Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Razer Phone με 8GB RAM, στερεοφωνικά ηχεία και IGZO οθόνη 120Hz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η διαφορά είναι ότι στο κινητό λόγω formfactor θα το κρατάς στο ένα χέρι και θα σκρολάρεις με τον αντίχειρα πχ τεντωμένο μαζεύοντας το προς τα κάτω

 

ενω στην οθόνη υπολογιστή θα κυλήσεις την ροδέλα που μετατοπίζει την οθόνη πολύ γρηγορότερα

 

Επίσης η διαφορά ειναι στην αναλογία η οθόνη ειναι μεγάλη το κινητό ειναι μικρό και άρα θα βλέπεις σε zoomin και θα κάνεις έτσι και αλλιώς μικρότερο scroll γιατι αλλιώς θα χαθείς πχ διαβάζοντας ένα μεγάλο κείμενο.

 

Πρακτικοί ειναι οι λόγοι το εξήγησα εξ αρχής.

δεν έσβησα κανέναν χαρακτηρισμό γιατι δεν είχα ποιους λες ότι έσβησα;

Ακριβως για αυτο τον λογο ειναι συχνο το accelerated scrolling στα κινητα:

επειδη συχνα ειναι zoomed in και χωρανε λιγοτερη πληροφορια(ασχετα αν η αναλυση ειναι 2560x1440) χρειαζεται να γινεται accelerated scrolling για να φθασεις κατω.

 

Με λιγα λογια στην οθονη ενος κινητου(για να ειναι ευαναγνωστα και οχι μικροσκοπικα) χωρανε πχ 10 επαφες, γιατι  (παρολο που εχει αναλυση 2560x1440).

Στο μονιτορ χωρανε πχ 30 επαφες.

Ετσι οι κατασκευαστες στα κινητα εχουν ρυθμισει accelerated scrolling για να μπορεις πχ να πας γρηγορα πιο κατω, μιας και χωραει λιγοτερη πληροφορια.

Aυτο εδω ειναι ουσιαστικα το accelerated scrolling, κατι που ειναι σπανιο στους υπολογιστες:

dr_sandbox_quora.gif

 

Σε αυτα προσθεσε το γεγονος οτι το scrolling στα κινητα γινεται στον καθετο αξονα που εχει μεγαλυτερη αναλυση/περισσοτερα pixel,

ενω στα μονιτορ γινεται και παλι στον καθετο αξονα που εχει μικροτερη αναλυση/λιγοτερα pixel.

 

Δηλαδη σε ενα smartphone full hd 1920x1080, το scrolling γινεται στoν καθετο αξονα που εχει 1920 pixel.

ενω ενα μονιτορ full hd 1920x1080, το scrolling γινεται στoν καθετο αξονα που εχει 1080 pixel.

 

Ελπιζω τωρα πια να μπορεσες να σκεφτεις εστω και λιγο παραπανω και να μην γραφεις ανακριβειες και ασχετα πραγματα περι αποστασεων και εκατοστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακομα και για πρακτικους λογους να το σκεφτεις, θα βοηθησει πολυ περισσοτερο στην μικροτερη οθονη, εγω συνεχεια χανομουν στο android επειδη το scrolling ειναι πολυ γρηγορο και αποτομο! Οποτε τα 120HZ θα βοηθησουν! 

 

ε μακάρι να σε βοηθήσουν τι να πω εμένα δεν βλέπω να με βοηθάνε πάντως.

 

και σίγουρα δεν θα βοηθάνε το gaming γιατι δεν κόβω ο 540 να παίζει shooters ή άλλα γρήγορα 3D παιχνίδια σε quadHD πάνω απο 60 FPS

 

Απο εκει και πέρα όποιος θέλει να αγοράσει το κινητό ας το αγοράσει μην μου την πέφτετε για αυτόν τον λόγο δεν θέλω να σας το αρπάξω απο τα χέρια :P καλορίζικο... εγώ απλά εξήγησα γιατι δεν αρέσει σε εμένα και γιατί πιστεύω πρόσθεσαν κάποια χαρακτηριστικά που δεν είναι αναγκαία για τους λόγους που εξήγησα.

 

εγώ θα προτιμούσα ας πούμε αντι για 120hz QHD να είχε fullhd ανάλυση στα 60hz για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία και να παίζουν καλύτερα τα απαιτητικά παιχνίδια... απο εκει και πέρα περι ορέξεως.. σαν κινητό όμορφο είναι πάντως και έχει ωραία ηχεία.

Ακριβως για αυτο τον λογο ειναι συχνο το accelerated scrolling στα κινητα:

επειδη συχνα ειναι zoomed in και χωρανε λιγοτερη πληροφορια(ασχετα αν η αναλυση ειναι 2560x1440) χρειαζεται να γινεται accelerated scrolling για να φθασεις κατω.

 

Με λιγα λογια στην οθονη ενος κινητου(για να ειναι ευαναγνωστα και οχι μικροσκοπικα) χωρανε πχ 10 επαφες, γιατι  (παρολο που εχει αναλυση 2560x1440).

