Προς το περιεχόμενο

Νέος κoντινός εξωπλανήτης “εξαιρετικός στόχος" για την αναζήτηση ζωής


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι δεν κάνω Λαθος για την λέξη πεπλατυσμενος, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος όμως.

 

"πεπλατυσμένος, -η, -ο και πλατυσμένος

 

αυτός που έχει σχήμα πλατύ και επίπεδο, σαν να έχει συμπιεσθεί."

 

Η καμπυλότητα στους πολους είναι μικρότερη από τον ισημερινό λόγω του σχήματος οπότε είναι πιο πλατύ εκεί το σημείο. Τουλάχιστον έτσι το έκλαμβανω εγώ.Μια πεδιάδα είναι πιο πλατιά από ότι ένα βουνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν κάνω Λαθος για την λέξη πεπλατυσμενος, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος όμως.

 

"πεπλατυσμένος, -η, -ο και πλατυσμένος

 

αυτός που έχει σχήμα πλατύ και επίπεδο, σαν να έχει συμπιεσθεί."

 

Η καμπυλότητα στους πολους είναι μικρότερη από τον ισημερινό λόγω του σχήματος οπότε είναι πιο πλατύ εκεί το σημείο. Τουλάχιστον έτσι το έκλαμβανω εγώ.Μια πεδιάδα είναι πιο πλατιά από ότι ένα βουνό.

Ξαναλεω οτι η Γη συμφωνα με την επιστημονικη κοινοτητα ειναι φαρδυτερη στο "κεντρο" της λογω της τροχιας της γυρω απτον εαυτο της.

 

Περα απο αυτο παλι μονοπλευρη απαντηση.. Περι δορυφορων κλπ ουτε λογος.. Αυτο λεει πολλα.. Καλο βραδυ σε ολους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω οτι η Γη συμφωνα με την επιστημονικη κοινοτητα ειναι φαρδυτερη στο "κεντρο" της λογω της τροχιας της γυρω απτον εαυτο της.

 

Περα απο αυτο παλι μονοπλευρη απαντηση.. Περι δορυφορων κλπ ουτε λογος.. Αυτο λεει πολλα.. Καλο βραδυ σε ολους..

Εχω μπερδευτει λιγο δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τους δορυφορους.Τι 35 %

Μου θυμισες το ανεκδοτο με τους 3 τρελους πο τους ρωτησαν ποσο κανει 2+3

Ο ενας λεει μπλε

Ο αλλος λεει αλογο

ο τριτος λεει 5

 

Ρωτανε ξανα τον τριτο πως το συμπερανε και τους λεει:

Αφου μπλε και αλογο κανει 5.

 

Στο θεμα μας ,η φωτογραφια που παραθεσες δεν εχει να κανει με το σχημα της γης αλλα με την κατα σημειο βαρυτικη ελξη της γης.

 

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2004/10/The_Earth_s_gravity_field_geoid_as_it_will_be_seen_by_GOCE

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτει λιγο δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τους δορυφορους.Τι 35 %

Μου θυμισες το ανεκδοτο με τους 3 τρελους πο τους ρωτησαν ποσο κανει 2+3

Ο ενας λεει μπλε

Ο αλλος λεει αλογο

ο τριτος λεει 5

 

Ρωτανε ξανα τον τριτο πως το συμπερανε και τους λεει:

Αφου μπλε και αλογο κανει 5.

 

Στο θεμα μας ,η φωτογραφια που παραθεσες δεν εχει να κανει με το σχημα της γης αλλα με την κατα σημειο βαρυτικη ελξη της γης.

 

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2004/10/The_Earth_s_gravity_field_geoid_as_it_will_be_seen_by_GOCE

 Φιλε με κουρασες παρα πολυ.. Λεω για τελευταια φορα κ εφοσον εισαι ειδημων του θεματος, θελω να μου πεις τον λογο για τον οποιο δεν υπαρχει ιχνος δορυφορου στην ενιαια και καθολικη φωτογραφια της Γης η οποια ειχε παρθει καθοσον πηγαινε ο ανθρωπος στο φεγγαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης D.Luffy είπε:

Να μαντέψω. Επίπεδη γη, NASA conspiracy, μασώνοι.

