Προς το περιεχόμενο

"Thread Stuck In Device Driver" BSOD


DaDiRa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα φθηνό σύστημα από το e-shop που πήρα πέρυσι τέτοια εποχή. Χωρίς λειτουργικό σύστημα, αφού τότε μπορούσα να χρησιμοποιήσω δωρεάν κλειδιά από μια υπηρεσία για φοιτητές. Τονίζω λοιπόν ότι την εγκατάσταση των windows 10 την έκανα εγώ σπίτι - σε περίπτωση που έχει σημασία. Το σύστημα είναι αυτό.
 post-242858-0-46013400-1509815084_thumb.png
Από τον πρώτο καιρό έπαιρνα το Thread Stuck In Device Driver blue screen, αλλά παρατήρησα πως συμβαίνει κυρίως όσο έπαιζα κάτι στη μια οθόνη και άφηνα βίντεο ή stream να παίζει στην άλλη ή στη χειρότερη αν έπαιζα κάποιο παιχνίδι και έκανα πολλά alt tab (αυτό όχι με όλα τα παιχνίδια, με κάποια μετρημένα) και πολύ σπάνια κράσαρε σε απλή χρήση. Όμως ήταν σπάνια τα κρασαρίσματα, οπότε δεν ασχολήθηκα πάρα πολύ. Κάποιες φορές το γκούγκλαρα, αλλά οι απαντήσεις λένε διαφορετικά πράγματα σε κάθε περίπτωση. Τις τελευταίες μέρες τρώω BSOD την που παίζω απλώς, πράγμα που δεν συνέβαινε ποτέ έτσι στο άκυρο.
 
1) Η ένδειξη θερμοκρασίας στο CPU είναι λανθασμένη. Ίσως έχω θέμα με υπερθέρμανση, αλλά δεν είναι όσο πολύ δείχνει. Όπως και να 'χει, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν σχετίζεται με το BSOD (γιατί συμβαίνουν σε άκυρες στιγμές, είτε κατευθείαν αν έχω βίντεο στην άλλη οθόνη, είτε ενώ παίζω ώρες και η θερμοκρασία έχει ήδη φτάσει στο peak της).
2) Έχω αναβαθμίσει το BIOS, που ήταν προτεινόμενη λύση κάπου. Δεν διορθώθηκε.
3) Έχω κάνει αναβάθμιση τους drivers των γραφικών.
4) Έχω τρέξει Windows Μemory Diagnostics και WhoCrashed, αλλά δεν ξέρω καν τι κάνω με αυτά. :P
Ορίστε η ανάλυση από το WhoCrashed, μήπως βοηθάει. Ό,τι άλλη πληροφορία χρειάζεστε πείτε μου.

 

System Information (local)
--------------------------------------------------------------------------------

Computer name: DESKTOP-F4DGE93
Windows version: Windows 10 , 10.0, build: 14393
Windows dir: C:\Windows
Hardware: ASUSTeK COMPUTER INC., A88XM-A/USB 3.1
CPU: AuthenticAMD AMD A10-7850K Radeon R7, 12 Compute Cores 4C+8G AMD586, level: 21
4 logical processors, active mask: 15
RAM: 7452966912 bytes total




--------------------------------------------------------------------------------
Crash Dump Analysis
--------------------------------------------------------------------------------

Crash dump directory: C:\Windows\Minidump

Crash dumps are enabled on your computer.

On Sat 4/11/2017 14:53:21 your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\memory.dmp
This was probably caused by the following module: Unknown (0xFFFFD8850223A540)
Bugcheck code: 0xEA (0xFFFFD8850223A540, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
Bug check description: This indicates that a thread in a device driver is endlessly spinning.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error.
Google query: THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER



On Wed 1/11/2017 23:22:26 your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\110117-29640-01.dmp
This was probably caused by the following module: dxgkrnl.sys (dxgkrnl+0x22DFF)
Bugcheck code: 0x100000EA (0xFFFFE183A557D800, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER_M
file path: C:\Windows\system32\drivers\dxgkrnl.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: DirectX Graphics Kernel
Bug check description: This indicates that a thread in a device driver is endlessly spinning.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.



