Προς το περιεχόμενο

Πλημμυρα στην Αθηνα, γιατι?Γνωμες-αποψεις


hexenlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου η απορία "εσείς τι λέτε, να τα αφήσουμε ή να τα ρίξουμε" δεν είναι λαϊκισμός, είναι η έκφραση απορίας που μένει σε κάθε άνθρωπο που βλέπει μια ανείπωτη τραγωδία και σκέφτεται τι θα μπορούσε να γίνει για να αποφευχθεί 

 

Είναι η απορία ενός ανθρώπου που σκέφτεται τι πρέπει να γίνει από εδώ και εμπρός

 

Όταν μιλάμε για αυθαίρετα σε αυτές τις περιοχές, μιλάμε για σπίτια φτωχών, δε μιλάμε εδώ πέρα για βίλες στα δάση 

 

Εσύ μπορεί να παίρνεις όση πολιτική ευθύνη θέλεις από το πληκτρολόγιό σου και να λες "γκρεμίστε τα", από το πληκτρολόγιο δε κοστίζει και κάτι, τσάμπα είναι.

 

Θα πάρεις και 5~6 like εσύ που λες "ρίχτε τα", θα πάρω και κάνα δύο εγώ που στην λέω, και εγώ θα κλείσω το pc να πάω να δω την Ολυμπιακάρα, και εύχομαι και για σένα να περάσεις ένα όμορφο Σαββατόβραδο

 

Όμως υπάρχει και κόσμος που δε θα περάσει όμορφα, γιατί το σπίτι του έγινε πισίνα και δεν έχει να βάλει ένα ρούχο πάνω του

 

Ε, αυτό το σπιτάκι που έγινε πισίνα, πολύ πιθανόν να μην έπρεπε να υπάρχει καν

 

Εσύ λες ότι πρέπει να γκρεμιστεί

 

Εγώ λέω ότι δεν ξέρω αν πρέπει.

 

Πότε πρέπει. Πόσοι πρέπει να πνιγούν ?

 

 

Δε ξέρω πραγματικά τι να πω έτσι που έχουμε γίνει.

 

Και δε το λέω για να πάρω likes

 

Καλό σου βράδυ

 

Όχι μόνο πρέπει να γρεμιστού ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ σπίτια (με κόστος του ιδιοκτήτη τους προφανώς) αλλά να ασκηθούν και ποινικές διώξεις για εγκληματική αμέλεια και γιατί όχι, αν μπορεί να δειχθεί σχέση, και δίωξη για ανθρωποκτονία όπου τέτοια χτίσματα έχουν προκαλέσει θανάτους.

 

Το κριτίριο δηλαδή δεν είναι το αν είναι φτωχός ή όχι, είναι αν αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο ή όχι. Όυτε καν αν είναι νόμιμο ή όχι. Και νόμιμο αν είναι, αν είναι επικίνδυνο, πρέπει να κατεδαφιστεί (με αποζημείωση σε αυτή τη περίπτωση ... όχι όμως στα "τακτοκποιημένα" αυθαίρετα, γι αυτά απλά μέ την πληρωμή του προστίμου αξασφάλισαν ανοχή υπο όρους). 

 

Ειδάλλως θα έπρεπε πχ να μη πέρνουμε το δίπλωμα και το αμάξι του φτωχού μεθυσμένου οδηγού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εννοώ το αυθαίρετο που έπρεπε να έχει κάλυψει 0.6 και και έχει 0.8. Δεν λέω το σπίτι που έπρεπε να έχει ημιυπαίθριο και δεν έχει ή αυτόν που έκανε "γκαράζ" πέντε πιθαμές αυλής και έχει κοτσάρει απαγορευτικό στάθμευσης μπροστά στο σπίτι, καβατζώνοντας θέση στάθμευσης. 

 

Εννοώ αυτά που είναι χτισμένα σε ρέματα, σε "χωράφια" που ξεφυτρώνουν σε καμμένες πλαγιές κτλ.

 

Και σε αυτούς που ισχυρίζονται πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται, είναι αντιλαϊκό ή έχει τεράστιο κόστος, ας μου δείξουν πρώτα τεκμηριωμένη μελέτη πόσο θα στοιχίσουν αυτά τα περίφημα "αντιπλημμηρικά", τι έκταση πρέπει να έχουν για να καλύψουν τα εκατοντάδες μπαζωμένα ρέματα και τα χιλιάδες στρέμματα καμένων δασών και μετά να δούμε τι είναι οικονομικότερο και προσφορότερο.

