Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση..


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το που μπαίνει ο μισθός στο τέλος του μήνα, τον χωρίζουμε σε τρία μέρη:

 

α) Τα έξοδα του μήνα (λογαριασμοί, τρόφιμα, ενοίκιο, διατροφή πρώην συζύγου κτλ)

β) Η προσωπική διασκέδαση (video games, νυχτερινές έξοδοι κτλ)

γ) Ποσό για αποταμίευση

 

Το α) να υπολογιστεί βάσει των πραγματικών αναγκών, γνωρίζουμε πόσο θα έρθει τηλέφωνο internet νερό ρεύμα σούμα, τα έξοδα για τρόφιμα να είναι ρεαλιστικά και όχι π.χ. να βασίζονται στο να τρώμε μακαρόνια κάθε μέρα.

 

Το β) να είναι λογικό ποσό το οποίο μόλις ξοδευτεί να έχουμε την πειθαρχία να πούμε τέλος, όχι άλλοι έξοδοι για καφέ και ψώνια μέχρι τον επόμενο μήνα.

 

Το γ) πάει κατευθείαν σε χωριστό προθεσμιακό λογαριασμό και δεν το πειράζουμε. Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο ποσό αρχικά, μπορεί να είναι και €20, αρκεί να μπούμε στη συνήθεια να βάζουμε κάτι στην άκρη και να το ξεχνάμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θέλω να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να κάνω αποταμίευση. Εχω που δουλεύω εδώ και 7 μήνες και παίρνω περίπου 1300 καθαρά. Μεταφορά απο και πρός την δουλειά γίνεται με λεωφορείο της εταιρείας και μένω σε σπίτι με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Όλα τα λεφτά πάνε τσέπη και σχεδόν κάθε μήνα στις 25 μένω με 50€.

 

Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω? Γτ αν έχω τα ξοδεύω, οπότε το να τα βάζω πουθενά στο σπίτι δεν λέει. (27 χρονών είμαι)

 

Θες να κανουμε ενα συμφωνω συμβιωσης να νοικιασουμε μαζι να μπαινουν 3 χιλιαρικα στο σπιτι να ειμαστε αρχοντες και να κανουμε αποταμιευση; Θα μπει μαρτυρας ο τοξοβολος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που δεν έχει παιδιά το μεγάλο έξοδο (και αυτό το οποίο ουσιαστικά μπορεί να μαζευτεί) είναι η διασκέδαση. Εκεί φεύγουν πολύ εύκολα μεγάλο ποσά χωρίς να το καταλάβεις. Τα ποτά έξω είναι πανάκριβα, το ίδιο συχνά και το φαγητό, ο καφές κλπ.

 

Θυμάμαι σαν φοιτητής που έμενα σε εστία all inclusive που λέμε δλδ τζάμπα όλα διαμονη, σιτιση,ρευμα κλπ μπορούσα να τη βγάλω σχετικά άνετα με 80-100 ευρώ το μήνα για προσωπικά έξοδα (μεταφορικά, σουπερ μαρκετ, τηλέφωνο κοκ).

Όταν όμως ερχόταν πχ φίλος για ΠΣΚ από άλλη πόλη έφευγε ένα 100άρι συνήθως για αυτό το τριήμερο.

Λεφτά δλδ με τα οποία κανονικά έβγαζα μήνα. 

 

Για μένα είναι σχετικά εύκολο να πω θα βάλω τόσα στην άκρη (και ας είναι στον ίδιο λογαριασμό) Αν για σένα είναι δύσκολο, μάλλον πρέπει να κοιτάξεις τη λύση που αναφέρθηκε δλδ να έχεις 2 ξεχωριστούς λογαριασμούς και με τη πληρωμή του μισθού να βάζεις άμεσα ένα ποσό στον έναν ο οποίος και θα είναι off limits...

