Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση..


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και η μέρα αποταμίευσης έχει περάσει, ανοίγω το θέμα τώρα. 

 

Η ερώτηση είναι απλή: Αποταμιεύετε;
είτε με την έννοια του μπορώ να αποταμιεύσω (έχω τη δυνατότητα), είτε με την έννοια του έχω τη συνήθεια.

αν και περισσότερο έχω στο μυαλό μου την πρώτη έννοια.

 

ας μη κρυβόμαστε, είναι ερώτηση που κανείς δε πρόκειται να σου απαντήσει ειλικρινά, αλλά ίσως μέσω της "ανωνυμίας" του web είναι ευκολότερο.

 

προσωπικά, μέχρι και τα πρώτα χρόνια της "κρίσης" ήμουν σε θέση να αποταμιεύω ένα ποσοστό του εισοδήματός μου. τα πράγματα έχουν αλλάξει πλέον.

ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια έσοδα=έξοδα. κι αν βάλουμε και μια αγορά που έκανα (με αποταμιεύσεις), τα έξοδα βγαίνουν περισσότερα.

κι  όπως πάει το πράγμα μέχρι τώρα, τα έξοδα μου το 2017 είναι όσα τα έσοδα

 

μπορεί να έχω αποταμιεύσει ένα ποσό αλλά κάθε μήνα κάτι θα τύχει... βλάβη στο αυτοκίνητο, ζημιά στο σπίτι , τον άλλον μήνα θα έρθει η ασφάλεια, τον άλλον ο ΕΝΦΙΑ, μετά τα τέλη κυκλοφορίας, ένα πρόβλημα υγείας... και ό,τι έχω μαζέψει θα φύγει...

που να τύχει και κάτι πολύ σοβαρό.

 

εσείς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θέλω να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να κάνω αποταμίευση. Εχω που δουλεύω εδώ και 7 μήνες και παίρνω περίπου 1300 καθαρά. Μεταφορά απο και πρός την δουλειά γίνεται με λεωφορείο της εταιρείας και μένω σε σπίτι με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Όλα τα λεφτά πάνε τσέπη και σχεδόν κάθε μήνα στις 25 μένω με 50€.

 

Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω? Γτ αν έχω τα ξοδεύω, οπότε το να τα βάζω πουθενά στο σπίτι δεν λέει. (27 χρονών είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αποταμιευω.Αλλα επειδη φοβαμαι τυς κλεφτες, δεν εχω εμπιστοσυνη στους τραπεζιτες , εχω βαλει την εφορια να μου κραταει τα λεφτα  :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να κάνω αποταμίευση. Εχω που δουλεύω εδώ και 7 μήνες και παίρνω περίπου 1300 καθαρά. Μεταφορά απο και πρός την δουλειά γίνεται με λεωφορείο της εταιρείας και μένω σε σπίτι με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Όλα τα λεφτά πάνε τσέπη και σχεδόν κάθε μήνα στις 25 μένω με 50€.

 

Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω? Γτ αν έχω τα ξοδεύω, οπότε το να τα βάζω πουθενά στο σπίτι δεν λέει. (27 χρονών είμαι)

 

Ποτέ δε το κατάλαβα πως το κάνουν αυτό κάποια άτομα. Έχω συγγενείς και φίλους έτσι. 

Απλώς η αποταμίευση δεν είναι για όλους μου φαίνεται. Πολλά άτομα όσα έχουν τόσα θα ξοδέψουν. Πολλές φορές ξοδεύουν και παραπάνω απ όσα έχουν.  :-D

Σχεδόν όλοι οι κοντινοί συγγενείς μου είναι ή ήταν έτσι, απορώ πως βγήκα εγώ της αποταμίευσης...

Η μάνα μου πχ αν τυχόν πάνε να της μείνουν 100 ευρώ στο τέλος του μήνα, θα προσπαθεί να δει τι να τα κάνει γιατί υπάρχει ο "κίνδυνος" να της μείνουν. Είναι πολλές φορές λες και φοβάται ότι θα λήξουν.

