Προς το περιεχόμενο

απαραδεκτη συμπεριφορα της εφοριας


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννης Platano γιατι οι μηχανικοί έφερναν τούρτες με χρήματα μεσα; Γιατι δεν έφτιαχναν σωστά το φάκελο τους για να εγκριθεί απο την πολεοδομία χωρις να δώσουν μίζα;

 

 

Εμενα γιατι με ρωτας ? Εγω μισθωτος ειμαι 26 χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θελω να πω οτι πριν την κρίση εχουν γινει απίστευτα πραγματα,τα οποία τα γνωρίζεις και τα εχεις ακούσει.Δεν ειναι μυστικό ουτε λέω κάτι περίεργο.Ειναι σε όλους γνωστά.


Και πολλά αλλά που δεν λέγονται γιατι οι νέοι της κρίσης δεν τα πιστεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, φαντάζομαι, ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτός που χρηματίζεται, αλλά και αυτός που χρηματίζει. 

 

Ναι, ου 666, οι ΔΥ τα έπαιρναν, μήπως όμως κάποιοι τους τάιζαν; Λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και φταίνε και αυτοί που ταϊζουν, αλλά:

 

Πιο εύκολο είναι να βρεις (αν θέλεις) τους 100 της πολεοδομίας που τα παίρνουν από τις χιλιάδες που τα δίνουν

 

και (σημαντικότερο)

 

Αυτοί που τα παίρνουν είναι σε "θέσεις ευθύνης" (για όσους σημαίνει κάτι αυτό). Τους έχει ανατεθεί και, ανάλογα με τη θέση, έχουν ορκιστεί για κάποια πράγματα. Τα οποία αυτά πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα και καθόλου θεωρητικά (ή αφηρημένα όπως "σωστό", "λάθος", "ηθικό", κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτχως εχουν ζορισει γιατι εγω είμαι μισθωτος και δεν εκρυψα ποτε τιποτα και κάθε χρονο πληρωνω αντι να πληρωνουν αλλοι πιο πολλα.

Ειμαι ο ευκολος στοχος.

 

Εσύ αν είσαι κρατικός υπάλληλος μπορείς να εργοδιαφύγεις όσο θέλεις όμως και δε σε αξιολογεί ποτέ κανείς.

Επίσης οι γραφειοκράτες στερούν δουλειά σε 10άδες χιλιάδες κόσμο που θα δούλευε σε εταιρείες που θα επένδυαν αν δεν υπήρχε γραφειοκρατεία.

Συνεπώς μιλάμε για καταστροφή πολλαπλάσια ανα μονάδα σε σχέση με τη φοροδιαφυγή που είναι η άμυνα που κάνανε οι υπόλοιποι μόλις είδανε ότι τα λεφτά τους αντί να γυρνάνε σε αυτούς πάνε σε αφισοκολλητές.

Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια.

Πρώτα ξεκίνησε η εργοδιαφυγή και μετά ακολούθησε η φοροδιαφυγή.

Τα παλια χρόνια,πριν την κρίση κανεις δεν πήγαινε με το σταυρο στο χέρι. Ολοι κάναμε τα κόλπα μας,και μίζες δίναμε,και μίζες πέρναμε. Ειδικα στην εφορία,πολεοδομία και στα νοσοκομεία γινόντουσαν σημεία και τέρατα.π.χ Ο πατέρας μου ήταν διευθυντής στην πολεοδομία. Οταν ένας μηχανικός ήθελε να εγκριθεί ο φάκελος του,έφερνε στον πατέρα μου μια τούρτα για δώρο. Αλλα η τούρτα δεν ήταν για να την φάει. Η τούρτα μεσα είχε χρήματα,500ευρο μίζα έτσι ώστε να εγκρίνει τον φάκελο του. Ακόμα και το κράτος επερνε μίζα. Για να ενοικιάσω ενα μαγαζί στον ΟΕΚ (εχει καταργηθεί πλέον ο οργανισμός εργατικής κατοικίας) έδωσα μπροστάτζα 7 ενοίκια, δηλαδή 7 * 550ευρο. Ολα αυτά εχουν πλέον τελειώσει,η εαν γίνονται θέλει μεγάλη προσοχή.

Δυστυχώς εχουν ζορίσει παρά πολυ τα πραγματα.

 

Και να φανταστείς η μηχανογράφηση είναι σχεδόν τσάμπα και εφικτή τεχνικά από τη δεκαετία του 80.

