Προς το περιεχόμενο

Είσαι φιλόζωος; Τώρα θα δεις εσύ....


ny_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτή η επιθετική στάση των ελληναραδων απέναντι στα ζώα με νευριάζει. Αμόρφωτοι...

Είμαι περίεργος στο 70 δεν είχε κανένας σκύλο; εμείς το 80 είχαμε 2 λυκόσκυλα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε μας ο δημος μοίρασε φυλλαδια με καταλογο προστιμων για τα ζωα- κυρίως σκυλια που χεις στην κατοχη σου. Ενα απο αυτα με το πιο μεγαλο χρηματικο ποσο ηταν να μην βαζεις το σκυλο σου σε πρασινο και πάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά μπορεί ο TS να είναι σωστός και συνεπής αλλά ειλικρινά έχω βαρεθεί να περπατάω και να έχω την αίσθηση ότι περπατάω σε ναρκοπέδιο....1 λάθος πάτημα είναι αρκετό για μια ιδιαίτερα δυσάρεστη έκπληξη η οποία προκαλεί ιδιαίτερη αηδία και είναι και δύσκολο να απομακρυνθεί....για να μην πούμε το γρασίδι/χώμα του πάρκου το οποίο έχει γίνει τόσο "τοξικό" που καλύτερα το παιδί να παίζει στο τσιμέντο παρά στο γρασίδι....και επειδή αρκετοί θα "φωνάξουν" εαν ο Χ έρθει και εναποθέσει τις ακαθαρσίες του στο χαλί σας με 1 σακουλάκι που το πιάσετε θα είσαστε εντάξει...όχι δηλαδή αφιερώστε 1 δευτερόλεπτο και φανταστείτε το σαν εικόνα....κάποιος μπαίνει στο σπίτι σας ...τα "κάνει"...και μετά με 1 σακουλάκι τα μαζεύει και φεύγει....εσείς πως θα νιώθατε...

Νομίζω ότι έχουμε φτάσει δυστυχώς στο άλλο άκρο...ναι τα σκυλάκια  (όλα τα άλλα ζωα στο μεταξύ δεν μετράνε...κακά τα ψέματα οπότε καλύτερα να τροποποιήσουμε το φιλόζοωοι σε σκυλόφιλοι)...είναι ωραία συμπαθητικά, αρκετά χρήσιμα αλλά οι κάτοχοι τους έχουν μπερδέψει την κατάσταση και έχουν ξεχάσει απλές αρχές υγιεινής και τάξης....ειδικά όταν τους βλέπω να ψάχνουν φρεσκοκομμένο γρασίδι για να τρέξει το "παιδί" τους και φυσκά να κάνει την "ανάγκη" του...τότε τα παίρνω στο κρανίο...δηλαδή το χωράφι δίπλα, τους χαλάει μην και τυχόν το σκυλάκι τους ακουμπήσει σε τίποτα θάμνους και "λερωθεί" το υπέρλαμπρο τρίχωμα του....

Και στο κάτω κάτω της γραφής εμένα με ρώτησε κανείς αν θέλω να προχωράω με το κεφάλι σκυμμένο για να αποφεύγω τις "νάρκες" ή ουσιαστικά να μου απαγορεύεται να πάω σε οποιδήποτε πάρκο και ακουμπήσω γρασίδι - χώμα καθώς δεν γνωρίζω την "ιστορία" του...δηλαδή εγώ πληρώνω φόρους και δεν έχω δικαίωμα αλλά οι "άλλοι" απλώς έχουν μόνο δικαιώματα....

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η επιθετική στάση των ελληναραδων απέναντι στα ζώα με νευριάζει. Αμόρφωτοι...