Πως άμα λήγει κάτι στο ψυγείο και λες γρήγορα πρέπει να το φάμε όλο σήμερα γιατί αύριο χαλάει. Ε κάπως έτσι είναι πολλοί με τα χρήματα.

Από τη μία λες δε θα τα πάρουμε μαζί μας και δε ξέρεις τι θα γίνει σήμερα ή αύριο αλλά αυτό λειτουργεί διπλά δλδ ακριβώς επειδή δε ξέρεις τι προμηνύεται και στη ζωή πάντα υπάρχουν έκτακτα έξοδα είναι καλό να υπάρχει μια καβάντζα. Με τη παρούσα κατάσταση και τους μισθούς δεν είναι φυσικά πάντα εφικτό.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να κάνω αποταμίευση. Εχω που δουλεύω εδώ και 7 μήνες και παίρνω περίπου 1300 καθαρά. Μεταφορά απο και πρός την δουλειά γίνεται με λεωφορείο της εταιρείας και μένω σε σπίτι με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Όλα τα λεφτά πάνε τσέπη και σχεδόν κάθε μήνα στις 25 μένω με 50€.

 

Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω? Γτ αν έχω τα ξοδεύω, οπότε το να τα βάζω πουθενά στο σπίτι δεν λέει. (27 χρονών είμαι)

 

Ρητορική ερώτηση. Αν δεν κόψεις τα περιττά έξοδα πως θα βάλεις στην άκρη χρήματα; 27 είσαι, όχι 20.

 

Όταν παίρνεις 1300 καθαρά, αν επιμερίσεις πόσα μπορείς να σπαταλήσεις ανά ημέρα...1300/30=43,3 ευρώ περίπου. Με αυτό ως δεδομένο, βρες που σπαταλάς. Και για να μην παρεξηγηθώ, δικά σου τα χρήματα, ότι θες τα κάνεις και ίσως είμαι από τους τελευταίους που δικαιούμαι να ομιλώ μιας και επί σειρά ετών "ανακαίνιζα" πολλά ξενυχτάδικα...Η ένστασή μου αφορά την ερώτηση "Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω?" . Αν την διαβάσεις με προσοχή, είναι λίγο χαζή.

 

Γενικά και με δεδομένη την ηλικία μου που το nickname μου την υποδηλώνει, πάντα έκανα τα κουμάντα μου να έχω κάτι στην άκρη και από την στιγμή που γνωρίστηκα με τη νυν γυναίκα μου, το ποσό της αποταμίευσης αυξήθηκε κατακόρυφα, όχι γιατί έμπαιναν 2 μισθοί στο σπίτι μιας και για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα η γυναίκα μου ήταν άνεργη, αλλά γιατί έκοψα πολλά πράγματα. Ακόμα και με 850 ευρώ τον μήνα, με ενοίκιο, 2 άτομα και πάλι κάτι έμπαινε στην άκρη, χωρίς να στερούμαστε κάτι το ουσιώδες.

 

Για να δώσω μια τάξη μεγέθους, μέσα σε ένα διάστημα 4 ετών, ανταπεξήλθαμε (με την γυναίκα μου) σε 3 χειρουργικές επεμβάσεις σε ιδιωτικές κλινικές, παντρευτήκαμε με θρησκευτικό γάμο (με τραπέζια κλπ.), αγορά αυτοκινήτου (έστω και μεταχειρισμένου) και δυστυχώς το τελευταίο 8μηνο δεν μπορούμε να βάλουμε στην άκρη χρήματα λόγω υπέρμετρης αύξησης κάποιων εξόδων που αφορούν την υγεία.

 

Αυτό που έκανα τόσα χρόνια είναι το εξής: Τα τυχόν έξτρα π.χ. δωρα έμπαιναν στην άκρη κι ότι χρήματα έμεναν ως υπόλοιπο μέχρι να έρθει η μέρα του επόμενου μισθού, έμπαιναν σε άλλο λογαριασμό. Τίποτα όμως από όλα αυτά δεν θα κατάφερνα αν δεν έκοβα τα ξενύχτια και το αλόγιστο delivery.....

