Προς το περιεχόμενο

Αγωραπωλησίες


atsimas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί οι ίδιες μπαταρίες του 1 ευρώ, έχουν δωρεάν έξοδα αποστολής από κίνα μα κοστίζουν 4 ευρώ αν τα πάρεις από ελληνικό κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας, το κατάστημα έχει έξοδα (λειτουργικά, φόρους, δασμούς, κλπ) που εσύ δεν τα βλέπεις, τα οποία όμως δεν έχει ο κινέζος.

Οπως επίσης και η φορολογία του Ελληνα δεν είναι η ίδια με του κινεζου.

 

Επίσης παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο η αισχροκέρδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι αλλη ... σε ολα αυτα τα προιοντα κατηγοριας 1ευρω που βλεπεις στο ebay ο Κινεζος δουλευει με 30-50% κερδος. Γυρω στα 15 cents ειναι τα σταλτικα, 5 cents ειναι ο φακελλος/ετικετα 30-50 cents ειναι το ιδιο το προιον και 30-50 cents το κερδος του Κινεζου. Αμα το προιον φτανει στα χερια σου στα 4ευρω απο καταστημα τα 3.50 τα χεις δωσει για λαδωθει η μηχανη απο Κινα μεχρι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δουλευει το ελληνικο εμποριο , γιατι με τα αγροτικα προιοντα που παραγονται εδω τι γινεται? Ο παραγωγος δινει πχ τα μηλα 20-30λεπτα το κιλο και εσυ τα αγοραζεις 1+€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί οι ίδιες μπαταρίες του 1 ευρώ, έχουν δωρεάν έξοδα αποστολής από κίνα μα κοστίζουν 4 ευρώ αν τα πάρεις από ελληνικό κατάστημα;

Εγώ λογική τη βρίσκω τη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί οι ίδιες μπαταρίες του 1 ευρώ, έχουν δωρεάν έξοδα αποστολής από κίνα μα κοστίζουν 4 ευρώ αν τα πάρεις από ελληνικό κατάστημα;

- Γιατί από τα 4€ το 1€ το παίρνει ο Κινέζος, τα 0,80€ τα παίρνει το κράτος σε έμμεσους φόρους (ΦΠΑ), αλλά 0,80€ είναι τα έξοδα του μαγαζιού (από αυτά ένα μέρος θα καταλήξει επίσης στα δημόσια ταμεία με τον α' ή β' τρόπο), 0,40€ τα παίρνει (ξανά) το κράτος σε άμεσους φόρους, άλλα 0,40€ τα παίρνει (ξανά και ξανά) το κράτος σε ασφαλιστικές εισφορές. Με απλά μαθηματικά θα βρεις και τι παίρνει ο έμπορος.

 

- Γιατί είναι κάτι φθηνό και το κέρδος δεν υπολογίζεται σαν ποσοστό επί της τιμής αλλά σαν κέρδος ανά μονάδα προϊόντος.

 

- Γιατί λέξεις τύπου "μαυραγορίτης" και "αισχροκέρδεια" τις πετάμε εύκολα αλλά συνήθως κανένας από αυτούς που τις λέει τόσο εύκολα δεν είχε ποτέ του μαγαζί (ούτε εγώ είχα, έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα αρχίσουν να φορολογούν και τις αγγελίες όπως το πάνε σε αυτή την χώρα. Εικασίες βέβαια κάνω αλλά έχουμε δει τόσα και δεν θα με παραξενέψει καθόλου και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα αρχίσουν να φορολογούν και τις αγγελίες όπως το πάνε σε αυτή την χώρα. Εικασίες βέβαια κάνω αλλά έχουμε δει τόσα και δεν θα με παραξενέψει καθόλου και αυτό

Δεν μπορούν να το ελέγξουν αυτό πιστεύω. Γι'αυτό έχουν βάλει ένα όριο για να θεωρηθείς επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...