Η πολεοδομία του Βανκούβερ έχει 3 υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε οτι γράφω ειναι προσωπικά βιώματα.Δεν χρειάζεται να δίνεις σημασία.

(Μιλάω για πριν την κρίση)

 

Καταλαβαινεις ομως οτι φωναζεις, δεν λες αλλα φωναζεις, οτι γνωριζεις συνεργεις σε παρανομιες; Αφου ειναι σε γνωση σου, εισαι ενηλικος και δεν τις δηλωνεις εκει που πρεπει. Ξανα, ολα αυτα μπορει να σου φαινονται πως ειναι πλακα, αλλα τετοιες παραδοχες και μαλιστα δημοσια ειναι ποινικα κολασιμες. Τουτεστιν φυλακη ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αν είσαι κρατικός υπάλληλος μπορείς να εργοδιαφύγεις όσο θέλεις όμως και δε σε αξιολογεί ποτέ κανείς.

Επίσης οι γραφειοκράτες στερούν δουλειά σε 10άδες χιλιάδες κόσμο που θα δούλευε σε εταιρείες που θα επένδυαν αν δεν υπήρχε γραφειοκρατεία.

Συνεπώς μιλάμε για καταστροφή πολλαπλάσια ανα μονάδα σε σχέση με τη φοροδιαφυγή που είναι η άμυνα που κάνανε οι υπόλοιποι μόλις είδανε ότι τα λεφτά τους αντί να γυρνάνε σε αυτούς πάνε σε αφισοκολλητές.

Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια.

Πρώτα ξεκίνησε η εργοδιαφυγή και μετά ακολούθησε η φοροδιαφυγή.

 

Και να φανταστείς η μηχανογράφηση είναι σχεδόν τσάμπα και εφικτή τεχνικά από τη δεκαετία του 80.

Η πολεοδομία του Βανκούβερ έχει 3 υπαλλήλους.

 

Μολις κατι δεν μας αρεσει ψαχνουμε να βρουμε κατι αλλο να προσαψουμε...Κανεις ενα λαθος οτι φορο πληρωνουν ολοι οσοι εχουν εξηρτημενη  εργασια ασχετα που δουλευουν....Αντιθετα με ελευθερους επαγγελματιες που δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενας που λιγο ή πολυ να μην φοροδιαφευγει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imho, δεν υπάρχει κανένα ουσιαστικό νόημα να απαντάτε σοβαρά σε -εγκεφαλικά ανάπηρα- bots που σπαμάρουν τις ίδιες και τις ίδιες ανοησίες που τους φύτεψε στον ανύπαρκτο εγκέφαλο ο πατερούλης τους (με Τ κεφαλαίο) και το συνάφι του.
Συγνώμη για το off topic.


Τα παλια χρόνια,πριν την κρίση κανεις δεν πήγαινε με το σταυρο στο χέρι. Ολοι κάναμε τα κόλπα μας,και μίζες δίναμε,και μίζες πέρναμε. Ειδικα στην εφορία,πολεοδομία και στα νοσοκομεία γινόντουσαν σημεία και τέρατα.π.χ Ο πατέρας μου ήταν διευθυντής στην πολεοδομία. Οταν ένας μηχανικός ήθελε να εγκριθεί ο φάκελος του,έφερνε στον πατέρα μου μια τούρτα για δώρο. Αλλα η τούρτα δεν ήταν για να την φάει. Η τούρτα μεσα είχε χρήματα,500ευρο μίζα έτσι ώστε να εγκρίνει τον φάκελο του. Ακόμα και το κράτος επερνε μίζα. Για να ενοικιάσω ενα μαγαζί στον ΟΕΚ (εχει καταργηθεί πλέον ο οργανισμός εργατικής κατοικίας) έδωσα μπροστάτζα 7 ενοίκια, δηλαδή 7 * 550ευρο. Ολα αυτά εχουν πλέον τελειώσει,η εαν γίνονται θέλει μεγάλη προσοχή.


Δυστυχώς εχουν ζορίσει παρά πολυ τα πραγματα.

 

Θα πρέπει να είσαι 100% αφελής για να γράφεις τέτοια πράγματα έτσι χύμα χωρίς να γνωρίζεις ποιοι σε διαβάζουν και την ιδιότητα τους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις ομως οτι φωναζεις, δεν λες αλλα φωναζεις, οτι γνωριζεις συνεργεις σε παρανομιες; Αφου ειναι σε γνωση σου, εισαι ενηλικος και δεν τις δηλωνεις εκει που πρεπει. Ξανα, ολα αυτα μπορει να σου φαινονται πως ειναι πλακα, αλλα τετοιες παραδοχες και μαλιστα δημοσια ειναι ποινικα κολασιμες. Τουτεστιν φυλακη ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ !

Για ποια φυλακη μιλας φιλε μου? Εαν σου εδινα μια τουρτα που μεσα ειχε χρηματα τι θα εκανες? Θα ετρωγες την τουρτα η θα επαιρνες τα χρηματα? (Μιλαω για πριν την κριση,μεχρι το 2008,οχι για σημερα). Αλλωστε δεν υπαρχει αυτοπτης μαρτυρας,ατομα που γνωριζαν τι ειχαν μεσα οι τουρτες. Και να φανταστεις οτι η οικογενεια μου ηταν απλοι ανθρωποι,βιοπαλαιστες. Φαντασου τι γινοταν σε αλλες περιπτωσεις. Ολα αυτα τα αναφερω γιατι με αυτα που εχουν γινει ολα αυτα τα χρονια καταντησαμε στην σημερινη τραγικη κατασταση οπου νεοι ανθρωποι δουλευουν για 500-600ευρο η μεταναστευουν και με ανεργια στο 20%-30%. Και εαν δεν ηταν δικοι μου ανθρωποι να εισαι σιγουρος οτι θα τους ειχα καταγγειλει για με στεναχωρεί η μιζερια,η δυστυχια και η ανεργια που βλεπω καθημερινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια φυλακη μιλας φιλε μου? Εαν σου εδινα μια τουρτα που μεσα ειχε χρηματα τι θα εκανες? Θα ετρωγες την τουρτα η θα επαιρνες τα χρηματα? (Μιλαω για πριν την κριση,οχι για σημερα)

 

Eαν εισαι ανηλικος και οντως ο πατερας σου εχει καποια δημοσια σχεση-επαγγελμα ρισκαρεις να τον στειλεις σουμπιτο μεσα. Εαν εισαι ενηλικος κινδυνευεις και εσυ με τα οσα γραφεις.

 

Θα προτεινα το νημα να κλεισει ή και να διαγραφουν μηνυματα καθως γινεται σαφης λογος για παρανομες και ποινικα κολασιμες πραξεις. Ακομα και εμεις που γραφουμε εδω κανονικα εχουμε την υποχρεωση να τις γνωστοποιησουμε εκει που πρεπει. Ανοησιες, μυθευματα και οτι αλλο δεν ξερω αλλα το ζητημα εχει ξεφυγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο ειναι παραδοχη παρανομης συμπεριφορας και εκτος απο διοικητικη παραβαση ειναι και ποινικο.

To συγεκριμενο ειναι εργο με τον συχωρεμένο τον Τσακωνα.......Αυτο με την τουρτα που μεσα ειχε λεφτα το σπιτι την πολεοδομια και την γυναικα που την απαυτονε ο φίλος του ο εστιάτορας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν εισαι ανηλικος και οντως ο πατερας σου εχει καποια δημοσια σχεση-επαγγελμα ρισκαρεις να τον στειλεις σουμπιτο μεσα. Εαν εισαι ενηλικος κινδυνευεις και εσυ με τα οσα γραφεις.

 

Αυτό ακριβώς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδειγμα ανεφερα που εγινε πριν απο 10 χρονια. Και το ποσταρα για να καταλαβει η νεα γενια τι γινοταν στην χωρα μας ολα αυτα τα χρονια. Κριμα. Εαν ειπα κατι που δεν ειναι σωστο και δεν μπορείτε να καταλάβετε το νοημα τοτε να διαγραφουνε τα post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδειγμα ανεφερα που εγινε πριν απο 10 χρονια. Και το ποσταρα για να καταλαβει η νεα γενια τι γινοταν στην χωρα μας ολα αυτα τα χρονια. Κριμα. Εαν ειπα κατι που δεν ειναι σωστο και δεν μπορείτε να καταλάβετε το νοημα τοτε να διαγραφουνε τα post μου.

Πρέπει να το γράφεις με διαφορετικό τρόπο, σαν υπόθεση ή σαν ιστορία, με τον τρόπο που το έγραψες εσύ φλερτάρεις με την φυλακή, ενας περίεργος να κάνει καταγγελία χρειάζεται μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...