On Wed 1/11/2017 22:56:54 your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\110117-27906-01.dmp
This was probably caused by the following module: dxgkrnl.sys (dxgkrnl+0x22DFF)
Bugcheck code: 0x100000EA (0xFFFFC80525537080, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER_M
file path: C:\Windows\system32\drivers\dxgkrnl.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: DirectX Graphics Kernel
Bug check description: This indicates that a thread in a device driver is endlessly spinning.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.





--------------------------------------------------------------------------------
Conclusion
--------------------------------------------------------------------------------

3 crash dumps have been found and analyzed.
Read the topic general suggestions for troubleshooting system crashes for more information.

Note that it's not always possible to state with certainty whether a reported driver is responsible for crashing your system or that the root cause is in another module. Nonetheless it's suggested you look for updates for the products that these drivers belong to and regularly visit Windows update or enable automatic updates for Windows. In case a piece of malfunctioning hardware is causing trouble, a search with Google on the bug check errors together with the model name and brand of your computer may help you investigate this further.




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασες φθινόπωρο του 2016 , 28nm cpu? 

από αυτά που λες το συμπέρασμα είναι ότι το cpu/gpu είναι ανεπαρκές και εσύ το ζορίζεις πολύ.

μήπως το clockάρεις?

 

 H cpu σου είναι σαν celeron σε ταχύτητα και ζεσταίνεται 4 φορές περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασες φθινόπωρο του 2016 , 28nm cpu?

Αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει. Είναι τόσο παλιά τεχνολογία και είναι περίεργο; Πάντως ένα budget συστηματάκι χρειαζόμουν και πήρα το πιο φθηνό που φαινόταν να καλύπτει τις ανάγκες μου. Δεν το έψαξα και πολύ, ούτε έχω ιδιαίτερες γνώσεις.

 

Όχι δεν το κλοκάρω. Και τι εννοείς το ζορίζω πολύ; Όταν παίζω CS:GO δεν έχω δει το επεξεργαστή να φτάνει πουθενά κοντά στο 80% στον task manager. Και όπως είπα και πριν, δεν είναι ότι συμβαίνει πάντα ή νωρίς όσο παίζω, συμβαίνει σε άκυρες φάσεις, άρα δεν βγάζει νόημα να ζορίζεται από τη στιγμή που όλη την ώρα μέχρι να κρασάρει παίζω νορμάλ (υπόψιν νορμάλ δεν εννοώ σε low και 20 fps. Μια χαρά σηκώνει τα παιχνίδια που παίζω).

Σε ό,τι αφορά το gpu λογικά έχεις δίκιο. Προφανώς γι' αυτό κράσαρε όταν έβαζα βίντεο στη μια οθόνη και παιχνίδι στην άλλη. Αλλά πλέον κρασάρει απλά την ώρα που παίζω. Δεν είναι θέμα ανεπάρκειας από τη στιγμή που ένα χρόνο τώρα δεν μου το έκανε ποτέ αυτό.

Με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω φαίνεται ότι κάτι πάει να γίνει εκείνη την ώρα και κρασάρει επειδή δεν μπορεί. Αυτά κατάλαβα από όσα έχω διαβάσει μόνος μου, αλλά δεν έχω τις γνώσεις να εντοπίσω τι είναι. Φταίει η μνήμη; Ο επεξεργαστής; Τα integrated graphics; Εσείς θα μου πείτε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασες φθινόπωρο του 2016 , 28nm cpu? 

από αυτά που λες το συμπέρασμα είναι ότι το cpu/gpu είναι ανεπαρκές και εσύ το ζορίζεις πολύ.

μήπως το clockάρεις?

 

 H cpu σου είναι σαν celeron σε ταχύτητα και ζεσταίνεται 4 φορές περισσότερο.

 

 

Ρε πας καλά? Τι του λες του ανθρώπου ? 

Οτι νάναι πραγματικά........ 

Εχει ένα από το καλύτερα APUs της αγοράς, αν όχι το καλύτερο ...

 

Φίλε το συστηματάκι σου είναι μια χαρά αξιόλογο. ΤΟ APU αυτό δίνει συνολικά σε CPU + IGP μέρος περισσότερη ισχύ από κάθε άλλο για τα χρήματά του. 

