Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple celebrate same-sex marriage in beautiful new iPhone X advert

https://www.gaystarnews.com/article/apple-iphone-celebrate-marriage-equality/

 

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα δικαιώματα LGBT+ στον δυτικό κόσμο στο μέλλον, στην Ευρώπη τουλάχιστο, όπου όλες οι μελέτες δείχνουν πως η πλειοψηφία των κατοίκων δεν θα είναι χριστιανική αλλά μουσουλμανική και λογικά οι νόμοι θα ψηφίζονται και από μουσουλμάνους οι οποίοι συνδέουν θρησκεία και κρατός και κατά γενική ομολογία πιατεύω είναι λιγότερο διαλακτικοί από τους χριστιανούς. Πιστεύετε ότι θα υπάρξουν προβλήματα ή και μειώσεις στα δικαιώματα των LGBT+ που κατακτήθηκαν λόγο αυτών των συνθηκών που σύντομα θα έχουμε στην Ευρώπη? Πιστεύω πως ναι γιατί ως τώρα στην Ευρώπη δεν προσπαθούμε να εντάξουμε αυτούς τους ανθρώπους στις δικές μας αρχές και αξίες αλλά το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μελετες αυτες ειναι ψευτικες,προσωπικα δεν εχω δει καμια σοβαρη μελετη που να λεει το 2040 πχ οι μουσουλμανοι θα ειναι πλειοψηφια στην ευρωπη,γιατι?Γιατι απλα δεν γινεται,εκτος αν ολος ο αραβικος πλυθησμος συμπεραλαμβανομενων και μη αραβων μουσουλμανων αποφασισει να μετακομησει στην ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Ταυτότητα και έκφραση φύλου» αυτό το Σάββατο με την «Εφ.Συν.»

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με τη συγγραφέα, το εγχειρίδιο έχει σκοπό να κάνει προσιτές και κατανοητές έννοιες που σχετίζονται με τους τρανς ανθρώπους, αλλά και να καταγράψει μύθους, στερεότυπα και αρνητικές εννοιολογήσεις που κατατρύχουν τους τρανς ανθρώπους, καταρρίπτοντάς τους και αναδεικνύοντας την πραγματικότητα που βιώνουν.

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Theodore1890 είπε

 συνδέουν θρησκεία και κρατός

Εδώ οι παπάδες είναι δημόσιοι υπάλληλοι,κάτι που δεν ξέρω αν συμβαίνει στα <<μουσουλμανικά>> κράτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντροπή... :mad:

Αναφορά σε κείμενο

Στην απολογία του ο ίδιος μεταξύ άλλων είπε το εξής: «Το φτύστε τους είναι το λιγότερο. Αν είχα όπλο και μπορούσα από το νόμο, θα το χρησιμοποιούσα να τελειώνουμε», είπε. «Όσους μιλούν γι' αγάπη, τους λέω αγαπούληδες».

και όμως θα κυκλοφορεί ελεύθερος...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ύπαρξη του παραπάνω αναφερόμενου υπάνθρωπου "ιεράρχη"  αποτελεί προσβολή προς το ανθρώπινο είδος. 

Άλλο η προσωπική γνώμη και άλλο η έκφραση μίσους.  

Αν η επίσημη Εκκλησία θέλει να διατηρήσει την όποια πνευματική υπόστασή της πρέπει να τον ξυρίσει και να τον αποπέμψει  άμεσα. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

Ντροπή... :mad:

και όμως θα κυκλοφορεί ελεύθερος...

Αν εγώ έγραφα κάτι ανάλογο για τα μούτρα του(ς) όμως, μάλλον θα με κυνηγούσαν για βλασφημία, έτσι;

Και γαμώ! ;)
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Η ύπαρξη του παραπάνω αναφερόμενου υπάνθρωπου "ιεράρχη"  αποτελεί προσβολή προς το ανθρώπινο είδος. 

Άλλο η προσωπική γνώμη και άλλο η έκφραση μίσους.  

Αν η επίσημη Εκκλησία θέλει να διατηρήσει την όποια πνευματική υπόστασή της πρέπει να τον ξυρίσει και να τον αποπέμψει  άμεσα. 

