Προς το περιεχόμενο

Είσαι φιλόζωος; Τώρα θα δεις εσύ....


ny_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το λες και καλό αυτό... Δηλαδή "επειδή εδώ είμαστε ζωάδια, φύγε και πήγαινε αλλού". Οχι, είναι καιρός να εκπαιδευτούν και τα εγχώρια ζώα κάποια στιγμή.

 

Επίσης μια χαρά είναι καλυμμένος ο ts από την επίθεση του σκύλου στον άλλο γιατί τον είχε δεμένο απο το λουρί του και ο άλλος τον πλησίασε και τον έπιασε απειλητικά. Οπότε πολύ σωστά ο σκύλος ανέλαβε δράση. Το ότι δεν του έκοψε κομματάκι, σημαίνει πως ήταν εκπαιδευμένος σωστά. 

 

:)

Για να είναι πιο καλυμμένος ο ts,αν ο σκύλος έχει επιθετικές τάσεις, μήπως θα έπρεπε να φοράει και φύμωτρο,εκτός απο το λουρί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Για να είναι πιο καλυμμένος ο ts,αν ο σκύλος έχει επιθετικές τάσεις, μήπως θα έπρεπε να φοράει και φύμωτρο,εκτός απο το λουρί;

Αλλο ο επιθετικος σκυλος αλλο ο προστατης (εκπαιδευμένος). Ο πρωτος θα επιτεθει χωρις αιτια και ναι θελει φιμοτρο, ο δευτερος θα επιτεθει μονο σε περιπτωση επίθεσης στο αφεντικό του και δεν θελει κατι περα απο το λουρι του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι πιο καλυμμένος ο ts,αν ο σκύλος έχει επιθετικές τάσεις, μήπως θα έπρεπε να φοράει και φύμωτρο,εκτός απο το λουρί;

Οχι εφοσων δεν εκδηλωνει απροκλητα επιθετικη συμπεριφορα.

Εφοσων δεχτηκε ο κηδεμονας του επιθεση, ειχε εξαιρετικη συμπεριφορα.

 

Νομίζω ότι αν δεν είχε φιμωτρο ο κόπρος είσαι επίσης παράνομος.

Νομιζεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λέτε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να βγάζει το σκύλο του βόλτα στο πάρκο

αυτό μου λέτε? 

Ακριβως βαση νομου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή μου λέτε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να βγάζει το σκύλο του βόλτα στο πάρκο

αυτό μου λέτε? 

 

Φυσικά. Κανονικά και με το νόμο. Και φυσικά τηρώντας όλους τους κανονισμούς (δεμένος, εμβολιασμένος, μάζεμα ακαθαρσιών, κλπ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λέτε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να βγάζει το σκύλο του βόλτα στο πάρκο

αυτό μου λέτε? 

Ναι βρε φίλε,γιατί να μην έχει το δικαίωμα αυτό;

Απλά για να μην προκαλεί,καλό είναι να κρατάει και κάποιους κανόνες υγιεινής που δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό να τους αναλύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία

εγώ έχω το δικαίωμα να πηγαίνω σε ένα πάρκο που ΔΕ χέζουν σκυλιά?

μια οικογένεια με μωρό ή μικρό παιδί,έχει το δικαίωμα να πηγαίνει στο πάρκο χωρίς να ανησυχεί για την ασφάλεια του μωρού/παιδιού της? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πολύ ωραία

εγώ έχω το δικαίωμα να πηγαίνω σε ένα πάρκο που ΔΕ χέζουν σκυλιά?

μια οικογένεια με μωρό ή μικρό παιδί,έχει το δικαίωμα να πηγαίνει στο πάρκο χωρίς να ανησυχεί για την ασφάλεια του μωρού/παιδιού της? 

