Προς το περιεχόμενο

Είσαι φιλόζωος; Τώρα θα δεις εσύ....


ny_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα τοσα χρονια που ειμαι κηδεμονας σκυλων, δεν εχω δει μια ( 1 ) φορα στη ζωη μου, να μαζευει κανεις ακαθαρσιες/περιττωματα των παιδιων τους, απο παρκα και παιδικες χαρες. Κατι δεδομενο για τους κηδεμονες σκυλων.

Προφανως, τα παιδακια κανουν ροδονερο στην αναγκη τους, και τα αποτσιγαρα των ευσυνείδητων γονιων τους ειναι πολυ καλυτερα "απο το να υπαρχουν βρωμοσκυλα στο παρκο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Κάποιοι άνθρωποι δεν ακολουθούν το νόμο, shocker!

 

Προφανώς. Από όλες τις πλευρές. Δεν έχει να κάνει με το αν έχουν παιδιά ή σκυλιά... 

Στα τοσα χρονια που ειμαι κηδεμονας σκυλων, δεν εχω δει μια ( 1 ) φορα στη ζωη μου, να μαζευει κανεις ακαθαρσιες/περιττωματα των παιδιων τους, απο παρκα και παιδικες χαρες. Κατι δεδομενο για τους κηδεμονες σκυλων.

Προφανως, τα παιδακια κανουν ροδονερο στην αναγκη τους, και τα αποτσιγαρα των ευσυνείδητων γονιων τους ειναι πολυ καλυτερα "απο το να υπαρχουν βρωμοσκυλα στο παρκο".

 

Το αστείο είναι πως μερικές φορές σε πάρκα με μεγάλα φυτά και θάμνους, ο σκύλος τραβάει προς τα εκεί και πλησιάζοντας πετυχαίνω τύπους σκυμμένους που αφήνουν το λίπασμά τους ανάμεσα στα φυτά (προφανώς είναι οικολόγοι). :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά απάντησα. Απλά δεν είπα αυτό που ήθελες να ακούσεις. 

 

κοίτα.δε θα σου υπαγορεύω τι να πεις αλλά μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας 

δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανα με το πρώτο σου μνμ

 

με αυτό που κάνω παράθεση απάντησες μια χαρά

είπες ότι όχι,δεν έχω δικαίωμα να πηγαίνω σε πάρκο που χέζουν σκυλιά 

και ούτε μια οικογένεια  με μωρό παιδί έχει το δικαίωμα να πηγαίνει σε ένα πάρκο χωρίς να ανησυχεί.

 

Το βρίσκω λάθος αυτό, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το Νόμο 3170/2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους  και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί.

Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.
Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 € πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης). Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.

Οσον αφορά στις απαγορευτικές πινακίδες του Δήμου, είναι νόμιμες και έχουν ισχύ, αν συνοδεύονται με τον αριθμό της απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα.δε θα σου υπαγορεύω τι να πεις αλλά μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας

δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανα με το πρώτο σου μνμ

 

με αυτό που κάνω παράθεση απάντησες μια χαρά

είπες ότι όχι,δεν έχω δικαίωμα να πηγαίνω σε πάρκο που χέζουν σκυλιά

και ούτε μια οικογένεια με μωρό παιδί έχει το δικαίωμα να πηγαίνει σε ένα πάρκο χωρίς να ανησυχεί.

 

Το βρίσκω λάθος αυτό,

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κοίτα.δε θα σου υπαγορεύω τι να πεις αλλά μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας 

δεν απάντησες στην ερώτηση που έκανα με το πρώτο σου μνμ

 

με αυτό που κάνω παράθεση απάντησες μια χαρά

είπες ότι όχι,δεν έχω δικαίωμα να πηγαίνω σε πάρκο που χέζουν σκυλιά 

και ούτε μια οικογένεια  με μωρό παιδί έχει το δικαίωμα να πηγαίνει σε ένα πάρκο χωρίς να ανησυχεί.

 

Το βρίσκω λάθος αυτό, 

 

Κάτσε βρε μισό λεπτό. Δικαίωμα έχεις να πας όπου θέλεις. Αν εκεί υπάρχουν και σκυλιά, δεν σου απαγορεύει κανείς να είσαι κι εσύ με τα παιδιά σου. Αν τα σκυλιά αυτά κυκλοφορούν εκεί ανεξελεγκτα, προφανώς και θα ανησυχεις (όπως θα ανησυχούσα κι εγώ αν έπρεπε να το διασχίσω πεζός). Όταν είσαι έξω με τα παιδιά σου, οφείλεις να ανησυχείς συνεχώς, όπως και ένας που κυκλοφορεί με το σκύλο του.