 

Τώρα για κάποιον που δε καπνίζει και έχει 1300 καθαρά με όλα τα βασικά έξοδα πληρωμένα, ειλικρινά μου φαίνεται μεγάλη υπερβολή να ξεμένεις πριν το τέλος του μήνα (Φαντάζομαι μιλάμε για Ελλάδα έτσι). Δλδ πρέπει να ζεις λίγο σε φάση εποχές ΠαΣοΚ  :-D  για να χαλάς 1300 στην Ελλάδα ουσιαστικά μόνο για προσωπικά έξοδα....  Εγώ θα κοιτούσα δλδ μήπως έβαζα κάνα 500άρι στην άκρη κάθε μήνα γιατί πιστεύω με 800 μπορείς και πάλι να την βγάλεις υπέρ-άνετα....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημά μου είναι στο οτι αν τα έχω διαθέσιμα θα τα χαλάσω. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση οτι είμαι άπλας, έτσι έκανα όταν είχα 200 τον μήνα ή όταν μου έδιναν οι δικοί μου χαρτζιλίκι. Θέλω να τα βάζω κάπως και να ΜΗΝ μπορώ να τα πάρω. Σκεφτόμουν κανα αποταμιευτικό πρόγραμμα με την τράπεζα που μπαίνει ο μισθός, σε φάση να είναι διαθέσιμα μετά απο 2-3 χρόνια ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει???

 

ΥΓ. δεν καπνίζω κιόλας

 

οχι ΟΤΑΝ με χαρτζηλικωναν οι δικοι μου....γιατι αν ειναι ολα πληρωμενα στο σπιτι εισαι πολυ παραπανω απο χαρτζηλικομενος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι επιπλεον. Καντε εναν προϋπολογισμό, και στο τελος του μηνα δες που παρεκτραπικες, διορθωσε και κανε πιο ρεαλιστικο τον προϋπολογισμό και προχωρα συμφωνα με αυτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω παντως με κατι αποταμιευσεις του τυπου 20-50 ευρω το μηνα.Να μαζεψεις δηλαδη σε ...10 χρονια κανα 3000-5000.Και μετα απο την στερηση να τα καψεις μεσα σε κανα χρονο  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια apps για bugdeting για να ξεκινήσει κανείς αν δεν το έχει καθόλου με τον προϋπολογισμό και ξοδεύει στα κουτουρού.

Για αρχή καλό είναι, σε βάζει στη συνήθεια να ελέγχεις τις κινήσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που σκέφτηκα για το οποίο πάντα διαφωνώ με το κολλητό μου είναι ο κουμπαράς. Ο φίλος μου έχει ένα κουμπαρά μεγάλο που κάθε μέρα βάζει μέσα μόνο μονόευρα και δίευρα που του μένουν στο πορτοφόλι και όταν γεμίσει πχ σε 8 μήνες τον σπάει και λέει Ουάου μάζεψα 600 ευρώ πχ και εγώ του λέω ότι αυτό δεν έχει κανένα νόημα γιατί ουσιαστικά για να το πετύχει αυτό σε καθημερινή βάση δε ξοδεύει εσκεμμένα αυτά τα κέρματα και άρα ξοδεύει περισσότερα από τη κάρτα του ή από χαρτονομίσματα οπότε στο τέλος η σούμα ίδια είναι. Είναι απλά σαν να τα βγάζει από το ατμ και να τα βάζει στο κουμπαρά. Αν δεν είχε το κουμπαρά θα είχε απλά 600 παραπάνω στο λογαριασμό του.

Αλλά αφού τον ευχαριστεί και νιώθει ότι έβγαλε 600 ευρώ από το πουθενά ας το κάνει  :-)   :devil:

Η διαφορά είναι ότι τα βρίσκει μαζεμένα μετά από κάποιο καιρό, ενώ αν δεν τα έβαζε εκεί δεν θα υπήρχε περίπτωση να τα συγκεντρώσει και θα τα είχε ξοδέψει από δω κι από κει. Είναι σα να τα κρύβεις ή να τα κλείνεις σε τράπεζα πχ, τα ίδια λεφτά έχεις αλλά κάποιος στα κρατάει και δεν τα ξοδεύεις.