 

Είναι δεδομένο πως τα καιρικά φαινόμενα εντείνονται: είτε γιατί η ανθρώπινη δραστηριότητα έχει επηρρεάσει το κλίμα, είτε γιατί βρισκόμαστε σε φάση αλλαγής λόγω ηλιακής δραστηριότητας, είτε ό,τι θέλετε (μην πιάσουμε, δηλαδή, και κουβέντα για το τι προκαλεί την κλιματική αλλαγή...) Ή θα κάνουμε κάτι, ή θα κλαίμε τους πνιγμένους και τους καταπλακωμένους. Όλα τα άλλα είναι λαϊκίστικες παστίλιες.

 

Αλλά, η απάντησή μου πρωτίστως ήρθε γιατί πέφτω με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα πάνω σε αυτό το λαϊκίστικο "δηλαδή τι λέτε, να τα γκρεμίσουμε; Εγώ δεν έχω άποψη, απλά ρωτάω".

 

Ε, σε αυτό τον μυωπικό λαϊκισμό, μία μόνο απάντηση υπάρχει: ΝΑΙ, γκρέμισμα. Εναλλακτικά, άφησέ τους καλέ μου λαϊκιστή να κάθονται πάνω σε νάρκες, κι όταν έρθει ο θάνατος με τη μορφή σεισμού ή κακοκαιρίας, βγες σε κανένα κανάλι και σε κανέναν Αυτιά να μας πεις τι σκληρά που παλεύεις για το λαό σου. 

 

Ξαναλέω, να φτιάξεις καταστάσεις χωρίς να συγκρουστείς ΔΕΝ γίνεται. Το προσπαθούμε ως κράτος από τη σύστασή μας και δεν μας βγαίνει. Ή θα το πάρουμε απόφαση και θα προχωρήσουμε σε ρήξεις, ή θα πληρώνουμε νταβατζιλίκια στο κράτος να κάνει τα στραβά μάτια και μετά να στέλνει την πυροσβεστική να ψαρέψει τις σoρούς των δικών μας από τη θάλασσα.

 

Στενάχωρο; Ναι. Επώδυνο; Ναι. Το ζήτημα, όμως, είναι πως η εναλλακτική της αδράνειας και της "τακτοποίησης" έχει εφιαλτικά μεγαλύτερο κόστος, που δεν μετριέται σε χρήματα.

 

Αυτά. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, καλή συνέχεια.

 

Δε θυμάμαι ακριβώς ποια χρονιά, αλλά περίπου 10 - 15 χρόνια πριν είχε προσπαθήσει μια κυβέρνυση να τα γκρεμίσει. Νομίζω του Σημίτη χωρίς να είμαι σίγουρος. Το αποτέλεσμα ήταν με το που είδαν οι γύφτοι τις μπουλντόζες άρχισαν να βαράν μπαλωθιές από παράθυρα και μπαλκόνια και τραυματίστηκε κόσμος, και έτσι ακυρώθηκε.

 

Εκεί πέρα είναι πραγματικό κράτος εν κράτει, χειρότερα από Εξάρχεια που το πολύ πολύ κάνας 16χρονος 'αναρχικός' να πετάξει πέτρα ή μολότωφ. Μιλάμε για καραμπίνες και καλάσνικοφ.

Μόνο με τανκ γίνεται αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δικαιολογία για οτιδήποτε συμβαίνει φταίνε οι προηγούμενοι αλλά έχει παλιώσει πλέον.

Οι σανοφάγοι όσο περνάει ο καιρός μειώνονται όλο και περισσότερο.

 

Εξαφανίστηκαν μέσα σε 3 χρόνια όλοι οι συνδικαλιστές, οι αγανακτισμένοι και σταμάτησαν όλα τα επεισόδια και οι πορείες που εμπόδιζαν κάθε μεταρρύθμιση και αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει ολοι να καταλαβουμε τη διαφορα ενος ψηφισθεντος νομου απο την εφαρμογη του νομου. Ο νομος λεει ξεκαθαρα οτι καθε αυθαιρετο σπιτι πρεπει να κατεδαφιζεται. Στην πραξη ομως για πολλους και διαφορους λογους δεν μπορει να εφαρμοστει. Δεν θα επεκταθω στους λογους που διαχρονικα δεν εφαρμοζονται οι νομοι η εφαρμοζονται επιλεκτικα. Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...