Έπεσα μέσα?
Εφόσον μου πεις αν αυτή η φωτογραφία του πλανήτη Άρη σου μοιάζει έστω και στο ελάχιστο πραγματική, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσουμε καν συζήτηση.

 

Αφού σου απάντησε ότι του μοιάζει πραγματική, γιατί συνεχίζεις τη συζήτηση και μας κουράζεις και ‘μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού σου απάντησε ότι του μοιάζει πραγματική, γιατί συνεχίζεις τη συζήτηση και μας κουράζεις και ‘μας;

Αν σε κουραζει η συζητηση φιλε να πας σε αλλο αρθρο. Δεν σε εβαλε κανεις με το ζορι να το διαβασεις. Πηγαινε σε κανενα αρθρο με apple και samsung να συζητησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης CheOnWeb είπε:
 
Αφού σου απάντησε ότι του μοιάζει πραγματική, γιατί συνεχίζεις τη συζήτηση και μας κουράζεις και ‘μας;
Αν σε κουραζει η συζητηση φιλε να πας σε αλλο αρθρο. Δεν σε εβαλε κανεις με το ζορι να το διαβασεις. Πηγαινε σε κανενα αρθρο με apple και samsung να συζητησετε.

 

Εσύ είπες ότι σε κούρασε. Οπότε πήγαινε εσύ σε άλλο άρθρο να συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε με κουρασες παρα πολυ.. Λεω για τελευταια φορα κ εφοσον εισαι ειδημων του θεματος, θελω να μου πεις τον λογο για τον οποιο δεν υπαρχει ιχνος δορυφορου στην ενιαια και καθολικη φωτογραφια της Γης η οποια ειχε παρθει καθοσον πηγαινε ο ανθρωπος στο φεγγαρι.

Τωρα καταλαβα την ερωτηση σου αρχηγε.Στο βιντεο που σου παρεθεσα παραπανω απο το vsauce  tτο εξηγει ακριβως στο 22:30.Λεει οτι ενω απο την σεληνη μπορουμε να δουμε το 49% της γης, καταλαμβανει μολις 2 μοιρες πλατος στον ουρανο.Οποτε υποθετω οτι χρειαζεται τηλεσκοπιο στην σεληνη ωστε να δουμε το 49% της γης απο αυτη την αποσταση το οποιο μπορει να μην ειχε κριθει οτι αξιζε το βαρος του μεχρι να κουβαληθει εκει.Πιστευω οτι αλλα πειραματα που θα διεξαγονταν στην σεληνη θα ηταν πιο σημαντικα αναλογικα με το να τραβηξουμε μια ωραια φωτογραφια την γη απο μακρια.

 

Ξαναδιαβαζω παλι το σχολιο σου και μπορει να μην καταλαβα παλι τι εννοεις.Η ερωτηση σου ειναι γιατι δεν βλεπουμε στην εικονα τεχνητους δορυφορους που να περνουν μπροστα απο την γη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβα την ερωτηση σου αρχηγε.Στο βιντεο που σου παρεθεσα παραπανω απο το vsauce  tτο εξηγει ακριβως στο 22:30.Λεει οτι ενω απο την σεληνη μπορουμε να δουμε το 49% της γης, καταλαμβανει μολις 2 μοιρες πλατος στον ουρανο.Οποτε υποθετω οτι χρειαζεται τηλεσκοπιο στην σεληνη ωστε να δουμε το 49% της γης απο αυτη την αποσταση το οποιο μπορει να μην ειχε κριθει οτι αξιζε το βαρος του μεχρι να κουβαληθει εκει.Πιστευω οτι αλλα πειραματα που θα διεξαγονταν στην σεληνη θα ηταν πιο σημαντικα αναλογικα με το να τραβηξουμε μια ωραια φωτογραφια την γη απο μακρια.

 

Ξαναδιαβαζω παλι το σχολιο σου και μπορει να μην καταλαβα παλι τι εννοεις.Η ερωτηση σου ειναι γιατι δεν βλεπουμε στην εικονα τεχνητους δορυφορους που να περνουν μπροστα απο την γη?