 

To πρόβλημά μου είναι στο οτι αν τα έχω διαθέσιμα θα τα χαλάσω. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση οτι είμαι άπλας, έτσι έκανα όταν είχα 200 τον μήνα ή όταν μου έδιναν οι δικοί μου χαρτζιλίκι. Θέλω να τα βάζω κάπως και να ΜΗΝ μπορώ να τα πάρω. Σκεφτόμουν κανα αποταμιευτικό πρόγραμμα με την τράπεζα που μπαίνει ο μισθός, σε φάση να είναι διαθέσιμα μετά απο 2-3 χρόνια ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει???

 

ΥΓ. δεν καπνίζω κιόλας

Λογικά χαλάς λεφτά κάπου συστηματικά. Έχεις κάποιο πάθος, κάποιο χόμπι κάτι. Έτσι στα χαμένα δεν μπορείς κάθε μήνα να χαλάς όλα σου τα λεφτά μόνο για προσωπικά έξοδα (λεφτά για μια οικογένεια με υποχρεώσεις στις μέρες μας). Οπότε κάτι δεν μας λες, κάτι ψωνίζεις, τζογάρεις, κάνεις ταξίδια, κάτι γίνεται :)

 

Κάποτε αποταμίευα. Αν και έπαιρνα γύρω στα 500 ευρώ/μήνα, έβαζα κάθε μήνα 80 ευρώ σε έναν λογαριασμό για να μην μπορώ να τα τραβήξω. Από εκεί πλήρωνα λογαριασμούς που ερχόντουσαν πχ 4μηνο (ΔΕΗ), εάν δεν είχα από τα χρήματα που μου έμεναν κάθε μήνα. 

 

Εδώ και 2 χρόνια όμως δεν μπορώ με τίποτα να αποταμιεύσω. 

Έχω προσπαθήσει να κάνω το ίδιο πράγμα (δηλαδή να βάζω 80 ευρώ/μήνα ή λιγότερα στην άκρη), αλλά κάθε μήνα εδώ και 2 χρόνια μου τυχαίνει κάτι και πρέπει να τα δώσω (πολλές φορές δανείζομαι κι όλας). 

 

Αλλά από αυτό το μήνα είπα έστω και 10-20 ευρώ/μήνα να προσπαθήσω να τα βάζω στην άκρη για έκτακτες περιπτώσεις κτλ. 

 

Μια ερώτηση που ούτε στην τράπεζα μάλλον δεν καταλάβανε τι ρωτάω: 

Έχω μια κάρτα μισθοδοσίας. Μπαίνει ο μισθός. πληρώνω ενοίκιο, λογαριασμούς, σούπερ μάρκετ κτλ.

Έχω και κάποιες άλλες κάρτες σε άλλες τράπεζες που πλέον δεν τις κινώ καθόλου (πέρα από μία που βάζω κάθε μήνα ένα ποσό γιατί έχω μια πάγια εντολή και τραβάνε από εκεί λεφτά κάθε μήνα για μία υπηρεσία). 

 

Εάν βγάζω κάθε μήνα 20-30 ακόμα και 100 ευρώ από την κάρτα της μισθοδοσίας μου και τα καταθέτω μέσω ΑΤΜ στην κάρτα που έχω και είναι άλλης τράπεζας, θα μου πουν από την εφορία πού τα βρήκες;  ή θα με φορολογίσουν λες και είναι επιπλέον χρήματα; 

 

Δεν ξέρω αν το ρωτάω σωστά. Έχω πληρωθεί πχ 100 ευρώ, και παίρνω τα 50 και τα βάζω (μέσω ΑΤΜ, όχι μεταφορά!) σε άλλη τράπεζα (ταμιευτήριο ο λογαριασμός), θα θεωρήσουν ότι έχω πάρει 150 ευρώ σύνολο σαν άτομο; 

Σε αυτό που ρωτάς πιστεύω πως όχι, αφού βλέπουν πόσα πήρες. Τώρα αν εννοείς ότι συμπληρώνεις και 20-30€ που πήρες μαύρα σιγά μην ασχοληθεί κανένας...