 

Το να απαιτείς όμως να υπάρχουν ελεύθεροι χώροι χωρίς σκύλους, δεν σε καλύπτει ούτε νομικά ούτε και ηθικά. Υπάρχουν αν θες ειδικοί χώροι χωρίς κατοικίδια, όπως οι παιδικές χαρές με περίφραξη κλπ.

 

Επικεντρώνεσαι τόσο πολύ στο θέμα των σκύλων, που ξεχνάς ή παραβλέπεις όλους τους άλλους κινδύνους που υπάρχουν σε ένα ελεύθερο πάρκο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με το Νόμο 3170/2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους  και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί.

Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.

Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 € πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης). Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.

Οσον αφορά στις απαγορευτικές πινακίδες του Δήμου, είναι νόμιμες και έχουν ισχύ, αν συνοδεύονται με τον αριθμό της απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου

 

Οι κανονισμοι για το δικαιωμα να μπουν στη θαλασσα, με την παρουσια τους σε παρκα και κοινοχρηστους χωρους ειναι εντελως διαφορετικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι απλό.. Όταν κάποιος ιδιοκτήτης βλέπει παιδιά απλά προσέχει πιο πολύ, το ίδιο και ο γονέας. Μην το κάνουμε κυπριακό άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε βρε μισό λεπτό. Δικαίωμα έχεις να πας όπου θέλεις. Αν εκεί υπάρχουν και σκυλιά, δεν σου απαγορεύει κανείς να είσαι κι εσύ με τα παιδιά σου. Αν τα σκυλιά αυτά κυκλοφορούν εκεί ανεξελεγκτα, προφανώς και θα ανησυχεις (όπως θα ανησυχούσα κι εγώ αν έπρεπε να το διασχίσω πεζός). Όταν είσαι έξω με τα παιδιά σου, οφείλεις να ανησυχείς συνεχώς, όπως και ένας που κυκλοφορεί με το σκύλο του.

 

Το να απαιτείς όμως να υπάρχουν ελεύθεροι χώροι χωρίς σκύλους, δεν σε καλύπτει ούτε νομικά ούτε και ηθικά. Υπάρχουν αν θες ειδικοί χώροι χωρίς κατοικίδια, όπως οι παιδικές χαρές με περίφραξη κλπ.

 

Επικεντρώνεσαι τόσο πολύ στο θέμα των σκύλων, που ξεχνάς ή παραβλέπεις όλους τους άλλους κινδύνους που υπάρχουν σε ένα ελεύθερο πάρκο! 

 

 

Επικεντρώνομαι στο σκύλο γιατί το νήμα είναι οι σκύλοι

 

τα θέματα που θέτω είναι δύο

υγεία και ασφάλεια,

σκατά σκύλων και δάγκωμα σκύλου

 

Δεν απαιτώ,ρωτάω ποιανού δικαίωμα προηγείται

του σκύλου ή του ανθρώπου.

 

και τα δυο ταυτόχρονα δε γίνεται  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικεντρώνομαι στο σκύλο γιατί το νήμα είναι οι σκύλοι

 

τα θέματα που θέτω είναι δύο

υγεία και ασφάλεια,

σκατά σκύλων και δάγκωμα σκύλου

 

Δεν απαιτώ,ρωτάω ποιανού δικαίωμα προηγείται

του σκύλου ή του ανθρώπου.

 

και τα δυο ταυτόχρονα δε γίνεται  

Οι σκυλοι υποχρεουνται να ειναι εμβολιασμενοι και με λουρι σε ευλογη αποσταση απο τον κηδεμονα

Τα περιττωματα συλλεγονται βαση νομου, τα σκυλια επισης τεινουν να μην δαγκωνουν παιδια

Οσο δικαιωμα εχει να παει ενα παιδι σε ενα παρκο εχει και ενας σκυλος, εξου που πολλες οικογενειες πανε με τα παιδια και τα σκυλια τους.

Ταυτοχρονα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επικεντρώνομαι στο σκύλο γιατί το νήμα είναι οι σκύλοι

 

τα θέματα που θέτω είναι δύο

υγεία και ασφάλεια,

σκατά σκύλων και δάγκωμα σκύλου

 

Δεν απαιτώ,ρωτάω ποιανού δικαίωμα προηγείται

του σκύλου ή του ανθρώπου.

