Προς το περιεχόμενο

Εποχικη εργασια αξιζει να διακοψω την ανεργια;


CrazyTown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι καπου 25 μηνες ανεργος. Δεν με εχουν παρει ακομα σε καποιο 5μηνο εστω 8μηνο απο οαεδ.

Μου προσφεραν θεση στον Σκλαβενιτη για 1 μηνα τωρα τα χριστουγεννα σε αποθηκη, 4ωρο , μισθος γυρω στα 350-400.

Ταυτοχρονα δουλευω μαυρα καπου παιρνω γυρω στα 250 το μηνα, που θα τα χασω αν παω στην εποχικη.

 

Αξιζει, να παρω 100/150 ευρω παραπανω για ενα μηνα με ενσημα, να διακοψω την ανεργια δυο χρονων και, χωρις προοπτικη για το αν θα με κρατησουν μετα;

 

Εσεις προσωπικα υπαρχει καποιος που εκανε εποχικη εργασια η καποιος γνωστος σας, υπαρχει προοπτικη πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσληφθείς νόμιμα τότε κόβεται η κάρτα ανεργίας, αλλά αν κάνεις μέχρι 70 εργάσιμες μέρες τον χρόνο δεν χάνεις τους προηγούμενους μήνες ανεργίας. Όταν πας να βγάλεις νέα κάρτα θα πεις ότι δούλεψες λιγότερο από 70 μέρες (αν είναι μόνο για 1 μήνα τότε λογικά θα είναι 25 μέρες) και θα σε κατατοπίσουν για το τι θα κάνεις, δηλαδή τους 25 μήνες που έχεις τώρα θα τους πάρεις πίσω. Ρώτα και τον ΟΑΕΔ για επιβεβαίωση για να μην σε πάρω στον λαιμό μου. Δες και εδώ, ειδικά από το μήνυμα #7 και μετά, το είχα ρωτήσει και εγώ πριν λίγο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκλαβενιτης εποχιακος?

Πρωτη φορα το ακουω..Που αν επιτρεπεται?

υποθετω σε καποιο πρωην του μαρινοπουλου καταστημα , ομως κι εγω πρωτη φορα το ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και άλλοι, από οσο ξέρω δεν χάνεις τους μήνες ανεργίας με 1 μηνα εποχιακή εργασία αλλα για σιγουριά πήγαινε να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ρε παιδιά, κολλήσατε με άσχετο θέμα.

πολλά καταστήματα λόγω αυξημένου φόρτου κάποιες μέρες-εποχές, παίρνουν εξτρά κόσμο.

πχ τα Χριστούγεννα

 

στο θέμα τώρα.

το αν συμφέρει βασικά το ξέρεις εσύ. τι δουλειά είναι η άλλη που θα αφήσεις, με τι προοπτικές....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...