Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί εμάς τους υπόλοιπους? Ένα ολόκληρο δικαστήριο έκατσε και τον άκουσε. Εμείς γιατί πρέπει να φρικάρουμε? Μας επηρεάζει κάπου στη ζωή μας? 

 

ειναι γιατι δεν εχεις ζησει την tumblrοποιηση της καθημερινοτητας ακομα ... εγω παντως με αγωνια περιμενω την ελληνικη μετραφαση του ze και του hir. Με το gender -> κοινωνικο φυλο γελαω οπως γελαω με το nested loop -> φωλιασμενος βρογχος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί εμάς τους υπόλοιπους? Ένα ολόκληρο δικαστήριο έκατσε και τον άκουσε. Εμείς γιατί πρέπει να φρικάρουμε? Μας επηρεάζει κάπου στη ζωή μας? 

 

Τελείως ενδεικτικά, μπορείς να βρεις άπειρα άλλα παραδείγματα με ελάχιστο ψάξιμο.

 

https://www.charismanews.com/world/61867-university-expels-students-for-using-wrong-pronoun-as-transgender-agenda-strengthens

http://www.admin.ox.ac.uk/media/global/wwwadminoxacuk/localsites/equalityanddiversity/documents/transgender/Transgender_guidance_Mar2014.pdf

 

https://www.youtube.com/watch?v=brrjJJL3gUM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που άτομα, που λογικά δεν θα συναντήσουν ποτέ trans άτομα αγχώνονται για το πώς θα τα αποκαλέσουνε...

Δυστυχώς για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι θέλουμε να επιβαλουμε την άποψη μας χωρίς καν να ξέρουμε το θέμα...

όποιος ξέρει να συμπεριφερθεί στον συνάνθρωπό του δεν θα έλεγε για πολλοστή φορά τις ίδιες ανοησίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Ε θα μάθουν με τον καιρό. Και πάλι το πρόβλημα που είναι δεν κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί εμάς τους υπόλοιπους? Ένα ολόκληρο δικαστήριο έκατσε και τον άκουσε. Εμείς γιατί πρέπει να φρικάρουμε? Μας επηρεάζει κάπου στη ζωή μας? 

 

Ναι

βλέπουμε ότι νομικά η λογική παραμερίζεται 

και πρυτανεύει η παράνοια

 

Θυμάσαι την παλιά ταινία με τον Κωνσταντάρα που είχε τρελόχαρτο και το χρησιμοποιούσε σαν συγχωροχάρτι για ότι έκανε?

Ε θα μάθουν με τον καιρό. Και πάλι το πρόβλημα που είναι δεν κατάλαβα...

 

εννοείς να συμμορφωθούν με παράλογους κανονισμούς 

να εκπαιδευτούν

να δημιουργήσουμε μια νέα γενιά με συγκεκριμένο τρόπο σκέψης που βγήκε στο εργαστήριο κάποιων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβασμός προς τον συνάνθρωπο λέγεται. Εκτός και αν εσένα σε φωνάζουν Μαρία και δεν σε πειράζει, τότε πάω πάσο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι

βλέπουμε ότι νομικά η λογική παραμερίζεται 

και πρυτανεύει η παράνοια

 

Θυμάσαι την παλιά ταινία με τον Κωνσταντάρα που είχε τρελόχαρτο και το χρησιμοποιούσε σαν συγχωροχάρτι για ότι έκανε?

 

εννοείς να συμμορφωθούν με παράλογους κανονισμούς 

να εκπαιδευτούν

να δημιουργήσουμε μια νέα γενιά με συγκεκριμένο τρόπο σκέψης που βγήκε στο εργαστήριο κάποιων

 

Δεν απάντησες σε τίποτα απολύτως. Επιθυμείς απλά να προσαρμοστούν όλοι στη δική σου "αισθητική". Το ίδιο μπορώ να ζητήσω κι εγώ και ο άλλος και ο παραδίπλα...

 

Ευτυχώς όμως δεν μας πέφτει λόγος και υπάρχουν οι αρμόδιοι φορείς και υπηρεσίες που μπορούν να χειριστούν όλα αυτά τα θέματα. Η γενιά που λες δεν θα κολλήσει κάτι από όλα αυτά, ούτε θα αλλάξει ξαφνικά σεξουαλικές προτιμήσεις. Το να κάνουμε όλοι πως δεν βλέπουμε τι συμβαίνει δίπλα μας, δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα σε μια μερίδα συνανθρώπων μας και αυτό είναι λάθος.

 

Το "κάτω από το χαλί" ίσχυε σε παλιές εποχές που κυριαρχούσε ο φόβος σε συνδυασμό με την έλλειψη μόρφωσης. 

 

Αισθητικά, ούτε σε μένα αρέσει το ...dress code του συγκεκριμένου, αλλά δεν μου πέφτει και λόγος ταυτόχρονα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

 

βλέπουμε ότι νομικά η λογική παραμερίζεται

και πρυτανεύει η παράνοια

Θυμάσαι την παλιά ταινία με τον Κωνσταντάρα που είχε τρελόχαρτο και το χρησιμοποιούσε σαν συγχωροχάρτι για ότι έκανε?