 

και τα δυο ταυτόχρονα δε γίνεται  

 

Γνωρίζεις πως όλα τα σκατά σε ένα πάρκο είναι αποκλειστικά σκύλων? Αν το ψάξεις λίγο περισσότερο μπορεί και να σοκαριστείς! Επίσης η κατρουλίλα που μυρίζεις κατά καιρούς είναι ανθρώπινη...   :eek:

 

Το θέμα της υγείας είναι απλό: αν ο σκύλος είναι εμβολιασμός δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όπως το κάθε παιδάκι οφείλει να είναι εμβολιασμένο (γκουχ, έβηξα), το ίδιο ισχύει και για τα κατοικίδια.

 

Το δάγκωμα προϋποθέτει είτε προβληματική συμπεριφορά σκύλου, είτε προβληματική συμπεριφορά παιδιού/ενήλικα που έφτασε στα όρια ένα σκύλο ώστε να το δαγκώσει. Και στις 2 περιπτώσεις ο πρώτος υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης σκύλου και μετά ο γονιός. Αν ο σκύλος ήταν ελεύθερος και δάγκωσε κάποιον, η ευθύνη ανήκει ολόκληρη στον ιδιοκτήτη του. Αν όμως ο σκύλος ήταν δεμένος και ένας πλησίασε και τον κλώτσησε κλπ και ο σκύλος τον δάγκωσε, δεν φταίει ούτε ο σκύλος ούτε και ο ιδιοκτήτης του. 

 

Τα δικαιώματα είναι ίδια για όλους και ισχύουν ταυτόχρονα. Τα προβλήματα ξεκινούν όταν ο καθένας κοιτάζει μόνο την πάρτη του ή τα φέρνει στα μέτρα του...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τοσα χρονια που ειμαι κηδεμονας σκυλων, δεν εχω δει μια ( 1 ) φορα στη ζωη μου, να μαζευει κανεις ακαθαρσιες/περιττωματα των παιδιων τους, απο παρκα και παιδικες χαρες. Κατι δεδομενο για τους κηδεμονες σκυλων.

Προφανως, τα παιδακια κανουν ροδονερο στην αναγκη τους, και τα αποτσιγαρα των ευσυνείδητων γονιων τους ειναι πολυ καλυτερα "απο το να υπαρχουν βρωμοσκυλα στο παρκο".

οταν κάποτε αποκτήσεις παιδιά αν και εφόσον το επιθυμείς και αν προκύψει ελα να μου πείς πως θα νιώθεις όταν το βλαστάρι σου πατήσει τα περιττώματα και πολύ χειρότερα όταν θα σου πεί "μπαμπά να πάω λίγο στο χώμα/γρασίδι να παίξω και θα δεις τα ευρήματα να αποκαλύπτονται σε όλο το μεγαλείο τους...και μην ξεχνάς το παιδί δεν είναι ενήλικας και τα δεν προσέχει και τα χεράκια του τα βάζει οπουδήποτε"....και όσον αφορά τα "απορρίματα" μικρών παιδιών....να ερθει το παιδί σου να σου πει..."***ιέμαι"  και κάνε εσύ τον κύριο ...αστο να τα "κάνει" πάνω του......βεβαια στις περισσοτερες περιπτώσεις αυτό σημαίνει άμεση επιστρφη στο σπίτι....και μια σημαντική σημείωση ...αμφιβάλλω αν υπάρχει γονιός που δεν τρέχει ΑΛΛΑ παράλληλα δεν ψάχνει το πιο "ασφαλές" σημείο....συνήθως τέρμα στην άκρη του χώρου σε σημείο που η πρόσβαση είναι δύσκολη και ίσως και επικίνδυνη σε αντίθεση με τον ιδιοκτήτη που πάει ακριβώς στην μέση εκεί που παίζουν/θα παίξουν παιδιά ...και αν του πείς και τίποτα ...νομίζει ότι τον προσβάλεις και είναι έτοιμος για καβγά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οταν κάποτε αποκτήσεις παιδιά αν και εφόσον το επιθυμείς και αν προκύψει ελα να μου πείς πως θα νιώθεις όταν το βλαστάρι σου πατήσει τα περιττώματα και πολύ χειρότερα όταν θα σου πεί "μπαμπά να πάω λίγο στο χώμα/γρασίδι να παίξω και θα δεις τα ευρήματα να αποκαλύπτονται σε όλο το μεγαλείο τους...και μην ξεχνάς το παιδί δεν είναι ενήλικας και τα δεν προσέχει και τα χεράκια του τα βάζει οπουδήποτε"....και όσον αφορά τα "απορρίματα" μικρών παιδιών....να ερθει το παιδί σου να σου πει..."***ιέμαι" ή "***ζομαι" και κάνε εσύ τον κύριο ...αστο να τα "κάνει" πάνω του...και μια σημαντική σημείωση ...αμφιβάλλω αν υπάρχει γονιός που δεν τρέχει ΑΛΛΑ παράλληλα δεν ψάχνει το πιο "ασφαλές" σημείο....συνήθως τέρμα στην άκρη του χώρου σε σημείο που η πρόσβαση είναι δύσκολη και ίσως και επικίνδυνη σε αντίθεση με τον ιδιοκτήτη που πάει ακριβώς στην μέση εκεί που παίζουν/θα παίξουν παιδιά ...και αν του πείς και τίποτα ...νομίζει ότι τον προσβάλεις και είναι έτοιμος για καβγά.....