 

Ναι αυτό ακριβώς σε ρωτάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή γιατί δε βλέπουμε τεχνητά ουράνια σώματα που συγκριτικά με τον όγκο της Γης είναι σημειακά αντικείμενα;

 

Βέβαια, όταν κάποιος σε ρωτάει αν σου φαίνεται αυθεντική μια επεξεργασμένη αναπαράσταση με βάση την απεικόνιση του Άρη μέσα από ραδιοτηλεσκόπια, η παραπάνω ερώτηση φαντάζει εύλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το βλεπω εγω εχουμε δυο θεματα..ενα γιατι δεν εχουμε ολοκληρωμενη εικονα της Γης , αφηνοντας υπονοιες οτι μπορει να ειναι flat και ενα περι του καινουργιου πλανητη που ανακαλυψανε...

 

Αυτο με την επιπεδη Γη εχει κουρασει...ειδα το βιντεακι μερικα ποστς πισω...και ρωτανε μια γυναικα εκει "γιατι πιστευεις οτι η Γη ειναι επιπεδη" και η απαντηση ηταν "εχω δει βιντεος 40 ωρων" .... ουδεν σχολιον.

Και στο καπακι λεει και το αλλο το θεικο.."εκανα το τεστ..πηγα στην παραλια..κοιταξα τον οριζοντα...απο την μια ακρη ως την αλλη ακρη..και ηταν ευθεια"...θα καταλαβαινε καμπυλοτητα δηλ σε τοσο μικρο "δειγμα" αποστασης..οοοοκ...

Οσοι πιστευουν στην επιπεδη Γη και ειδικα αυτοι που ειδα στο βιντεο που εχουν και τοσο ελευθερο χρονο..που κανουν και μαζωξεις..γιατι δεν ναυλωνουν ενα πλοιο να τους παει μεχρι την "ακρη" να την φωτογραφισουν και να μας την δειξουν? ποσο πιο απλο δηλ?

Ή να μας δειξουν αλλο δειγμα επιπεδου πλανητη..σε φαση ..να οριστε υπαρχει ενας..μπορει να υπαρχει και δευτερος..η Γη για παραδειγμα..δηλ μονο η Γη εχει το προνομιο να ειναι επιπεδη?Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου...

 

Παμε στον νεο πλανητη..οι επιστημονες ψαχνουν βλακωδως για πλανητη με συνθηκες σαν τις δικες μας..λες και μπορουμε να τον κατοικησουμε να του αλλαξουμε τα φωτα και αυτου.

Ή μιλανε για "εξωγηινη" ζωη εννοωντας καθε φορα..βρυα λειχηνες βακτηρια και who gives a fuck αν υπαρχει ενα βακτηριο καπου εκει εξω?Εγω θελω να χουφτωσω εξωγηινη γκομενα με 3 βυζια..οχι βακτηριο με 100 πλοκαμια!!

 

Ολες αυτες οι βλακωδεις ενασχολησεις τους με βαζουν σε σκεψεις..

Ειτε εχουν φτιαξει γρηγορα διαστημοπλοια που μολις δουν οτι βρηκαν τον πλανητη που θελουν θα την κανουν μαζι με ολους τους πλουσιους και θα μας γραψουν στα παπαρια τους..ειτε εχουν βρει ηδη εξωγηινους ..ξερετε απο κεινους που μιλανε...και σου λεει "ψαχνουμε για βακτηρια..και μετα βλεπουμε για κατι πιο συνθετο" και καλα για ξεκαρφωμα...

 

Ελπιζω να γινει καμμια τρελη ανακαλυψη πριν τον 3ο παγκοσμιο..να πουμε οτι το ειδαμε και αυτο στην ζωη μας..οχι τιποτα αλλο δηλ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το βλεπω εγω εχουμε δυο θεματα..ενα γιατι δεν εχουμε ολοκληρωμενη εικονα της Γης , αφηνοντας υπονοιες οτι μπορει να ειναι flat και ενα περι του καινουργιου πλανητη που ανακαλυψανε...

 

Αυτο με την επιπεδη Γη εχει κουρασει...ειδα το βιντεακι μερικα ποστς πισω...και ρωτανε μια γυναικα εκει "γιατι πιστευεις οτι η Γη ειναι επιπεδη" και η απαντηση ηταν "εχω δει βιντεος 40 ωρων" .... ουδεν σχολιον.

Και στο καπακι λεει και το αλλο το θεικο.."εκανα το τεστ..πηγα στην παραλια..κοιταξα τον οριζοντα...απο την μια ακρη ως την αλλη ακρη..και ηταν ευθεια"...θα καταλαβαινε καμπυλοτητα δηλ σε τοσο μικρο "δειγμα" αποστασης..οοοοκ...