Τι ξυρίσματα και αποπομπές,αυτή είναι η θέση της <<επίσημης>> εκκλησίας.Απλώς τώρα που έχουμε ξεφύγει κάπως από τη θεοκρατία δε στο λένε κατάμουτρα για να μη χάσουν πελάτες.Αφού όταν το είπε βγήκε ανώτερός του και τον επιβράβευσε https://atexnos.gr/τι-λέει-ο-ιερώνυμος-για-το-νέο-έμεσμα-αμ/

6 ώρες πριν, akpe είπε

Αν εγώ έγραφα κάτι ανάλογο για τα μούτρα του(ς) όμως, μάλλον θα με κυνηγούσαν για βλασφημία, έτσι;

Και γαμώ! ;)
 

<<Έχω απολυτη εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσυνη>> που έλεγε κι ο Τζιμάκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, 12180 said:

<<Έχω απολυτη εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσυνη>> που έλεγε κι ο Τζιμάκος

Και όμως, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την ατιμωρησία ενός ατόμου που «τυχαίνει» να είναι μέρος του κλήρου. Έχουμε να κάνουμε και με την έμμεση νομιμοποίηση τέτοιων συμπεριφορών και πρακτικών, και μάλιστα με χαριτωμένες ατάκες επιπέδου καφενείου μέσα σε δικαστήριο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Shadows είπε

Οι μελετες αυτες ειναι ψευτικες,προσωπικα δεν εχω δει καμια σοβαρη μελετη που να λεει το 2040 πχ οι μουσουλμανοι θα ειναι πλειοψηφια στην ευρωπη,γιατι?Γιατι απλα δεν γινεται,εκτος αν ολος ο αραβικος πλυθησμος συμπεραλαμβανομενων και μη αραβων μουσουλμανων αποφασισει να μετακομησει στην ευρωπη.

Τις μελέτες δε ξέρω γιατί τις αγνοείς αλλά φαντάζομαι θα γνωρίζεις το πρόβλημα της υπογεννητικότητας στη δύση. Είναι απλά μαθηματικά.

16 ώρες πριν, 12180 είπε

Εδώ οι παπάδες είναι δημόσιοι υπάλληλοι,κάτι που δεν ξέρω αν συμβαίνει στα <<μουσουλμανικά>> κράτη

http://www.protothema.gr/world/article/586791/oi-10-hores-pou-timoroun-me-thanato-tin-omofulofilia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, AtiX είπε

Ντροπή... :mad:

και όμως θα κυκλοφορεί ελεύθερος...

 

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω το εξής.

 

Η σύγχρονη δυτική κοινωνία είναι η κοινωνία της παντοδυναμίας των μειονοτήτων .

Με την πρόφαση του ότι υπάρχει ή υπήρχε καταπίεση σε συγκεκριμένες μάζες , περνούν νομοσχέδια τα οποία αντίκεινται στα ήθη, τα έθιμα, τους κανόνες του κράτους/ έθνους, τα πιστεύω της πλειοψηφίας των πολιτών, αλλά ακόμα περισσότερο αντίκεινται σε αυτό που είναι πραγματικά ΟΡΘΟ - φυσιολογικό.

 

Ο συγκεκριμένος ιεράρχης λογικά αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να χτυπήσει καμπανάκι για το που πάει η Ελληνική κοινωνία.  Αυτός είναι εξάλλου ο ρόλος του. 

Να τονίσει πως δεν μπορεί αδυναμίες ανθρώπων (όποιες και αν είναι αυτές) ή ιδιαιτερότητες  να είναι σύμβολο - πρότυπο για τις επόμενες γενεές ...

Ο λόγος του μπορεί να ακούγεται βαρύς , αλλά αυτό που τον οδηγεί να το πράξει, είναι απλά η υπεράσπιση της Ελληνικής κοινωνίας .

 

Έχει παραγίνει το κακό .

Οι νόμοι σε ένα κράτος ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (δημοκρατία = Πράξη η άποψη των πολλών  για το τι θεωρούν ορθό - φυσιολογικό ) ,  να είναι νόμοι που παγιώνουν τις απόψεις και τα θέλω της μειοψηφίας .

 

Αυτο είναι το παράλογο. Η δημοκρατία στηρίζεται στην αρχή του ότι η πλειοψηφία έχει μικρότερες πιθανότητες να κάνει σε ένα θέμα, λάθος !!!

13 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Τις μελέτες δε ξέρω γιατί τις αγνοείς αλλά φαντάζομαι θα γνωρίζεις το πρόβλημα της υπογεννητικότητας στη δύση. Είναι απλά μαθηματικά.

http://www.protothema.gr/world/article/586791/oi-10-hores-pou-timoroun-me-thanato-tin-omofulofilia/

 

Ας το λύσουν οι LGBT το πρόβλημα της υπογεννητικότητας ώστε να μην χάσουν τα προνόμια που τους δόθηκαν.

Καλή προσπάθεια εύχομαι .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...