Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση..


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1998-2008 κανεις δεν έκανε αποταμίευση,αλλά σπαταλούσε όσα περισσότερα χρήματα μπορούσε.εαν δεν του έφταναν τα χρήματα τράβαγε δάνειο.ακομα και φίλος μου άνεργος,με μηδέν εισόδημα πήρε αυτοκίνητο αξίας 4000 με δάνειο,αλλά δεν είχε χρήματα για βενζίνη,και του έβαλε ο μάντρας ενα 20ευρο καύσιμο.

Στα μπαρ το ποτό μας έκανε 5ευρο και των γυναικών 15ευρο.απιστευτα πραγματα σε σχέση με σήμερα

Η αποταμίευση ήταν άγνωστη λέξη.

 

 

Των γυναικων το νερο θες να πεις! Αμα ειναι οι γυναικες που νομιζω... :P :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι φίλε νερό επιναν, 5-10νερα μεσα σε 20λεπτα χωρις να μεθύσουν ενώ εγω με τα ίδια ποτά ήμουν κομμάτια

 

Δηλαδη μεσα σε 20 λεπτα σου τρωγε 150 ευρω συν 50 τα δικα σου και δεν την ακουμπαγες καν? :P (Αφου δεν την εβλεπες πλεον!) :-D   Α την πουτ@να! :P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα παλιά ήταν αλλιώς οι μισθοί και τα έσοδα και οι περισσότεροι είχαν τη δυνατότητα να αποταμιεύουν

εάν δεν είχαν προτιμήσεις την πολυέξοδη ζωή τις κραιπάλες και τις ανακαινίσεις μπουζουκομάγαζων όπως

διαβάζουμε παραπάνω..  :P

 

Σήμερα θεωρώ τυχερούς αυτούς που ακόμη έχουν τη δυνατότητα να αποταμιεύουν αρκετά χρήματα.

 

Για μένα θεωρείται άθλος αν καταφέρω στο τέλος του μήνα να αποταμιεύσω έστω και 10 ευρώ όχι για να αυξήσω

τις οικονομίες μου απλά δεν  χρειαστεί να ξοδέψω από τις μικρές αποταμιεύσεις μου των παλαιότερων ετών

οι οποίες δεν είναι και μεγάλες απλά φυλάσσονται για κάποια κακή στιγμή που μας έμαθαν να λέμε οι γονείς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κατι προγραμματα συνταξιοδοτησης/αποταμιευσης ιδιωτικα, που ειναι σαν προθεσμιακες, και σου ανοιγουν ατομικο λογαριαμο.

https://www.allianz.com.gr/prosopikes-asfaliseis/sintaksi-apotamieusi/apotamieutika-programmata/

 

Ειναι αρκετα ευελικτα και μπορεις να τα τερματισεις οταν θες, και βαζεις χρηματα οταν και οσα θες. Ειναι ενα παραδειγμα εταιρειας, εχουν ολες οι τραπεζες.

 

Μια αλλη λυση ειναι μεταφορα με εμβασμα στο λογαριαμο του εξωτερικου ωστε να μην μπορεις να τα πειραξεις. Αρκει να ρωτησεις το κοστος του εκαστοτε εμβασματος.

 

Περισσοτερο λεω για την πρωτη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μεσα σε 20 λεπτα σου τρωγε 150 ευρω συν 50 τα δικα σου και δεν την ακουμπαγες καν? :P (Αφου δεν την εβλεπες πλεον!) :-D   Α την πουτ@να! :P :D

Δεν σπαταλουσα δικα μου χρηματα. Εγω και ενας κολλητος φιλος μου ειχαμε παρει 250.000ευρο δανειο απο την Εθνικη για να ανοιξουμε καφε. Ανοιξαμε καφε αλλα το μαγαζι ποτε δεν τελειωσε και μας κοστισε 30.000ευρο. Τα υπολοιπα χρηματα τα σπαταλησαμε σε αυτοκινητα,μηχανες δρομου,μπουζουκια,καμπαρε,γυναικες και σε αλλα απορρητα πραγματα. Μεσα σε 2 χρονια ειχαμε χαλασει ολα τα χρηματα,δεν μας εμεινε ουτε 1ευρο. Αποταμιευση δεν γνωριζαμε καν τι σημαινει. Ημουν νεος σε ηλικια και δεν γνωριζα απο αποταμιευση. Ηθελα να περναω καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σπαταλουσα δικα μου χρηματα. Εγω και ενας κολλητος φιλος μου ειχαμε παρει 250.000ευρο δανειο απο την Εθνικη για να ανοιξουμε καφε. Ανοιξαμε καφε αλλα το μαγαζι ποτε δεν τελειωσε και μας κοστισε 30.000ευρο. Τα υπολοιπα χρηματα τα σπαταλησαμε σε αυτοκινητα,μηχανες δρομου,μπουζουκια,καμπαρε,γυναικες και σε αλλα απορρητα πραγματα. Μεσα σε 2 χρονια ειχαμε χαλασει ολα τα χρηματα,δεν μας εμεινε ουτε 1ευρο. Αποταμιευση δεν γνωριζαμε καν τι σημαινει. Ημουν νεος σε ηλικια και δεν γνωριζα απο αποταμιευση. Ηθελα να περναω καλα.