 

Εσύ έχεις τα ίδια δικαιώματα που έχουμε όλοι μας. Αν κάτι δεν σου αρέσει προσωπικά, μπορείς να το αποφεύγεις και να ψάχνεις εναλλακτικές. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν απαιτείς κάτι να έρθει στα δικά σου μέτρα. Εκεί ευτυχώς υπάρχει ο νόμος που φροντίζει για τα υπόλοιπα.

 

Και γω αποφεύγω τα πάρκα που έχουν πολλά παιδάκια ανεξέλεγκτα, τα εστιατόρια με παιδάκια επίσης, κλπ κλπ. Δεν γκρινιάζω όμως, ούτε ζητάω να φύγουν, ούτε τα κλωτσάω, ούτε τους ρίχνω φόλες μέσα στις κρέμες τους! 

 

Εννοείται όμως πως αν κάτι ξεφύγει απο τον έλεγχο και με ενοχλήσει,  θα παραπονεθώ εκεί που πρέπει. 

 

:)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία

εγώ έχω το δικαίωμα να πηγαίνω σε ένα πάρκο που ΔΕ χέζουν σκυλιά?

μια οικογένεια με μωρό ή μικρό παιδί,έχει το δικαίωμα να πηγαίνει στο πάρκο χωρίς να ανησυχεί για την ασφάλεια του μωρού/παιδιού της? 

Πηγαιντε σε παιδικη χαρα, εκει απαγορευεται η εισοδος σε κατοικιδια.

Περι παιδιων σκυλιων και ασφαλειας..

Ουδεν σχολιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις τα ίδια δικαιώματα που έχουμε όλοι μας. Αν κάτι δεν σου αρέσει προσωπικά, μπορείς να το αποφεύγεις και να ψάχνεις εναλλακτικές. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν απαιτείς κάτι να έρθει στα δικά σου μέτρα. Εκεί ευτυχώς υπάρχει ο νόμος που φροντίζει για τα υπόλοιπα. Και γω αποφεύγω τα πάρκα που έχουν πολλά παιδάκια ανεξέλεγκτα, τα εστιατόρια με παιδάκια επίσης, κλπ κλπ. Δεν γκρινιάζω όμως, ούτε ζητάω να φύγουν, ούτε τα κλωτσάω, ούτε τους ρίχνω φόλες μέσα στις κρέμες τους! 

 

Εννοείται όμως πως αν κάτι ξεφύγει απο τον έλεγχο και με ενοχλήσει,  θα παραπονεθώ εκεί που πρέπει. 

 

:)

 

δεν απάντησες όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία

εγώ έχω το δικαίωμα να πηγαίνω σε ένα πάρκο που ΔΕ χέζουν σκυλιά?

μια οικογένεια με μωρό ή μικρό παιδί,έχει το δικαίωμα να πηγαίνει στο πάρκο χωρίς να ανησυχεί για την ασφάλεια του μωρού/παιδιού της? 

Το έχεις,αλλά δεν υπάρχει τέτοιο πράμα.Πουθενά.

Πιασ’ τ’ αυγό και κούρευ’ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν απάντησες όμως

 

Μια χαρά απάντησα. Απλά δεν είπα αυτό που ήθελες να ακούσεις. Αν ένα πάρκο έχει και ιδιοκτήτες με σκύλους και δεν σου αρέσει, μπορείς να πας να βρεις κάποιο άλλο. Αν οι ιδιοκτήτες τηρούν τους βασικούς κανόνες, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί είναι το ίδιο νόμιμοι όπως εσύ που πας με τα παιδιά στο πάρκο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πολύ ωραία

εγώ έχω το δικαίωμα να πηγαίνω σε ένα πάρκο που ΔΕ χέζουν σκυλιά?

μια οικογένεια με μωρό ή μικρό παιδί,έχει το δικαίωμα να πηγαίνει στο πάρκο χωρίς να ανησυχεί για την ασφάλεια του μωρού/παιδιού της? 

 

Κάποιοι άνθρωποι δεν ακολουθούν το νόμο, shocker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...