιαριασμού. Τώρα αν θέλει κάποιος να σπαταλάει τον χρόνο του με αλλαγή ΙΡ από proxy νεα emails και δεύτερα fb accounts για να τρολλάρει στην κάθε ιστοσελίδα, χαρά στο κουράγιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι απλό που κάνουν άλλες σελίδες είναι για να ανοίξουν τα σχόλια να πατάς πάνω σε ένα κουμπί και μετά να τα βλέπεις. Αν κάποιος θίγεται τόσο πολύ και δεν αντέχει να βλέπει σχολιασμό είτε σοβαρό είτε τρολάρισμα (δεν καταλαβαίνω γιατί και το τρολάρισμα είναι απαραίτητα κακό μεταξύ ανώνυμων αγνώστων χαβαλέ έχει) απλά δε πατάει το κουμπί και δεν βλέπει καθόλου σχόλια κι έτσι είναι όλοι ικανοποιημένοι.

 

Πάντως εγώ δε θυμάμαι τόσο τραγική τη κατάσταση στο news247. Ίσως κάποιοι είναι υπερβολικοί. Εδώ εμένα δεν μου είχαν ανεβάσει ένα χιουμοριστικό σχόλιο κάτω από άρθρο για τον εφευρέτη του κλιματιστικού που είχα γράψει κάτι σαν " Look son a legend " και η Ελλάς ευγνωμονούσα. Τώρα δε ξέρω αν δεν ήξεραν αγγλικά οι moderators και νόμιζαν ότι έβριζα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αλλά ευτυχώς έχει προνοήσει το fb και πέραν του ενός account δεν μπορείς να ανοίξεις δεύτερο, ελέγχουν το ΙΡ σου ακόμα κι αν έκανε register άλλο e-mail και δεν σου έρχεται ποτέ mail ενεργοποίησης του δεύτερου λογιαριασμού. Τώρα αν θέλει κάποιος να σπαταλάει τον χρόνο του με αλλαγή ΙΡ από proxy νεα emails και δεύτερα fb accounts για να τρολλάρει στην κάθε ιστοσελίδα, χαρά στο κουράγιο του.

 

Rofl? Τι αλλαγή IP από proxy? Ένα restart κάνεις στο router και παίρνεις καινούρια IP...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πολύ καλώς σταμάτησαν τα ανοιχτά σχόλια σε όλους από την στιγμή που γινόταν της τρολής το κάγκελο μέσα και εκτός από αυτό ήτανε τόσο πολλά τα σχόλια που τελικώς δεν κέρδιζες τίποτα και έχανες τον χρόνο σου τζάμπα να διαβάζεις αρλούμπες και τρολιές κάκιστου επιπέδου.

Πλέον όποιος θέλει θα σχολιάζει επώνυμα και θα παίρνει και την ευθύνη όσων λέει, θα τα βλέπουν και οι άλλοι που έχει στο προφιλ του, ναι ούτε εμένα θα μου άρεσε αυτό και θα το απέφευγα αλλά δεν γίνεται και αλλιώς. Και εννοείται πως μπορεί αυτός που θέλει να τρολλάρει να ανοίξει fb account, αλλά ευτυχώς έχει προνοήσει το fb και πέραν του ενός account δεν μπορείς να ανοίξεις δεύτερο, ελέγχουν το ΙΡ σου ακόμα κι αν έκανε register άλλο e-mail και δεν σου έρχεται ποτέ mail ενεργοποίησης του δεύτερου λογιαριασμού. Τώρα αν θέλει κάποιος να σπαταλάει τον χρόνο του με αλλαγή ΙΡ από proxy νεα emails και δεύτερα fb accounts για να τρολλάρει στην κάθε ιστοσελίδα, χαρά στο κουράγιο του.

 

 

μέχρι πριν ένα χρόνο περίπου, μπορούσες να κανεις κανονικά δεύτερο account  (προφανώς με άλλο email) χωρίς να αλλάξεις ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...