Το δάνειο το πλήρωσες; με το κριτήρια πήρατε 250 χιλιάρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δάνειο το πλήρωσες; με το κριτήρια πήρατε 250 χιλιάρικα;

Το δανειο δεν το πληρωσαμε. Ο φιλος μου εβαλε υποθηκη ενα παλιο πατρικο του σπιτι αξιας 90.000ευρο το οποιο κατασχεθηκε απο την Εθνικη Τραπεζα. Νομιζω οτι ο φιλος μου πηρε και μπλοκ επιταγων οπου και εκει εριξε μεγαλα κανονια. Ημασταν δυο σχετικα φτωχοι νεοι. Φαντασου ανθρωποι πανω απο εμας τι δανεια εχουν παρει και τι κανονια εχουν ριξει. Απιστευτα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δανειο δεν το πληρωσαμε. Ο φιλος μου εβαλε υποθηκη ενα παλιο πατρικο του σπιτι αξιας 90.000ευρο το οποιο κατασχεθηκε απο την Εθνικη Τραπεζα.

Πολλά λεφτά ρε συ, κυκλοφορείς ελεύθερος;

Δίνεις δόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λεφτά ρε συ, κυκλοφορείς ελεύθερος;

Δίνεις δόσεις;

Οχι ποτε δεν δωσαμε ουτε μια δοση, αλλα κατασχεθηκε το σπιτι οπως εγραψα. Ο κολλητος μου πηρε το δανειο. Εγω σκεφτηκα να κανουμε αυτη την επενδυση, αλλο που την εγκαταλειψαμε και συμφωνησαμε να περασουμε καλα. Τουλαχιστο βοηθησαμε πολλα ατομα και γυναικες με τοσα χρηματα που σπρωξαμε στην πιατσα μεσα σε 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ποτε δεν δωσαμε ουτε μια δοση, αλλα κατασχεθηκε το σπιτι οπως εγραψα. Ο κολλητος μου πηρε το δανειο. Εγω σκεφτηκα να κανουμε αυτη την επενδυση, αλλο που την εγκαταλειψαμε και συμφωνησαμε να περασουμε καλα.

Ναι αλλά το σπίτι ήταν μικρότερης αξίας, δεν τον ενοχλεί η τράπεζα; καλά τόσο χαζός είναι αυτός; στην ουσία πήρε δάνειο μόνος αλλά τα φάγατε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το σπίτι ήταν μικρότερης αξίας, δεν τον ενοχλεί η τράπεζα; καλά τόσο χαζός είναι αυτός; στην ουσία πήρε δάνειο μόνος αλλά τα φάγατε μαζί.

Ναι μαζι τα φαγαμε. Ηταν το πατρικο του γι αυτο δεν τον ενοχλησε. Νομιζω οτι ειχε η μητερα του 2-3 σπιτια ακομα. Νεα παιδια ημασταν και ειχαμε το δικαιωμα να περασουμε και εμεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαζι τα φαγαμε. Ηταν το πατρικο του γι αυτο δεν τον ενοχλησε. Νομιζω οτι ειχε η μητερα του 2-3 σπιτια ακομα. Νεα παιδια ημασταν και ειχαμε το δικαιωμα να περασουμε και εμεις καλα.

Καλά όλοι έχουν αυτό το δικαίωμα και οι μεγάλοι, αλλά με τα υπόλοιπα λεφτά; ποιος θα τα πληρώσει; βάλατε μέσα το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι έχουν αυτό το δικαίωμα και οι μεγάλοι, αλλά με τα υπόλοιπα λεφτά; ποιος θα τα πληρώσει; βάλατε μέσα το κράτος.

Γιατι βαλαμε μεσα το κρατος? Η Εθνικη απο μονη της μας εδωσε το δανειο. Δεν καταλαβαινω σε τι φταιμε εμεις. Δεν εχει αλλα περιουσιακα στοιχεια στο ονομα του ο φιλος μου,οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα υπολοιπα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...