 

Αυτά από μένα και συγνώμη για το σεντόνι. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που σκέφτηκα για το οποίο πάντα διαφωνώ με το κολλητό μου είναι ο κουμπαράς. Ο φίλος μου έχει ένα κουμπαρά μεγάλο που κάθε μέρα βάζει μέσα μόνο μονόευρα και δίευρα που του μένουν στο πορτοφόλι και όταν γεμίσει πχ σε 8 μήνες τον σπάει και λέει Ουάου μάζεψα 600 ευρώ πχ και εγώ του λέω ότι αυτό δεν έχει κανένα νόημα γιατί ουσιαστικά για να το πετύχει αυτό σε καθημερινή βάση δε ξοδεύει εσκεμμένα αυτά τα κέρματα και άρα ξοδεύει περισσότερα από τη κάρτα του ή από χαρτονομίσματα οπότε στο τέλος η σούμα ίδια είναι. Είναι απλά σαν να τα βγάζει από το ατμ και να τα βάζει στο κουμπαρά. Αν δεν είχε το κουμπαρά θα είχε απλά 600 παραπάνω στο λογαριασμό του.

Αλλά αφού τον ευχαριστεί και νιώθει ότι έβγαλε 600 ευρώ από το πουθενά ας το κάνει  :-)   :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μου πείτε πως μπορώ να ξεκινήσω να κάνω αποταμίευση. Εχω που δουλεύω εδώ και 7 μήνες και παίρνω περίπου 1300 καθαρά. Μεταφορά απο και πρός την δουλειά γίνεται με λεωφορείο της εταιρείας και μένω σε σπίτι με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Όλα τα λεφτά πάνε τσέπη και σχεδόν κάθε μήνα στις 25 μένω με 50€.

 

Πως διάβολο να βάζω 100€ κάπου και να μην μπορώ να τα πάρω? Γτ αν έχω τα ξοδεύω, οπότε το να τα βάζω πουθενά στο σπίτι δεν λέει. (27 χρονών είμαι)

 

 

1. Υποθέτουμε πως έχεις ήδη ένα λογαριασμό μισθοδοσίας (ή τέλος πάντων "τρεχούμενο" αν δεν είσαι μισθωτός) από όπου περνάει ο κύριος όγκος των εσόδων σου.

 

2. Ανοίγεις ξεχωριστό καταθετικό λογαριασμό που είναι για να μην τον ακουμπάς (δεν ξέρω αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα βέβαια ή αν έχεις ήδη κάποιο λογαριασμό που κάνει γι' αυτή τη δουλειά).

 

3. Αυτόματη επαναλαμβανόμενη εντολή μεταφοράς από τον τρεχούμενο λογαριασμό στον καταθετικό κάθε 1η του μηνός το ποσό που σκοπεύεις να αποταμιεύεις (στην περίπτωσή σου 100 είναι και λίγα, θα έβαζα τουλάχιστον 200).

 

4. Done, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Όταν τελειώνουν τα λεφτά στον τρεχούμενο, αυτό σημαίνει ότι σου τελείωσαν τα λεφτά. Τα υπόλοιπα ούτε τα είδες ποτέ ούτε και θα τα δεις μέχρι να έρθει η ώρα για μεγάλα έξοδα ζωής.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα κατι προκυπτει οταν προσπαθουμε να αποταμιευσουμε. Και εγω βγαζω ενα σεβαστο ποσο καθε μηνα. Με το νοικι,το ρευμα,νερο, ιντερνετ, βενζινες (μηχανη), ασφαλειες, κοινοχρηστα και σουπερ μαρκετ χανω τα μισα χρηματα. Στο τελος του μηνα αν δεν προκυψει κατι ιδιαιτερο κανενα 150ρι μενει στην ακρη ενω θα επρεπε πανω απο 250. 

Δεν καπνιζω και δεν πινω. Λογικα με κλεβουν οι τραπεζες, δν εξηγειται αλλιως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "όσα περίσσεψαν" δεν είναι τα λεφτά για αποταμίευση. Είναι τα λεφτά που έμειναν για ξόδεμα αφού έγινε πρώτα η αποταμίευση.