 

Ξέχασα να απαντήσω στο ερώτημα του τόπικ :P

Προσωπικά δεν έκανα ποτέ συστηματικά αποταμίευση, ανάλογα με την εποχή, τα έσοδα και τα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε αυτό που ρωτάς πιστεύω πως όχι, αφού βλέπουν πόσα πήρες. Τώρα αν εννοείς ότι συμπληρώνεις και 20-30€ που πήρες μαύρα σιγά μην ασχοληθεί κανένας...

 

Ξέχασα να απαντήσω στο ερώτημα του τόπικ :P

Προσωπικά δεν έκανα ποτέ συστηματικά αποταμίευση, ανάλογα με την εποχή, τα έσοδα και τα έξοδα.

όχι, δεν μιλάω για μαύρα. 

Να βγάζω από το μισθό, να τα βάζω (με κατάθεση) σε άλλη τράπεζα. Δεν θα το πάρουν ως έσοδο από κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, δεν μιλάω για μαύρα. 

Να βγάζω από το μισθό, να τα βάζω (με κατάθεση) σε άλλη τράπεζα. Δεν θα το πάρουν ως έσοδο από κάπου; 

Μου φαίνεται παράλογο να το πάρουν σαν έσοδο, αφού φαίνεται πόσα βγάζεις. Μόνο σε περίπτωση που δεν καλύπτεις τα τεκμήρια θα φορολογηθείς και θα θεωρήσουν ότι έχεις έσοδο από κάπου που δεν το δηλώνεις.

 

Κάτσε να μπει κανένας λογιστής (-oulis) να σου απαντήσει πιο σίγουρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράλογο να το πάρουν σαν έσοδο, αφού φαίνεται πόσα βγάζεις. Μόνο σε περίπτωση που δεν καλύπτεις τα τεκμήρια θα φορολογηθείς και θα θεωρήσουν ότι έχεις έσοδο από κάπου που δεν το δηλώνεις.

 

Κάτσε να μπει κανένας λογιστής (-oulis) να σου απαντήσει πιο σίγουρα :)

μην το θεωρήσουν ότι βγάζω μαύρα από κάπου. αυτό φοβάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το θεωρήσουν ότι βγάζω μαύρα από κάπου. αυτό φοβάμαι. 

Επειδή τα καταθέτεις σε μια τράπεζα; Θα μπορούσες να κάνεις αποταμίευση, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα τι να σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς στην Ελλάδα προς το παρόν δεν έχουμε IRS φάση σαν τις ΗΠΑ να ψάχνουν και το τελευταίο σου ευρώ. Γενικά δεν ασχολούνται καν με κινήσεις μικρών ποσών (Χ<10.000)  απ ότι βλέπω τουλάχιστον.  Επιπλέον, από τη στιγμή που τα λεφτά αυτά τα πήρες από τον άλλον δικό σου λογαριασμό (της μισθοδοσίας) μπορείς άνετα να τα δικαιολογήσεις. Πρόβλημα θα υπήρχε αν οι αποταμιεύσεις σου ξεπερνούσαν κατά πολύ τα εισοδήματά σου τα τελευταία χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και 2~3 χρόνια application για έξοδα έσοδα 

 

Βοηθάει πάρα πολύ και αν βάλεις custom κατηγορίες έχεις πολύ καλή εικόνα που πάνε τα λεφτά σου, και νομίζω βοηθάει να "μαζεύεις" έξοδα που δεν ανήκουν στη κατηγορία των ανελαστικών (π.χ. διασκέδαση, φαγητά έξω κλπ κλπ)

 

Ποτέ μου πάντως δεν έκανα αποταμίευση με στόχο ένα Χ ποσόν το μήνα - νομίζω δεν είναι εφικτό, καθώς υπάρχουν σίγουρα μήνες που έχεις έκτακτα έξοδα, οπότε αν ακολουθούσες την λογική "ξεχνάς αυτά που έχεις στην άκρη" ή θα έπρεπε να ξεκίναγες τη λογική των δόσεων (αν μιλάμε για αγορά) ή θα έπρεπε να βγαίνεις στη γύρα για δανεικά :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...