 

Ωραία καραμέλα το "όταν θα κάνεις παιδιά..." Θα αρχίσω να λέω και γω "όταν θα πάρεις δικό σου σκύλο..."

 

btw οι ιατρικές μελέτες έχουν δείξει πως τα παιδιά που μεγαλώνουν με κατοικίδια και κυκλοφορούν σε χώρους με κατοικίδια κλπ, αναπτύσσουν σημαντικά λιγότερες αλλεργίες και προβλήματα υγείας μεγαλώνοντας, λόγω αντισωμάτων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις πως όλα τα σκατά σε ένα πάρκο είναι αποκλειστικά σκύλων? Αν το ψάξεις λίγο περισσότερο μπορεί και να σοκαριστείς! Επίσης η κατρουλίλα που μυρίζεις κατά καιρούς είναι ανθρώπινη...   :eek:

 

Το θέμα της υγείας είναι απλό: αν ο σκύλος είναι εμβολιασμός δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όπως το κάθε παιδάκι οφείλει να είναι εμβολιασμένο (γκουχ, έβηξα), το ίδιο ισχύει και για τα κατοικίδια.

 

Το δάγκωμα προϋποθέτει είτε προβληματική συμπεριφορά σκύλου, είτε προβληματική συμπεριφορά παιδιού/ενήλικα που έφτασε στα όρια ένα σκύλο ώστε να το δαγκώσει. Και στις 2 περιπτώσεις ο πρώτος υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης σκύλου και μετά ο γονιός. Αν ο σκύλος ήταν ελεύθερος και δάγκωσε κάποιον, η ευθύνη ανήκει ολόκληρη στον ιδιοκτήτη του. Αν όμως ο σκύλος ήταν δεμένος και ένας πλησίασε και τον κλώτσησε κλπ και ο σκύλος τον δάγκωσε, δεν φταίει ούτε ο σκύλος ούτε και ο ιδιοκτήτης του. 

 

Τα δικαιώματα είναι ίδια για όλους και ισχύουν ταυτόχρονα. Τα προβλήματα ξεκινούν όταν ο καθένας κοιτάζει μόνο την πάρτη του ή τα φέρνει στα μέτρα του...

 

 

Το θέμα είναι τα σκυλιά

το σκυλί θα χέσει και θα κατουρήσει

στο ίδιο σημείο κάποιος θα κάτσει αργότερα

αν δε βλέπεις το πρόβλημα,τι να σου πω!

Ακόμα και σκύλος με λουρί μπορεί να ξεφυγει

τα δικαιώματα είναι ίδια αλλά κάποιων προηγούνται για να υπάρξει τάξη,όπως στο δρόμο

προτεραιότητα έχει αυτός που έρχεται από δεξιά

 

Οσο δικαιωμα εχει να παει ενα παιδι σε ενα παρκο εχει και ενας σκυλος,  

 

 

Χρειάζεσαι ψυχίατρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πόσα παιδάκια έχω δει να κατουρανε στο πεζοδρόμιο με την μάνα να τους κρατάει τα βρακιά και κόσμος να περνάει δε λέγεται..

Επίσης μυγιάγγιχτε φίλε πλέον οι παιδικές χαρές είναι περιφραγμένες με πινακίδα απ'έξω "απαγορεύονται τα κατοικίδια και οι ενήλικες που δεν συνοδεύουν παιδί".Πράγμα που θα γνώριζες αν είχες παιδιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...