το σωστο ειναι΅Αυτή η επιθετική στάση των ελληναραδων απέναντι στα ζώα που συνοδευουν κατοικιδια,με νευριάζει. Αμόρφωτοι...΅

ο απο πανω τα εγραψε μια χαρα........περπατας και δεν ξερεις τι θα πατησεις,διοτι το ζωον που εχει το σκυλο,ειναι γτπκ,αν και παιζει να ειναι πιο βρωμιαρης απο τον σκυλο.το σωστο θα ηταν να ειχαν συγκεκριμενο παρκο τα τετραποδα,και οχι εχει που πηγαινουν και τα διποδα.πρεπει δλδ να μαθουμε που γουσταρει να κατουραει το σκυλι,για να μην πλησιαζουμε;ελεος με τους και καλα φιλοζωους.....δεν μπορουν να συνενοηθουν με ανθρωπους,και εγιναν φιλοζωοι για να καλυψουν τα κενα τους......να φυγετε κυριε,να πατε αλλου..............

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ny_

υπαρχουν παρα πολλοι σαν αυτους που περιγραφεις. Δυστυχως η αιμομιξια δεν ειναι τοσο σπανια οσο πιστευουμε/γνωριζουμε, με γνωστα αποτελεσματα σαν τον "κυριο" που περιγραφεις.

 

 

Εδω σε μας ο δημος μοίρασε φυλλαδια με καταλογο προστιμων για τα ζωα- κυρίως σκυλια που χεις στην κατοχη σου. Ενα απο αυτα με το πιο μεγαλο χρηματικο ποσο ηταν να μην βαζεις το σκυλο σου σε πρασινο και πάρκα.

Που ακριβως εγινε αυτο; Στο Λιβερπουλ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οπότε αφού είμαστε Ελλάδα όταν βλέπεις τέτοια σήκω φύγε, είμαστε πίσω πολλά χρόνια σε σχέση με Αμερική ευτυχώς η δυστυχώς.

 

Δεν το λες και καλό αυτό... Δηλαδή "επειδή εδώ είμαστε ζωάδια, φύγε και πήγαινε αλλού". Οχι, είναι καιρός να εκπαιδευτούν και τα εγχώρια ζώα κάποια στιγμή.

 

Επίσης μια χαρά είναι καλυμμένος ο ts από την επίθεση του σκύλου στον άλλο γιατί τον είχε δεμένο απο το λουρί του και ο άλλος τον πλησίασε και τον έπιασε απειλητικά. Οπότε πολύ σωστά ο σκύλος ανέλαβε δράση. Το ότι δεν του έκοψε κομματάκι, σημαίνει πως ήταν εκπαιδευμένος σωστά. 

 

:)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες και καλό αυτό... Δηλαδή "επειδή εδώ είμαστε ζωάδια, φύγε και πήγαινε αλλού". Οχι, είναι καιρός να εκπαιδευτούν και τα εγχώρια ζώα κάποια στιγμή.

 

Επίσης μια χαρά είναι καλυμμένος ο ts από την επίθεση του σκύλου στον άλλο γιατί τον είχε δεμένο απο το λουρί του και ο άλλος τον πλησίασε και τον έπιασε απειλητικά. Οπότε πολύ σωστά ο σκύλος ανέλαβε δράση. Το ότι δεν του έκοψε κομματάκι, σημαίνει πως ήταν εκπαιδευμένος σωστά.

 

:)

Οι γέροι έχουν παλιά νοοτροπία μπορούν να κάνουν και φόνο και ξέρω τι λέω.

 

Το σκυλάκι μια χαρά είναι δεν είπα κάτι κακό..

Εγώ με λυκόσκυλα μεγάλωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι γέροι έχουν παλιά νοοτροπία μπορούν να κάνουν και φόνο και ξέρω τι λέω.

 

Το σκυλάκι μια χαρά είναι δεν είπα κάτι κακό..

Εγώ με λυκόσκυλα μεγάλωσα.

 

Μωρέ το καταλαβαίνω πως τέτοιοι τύποι είναι ικανοί για όλα αλλά αν υποχωρήσεις πρακτικά συντηρείς αυτή την κατάσταση... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά σηκώνει μήνυση που τον χτύπησες και του όρμηξε ο σκύλος σου.Και όπως λες τον έριξε κάτω,προφανώς είναι και μεγαλόσωμος ο σκύλος.