 

Τέτοια θέματα δεν θα έπρπεπε να υπάρχουν ακόμα και να χώλαινε κάπου το σύστημα. 

 

Κατά 99% κάποιος οδηγός δεν πατάει καλά και θέλει απεγκατάσταση και εγκατάσταση εκ` νέου με τον πιο ενημερωμένο. 

Πιο λογικό ο οδηγός γραφικών.

Και κάτι που βρήκα με το πρώτο ψάξιμο. 

 

 

 

The Windows 10 Thread Stuck In Device Driver error is caused by a driver file being caught in an endless loop while it waits for the hardware to enter idle state. This is usually a driver problem and rarely hardware. Thankfully, a driver or BIOS update can fix it.

 

Εδώ πως το σταματάνε σε παρόμοιες περιπτώσεις σε φορητά. Κατά 90% με αυτό το σετάρισμα θα λυθεί .

 

 

 

Fix for ATI-based laptops

Windows 10 Thread Stuck In Device Driver errors have occurred on quite a few laptops that use ATI graphics cards. Here’s how to fix it.

 

1. Navigate to Control Panel, Hardware and Sound and Power Options.

2. Select ‘Change plan settings’ next to the selected preferred plan.

3. Select ‘Change advanced power settings.

4. Find ATI Graphics Power Settings and select ‘maximized performance’.

5. Click Save changes and reboot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το βρήκα. Να το ζορίσω να δω τι γίνεται; Να βάλω game στη μια οθόνη και βίντεο στην άλλη; Ή να συνεχίσω όπως τώρα με απλό gaming να δω αν θα μου κρασάρει έτσι πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο "λαθος" στο συστημα ειναι οτι χρειαζεται εξαρχης να ειχαν μπει και γρηγοροτερες μνημες..
Τωρα δεν αλλαζουν, αλλα καλου-κακου τσεκαρε και με Memtest: γιατι αλλωστε χρησιμοποιουνται
τροφοδοτωντας την ενσωματωμενη καρτα γραφικων επεξαργαστη => οποτε αν τυχον εχουν θεμα..

https://www.memtest86.com/screenshots.htm
:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driver της κάρτας γραφικών πρέπει να είναι το πρόβλημα. Κάνε απεγκατάσταση του driver με το DDU και κάνε νέα εγκατάσταση. Αν έχεις πάλι πρόβλημα κάνε πάλι το ίδιο αλλά εγκατέστησε παλαιότερο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω με μια καρτα γραφικων "φθηνη" θα εισαι ενταξει.

Αυτο δεν σημαινει οτι θεωρω "χαλασμενη" την integrated gpu.


Πιστευω με μια καρτα γραφικων "φθηνη" θα εισαι ενταξει.

Αυτο δεν σημαινει οτι θεωρω "χαλασμενη" την integrated gpu.

εδω εισαι "A third party driver was identified as the probable root cause of this system error"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που άργησα να απαντήσω. Περίμενα το ΣΚ να ξανακάνω ό,τι έκανα όταν κράσαρε για να τσεκάρω αν όντως έφτιαξε. Δεν είχα ούτε ένα BSOD. Πριν λίγο είπα να το ρισκάρω και να δοκιμάσω τη βασική αιτία για τα BSODs: να παίζει livestream στη δεύτερη οθόνη όσο τρέχω παιχνίδι στην πρώτη. Τα fps είχαν μεγάλη πτώση, αλλά δεν κράσαρε. Οπότε εκτιμώ πως το πρόβλημα λύθηκε για τα καλά.

 

Πιστευω με μια καρτα γραφικων "φθηνη" θα εισαι ενταξει.

Αυτο δεν σημαινει οτι θεωρω "χαλασμενη" την integrated gpu.


εδω εισαι "A third party driver was identified as the probable root cause of this system error"

Για κάρτα γραφικών το σκέφτομαι τώρα στα Χριστούγεννα να πάρω καμία. Γενικά το gaming μου το προσαρμόζω στο τι PC έχω και όχι το αντίστροφο, οπότε θα δω ανάλογα με το budget μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...