 

Αλλιώς απλά δεν κάνεις αποταμίευση, κάνεις "πήγα εκδρομή και δεν τα έφαγα όλα, θα τα κολλήσω στην επόμενη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημά μου είναι στο οτι αν τα έχω διαθέσιμα θα τα χαλάσω. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση οτι είμαι άπλας, έτσι έκανα όταν είχα 200 τον μήνα ή όταν μου έδιναν οι δικοί μου χαρτζιλίκι. Θέλω να τα βάζω κάπως και να ΜΗΝ μπορώ να τα πάρω. Σκεφτόμουν κανα αποταμιευτικό πρόγραμμα με την τράπεζα που μπαίνει ο μισθός, σε φάση να είναι διαθέσιμα μετά απο 2-3 χρόνια ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει???

 

ΥΓ. δεν καπνίζω κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Διαθέσιμα";

 

Πάντα θα είναι "διαθέσιμα", αλλιώς δεν είναι δικά σου λεφτά. Κανείς δε μπορεί να σε προστατέψει από τη χρήση των δικαιωμάτων που έχεις σαν ενήλικας.

 

Η ουσία είναι να κάνεις το ξόδεμα από την αποταμίευση αρκετά δυσκοίλιο ούτως ώστε να μη γίνει για ψύλλου πήδημα. Πάρε το βιβλιάριο δώστο στους γονείς σου και αν ο λογαριασμός αποταμίευσης έχει και κάρτα ανάληψης κάντην κονφετί. Done.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε αποταμίευα. Αν και έπαιρνα γύρω στα 500 ευρώ/μήνα, έβαζα κάθε μήνα 80 ευρώ σε έναν λογαριασμό για να μην μπορώ να τα τραβήξω. Από εκεί πλήρωνα λογαριασμούς που ερχόντουσαν πχ 4μηνο (ΔΕΗ), εάν δεν είχα από τα χρήματα που μου έμεναν κάθε μήνα. 

Εδώ και 2 χρόνια όμως δεν μπορώ με τίποτα να αποταμιεύσω. 

Έχω προσπαθήσει να κάνω το ίδιο πράγμα (δηλαδή να βάζω 80 ευρώ/μήνα ή λιγότερα στην άκρη), αλλά κάθε μήνα εδώ και 2 χρόνια μου τυχαίνει κάτι και πρέπει να τα δώσω (πολλές φορές δανείζομαι κι όλας). 

Αλλά από αυτό το μήνα είπα έστω και 10-20 ευρώ/μήνα να προσπαθήσω να τα βάζω στην άκρη για έκτακτες περιπτώσεις κτλ. 

Μια ερώτηση που ούτε στην τράπεζα μάλλον δεν καταλάβανε τι ρωτάω: 
Έχω μια κάρτα μισθοδοσίας. Μπαίνει ο μισθός. πληρώνω ενοίκιο, λογαριασμούς, σούπερ μάρκετ κτλ.
Έχω και κάποιες άλλες κάρτες σε άλλες τράπεζες που πλέον δεν τις κινώ καθόλου (πέρα από μία που βάζω κάθε μήνα ένα ποσό γιατί έχω μια πάγια εντολή και τραβάνε από εκεί λεφτά κάθε μήνα για μία υπηρεσία). 

Εάν βγάζω κάθε μήνα 20-30 ακόμα και 100 ευρώ από την κάρτα της μισθοδοσίας μου και τα καταθέτω μέσω ΑΤΜ στην κάρτα που έχω και είναι άλλης τράπεζας, θα μου πουν από την εφορία πού τα βρήκες;  ή θα με φορολογίσουν λες και είναι επιπλέον χρήματα; 

Δεν ξέρω αν το ρωτάω σωστά. Έχω πληρωθεί πχ 100 ευρώ, και παίρνω τα 50 και τα βάζω (μέσω ΑΤΜ, όχι μεταφορά!) σε άλλη τράπεζα (ταμιευτήριο ο λογαριασμός), θα θεωρήσουν ότι έχω πάρει 150 ευρώ σύνολο σαν άτομο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...