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο Κωνσταντάρας τα είχε τετρακόσια!!! Εσύ μου φερνεις στην πεθερά του εδω μεσα... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες σε τίποτα απολύτως. Επιθυμείς απλά να προσαρμοστούν όλοι στη δική σου "αισθητική". Το ίδιο μπορώ να ζητήσω κι εγώ και ο άλλος και ο παραδίπλα...

 

 

πως δεν απάντησα?

ανέφερες το δικαστήριο πως το δέχτηκε και απαντώ πως με τρομάζει που η λογική παραμερίζεται

σα να βλέπω κάπου να βαφτίζουν το κρέας ψάρι,να τονίζω την αυθαιρεσία,και να μου λεν,τι σε νοιάζει?εσύ θα το φας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως δεν απάντησα?

ανέφερες το δικαστήριο πως το δέχτηκε και απαντώ πως με τρομάζει που η λογική παραμερίζεται

σα να βλέπω κάπου να βαφτίζουν το κρέας ψάρι,να τονίζω την αυθαιρεσία,και να μου λεν,τι σε νοιάζει?εσύ θα το φας?

Βγαίνεις και σε δικαστής ή μόνο σε troll???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο Κωνσταντάρας τα είχε τετρακόσια!!! Εσύ μου φερνεις στην πεθερά του εδω μεσα... :)

 

δε πε΄ριμενα να καταλάβεις κάτι άλλο  

ακόμα περιμένω να μου πεις τι είναι γυναικομαστία για να σου απαντήσω τι θα έκανα αν είχα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πως δεν απάντησα?

ανέφερες το δικαστήριο πως το δέχτηκε και απαντώ πως με τρομάζει που η λογική παραμερίζεται

σα να βλέπω κάπου να βαφτίζουν το κρέας ψάρι,να τονίζω την αυθαιρεσία,και να μου λεν,τι σε νοιάζει?εσύ θα το φας?

 

Είναι αυθαιρεσία να ζητάει κάποιος από τις επίσημες αρχές την αναγνώριση της ιδιαιτερότητάς του? Αν είναι, θα το κρίνουν οι αρμόδιες αρχές, όχι εγώ κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευτυχώς όμως δεν μας πέφτει λόγος και υπάρχουν οι αρμόδιοι φορείς και υπηρεσίες που μπορούν να χειριστούν όλα αυτά τα θέματα. Η γενιά που λες δεν θα κολλήσει κάτι από όλα αυτά, ούτε θα αλλάξει ξαφνικά σεξουαλικές προτιμήσεις. Το να κάνουμε όλοι πως δεν βλέπουμε τι συμβαίνει δίπλα μας, δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα σε μια μερίδα συνανθρώπων μας και αυτό είναι λάθος.

 

Το "κάτω από το χαλί" ίσχυε σε παλιές εποχές που κυριαρχούσε ο φόβος σε συνδυασμό με την έλλειψη μόρφωσης. 

 

Αισθητικά, ούτε σε μένα αρέσει το ...dress code του συγκεκριμένου, αλλά δεν μου πέφτει και λόγος ταυτόχρονα!

 

1) δε θα πω ούτε ευτυχώς που δε μας πέφτει λόγος

ούτε ότι ΔΕΝ μας πέφτει λόγος

αν δεν έχουμε λόγο πάμε σε απολυταρχικά καθεστώτα 

 

2)δεν είπα ότι θα κολλήσουν κάτι τα παιδιά ή θα αλλάξουν γούστα,με το να τους επιβάλλουμε να συμμορφωθούν με κάτι παράλογο 

είπα το αυτονόητο,ότι θα επηρεαστούν,

το πιθανότερο είναι να επηρεαστούν αρνητικά

 

3)δεν κρίνουμε/κατακρίνουμε το ντύσιμο του ενός και του άλλου

Είναι αυθαιρεσία να ζητάει κάποιος από τις επίσημες αρχές την αναγνώριση της ιδιαιτερότητάς του? Αν είναι, θα το κρίνουν οι αρμόδιες αρχές, όχι εγώ κι εσύ.

 

αυτήν η ιδιαιτερότητα του άλλου,που βρίσκεται?

ανάμεσα στα πόδια του ή μέσα στο κεφάλι του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το άτομο θέλει να αυτοαποκαλείται ΤΟ Jason Αντιγόνη φυσικά και είναι δικαίωμα του. Αν δε αναγνωρίζεται και από το δικαστήριο, τέλος.

Όμως αν κάποιο άλλο άτομο πιστεύει ότι έχει γεννηθεί στο Άλφα του Κενταύρου και το λενε Ζμπαγκ , γιατί να μην τυγχάνει της ίδιας αναγνώρισης, έστω κοινωνικής, όχι δικαστικής.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν από τους δύο.

Άσε που όπως είπε και ο Atix είναι απίθανο να τους συναντήσω και να συγχρωτιστώ μαζί τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...