Οσοι πιστευουν στην επιπεδη Γη και ειδικα αυτοι που ειδα στο βιντεο που εχουν και τοσο ελευθερο χρονο..που κανουν και μαζωξεις..γιατι δεν ναυλωνουν ενα πλοιο να τους παει μεχρι την "ακρη" να την φωτογραφισουν και να μας την δειξουν? ποσο πιο απλο δηλ?

Ή να μας δειξουν αλλο δειγμα επιπεδου πλανητη..σε φαση ..να οριστε υπαρχει ενας..μπορει να υπαρχει και δευτερος..η Γη για παραδειγμα..δηλ μονο η Γη εχει το προνομιο να ειναι επιπεδη?Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου...

 

Παμε στον νεο πλανητη..οι επιστημονες ψαχνουν βλακωδως για πλανητη με συνθηκες σαν τις δικες μας..λες και μπορουμε να τον κατοικησουμε να του αλλαξουμε τα φωτα και αυτου.

Ή μιλανε για "εξωγηινη" ζωη εννοωντας καθε φορα..βρυα λειχηνες βακτηρια και who gives a fuck αν υπαρχει ενα βακτηριο καπου εκει εξω?Εγω θελω να χουφτωσω εξωγηινη γκομενα με 3 βυζια..οχι βακτηριο με 100 πλοκαμια!!

 

Ολες αυτες οι βλακωδεις ενασχολησεις τους με βαζουν σε σκεψεις..

Ειτε εχουν φτιαξει γρηγορα διαστημοπλοια που μολις δουν οτι βρηκαν τον πλανητη που θελουν θα την κανουν μαζι με ολους τους πλουσιους και θα μας γραψουν στα παπαρια τους..ειτε εχουν βρει ηδη εξωγηινους ..ξερετε απο κεινους που μιλανε...και σου λεει "ψαχνουμε για βακτηρια..και μετα βλεπουμε για κατι πιο συνθετο" και καλα για ξεκαρφωμα...

 

Ελπιζω να γινει καμμια τρελη ανακαλυψη πριν τον 3ο παγκοσμιο..να πουμε οτι το ειδαμε και αυτο στην ζωη μας..οχι τιποτα αλλο δηλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα..! Σσσσσωραιος..! Το ότι μας κρύβουν πραγματα διαφορα ειναι το μονο σιγουρο ..γενικα καμια φορα σαν ριχνω κανενα βλεφαρο κατα πανω λεω αποκλείεται να είμαστε η μοναδικότητα σε αυτο το χαος το οποίο μας περιγράφουν.. εδω ολόκληρος πρόεδρος τι ειναι της ρωσιας μεντβενταρος ειχε βγει και ειπε οτι ξενοι υπαρχουν και ειναι και εδω..δεν ξερω αν το εννοει η οχι απλα φαντασου τον την άλλη μερα να κανει τον απολογισμο και να λεει κοιτα τους εγω τους ειπα οτι υπάρχουν και παλι ψαχνονται οι κάφροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζουμε σε ενα πλανητη που το κατεστημενο..κυβερνησεις και θρησκειες μας εχουν ταισει τρελο κουτοχορτο οτι ειμαστε οι εκλεκτοι του καποιου θεου και κανεις αλλος στο συμπαν δεν υπαρχει.

Γιατι αν υπαρξει σκεφτονται , οτι αν ερθουν προς τα δω και αποκαλυψουν στα χαιβανια τι μαλακιες τους λεμε εδω και χιλιαδες χρονια...χανουμε την δυναμη μας...βγαινουν απο την αποβλακωση τους και μετα χανουμε τους σκλαβους μας που δουλευουν μια ζωη..για να ...μην δουλευουμε εμεις..μια ζωη.

 

Το οτι υπαρχει ζωη καπου εκει εξω ειναι περισσοτερο απο δεδομενο...το πιο πιθανο ειναι να εχει πηξει ο γαλαξιας μας (τουλαχιστον αυτος) απο ζωη.