Στο μονιτορ χωρανε πχ 30 επαφες.

Ετσι οι κατασκευαστες στα κινητα εχουν ρυθμισει accelerated scrolling για να μπορεις πχ να πας γρηγορα πιο κατω.

Aυτο εδω ειναι ουσιαστικα το accelerated scrolling, κατι που ειναι σπανιο στους υπολογιστες:

dr_sandbox_quora.gif

εγώ φίλε έτσι όπως φαίνεται στην οθόνη κάνω 1% των φορών στο κινητό πάντως συνήθως απλά κανω swap αριστερά δεξιά στο μενού και στις σελίδες αν το κάνω αυτό θα είναι για να πάω κατευθείαν στον πάτο για κάποιο λόγο.. αλλιώς πολύ δύσκολα να κάνω κάτι τέτοιο... :P καταρχήν θα χανόμουνα γιατι δεν θα ήξερα που σταματάει ο τύπος εκει ανεβοκατεβαίνει σαν τρελός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απεικόνιση στο κινητό είναι μικρότερη από έναν υπολογιστή παράδειγμα. Δηλαδή θα πρέπει να έχεις το κινητό ένα εκατοστό από το μάτι σου για να δεις την διαφορά σε μικρό scroll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αλλάζει η ταχύτητα της ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗΣ και αυτό αλλάζει το πόσο smooth το βλέπεις

 

 

Από την απόσταση που το ξεκίνησες, πολύ σωστά καταλήγεις στην ταχύτητα. Αυτό είναι που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στο πόσο θολά φαίνονται τα pixels της οθονης.

 

Και ένας λόγος παραπάνω στα smartphones όπου το scrolling είναι συνήθως γρήγορο. Ακόμα και στο scroll της σελίδας του insomnia που παρατηρώ αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την απόσταση που το ξεκίνησες, πολύ σωστά καταλήγεις στην ταχύτητα. Αυτό είναι που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στο πόσο θολά φαίνονται τα pixels της οθονης.

 

Και ένας λόγος παραπάνω στα smartphones όπου το scrolling είναι συνήθως γρήγορο. Ακόμα και στο scroll της σελίδας του insomnia που παρατηρώ αυτή τη στιγμή.

η απόσταση ορίζει την ταχύτητα

 

η ταχύτητα μετριέται σε m/s (μέτρα=απόσταση/δευτερόλεπτο=χρόνος)

 

φυσικά και δεν εννούσα την απόσταση σαν μήκος αφού ειναι ένα μονομετρο μέγεθος απο μόνο του δεν σημαίνει κάτι.

 

πρέπει να το αναφέρω εξάλλου αυτό σε προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία μπορείς να απενεργοποιήσεις τα 120 hz και να βάλεις 1080p οκ έτσι μάλιστα

 

Γενικα η razer πηρε πολλα καλα απο πολλες εταιριες και τα εβαλε σε ενα κινητο. Περιμενω να δω τι καμερα εχει και αμα ειναι καλη σε χαμηλο φωτισμο, θα το παρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφέρατε πάλι να μαλώνετε, τώρα για τα 120Hz.

Το ότι είναι τηλέφωνο και δεν είναι παιχνιδομηχανή το περνάμε φυσικά!!!

Κατά την άποψη μου είναι ένα τηλέφωνο της σειράς χωρίς κάτι ουσιαστικό παρά "παιδικά" wow χαρακτηριστικά. Τίποτα παραπάνω.

 

PS Razer προϊόν μακρυά και αγαπημένοι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/JF_IzC7Swts

Μαλλον μετρια ειναι με χαλια image stabilisation και πολύ flaring που να δεις και σε σκοταδι flaring δλδ με καποια λαμπα καποιο φως να μπαινει στην εικονα... ειναι νωρις βέβαια ακομα δεν εχουν γινει εκτενείς δοκιμες..

Γενικα μου αρέσει και εμενα πολυ σαν συσκευή μου αρεσουν ολα τα features του αν η μπαταρία του ειναι ικανοποιητική σε real world καταστάσεις και η κάμερα σε καλα επίπεδα και υπαρχουν θεματάκια που ειναι software upgradable και θεμα optimization θα το επαιρνα και θα εδινα ανετα το s8 plus που εχω βαρεθεί να ψάχνω ενα screen protection της προκοπής ολα η ξεκολανε η κάθονται χαλια βαρέθηκα τις curved...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφέρατε πάλι να μαλώνετε, τώρα για τα 120Hz.

Το ότι είναι τηλέφωνο και δεν είναι παιχνιδομηχανή το περνάμε φυσικά!!!

Κατά την άποψη μου είναι ένα τηλέφωνο της σειράς χωρίς κάτι ουσιαστικό παρά "παιδικά" wow χαρακτηριστικά. Τίποτα παραπάνω.

 

PS Razer προϊόν μακρυά και αγαπημένοι ;)

 

καλα..μαλλον καποιο θεμα θα χες με κανα ποντικι της εταιριας και σου χει μεινει η πικρα..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...