Μου φαίνεται ο νόμος λέει ότι πρέπει να τον έχεις συνεχώς κρατημένο από το λουρί (για να αποφευχθούν περιπτώσεις βίας) όταν είσαι σε τέτοιους χώρους.

Και ζητάς και τα ρέστα;

Κακώς για μένα που ο τύπος δεν έπαιξε λιγάκι θέατρο- λιποθυμίες κτλ.-την ώρα που τον έριξε ο σκυλος σου κάτω.

Εκεί στο αμέρικα έτσι κάνετε;Εκπαιδεύετε τα ζώα να επιτίθονται;

 

Το ότι τον έπιασε απ το χέρι και ήρθε face to face και τον ρώτησε αν τον έβρισε, δεν το διάβασες;

Τι ήθελες να κάνει ο σκύλος; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο ειναι΅Αυτή η επιθετική στάση των ελληναραδων απέναντι στα ζώα που συνοδευουν κατοικιδια,με νευριάζει. Αμόρφωτοι...΅

ο απο πανω τα εγραψε μια χαρα........περπατας και δεν ξερεις τι θα πατησεις,διοτι το ζωον που εχει το σκυλο,ειναι γτπκ,αν και παιζει να ειναι πιο βρωμιαρης απο τον σκυλο.το σωστο θα ηταν να ειχαν συγκεκριμενο παρκο τα τετραποδα,και οχι εχει που πηγαινουν και τα διποδα.πρεπει δλδ να μαθουμε που γουσταρει να κατουραει το σκυλι,για να μην πλησιαζουμε;ελεος με τους και καλα φιλοζωους.....δεν μπορουν να συνενοηθουν με ανθρωπους,και εγιναν φιλοζωοι για να καλυψουν τα κενα τους......να φυγετε κυριε,να πατε αλλου..............

εισαι το λιγοτερο ουνος και ευγενικα στο λεω. να φυγεις να πας αλλου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ το καταλαβαίνω πως τέτοιοι τύποι είναι ικανοί για όλα αλλά αν υποχωρήσεις πρακτικά συντηρείς αυτή την κατάσταση...

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα ζώα μην λέω Μαλακιες, αλλά αν δεν με ενοχλεί δεν έχω θέμα κανένα. Εξαλλου για τα παιδιά υπάρχει περίπτωση να πάρουμε ένα σκυλάκι οπότε...

Απλά να τηρούμε την υγιεινή τους αυτό είναι το βασικό. Κάποιοι βλέπω έχουν σοβαρευτεί τα μαζεύουν κλπ, έχει πολλά δίποδα όμως ζώα δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστο ειναι΅Αυτή η επιθετική στάση των ελληναραδων απέναντι στα ζώα που συνοδευουν κατοικιδια,με νευριάζει. Αμόρφωτοι...΅

ο απο πανω τα εγραψε μια χαρα........περπατας και δεν ξερεις τι θα πατησεις,διοτι το ζωον που εχει το σκυλο,ειναι γτπκ,αν και παιζει να ειναι πιο βρωμιαρης απο τον σκυλο.το σωστο θα ηταν να ειχαν συγκεκριμενο παρκο τα τετραποδα,και οχι εχει που πηγαινουν και τα διποδα.πρεπει δλδ να μαθουμε που γουσταρει να κατουραει το σκυλι,για να μην πλησιαζουμε;ελεος με τους και καλα φιλοζωους.....δεν μπορουν να συνενοηθουν με ανθρωπους,και εγιναν φιλοζωοι για να καλυψουν τα κενα τους......να φυγετε κυριε,να πατε αλλου..............

εισαι το λιγοτερο ουνος και ευγενικα στο λεω. να φυγεις να πας αλλου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τον αγνοούσα τον αμόρφωτο για 3 λόγους:

1.Για να μη χαλαστώ,

2.Δεν έχω χρήματα για δικηγόρους,

3.Η βλακεία ως γνωστό είναι ανίκητη.

 

Κακώς το τραβήξατε και φτάσατε στη φυσική επαφή γιατί μετά μπορεί να ξεφύγουν τα πράγματα.

Γνώμη μου, την επόμενη φορά κάνε πως δεν άκουσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...