Το θεμα ειναι οτι η "ζωη" αυτη ειναι σε απαγορευτικες αποστασεις για μας ωστε να την αντιληφθουμε..επισης μπορει καποιου ειδους ζωης να υπηρχε σε αλλη χρονικη περιοδο..χιλιαδες χρονια πριν...και εμεις στελνουμε μηνυματα αλλα δεν τα λαμβανει κανεις..γιατι απλα μεχρι εκει που φτανουν τα μηνυματα δεν υπαρχει κανεις την στιγμη που φτανει το σημα που θελει κατι χρονια να φτασει οπου ειναι να φτασει..αν και καποτε μπορει να υπηρχε.

 

Αρα οι πιθανοτητες να βρουμε εμεις ζωη εκει εξω ειναι ελαχιστες ως μηδενικες..η ζωη εξω να βρει εμας..ειναι πιο πιθανο αν υποθεσουμε οτι ειναι πιο εξελιγμενη απο μας (σοκ για καποιους..ναι δεν ειμαστε το ανωτερο ανεπτυγμενο ειδος στο συμπαν..μονο στον πλανητη μας!καποιοι εξωγηινοι μπορει να ειναι πιο υπαναπτυκτοι απο μας..καποιοι ομως που μετρανε περισσοτερα χρονια υπαρξης πολυ πιθανο να μας ριχνουν στα αυτια σε θεματα τεχνολογικα) και μπορει να κανει διαγαλαξιακα ταξιδια με καποιον τροπο...

Μην τα σκεφτομαι ολα με τα ανθρωπινα δεδομενα (βεβαια δεν εχουμε με κατι αλλο να τα σκεφτουμε ..σωστο και αυτο)..αγνοουμε πολλα πραγματα που η τεχνολογια μας δεν τα εχει ανακαλυψει ή πιστευει οτι δεν μπορουν να γινουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε στον νεο πλανητη..οι επιστημονες ψαχνουν βλακωδως για πλανητη με συνθηκες σαν τις δικες μας..λες και μπορουμε να τον κατοικησουμε να του αλλαξουμε τα φωτα και αυτου.

Ή μιλανε για "εξωγηινη" ζωη εννοωντας καθε φορα..βρυα λειχηνες βακτηρια και who gives a fuck αν υπαρχει ενα βακτηριο καπου εκει εξω?Εγω θελω να χουφτωσω εξωγηινη γκομενα με 3 βυζια..οχι βακτηριο με 100 πλοκαμια!!

 

Ολες αυτες οι βλακωδεις ενασχολησεις τους με βαζουν σε σκεψεις..

Ειτε εχουν φτιαξει γρηγορα διαστημοπλοια που μολις δουν οτι βρηκαν τον πλανητη που θελουν θα την κανουν μαζι με ολους τους πλουσιους και θα μας γραψουν στα παπαρια τους..ειτε εχουν βρει ηδη εξωγηινους ..ξερετε απο κεινους που μιλανε...και σου λεει "ψαχνουμε για βακτηρια..και μετα βλεπουμε για κατι πιο συνθετο" και καλα για ξεκαρφωμα...

 

Ελπιζω να γινει καμμια τρελη ανακαλυψη πριν τον 3ο παγκοσμιο..να πουμε οτι το ειδαμε και αυτο στην ζωη μας..οχι τιποτα αλλο δηλ :)

Το internet και ένα σωρό άλλα πράγματα ξεκίνησε από "βλακώδεις ενασχολήσεις", το ότι το φτωχό μυαλό σου αδυνατεί να κατανοήσει κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι αυτά είναι και άχρηστα.

 

Για τα περί "μας κρύβουν κάτι", ο πρώτος που θ' ανακοινώσει το οτιδήποτε θα μείνει για πάντα στην Ιστορία οπότε σίγουρα δεν σου κρύβουν κάτι.

Επιπλέον, για να μπορέσει να έρθει κάποιος εξωγήινος στην Γη χρειάζεται τεχνολογία που ούτε καν μπορούμε να την φανταστούμε ακόμα. Το να τον πιάσουμε κορόιδο και να τον κρύψουμε σε καμία Area 51 είναι το αντίστοιχο με το να πάει Αμερικανικό αεροπλανοφόρο στην Μύκονο και οι μυκονιάτες να το καταλάβουν και να τους πιάσουν όλους αιχμαλώτους. Και από πάνω, κανένας να μην πάρει χαμπάρι τίποτα.

 

Και για το πρώτο μέρος με βρίσκεις σύμφωνο, κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...